Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Apr 2006, 14:02   #81
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Oui!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2006, 20:47   #82
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
recitind ce am scris acum 2 ani, realizez ca a doua oara mi-a placut mai mult filmul. de data asta l-am vazut si pe tot...
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2006, 11:10   #83
mamamia
Novice
 
mamamia
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17
FURIA... dupa doi ani...

Am avut rabdare sa citesc tot mesajul kilometric... Da, nimic de zis, o fi bun FURIA, desi, cred ca exercitiul distantarii in timp, la DOAR doi ani, inca nu functioneaza pe deplin. Cel putin teoretic, ce e bun, bun ramine. Sa vedem FURIA peste vreo 10-15 ani si, poate mai interesant decit asta ar fi sa vedem filmele anilor astora... Ce vom vedea ? Atunci sa ne raspundem si poate intr-un timp trecut sa realizam ca poate lumea nu era neaparat cea din filme dar cineastii au fost incapabili, la vremea lor, sa iasa din propriile obsesii, din propriile furii si sa ne arate si umanul vremurilor, dezgolit de incrincenari si suparari.
mamamia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2008, 04:22   #84
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Ma bag si eu aici in seama - la un secol dupa alte comentarii. :oops:

Filmul nu e rau, dar nici bun. As zice mai degraba asa ... un fel tentativa necesara ( reusita tehnic, dar care trebuie depasita neaparat! ) in directia unui tip de filme ce "nu s-au prea facut in Romania".

Originally Posted by Alex Leo Serban:
si mai e ceva: e pt prima data cind o comunitate (aia tiganeasca, cu mafia ei cu tot) e adusa pe ecran - credibil! - intr-un film romanesc...

Termenul "credibil" banuiesc ca inseamna aici de fapt ceva de genul : "in conformitate cu sterotipurile acceptate acuma despre mafia tiganeasca" - nu ?

Pe undeva zic ca aici e un defect fundamental al filmului : ca vrea sa imbine pe undeva "analiza/prezentarea sociala" a mafiei tiganesti (*) cu un film de actiune pur-singe. Si chestiile astea doua de fapt nu se prea pupa. Poate gresesc eu - dar asta e impresia mea. Poate la a doua vizionare o sa mi-o schimb ...
Acuma despre interpretarea unora cum ca filme de genul asta arata "Realitate" cu majuscula ... nu mai comentez - imi aduc aminte ce mindri erau golanii din zona unde-am copilarit cum ca ei "traiesc Viata adevarata, nu ca restul ... " ( adica se faceau pulbere de beti cind apucau, bagau cite un "viol de voie" cu cine stie ce rapandula si - cireasa de pe tort ! - se bateau periodic cu aia din cartierul vecin cu pari si lanturi ) ...

(*) Marturisesc ca aici am dubii de ce a fost nevoie de asta. Cred ca sunt posibile doua variante :
- un efort "inocent" de a familiariza privitorul cu un segment al "realitatii" pe care se presupune ca nu-l cunoaste - desi e discutabila premisa, stirile TV si articolele din ziare pe temele exceselor diversi bulibasi ( de la botezul nepotului lu' Fane Spoitoru' in Casa Poporului pina la casatoria nepoatei de 12 ani a adevaratei Mame Omida :lol: ) au facut deja asta.
- o tentativa cam bulangista de a puncta pe principiul "Am fost primul care am facut un film despre tiganii mafioti si macar de-aia trebuie sa ma bagati in seama si peste 10 ani"...
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 18:17   #85
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Coshava:
Filmul nu e rau, dar nici bun. As zice mai degraba asa ... un fel tentativa necesara ( reusita tehnic, dar care trebuie depasita neaparat! ) in directia unui tip de filme ce "nu s-au prea facut in Romania".
Imi pare bine ca ai readus pe tapet topicul asta. Leo are dreptate. Filmul prezinta lumea tiganeasca asa cum e, se vede ca regizorul n-a citit din carti si din filmele lui Kusturica. Furia e unul dintre cele mai bune filme romanesti facute dupa '89, cu un final discutabil (spun unii).
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2008, 22:25   #86
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Originally Posted by Carmine Galante:
Filmul prezinta lumea tiganeasca asa cum e, se vede ca regizorul n-a citit din carti si din filmele lui Kusturica.

In diverse ocazii am avut .... hmmm ... sa zicem contact cu tiganii si am mai aflat niste birfe, alea, alea despre afacerile necurate/mafia lor - si as contrazice afirmatia ta strict legat de un aspect ( de baza ) al filmului : un uberbulibasa care ajunge sa ii aiba pe unii la degetul mic din cauza unor datorii va prefera aproape sigur sa-i aiba pe post de slugi/sclavi pentru tot felul de cacaturi decit sa le dea omorul. Poate nu am cunoscut eu cei mai reprezentativi mafioti tigani ( din fericire ) - dar totusi, in ciuda violentei adesea gratuite care domneste in genul ala de comunitate, nu prea erau genul de columbieni din filmele americane care dau omorul la 20 de oameni pe zi. :?

Parerea/perceptia mea - fireste.
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2008, 00:48   #87
vladvaidianu
Senior
 
vladvaidianu
 
Join Date: Apr 2005
Location: chicago
Posts: 132
Quote:
in ciuda violentei adesea gratuite care domneste in genul ala de comunitate, nu prea erau genul de columbieni din filmele americane care dau omorul la 20 de oameni pe zi.

2 thumbs up . multe alte lucruri mi se par gratuite in acest film...poate voi avea timp sa il revad si sa scriu paici ce cred. pana atunci o sa citez un amic bun care dupa ce a vazut filmul a spus:" no, am reusit sa copiem si noi un videoclip de negrii..."
vladvaidianu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2008, 19:06   #88
vladvaidianu
Senior
 
vladvaidianu
 
Join Date: Apr 2005
Location: chicago
Posts: 132
stiu ca e prea tarziu dar ma enerveaza ca filmul asta revine din cand in cand, si mai grav trece ca simpatic printre titlurile ultimilor ani.

ma distreaza ca s-a spus ca pare o continuare la marfa si banii. si chiar numai asa functioneaza. personajul lui bucur in furia e plat deci nu ai ce face ii atasezi ceea ce ti-a spus depre el puiu in marfa si banii.
iar restl personajelor sunt doar fete guralive.

aproape nimic nu stim despre condtia lor sau relatiile dintre ele. totul e stereotip, suprafata...niste pioni. asa ca multe lucruri intamplate acolo mi se par incredibile. fiecare scena arata ca un videoclip-cool in sine dar nu prea gasesc motivatii iar deciziile personajelor sunt bizare. sa fim seriosi! de ce nu ar pierde bucur cursa stiind ca bosul e cam dur? apoi de unde pana unde te iarta bulibasa daca ii gasesti gagica la varsu mai mic? gagica care nu e chiar vaca sa o duci cu lantu si sa o legi in grajdiul vecinului. si peste toate cum poti sa justifici actiuni violente asupra unui copil? tzigan, obraznic sau oricum ar fi si oricat de rasisti ar fi uni e totusi un pusti si nu e cazul sa-i dai omorul chiar asa. nu de alta dar devine victima si orice conexiune pe care o are publicul cu protagonistul se dizolva automat.

sfarsitul? hm...atat de aiuristic e totul pana acolo ca se putea intampla orice...

so, cinema (in sensul de scenariu) nu prea vad deloc. doar pt ca e regizat de radu munteanu (care in hartia albastra demonstreaza ca poate mult mai mult) sau pt ca actorii joaca bine, sau pt ca e un film al noii generatii care trebuie incurajata nu cred ca e cazul sa ne amagim ca e ceva de capul lui. e un sut in bara, un scenariu nedigerat, un rateu "necesar" si timpul a demonstrat ca nu prea a adunat lauri defel.

acum cativa ani m-am incordat mai tare in a huli pt ca ma temeam ca "noul val" poate aluneca in nicolaism dar occidentalizat...
vladvaidianu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2008, 20:07   #89
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Scuze - dar nu ma pot abtine aici :

Originally Posted by vladvaidianu:
si peste toate cum poti sa justifici actiuni violente asupra unui copil? tzigan, obraznic sau oricum ar fi si oricat de rasisti ar fi uni {...}


Doar cineva care e in SUA si incearca din rasputeri sa se adapteze acolo cred ca putea sa dea o astfel de interpretare. :lol:

In rest observatiile dinainte mi se par pertinente.

Quote:
acum cativa ani m-am incordat mai tare in a huli pt ca ma temeam ca "noul val" poate aluneca in nicolaism dar occidentalizat...

Aia e oricum cvasi-inevitabil pentru multi cred. :?
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2008, 21:20   #90
vladvaidianu
Senior
 
vladvaidianu
 
Join Date: Apr 2005
Location: chicago
Posts: 132
didn't get ur point...
ce are a face sua si adaptatu cu ce e in furia?

e clar ca nicolaiestii noi nu sunt departe si din nefericire nu mostenesc numai delirul estetic ci si foamea...
vladvaidianu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2008, 14:33   #91
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Din filmul asta, demn de retinut e doar Dragos Bucur!
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2008, 16:14   #92
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Zau?
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2008, 07:58   #93
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Dragos Bucur e un actor foarte bun. Vedeti-l si in spectacolele in care joaca la Teatrul Nottara. In film inca nu a primit rolul pe masura talentului sau! Astept sa-l vad in Boogie a lui Muntean.
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:09.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells