Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Sep 2005, 12:34   #3041
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
revazut "gangster number one".still ruleth. all hail paul bettany.

saturarile mamei lor. 8)
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   sendpm.gif
Old 02 Sep 2005, 12:41   #3042
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Les Choristes - 9/10 filmul asta o sa devina un clasic, cel putin asa as vrea pentru ca merita...copii chiar stiau sa cante, in special Pierre Morhange/Jean-Baptiste Maunier care era solistul...voce de inger...cand canta copilul asta pielea mi s-a facut ca de gaina...genial...un film magic...trebuie vizonat neaparat...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 03 Sep 2005, 02:13   #3043
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Brown Bunny - 9(.5)/10 - Film absolut de mood. De, cu si pentru deprimati. If not depressed, nu de vazut. Ritmul intre lent si foarte lent poate super enerva orice candidat la vizionarea lui. Si, oricum, daca ai supravietuit primelor 20 de minute de mers cu masina cu Gallo, atunci esti good to go pentru restul filmului. Un fel de training. I loved it. Dar total subiectiv (-eu).
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 03 Sep 2005, 06:43   #3044
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 9/10. Mi s-a parut cel mai bun film al lui Guy Ritchie.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   sendpm.gif
Old 03 Sep 2005, 08:38   #3045
alex2
Veteran
 
alex2
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 250
neo-realism in italian cooking

n-am inteles prea mult...dar stiu ce e al dente :lol:
__________________
roark
alex2 is offline   sendpm.gif
Old 03 Sep 2005, 17:52   #3046
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Prozac Nation a film about the United States of Depression; a caring yet not admitting she's pampering mother (Jessica Lange); a troubled teenager (the shorty alien faced Cristina Ricci) an absent father (whatever his name was) and Prozac. A minor league Garden State in a sense that they're both playing in the same ballpark, the difference being that whereas Zach Braff character's looked like he really lived in a state of numbness (actually it was just New Jersey*), the troubled Cristina Ricci looks like a spoiled brat who'd have fits cuz her opinion piece just wouldn't come out properly. You know, that kind of girl who misses her absent father and despises her mother (that's some serious psychological thinking going on here, don't y'all think), disgruntled at the world and who seeks salvation in Adam Sandler's arms. Gimme a fucking break. What serious film-maker casts Adam Sandler. Now don't get me wrong. The film has its own moments, but usually these only occur thanx to Jessica lange and her ability to enliven the act. As for Cristina Ricci, then again, drop that fucking alien face, stop scaring me.

* It was a joke
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 03 Sep 2005, 18:00   #3047
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Bewitched - 7/10 ce mai ... un film distractiv/romantic... clasic Will Ferall (adik acelasi<funny as hell>ca in fiecare alt film...in care a jucat...numai ca aici e schimbat rolul...dah) ... Nicole Kidman nu are nici o problema...ea poate interpreta orice rol posibil...si pe cel de vrajitoare il face intr-un mod fermecator si nostim...si restul distributiei nu e de uitat...Michael Caine, sarmant si comic prin inteligenta replicilor...la fel ca Shirley MacLaine...un film colorat si vesel...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 03 Sep 2005, 20:27   #3048
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Return Of The Living Dead 3 - 4/10 - how nice! romeo si julieta - versiunea zombie ... she's dead, he's alive & they're in love ... who says love can't break the barriers ? in acest caz el nu renunta la ea si nu o lasa sa devina un zombie/cobai intr-o " army research facility" ... Dupa 1h 02min incepe filmul. Zombie chick with piercings, nails & iron strings - all over the place ... walking around topless - brilliant! Final bun.

The Island - 8.5/10 give Bay the credit ... he did it again ... but not entirely. Putine filme bune vara asta in materie de blockbuster. Asta e unu din acele putine.[/b]
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 03 Sep 2005, 21:15   #3049
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Kinsey, 2004

Film Ok. Story-ul incepe interesant, pana la mijloc se rupe cumva in doua urmarind, in paralel, viata omului/cercetatorului Kinsey si sexualitatea in sine, pentru ca, spre final, sa-si mai revina. Final frumos, gen A Beautiful Mind.

Este trasa destul de clar o linie intre conflictul dintre cele doua moduri de a privi sexualitatea individului: cel moral si cel biologic.

Distributie faina.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 03 Sep 2005, 22:01   #3050
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
cd-ul al doilea din Rules Of attraction Primul cd a fost foarte misto, al doilea este demn de primul. Ambele cd-uri formeaza impreuna un FILM :shock: Isn't that weird? Oricum, teen movie on crack, actori bestiali (even dawsun's cunt e ff misto) si mai multe povesti imbinate foarte misto. Faza cu Victor care calatoreste prin lume este fenomenala, antologica, gen ultimate, drugged up, euro, fuck fest trip. Go Avary.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   sendpm.gif
Old 03 Sep 2005, 22:49   #3051
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Lol, tinere ogto. Este al doilea text consecutiv de-al tau la care rid. Pe viitor voi vorbi cu agentii mei Smith sa te contacteze.
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 04 Sep 2005, 00:35   #3052
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
26 Bathrooms-Inside Rooms; jur ca nu ma las pana nu vad tot Peter Greenaway.ma duc sa vorbesc despre el la Iconoclast. oricum, ce sa zic acolo? ca sunt speechless, vorba vine...

Si da, 10, sigur ca DA.
Liou is offline   sendpm.gif
Old 04 Sep 2005, 18:03   #3053
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Code 46 - 8/10 nu am cum sa va explic care e treaba cu cod 46 ca nici eu nu am inteles-o...dar am inseles asta...e vb despre o poveste de dragoste din viitor cu Tim Robbins si Samantha Morton (Minority Report)...si ca in Eternal Sunshine of the Spotless Mind e vb despre stergerea memoriei ... intai ea din cauza Codului 46 si apoi al lui din cauza unui accident...in fine...chestie e mai complicata...din pacate nu e un film care te tine pe scaun (eu m-am uitat la el pana la sfarsit ca asa fac de fiecare data...odata ce incep sa ma uit la un film stau sa-l vad pana la sfarsit) ... sfarsitul e cam aiurea...povestea la fel...e bun dar ciudat...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 05 Sep 2005, 00:47   #3054
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Originally Posted by Ambra Blu:
A minor league Garden State in a sense that they're both playing in the same ballpark, the difference being that whereas Zach Braff character's looked like he really lived in a state of numbness (actually it was just New Jersey*)
[...]
* It was a joke
pe asta o ginisem din prima si ma iemotsionasem.
K's is offline   sendpm.gif
Old 05 Sep 2005, 08:12   #3055
alex2
Veteran
 
alex2
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 250
final destination 2

final destination 2 -5/10.
can you escape death? asta ar fi ideea. nu am vazut prima parte, dar nu cred ca sunt prea multe diferente.

the brothers grimm - 7/10
mi s-a parut o parodie. dar ledger joaca bine rolul de prostut. si are in dotare ochelari profi aparitiile monicai cand e "vie" mai coloreaza putin filmul. la propriu.
__________________
roark
alex2 is offline   sendpm.gif
Old 05 Sep 2005, 12:29   #3056
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Bewitched - ok, este un jeg sinistru, dar am si ras putin. Nicole kidman a fost transformata in Meg Ryan, complet, aspect, haine, par, buze, gesturi, voce, she IS meg ryan, saraca. Iar daca nicole kidman e meg tyan, atunci will farrel se vrea Tom Hanks, ceea ce e cam trist si dubios. Ocazie de umor ratata, filmele imaginare in care juca personajul lui will f. trbuiau sa fie parodii la niste filme cu tom hanks. Eh, ma rog. It's always ok sa razi la adresa hollywood-ului and that's what I did. Un film prost, but who's counting.

Charlie and the chocolate factory - sunt fan Burton declarat dar m-am dus f sceptic la filmul asta. Toata povestea pare goala, fara continut, arc narativ nada, si cam asa si e. Filmul este un tur al fabrici de ciocolata cu johnny depp ca ghid si 'some indian guy' ca un milion de pitici (hence the salary of one million dollars) si cateva chestii de umplutura (casa lui Charlie si helena b. carter, care apare prea putin). Vizual este burton kicked up a notch, multi bani, multe decoruri, no CGI si totul arata grozav. Ba chiar mai mult decat grozav, arata perfect, totul e picture perfect, nici un fir de par, nici un fir de iarba nu sta stramb. Dar filmul e un basm, aici nu exista Bad hair day, bad day for science and so forth, deci as basme go asta e impecabil. Povestea e previzibila si punctul culminant e mai degraba un curba usoara care nu ofera vreun impact sentimental, dar aici calatoria si aspectul e totul. Pe langa decoruri, avem dialog amuzant, momente muzicale (some indian guy rules), referinte la filme celebre (gen kubrick) and so forth. Iar cireasa de pe tort/tarta e Depp. M-am convins ca e un actor foarte bun cu o paleta foarte diversa si aici joaca impecabil. Un ciudat usor retardat dupa comportament, dubios, perturbant uneori (replica despre canibalism) dar in final foarte amuzant. Ciudat ca unii il acuza ca s-a inspirat din MJ, singurul lor punct comun e ca sunt ca albi, atat. Si e cam nasol daca de fiecare data cand un american vede un om alb, usor imbecil care e cam excetric se gandesc la persoane din mass media, Long Live UªA. As burton goes, filmul asta e mai softcore decat altele, dar vizual e dus pana la capat, no expense spared, nici o economie, nici un compromis si rezultatul se vede. Verdic final, great fun.

Godfather - n-am ce sa zic ce nu s-a mai spus.

The Hudsucker Proxy - nu am multe experienta in materie de fratii coen dar filmul asta e dezamagitor. O poveste cu totul previzibila care nu stimuleaza deloc intelectul, fie (nici nu ma obosi sa dau un rezumat). Deci inseamna ca filmul arata impecabil si e foarte stilizat. Nu chiar. Referinte clare la Brazil, elemente specifice anilor 50, jurnaliste care vorbesc repede, jocul corporatiilor, conspiratie, tradare si ce avem ca produs finit? O mare vaza. Nu exista imagine de ansamblu, nu se creaza o atomsfera de anii 50 tipica, nu avem o satira birocratica, nu avem nimic. Avem elemente care satirizeaza/parodiaza anumite chestii, dar filmul nu-si gaseste niciodata subiectul, imaginea, tonul, tema sau orice. Daca scena jurnalistei (dragostea lui Tim Robbins care este tradat de aceasta bla bla bka) cand scrie articolul dispare, tot personajul ar fi compromis si n-ar mai exista. Nu e subtil, nu e inteligent, nu e nimic. E un experiment ratat care dorea sa ne ofere un soi de satira/parodie Burton meets Gilliam meets other stuff, dar esueaza. Scena Braziliana cu camera de posta, care e rostul ei? Sa vedem cat de prost merge posta in america? Ce legatura are asta cu filmul? Cu compania? Cu america aniilor 50? Sunt mare fan Gilliam si apreciez orice referinta la acesta, dar aceasta e facuta doar de dragul de a se da filmul intelectual ca uite ce chestie Brazil am facut noi. Pointless. Filmul nu are nimic in mod special de oferit (cu exceptia lui Paul Newman), incearca doar sa copieze ca fac regizori ca Burton si Gillaim atat de bine. Primul Coen a fost dezamagitor, sa vedem in continuare...

The Mask Unul din primele mele filme, love it. Pure fun.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   sendpm.gif
Old 05 Sep 2005, 18:07   #3057
16mm
Veteran
 
16mm
 
Join Date: Mar 2005
Location: Bucharest
Posts: 188
Send a message via Yahoo to 16mm
Originally Posted by Cinemania:
my-all-time-Jim-Carrey-favourite-movie
si 9/10 mi se pare prea putin

9 este o nota astroponderala, permiteti-mi sa zic asa. in sistemul meu de valori.

5 obstructions, am revenit. 9.5/10. film in film.

da-le naibii de 12 frames, este genial:

pentru ca in nici un moment spectatorul nu isi pune problema daca cei doi regizori ar avea de fapt relatia respectiva si nu ar fi actori. pana sa se intalneasca 2 paranoici intr-un autobuz.

pentru ca asta inseamna cinema la cel mai inalt nivel si din punctul asta de vedere trier depaseste spectrul dogville iar Filmul evolueaza.

ca ar face-o la modul iconoclast -cum i-ar placea ambrei sa zica-, asta e alta problema. unii oameni merg iconoclast, zambesc iconoclast si hranesc caini in timpul examenelor tot iconoclast. 5 obstructions ramane un film foarte bun, fara sa necesite aceasta categorisire.
__________________
black mambo.
16mm is offline   sendpm.gif
Old 05 Sep 2005, 18:12   #3058
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
ce zice un paranoic celuilalt?

oricum, pe sistemul farmecului discret al necautarii neincetate de teorii ale conspiratiilor, 5 obstructions ruleth si e autentic crud.si how does the perfect man fall functioneaza ca intrebare si sentinta a lui von trier.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   sendpm.gif
Old 05 Sep 2005, 18:20   #3059
16mm
Veteran
 
16mm
 
Join Date: Mar 2005
Location: Bucharest
Posts: 188
Send a message via Yahoo to 16mm
how DOES the perfect man fall?

ca matisse?...
__________________
black mambo.
16mm is offline   sendpm.gif
Old 05 Sep 2005, 18:27   #3060
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
ca silueta de langa birou, cu amorsa cu tot.

stands up again, tho.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:11.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells