Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 May 2006, 18:48   #141
frodo baggins
Junior
 
frodo baggins
 
Join Date: May 2006
Posts: 43
De unde ai tras aceasta concluzie?
frodo baggins is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2006, 18:49   #142
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.din archebuz.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2006, 16:51   #143
77ravens
Senior
 
77ravens
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 124
Ieri am vazut pentru a doua oara VIDOCQ,si mi a lasat din nou un gust amar.Legarea cadrelor m a dus cu gandul la un MOULIN ROUGE politist.M a deranjat imaginea,care semana cu una de teatru tv.Un alt lucru obositor a fost sumedenia de cadre foarte apropiate,care prezentau un element important al actiunii(cand cineva era ranit,aparatul de filmat se apropia foarte mult de rana,sau de expresia fetei din acel moment etc);regizorul a abuzat de acest procedeu.Iar actiunea era prezentata cand sub forma unor rememorari,cand in mijlocul evenimentelor.Daca e vorba de acelasi lucru prezentat consecutiv in aceste doua moduri,ritmul actiunii se rupe.Planurile acestea intretaiate nu fac bine acestui film.Nu i "cel mai slab film",dar nici bun nu e.
__________________
black cherry red drapes
77ravens is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2006, 18:15   #144
horney1
Junior
 
horney1
 
Join Date: Jul 2006
Location: Arad
Posts: 40
"The Fog" , "The Hills Have Eyes" in general filmele horror buget mic ...o duce relativ bine la box office
__________________
It's howdy doody time kiddies, the bad man is here!" - Caleb (Blood II)
horney1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2006, 12:43   #145
sandokan
Veteran
 
sandokan
 
Join Date: Jul 2005
Location: barlad
Posts: 248
Scary Movie 1 este o parodie tare naspa a seriei horror "Scream".........in schimb are o comedie cu draci
sandokan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2006, 14:34   #146
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by sandokan:
Scary Movie 1 este o parodie tare naspa a seriei horror "Scream".........in schimb are o comedie cu draci
Ce relevanta are asta pe acest topic?
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2006, 14:14   #147
sandokan
Veteran
 
sandokan
 
Join Date: Jul 2005
Location: barlad
Posts: 248
Are o relevanta de un slab horror/drama sau ce vrea naiba sa fie, insa are o particica cu o comedie buna.
sandokan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2006, 14:18   #148
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by sandokan:
Are o relevanta de un slab horror/drama sau ce vrea naiba sa fie, insa are o particica cu o comedie buna.
SFAT: Daca nu stii ce insemna un cuvant (sceneta, componenta, relevanta etc.), nu il folosi.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2006, 14:48   #149
sandokan
Veteran
 
sandokan
 
Join Date: Jul 2005
Location: barlad
Posts: 248
Bai omule, oricum daca ti-as raspunde as face asta degeaba pentru ca nu ar avea nici un pic de importanta.Dute si lasa-ma te rog frumos!!!!
sandokan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2006, 00:03   #150
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Aloo magarii ce aveti va e rau?Voi vorbiti de filme care sunt adevarate capodopere fata de cele mai proaste filme care exista.Ce pot sa spun de persoana care a zis ca Gladiatorul a fost un film prost?Nu pot sa spun decat ca e o persoana fara stil.Daca voi spuneti de filmele astea ca-s proste inseamna ca nu ati vazut filme cu adevarat proaste.Sa va dau niste exemple:Jason X,Freddy vs. Jason,Son of the mask,Boo etc.S-ar putea sa fie niste specimene care o sa se trezeasca ca le-au placut filmele astea ca ar fi un adevarat SHOCK! :shock:
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2006, 00:09   #151
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Aloo magarii ce aveti va e rau?Voi vorbiti de filme care sunt adevarate capodopere fata de cele mai proaste filme care exista.Ce pot sa spun de persoana care a zis ca Gladiatorul a fost un film prost?Nu pot sa spun decat ca e o persoana fara stil.Daca voi spuneti de filmele astea ca-s proste inseamna ca nu ati vazut filme cu adevarat proaste.Sa va dau niste exemple:Jason X,Freddy vs. Jason,Son of the mask,Boo etc.S-ar putea sa fie niste specimene care o sa se trezeasca ca le-au placut filmele astea ca ar fi un adevarat SHOCK! :shock:
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2006, 13:23   #152
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
magar ai fost tu cand te-ai uitat la Jason X,Freddy vs. Jason,Son of the mask si Boo...
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2006, 19:48   #153
sandokan
Veteran
 
sandokan
 
Join Date: Jul 2005
Location: barlad
Posts: 248
"Clik de groaza" 2000=Film de origine gregeasca.L-am vazut ieri la unchiul meu si mia trezit cativa fiori de groaza insa dupa un timp filmul s-a prabusit sub propia compilatie horror/drama/action!
sandokan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2006, 17:24   #154
kasper hauser
Senior
 
kasper hauser
 
Join Date: Oct 2004
Location: Bacau/Iasi
Posts: 106
Send a message via Yahoo to kasper hauser
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Ce pot sa spun de persoana care a zis ca Gladiatorul a fost un film prost?Nu pot sa spun decat ca e o persoana fara stil.Daca voi spuneti de filmele astea ca-s proste inseamna ca nu ati vazut filme cu adevarat proaste.

Sigur? Nu mai spune, uite ca eu nu stiam. Cu ocazia asta am aflat ca sunt si o persoana fara stil, fiindca indraznesc sa consider "Gladiatorul" un film prost, fiindca se strofoaca din rasputeri sa fie lacrimogen, fara saa aduc aprea multe pe langa asta. Sincer sunt satul de filmele care incearca parca sa cerseasca lacrimi, de parca daca reusesti sa faci publicul sa boceasca in hohote, inseamna ca ai la activ o mare realizare. Ei bine, nu e asa.
E a dracului de usor sa gasesti niste povesti de astea siropoase, iar cand mai ai si ceva documentatie suport inainte, devine chiar banal.
Spune-mi si mie, dincolo de arhivehiculatele idei(de acum de prost gust de altfel, datorita prezentei instictului de turma) care au fost fluturate mereu, ce are filmul asta de spus. Sau care este noutatea sau excelenta tehnica din modul de expunere. Ca eu pe bune de nu o vad... si nici nu ma pot considera genul de persoana cu ochelari de cal care sa admita numai filmele de un anumit gen/tipar. Si tin sa te informez ca nici Jason X sau alte avioane nu ma incanta.
__________________
"Silencio"(Mulholland Drive)
kasper hauser is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2006, 01:45   #155
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Pretene tu esti soarece de biblioteca?Sa stii ca nu ma impresionezi absolut deloc cu limbajul tau explicit si plictisitor.Daca spui ca Gladiatorul a fost un film slab atunci spune-mi tu un film care ti-a placut si continuam discutia dupa.Cat despre tine Cinemania magar esti tu daca esti roacker din ala cu plete de mariachi.Daca te intereseaza Jason X l-am vazut cand nu era nici un alt film la TV si m-am uitat doar la jumatate din el .
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2006, 10:04   #156
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Pretene tu esti soarece de biblioteca?Sa stii ca nu ma impresionezi absolut deloc cu limbajul tau explicit si plictisitor.Daca spui ca Gladiatorul a fost un film slab atunci spune-mi tu un film care ti-a placut si continuam discutia dupa.Cat despre tine Cinemania magar esti tu daca esti roacker din ala cu plete de mariachi.Daca te intereseaza Jason X l-am vazut cand nu era nici un alt film la TV si m-am uitat doar la jumatate din el .

mai sparge-ti niste cosuri ca prea te-ai umflat si mai vb...asshole!
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2006, 11:10   #157
kasper hauser
Senior
 
kasper hauser
 
Join Date: Oct 2004
Location: Bacau/Iasi
Posts: 106
Send a message via Yahoo to kasper hauser
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Pretene tu esti soarece de biblioteca?Sa stii ca nu ma impresionezi absolut deloc cu limbajul tau explicit si plictisitor.Daca spui ca Gladiatorul a fost un film slab atunci spune-mi tu un film care ti-a placut si continuam discutia dupa.Cat despre tine Cinemania magar esti tu daca esti roacker din ala cu plete de mariachi.Daca te intereseaza Jason X l-am vazut cand nu era nici un alt film la TV si m-am uitat doar la jumatate din el .

"Prietene", vad ca tie iti place sa faci afirmatii scarpiandu-te dupa ureche. In primul rand forumul asta nu e un concurs mascat de popularitate, deci nu caut sa impresionez pe nimieni, nici daca ar fi tot nu as cauta, asta e insa partea a doua.

"Limbaj plictisitor"...hahahahahahaha - ce era sa zici si tu acum. In loc sa bati campii vizavi de limbaj ai fi putut aduce argumente in legatura cu gladiatorul.

Filme care mi-au placut - din altimii ani sa zicem.

"Capote", "A history of Violence", "Eternal Sunshine of the Spotless mind", "2046", "Elephant", "Citade de deus", "Mulholland Drive" spre exemplu, astea fiind numai cateva exemple.

"Capote" - pentru portetizare si modul in care surpinde posibilul efect al creatiei asupra creatorului - cazul in care creatorul ajunge sa fie trait/consumat de creatie.
"A history of violence" - pentru modul de expunere a personajelor, mai ales atunci cand isi arata adevarata fata, modul in care introduce sentimentul de teama in film - sentiment dominant de altfel si de ce nu, modul in care personajele decid sa "isi trateze" "mica problema"

"Eternal Sunshine of the spotless mind" - inventivitatea, premisa si modul in care o finalizeaza, Jim carrey, in unul din rolurile lui in care nu se maimutareste non-stop.

"2046" - atmosfera, autoreferinta, eleganta....prea multe de spus aici ca ar trebui sa fac o paralelea cu restul filmelor si ma gandesc ca pt tine nu merita sa ma apuc sa scriu atat

"Elephant" - regie, detasare emotionala - la urma urmei nu voiam sa vad iar un alt film pisarcos despre the youth turning into a monster blabla bullshituri de astea, foarte bine se joaca si cu muzica si cu imaginea, constructia iar e remascabila.

"Citade" - scenariu, constructie, modul in care suprinde "Cetatea Zeilor"...

"Mulholland Drive" - atmosfera, modul in care a dezvoltat ideile si firul epic(pentru cei care sustin sus si tare ca filmul nu are avea - well, are!), ma refer la o dezvoltare a firului epic, o proiectare mai bine zis a epicului real in planul imaginar(the money from "Rita"'s wallet, the "Llorando" song, atentie la versuri etc.)
__________________
"Silencio"(Mulholland Drive)
kasper hauser is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2006, 13:14   #158
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
vrei sa facem sex?
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2006, 13:44   #159
kasper hauser
Senior
 
kasper hauser
 
Join Date: Oct 2004
Location: Bacau/Iasi
Posts: 106
Send a message via Yahoo to kasper hauser
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Cat despre tine Cinemania magar esti tu daca esti roacker din ala cu plete de mariachi..
ba, da tu esti geniu...nu gluma.
Adica dupa tine "roacherii" is "magari".
Bun...eu zic sa iti mai vezi de lungul mucilor. Inteleg ca oricarui mincator de seminte ii place sa se considere capabil de a tria valoarea de non valoare, stilul de lipsa de stil, "magaria" de ne-"magarie", bazandu-se numai pe ceea ce a vazut el "in viata de zi cu zi", dar poate ar fi mai bine sa iei niste somnifiere, nu de alta, dar dupa un somn lung...te-ai putea trezi cu o secunda mai..."cumpatat"
__________________
"Silencio"(Mulholland Drive)
kasper hauser is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2006, 14:11   #160
sandokan
Veteran
 
sandokan
 
Join Date: Jul 2005
Location: barlad
Posts: 248
Cica ar exista un film care se intituleaza"Dracula VS Frankestein" si are o clasa horror remarcabila cu 5 stele.Pe Cinemagia nu am gasit nici o informatie despre aceasta pelicula dar voi incerca sa mai caut.
sandokan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells