Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Feb 2006, 13:44   #4021
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Waiting... - 7/10 filmul nu are nici o treaba cu asteptatul...ci cu servitul pe la mese...actiunea se petrece intr-o singura zi, terminandu-se cu o petrecere majora...actiunea avand loc intr-un restaurant...iar fiecare personaj e unic prin felul sau mai nebun sau whatever...overall a funny movie cu o caracterizare puternica a unui restaurant american...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 20 Feb 2006, 13:58   #4022
bill_the_butcher
Veteran
 
bill_the_butcher
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 183
running scared - 5/5, film de actiune asa cum trebuie, au spus 'fuck' de 568 de ori, e record
revolver -1/5
__________________
I'll festoon my bed-chamber with your guts!!!
bill_the_butcher is offline   sendpm.gif
Old 20 Feb 2006, 14:05   #4023
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.o seara de scurte irlandeje, engleje si franceje, la un bar destul de dragut. perhaps a good ideea pt poporul roman sa demareze ceva asemanator...

Tru Lav.2005.Locan Finnegan .un cacacel de animatie. poanta slaba, realizare slaba. 25
Full Circle.2001.Simon Fitzmaurice .despre un tip si o tipa care stau(lucreaza,locuiesc) de o parte si de alta a unei strazi si ajung sa se indragosteasca...intr-atat incat unul din ei se hotaraste chiar...da...sa treaca strada! 70.ok, cred ca i-am dat nota asa de mare pentru ca a fost filmat la vreo 50 de metri de locul unde stau dar macar un 65 merita.
Tea. 2005. Barney Cokeliss. Excelent, foarte scurt si foarte incisiv-despre un el si o ea parlamentand pe marginea tabieturilor genitale. Poate cel mai bun scurtaj din seria asta. 90
Queens Park Story.2005. Barney Cokeliss Acelasi regizor, din nou un el(vanzatorul de inghetata), din nou o ea(pictorita), de data asta nu atat de convingatori...80.
Aftermath.Brian Lally. cel mai mare rahat vazut anul acesta. facut parca de un student in anul 1 la agronomie...si cand ma gandesc k in program scria:"a woman runs into the grounds of a ruined church and recounts a series of surreal dreams" BASINA 10
Raincloud.2006.Scott Altman-videoclip facut pentru The Chakras. kinda crappy animated dar cat-de-cat amuzant. 45
Smalltalk.2001.Ronan Burke. O tipa trezita in toiul noptii de batai in usa merge sa deschida si intalneste un omulet de 30 cm. sau cel putin asta pretinde ea-si pana la sfarsit nu iti poti da seama daca e nebuna sau daca a fost aievea. Premiul "suspans" 80
Delight Afternoon.1998.Christophe Gaillard. foarte amuzant, nu stiu daca pentru toti cei aflati in incapere. Long story short: un tip iese in strada, se caca, la cacat vine o musca, el o prinde, o pune intr-un borcan, merge sa faca baie, ii smulge aripile, si-o pune pe pula si dupa ce giza ii intra pe canal... da o laba si o ejaculeaza. admirabila dezinvoltura cu care reuseste sa iti faca greata. 85
Dating for Agoraphobics.2005.Shirley O'Connor . nothing much actually. romantzescu' intre tipa din statia de bus care ba n-are maruntis ba n-are umbrela si tipul de la etajul 2 care i le coboara cu o sfoara. 55
Still life. 2004.Karl Hayden. Cel mai bun ca imagine si joc actoricesc, as zice; poate ca pe alocuri cam tras de coada. 75
Jacknife.2003.Kevin Petrie O cearta cu final neasteptat. Nothing much to say. 55
Changes.2005.Lorcan Finnegan. din nou animatie, chiar daca nu a fost extraordinara a avut un "shpil" si a fost simaptica 80
The Greenhorn.2001.Brian Durnin. Bun filmulet, dar din nou cu tenta romantica...apai sa nu-ti bagi pula-atata dragoste intr-o singura seara? 78
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   sendpm.gif
Old 20 Feb 2006, 15:15   #4024
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by BeNnY:
Originally Posted by herbert:
mai draga BeNnY, cred ca in cazul lui Falling Down n-ai fost "cam dur", ci alaturi... sigur, se mai intampla, dar e prea flagrat ca sa nu te intrebi cum functioneaza mecanismul tau critic... si vibratoarele de gust...
un sfat: cand nu prea esti sigur, fii mai moderat...

Bai ma enervati. Ori scrieti de ce e filmul asta atat de bun ori nu mai scrieti nimic. Am inteles, eu sunt prost, acum sa vedem de ce filmul e bun, ca ultima oara cand am incercat, asa se poarta o discutie despre un film, unul zice ca e bun, altul zice ca e prost, cu argumente. Nu unu zice ca e prost si celalalt zice "Bai esti prost. Esti prost. Esti prost. Filmul e bun. Esti prost."

Este foarte bun. Poate cel mult flawed. De ce sa scrii "prost" sau "bun" si sa fii simplist?
Oamenii au adus argumentele lor.. ale tale care sunt?


PS: As the topic is obsolete, ultimele filme:
Kiss kiss, bang bang - funny, unorthodox, on the edge. Simpatic, si cu un scenariu usor auto-referential, destept. Mi-a placut.
Chasing ghosts - noir cu Michael Madsen, deeply cliche, enjoyable after all. Credeam ca e mai bun, totusi.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   sendpm.gif
Old 20 Feb 2006, 15:30   #4025
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Capote - 6.5/10: nu e rau, dar nici cine-stie-cat impresionant. Mai degraba un scenariu bine scris, pentru ca aportul regizoral mi s-a parut neglijabil. Anyway, mi-a placut cum filmul exploreaza geneza romanului "In Cold Blood" (pe care nu l-am citit), mai mult decat sa realizeze o biografie a lui Truman Capote. Si, btw, Phillip Seymour Hoffman e intr-adevar genial. Nici nu ma asteptam la altceva!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 20 Feb 2006, 16:00   #4026
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
http://www.balletsrussesmovie.com/

pentru cine vrea sa vada ce si cum a fost cu Ballets Russes, e acolo si un trailer si biografii si tot. Pacat ca nu e si filmul acolo...
europe_east is offline   sendpm.gif
Old 20 Feb 2006, 16:04   #4027
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by MinRep:
Capote - 6.5/10: nu e rau, dar nici cine-stie-cat impresionant. Mai degraba un scenariu bine scris, pentru ca aportul regizoral mi s-a parut neglijabil. Anyway, mi-a placut cum filmul exploreaza geneza romanului "In Cold Blood" (pe care nu l-am citit), mai mult decat sa realizeze o biografie a lui Truman Capote. Si, btw, Phillip Seymour Hoffman e intr-adevar genial. Nici nu ma asteptam la altceva!

se pare ca - virgula - Capote asta a fost destul de tare in realitate, din film nu prea a reiesit asta...
__________________
cherryblossom is offline   sendpm.gif
Old 20 Feb 2006, 18:33   #4028
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
King Kong 8/10
Am scris mai mult la 'Acum pe ecrane'
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   sendpm.gif
Old 20 Feb 2006, 19:49   #4029
cine-fill
Novice
 
cine-fill
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 16
Sky High - 4,5/5
Exagerat de slab.
cine-fill is offline   sendpm.gif
Old 20 Feb 2006, 20:05   #4030
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Nanny McPhee - 8.25/10 sa fim realisti...la toti ne-a placut...cui nu i-a placut copilul din inima lui a murit, ceea ce e pacat...filmul e colorat, plin de umor britanic, personaje vii si acestea foarte colorate in special rolul lui Emma Thompson...rolul facut de ea, pentru ea...and it fits like a glove...final previzibil ca la fiecare basm din cinema si din carti...dar un film placut care iti lasa un gust dulce...aa, si pe deasupra mai avem si o poveste de dragoste...deci cate ceva pentru fiecare...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 21 Feb 2006, 10:27   #4031
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
History of the World: Part I - 7/10: Un Mel Brooks care seamana mai mult cu un film al celor de la Monty Python... Nevertheless, cateva momente foarte reusite, de la deschiderea Ã* la "2001", la momentul Moise, pana la finalul cu "Hitler on Ice" si "Jews in Space" (anticipare a lui "Spaceballs"), punctul culminant fiind The Spanish Inquisition.

Crash - 9/10: very cool... Si asta in conditiile in care nu ma asteptam sa-mi placa prea mult. Desi mai exista filme construite pe o structura similara (v. "Traffic", "Magnolia"), "Crash" e mai dinamic si stie sa foloseasca surpriza in a atrage spectatorul de partea lui. Paul Haggis se descurca foarte bine, dar este ajutat de un scenariu bine gandit si de o distributie in mare forma, remarcandu-se in special Don Cheadle (si, totusi, doar Matt Dillon a fost nominalizat la OSCAR, pentru rol principal... iar Cheadle ar fi putut primi o nominalizar pentru actor in rol secundar... What the f*ck is up with that? :huh
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 21 Feb 2006, 10:33   #4032
nortis
Junior
 
nortis
 
Join Date: Jan 2004
Location: Timisoara
Posts: 70
Before Sunset, 2004, Richard Linklater - 8/10
Un sequel bun, actorii si-au scris singuri dialogurile si cam atat. Final deschis, ultima replica misto>
Baby, you re gonna miss your plane
I know.


A History Of Violence 6/10
Actori foarte slabi cu exceptia celor doi killeri de la inceput si a lui Hurt. Si cum, in partea de regie a filmului contributia actorilor era vitala, va imaginati ce-a iesit: personaje construite prost, redate execrabil, etc.
nortis is offline   sendpm.gif
Old 21 Feb 2006, 11:40   #4033
Zepelin
Novice
 
Zepelin
 
Join Date: Feb 2006
Location: In The Air
Posts: 1
Munich un film despre spionaj, Mosad, agenti sub acoperire si metodele neortodoxe ale serviciilor secrete. 8/10 O alta fata a lui Spielberg
Zepelin is offline   sendpm.gif
Old 21 Feb 2006, 12:15   #4034
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
The Cook, the thief, his wife and his lover - excelent, montaj superb, imagine de nota 10, destul de hardcore ca dialoguri si final. Totusi nu m-am prins de ce mr. Spica era "ze thief"?
Anyway, great movie.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   sendpm.gif
Old 21 Feb 2006, 13:01   #4035
nortis
Junior
 
nortis
 
Join Date: Jan 2004
Location: Timisoara
Posts: 70
Hostel-2005-Eli Roth 7.8/10
Un horror bun produs de Tarantino. Multe scene de macelarire-reteta clasica-, si un revenge savuros in final. Ups, cred ca deja am spus prea mult.

Match Point 7.5/10
As fi zis ca e un Woody Allen complet atipic daca nu ar fi fost nevrotica Scarlet. Se pare ca omu nu se poate abtine. Oricum, o maturizare pentru regizor. Merita vazut dar mie nu mi s-a parut grozav. Mi-a adus aminte spre sfarsit (scena crime si postcrimei) de Talented Mister Rippley cu muzica aia and all.
nortis is offline   sendpm.gif
Old 21 Feb 2006, 13:48   #4036
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
deci
categoria 'daca doriti sa revedeti'
moartea domnului lazarescu 5/5a doua oara si ma asteptam sa plec vreo ora din sala de plictis
da e al draq de bine facut
asa ca am stat
sin city 5/5
a 6a oara si tot mam bucurat ca un copil
priceless masterpiece i say
natural born killes 4/5
a 4a vizionare
mda stone ecranizeaza tarantino
interesant cum a imbatranit filumu asta
acu pare mai actual decat in momentul lansarii
dar si mult mai datat pentru ca tate gimmik-uile de structura (inserare de clip si sitcom) s-au uzat intre timp in alte filme
din motive evidente m-am tot gandit cum ar fi iesit facut de qt himself
mai cool si mai putin nihilisto-declamativo-poetic
deci poate mai prost
geniale secventele din mega farmacia 'drug zone' , si toate implicatiile despre putreziciunea unei lumi care ia serial killers drept l models (vezi patrik bateman)
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 21 Feb 2006, 13:59   #4037
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
categoria "this is the new shitty shit"
1 the producers 2/5
inutil, scremut, de tot kktu
mai e si muzikal
jegnant
sper ca mathew broderik sa moara calcat de tren petru skimonoselile de tot kktu care mau umplut de ura si sila
uma thurman prost distribuita (she aint't no grace kelly, for fu Ck's sake!!!!!!!)
2date movie 2/5
pentru fanii pana la moartea ai lui deuce bigallow
si numai pt ei
nu pt ca ar fi ceva gresit cu prostul gust si chestiile scabroase pe marile ecrane
dar in general o comdie, oricate chestiuni de bathroom humor ar contine trebuie sa fie, macar un minut AMUZANTA
si date movie e la fel de amuzant ca wedding crashers
adik deloc
in fine ideea de a pune o obeza sa se linga cu un midget mi se pare revolutionara
dar camparea chestiunilor gen "meet the fu Ckers 1, 2 si 3' mi se pare la fel de lipsita de haz ca si filmele alea ingrozitoare
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 21 Feb 2006, 14:05   #4038
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
categoria "yeah, baby!!!"
1. syriana 5/5mda
superb si percutant
america asa cum e ea: ipocrita si de tot cacatu
orientul mijlociu asa cum e el: fara pic de inteligenta si fara pic de speranta
mai ales din cauza faptului ca america e de tot kktu
ni-hi-l-ist

2 ultra-violet 4/5
must see
pentru uber-ultra milla j
care e vampirita intr-un viitor uber-stilat si mega stilizat
din pacate apare scarna de copil din birth ( :sick: )
si nu mai dispare pana la sfarsitul filmului
lupte cu sabia si pistoalele mai ceva ca in matrix
ca sa-ntelegeti de ce nu 5/5:
gagiul care l-a regizat a facut si equilibrium ( :sick: :sick: )
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 21 Feb 2006, 18:07   #4039
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
brief encounter - pe alocuri excesiv melodramatic si cu o celia johnson deseori artificiala si caznita. dar il iertam, in primul rand pt sorytelling-ul inedit: flmul lui david lean incepe cu scena de final a pasionantei aventuri dintre o femeie obisnuita (celia johnson) si un doctor ambitios (trevor howard, mult mai convingator), reluata printr-o serie de flashback-uri ale eroinei; odata ajunsi la sfarsit, percepem cu totul altfel trairile personajelor, decorul care, la debut, nu spuneau mare lucru. or, felul de a povesti il face pe lean maestru ! in al doilea rand, povestea in sine, ideala pt a satisface cinefile sentimentale ca mine. sa zicem ca exista duzine de duzine de filme despre un 'el' si o 'ea' ( de preferinta, casatoriti, ca in cazul nostru) trecuti de prima tinerete care se indragostesc in ciuda evidentelor obstacole, dar never quite like this, pt ca aici, ceea ce era 'rutina' pt eroina (mersul in fiecare joi in orasul cel mai apropiat pt a vedea filme si a cocheta cu viata burgheziei snoabe) devine 'pasiune' in momentul in care il intalneste si se indragosteste de 'el'...

david lean e maestru, de unde si concluzia ca nu cred ca voi vedea filmul de lean care sa ma plictiseasca.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 21 Feb 2006, 23:37   #4040
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
BIG MOMMA'S HOUSE 2-inca un film comercial neasteptat de prost care intareste si mai mult premisa ca continuarile sunt sortite esecului.Numai comedie nu poti sa zici ca e,cred ca pentru copii e destul de bun.Martin Lawrence ok in rest actiune previzibila si faze de comedie rasuflate.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells