Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Dec 2006, 14:23   #1
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Solutie pentru stingerea conflictelor de pe forum

Se pare ca flacarile de pe Cinemagia se vad rau de tot, prin toate curtile posibile. Conflictul cineasti / profani se ascute pe zi ce trece.

Am o sugestie: ce-ar fi ca fiecare persoana care se inscrie sa nu fie aprobata imediat, ci dupa o mica 'inspectie' a adminilor si moderatorilor. Cateva intrebari bine tintite si persoanei i se poate aplica o stampila. In orice caz e mult mai cinstit sa refuzi din start decat sa dai afara, nu credeti? E o solutie mai putin intalnita, dar stiu cateva forumuri care o practica.
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2006, 14:50   #2
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
E buna ideea, comparand cu "nimic".
Dar nush daca e asa... eficienta. Seamana oarecum cu trierea telefoanelor la o emisiune live, asta nu il dezminte pe cel in cauza sa "reuseasca" cateva "remarci" gen: Biiiip!; ****-**-****-*** etc.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2006, 15:12   #3
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Nu e un procedeu prea ortodox, dar este unul care va inlatura fariseismul. Cinemagia este, in momentul de fata, un club elitist. De aici vin conflictele: cei care se inscriu nu banuiesc acest lucru, iar cand isi dau seama e deja prea tarziu. Trierea ar elimina din start conflictele.

Evident, nu si cele intre cineasti .
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2006, 15:14   #4
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Neuptolem, gândeste-te ce frumos se va face revista SINGURA, în timp ce redactorii vor lua interviuri de admitere catindatilor pentru forum! Pe vremea când ne lua cu asalt Peter Jackson, le-am sugerat ca activarea oricäri user nou s-o facä administratorul (cum fac eu pe Vama Veche, ca sä evit spammerii si botii), si mi-au explicat cä pur si simplu nu au timp pentru asa ceva (nota bene, doar sä verifice userul si email-ul si sä vadä dacä sunä omeneste, nu gen blackstudsmasterbating.com, sau johnsmith69, cum arätau email-urile lui Petricä).
Vorba aia: am mai väzut eu oameni îndrägostiti de prostie, da' unii vor s-o ia ei pe toatä.
Altfel, Neuptolem, ne vedem prin alte topicuri. Eu în ästa atât am avut de spus, si nu voi mai adäuga nimic, desi mä astept la câteva mesaje provocatoare. Ducä-se-n mä-sa sänätos (nu la cap, cä nu-i si n-are.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2006, 15:32   #5
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Persoane precum dragul nostru capitan Sparow nu intra in ecuatie. Aici functioneaza sutul din start. Vorbim de o cu totul alta categorie, cea gen Eu ma pricep la film si tu nu, sau Ce cauti pe forumul meu?

In rest Pitbull are perfecta dreptate: solutia presupune un efort destul de mare, desi o simplificare se poate face printr-un mail interactiv sau ceva asemanator. Inseamna ca solutia nu e buna.

Totusi problema ramane: Cinemagia este un club elitist, iar cei care se inscriu afla pe parcus. Iar efectul e cu doua taisuri, afecteaza ambele parti.

Alte solutii nu prea mai sunt. Poate un disclaimer, undeva la vedere: Acest forum este destinat exclusiv oamenilor de film. Nu e deloc o solutie viabila, dar macar userii nu mai au dreptul sa protesteze.
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2006, 15:56   #6
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Bubu, dar acest forum nu este destinat exclusiv oamenilor de film. Mi se pare exagerat sa presupui acest lucru si sa limitezi atat de drastic utilizatorii forumului. Acest forum este destinat tuturor oamenilor interesati de film, in oricat de mica masura. Cred ca topicurile de aici sunt suficient de variate astfel incat sa nu multumeasca doar un regizor, scenarist sau creator de benzi desenate, ci si un om care a vazut aseara "Batman Begins" si vrea sa afle parerile altora despre el.

In aceasta situatie, cred ca "selectia naturala" este cea mai eficienta metoda de triere a celor care intra pe forum. Cei care gasesc aici subiecte de interes raman si le trateaza ca atare. Ceilalti decid sa-si foloseasca timpul la altceva. Iar ideea de a supune utilizatorii unui test inainte de a intra pe forum nu stiu cat de buna e. Oricum, nu va fi pusa foarte curand in vigoare... Iar un disclaimer gen Acest forum este destinat exclusiv oamenilor de film sper ca este doar o gluma. Si am impresia ca incerci sa rezolvi probleme care nu sunt neaparat ale tale. Atat de mult te deranjeaza "novicii" care intra pe site?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2006, 16:24   #7
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
singurul test care exista aici este testul rabdarii, si la asta sunt supusi utilizatori mai vechi ai forumului cand trebuie sa inghita mesaje venite pe banda rulanta de la "novici' (care in rest pot fi foarte simpatici atunci cand nu sunt clonati... adica niciodata)
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2006, 16:38   #8
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Originally Posted by StefanDo:
Si am impresia ca incerci sa rezolvi probleme care nu sunt neaparat ale tale. Atat de mult te deranjeaza "novicii" care intra pe site?

Eu cred ca e si problema mea.

Sunt de acord ca orice discutie poate degenra in certuri. Nu un lucru neobisnuit. Si nu certurile deranjeaza, ci atacul la persoana, intimidarea pe mail, pumnul in gura prin diverse metode.

Avem pregatiri diferite? Avem opinii diferite? Ne deranjeaza raspunsul unora sau al altora? Este absolut normal si OK, cata vreme nu jignim persoane.

Asta e problema. Solutia? Habar n-am! Hai sa-i dam lui Pitbull sau tie PM-uri cu ce vrem sa postam. Le forfecati si pe urma le dam copy & paste pe forum. E mai bine asa?
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2006, 17:12   #9
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
solutie pentru stingerea conflictelor de pe forum:

sa ne intalnim toti si sa tragem un gang-bang
:w00t:
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2006, 20:26   #10
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Mda...
__________________
Dixit!

Last edited by Bubu : 05 Apr 2015 at 02:36.
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells