Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Aug 2005, 15:18   #2961
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Bend it like beckam 6/10 un subiect destul de simplutz, dar mi-au placut toate complicatiile care se iscau pe parcurs

Freaky friday 6/10 cam trasa de par fazele cu luke..ba cu ma-sa, ba cu fiic-sa...
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 24 Aug 2005, 16:28   #2962
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Scurt-Metraje romanesti:

Bucuresti-Wien [by Catalin Mitulescu] [2000] … mult mai fain decat 17 minute intarziere…misto alb-negru…misto comedie de situatie…misto scurt.

17 minute intarziere [by Catalin Mitulescu] [2001]…nu mi-a placut…, ii tremura mana lu ala la greu…and not the cool kind…

Trafic [by Catalin Mitulescu] [2004] – un scurt foarte bun…

Telefon in strainatate [by Hanno Höfer] [1998] … stupid fiu…ce trebuia sa fie in atatea limbi mesajul de intampinare? Nu ajunge engleza si romana? Ca doar e roman.

Dincolo [by Hanno Höfer] [1999] … pretty good…

Ajutoare Umanitare [by Hanno Höfer] [2002]…stupid…am ras la cat de penebili erau astia trei…si apoi (la sfarsit) puf marfa…si la cat de penibile erau fetele la plecarea astora…mda…stupid…

Pe aripile vinului [by Corneliu Porumboiu] [2002] … viata, cum spune Andrea Marin…e plina de surprize …plina de surprize imbatate…zicea ca nu e bat, dar s-a imbatat de la mirosul vinului…bun si monologu

Calatorie la oras [by Corneliu Porumboiu] [2003] … un scurt metraj bun, cu actori buni…

Visul lui Liviu [by Corneliu Porumboiu] [2004] … scurt metraj superb…cu actori care mai de care mai buni…cu Drgos Bucur in fata…scenariu grozav…

Daca aveti un minut...foarte bine [by Ivo Baru] [2003] … tare de tot & funny…de asta e bine sa deschizi la vanzatorii ambulanti …bun Andi Vasluianu…

Poveste La Scara C [by Cristian Nemescu] [2002] … bun si fun(ny)

Public Display of Affection [by Matei Alexandru Mocanu] [2005] … din nou (zic din nou pentru ca l-am mai vazut o data), Ambra Blu a facut o treaba foarte buna…chiar mi-a placut.

Un pod plin cu jucarii stricate [by Gheorghe Preda] [2005] … ce face calculatorul din om :lol: … misto sonerie avea Andi Vasliuanu la mobil…in rest, tot asa...un scurt foarte bun…

Bored [By Ioachim Ciobanu] [2004] … binele si roul se confrunta intr-un joc de sah…si binele se plictiseste…lol
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 24 Aug 2005, 16:58   #2963
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Glengarry Glen Ross (1992)

Super. La asa distributie...Al Pacino, Jack Lemmon, Ed Harris, Alan Arkin, Kevin Spacey parca se iau la intrecere prin fiecare replica rostita. Scenariu de nota 10.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 00:47   #2964
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
O salata de filme pe care o recomad tuturor - face bine, pt ca iti incarca bateriile de cinefil.
asadar, vazut si revazut:

2046 – 9,5/10, capodopera. postmodernismul asiatic devoreaza totul...
American Beauty – 7,5/10, un excelent film pentru un sezon (poate cateva);
Arizona Dream – 7,5/10, cel mai bun (cel mai digerabil) Kusturica;
Naked Lunch –7,5/10 - delir psihedelic dupa (si cu) William Burroughs si David Cronenberg;
Dogville – 9,5/10, capodopera;
Se7en – 7,5/10, excelent thriller; duet superb Freeman - Pitt
The Return – 7,5/10, cel mai bun film facut de rusi in ultimii 10 ani (Sokurov si Gherman nu intra in calcul);
Twin Peaks – 7,5/10, "fantasticul" Lynch... mi-a placut cum sorbea zgomotos cafeaua agentul... Kyle McLachlan. din pacate, actorul acesta talentat si dotat n-a avut/n-are o cariera prea stralucita;
Hotel Rwanda - 6,5/10, cam “ilustrativ”, probabil greu de filmat genocidul african;
Resevoir Dogs – 9/10, inclin sa cred ca e cel mai bun film al lui Tarantino;
The Merchant of Venice – 8/10, Al Pacino intr-un rol foarte bun;
Miller's crossing – 8/10, buni fratii Coen;
Coffee and Cigarettes – 7,5/10, mai putin decat mi s-a parut la prima vizionare;
Magnolia – 8/10, Cruise untr-un rol bun;
The Interpreter – 6,5/10 - pacat de Kidman si Penn;
Insula - 4/10, rateu total, artificiu pt debili;
Solaris - 8,5. si acum cred ca Banionis nu a fost cea mai buna alegere pt acest film. excelenta Natalia Bondarciuk. problemele de constiinta se tin de noi si in cosmos.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 11:41   #2965
Rumpelstintzkin
Junior
 
Rumpelstintzkin
 
Join Date: Aug 2005
Location: Bucuresti
Posts: 59
Monster in Law 7/10.
Bucuresti - Berlin (s. metraj) 9/10. Film scurt si la obiect care trateaza situatia tragica a romanilor care sunt nevoiti sa plece din locul de bastina in cautarea "mai binelui si fericirii" . Subiect oarecum asemanator cu Italiencele. Film ce arata situatia omului care pur si simplu "aterizeaza" intr-un loc "unknown" si nevoit sa fie "descurcaret" adica neavand nimic altceva decat hainele si bagajele din spate si "o adresa" este nevoit sa se descurce. In final de cele mai multe ori romanul se descurca...
Rumpelstintzkin is offline   sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 16:03   #2966
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Wicker Park 8/10 Another hollywod love story.Si totusi de ce am dat o nota asa de mare...Pentru ca e un film de montaj, montaj paralel mai exact, format din flash-backuri si reveniri in prezent.Foarte multe supraimpresiuni,majoritatea explicabile din punct de vedere artistic.In plus observ un nou curent in cinematografie si anume acela de a renunta la montajul alternat in favoarea unui split al ecranului in doua...Si cred ca efectul este mult mai superficial, deoarece spectatorul trebuie sa urmareasca doua actiuni,se concentreaza pe ambele in acelasi timp, pe cand prin montaj invadarea mintii privitorului este completa...actori slabuti dupa mine, protagonistul semana cu adi mutu atunci cand avea caciula pe cap...Merita vazut cu prietena, sau prietenul altfel puteti sa treceti peste el...
st3fan is offline   sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 19:03   #2967
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Dumb and dumber 2 4/10 un jim carrey wanna be...yeah right...tot ce mi-a placut la filmu asta a fost faza cu ketchupul( :lol: ) si melodiile!!

House of fury 7/10 singura faza neplacuta a fost cand a inceput mosu sa zboare peste cladiri...urasc fazele astea :sleep:

Employee of the month 8/10 ce usual suspects, ce confidence...asta film bazat cu backstabbing! la aproape toate fazele de la sfarsit am ramas cu gura cascata... :shock:
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 19:28   #2968
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
ae fond kiss 6/10 - scartaie. a mai fost east is east, a mai fost si bend it like bechkam so nu mai funct. asa bine si nici nu mai misca pe nimeni conflictele dintre generatii in familiile de pakis stabiliti in u.k. bo-ring
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 26 Aug 2005, 05:25   #2969
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
The South Shaolin Master - 6/10 - filme kung-fu in mandarina nu prind prea bine, feelingu de useless kung-fu e p'acolo dar nu persista. total aiurea!

Twin Warriors - 8.5/10 - saracul Jet Li ... in afara de maestru si mare ciumec bataus nu era menit sa fie ... nu stiu cum a nimerit in actorie ... however ... the fight scnes - reusite.
I particularly enjoyed Michelle Yeoh!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 26 Aug 2005, 10:00   #2970
Rumpelstintzkin
Junior
 
Rumpelstintzkin
 
Join Date: Aug 2005
Location: Bucuresti
Posts: 59
Anger Management 9/10.
Big Night (Stanley Tucci; Tony Shalhoub)(9/10).Mi-a facut placere sa-l revad; un Tony S. care spre deosebire de rolul din MonK, apare "fixist" de aceasta data in privinta mancarii
Rumpelstintzkin is offline   sendpm.gif
Old 26 Aug 2005, 17:16   #2971
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Wonder Boys 7.5/10 Un film despre artisti, in special despre scriitori, modul in care gandesc si in care traiesc.Tobey Maguire joaca absolut excelent, interpreteaz un student cu ceva tendinte schizofrenice,de izolare in orice caz, limita intre realitate si fictiune disparand de cele mai multe ori...Reversul aceste situatii nefericite pentru el ca om, consta in succesul ca scriitor.Se atinge si problema drogurilor, mai exact rolul jucat de acestea in activitatea creationala a unui scriitor, extrapoland, a unui artist, rol care in opinia regizorului este unul insemnat.Un film cu personaje foarte bine individualizate, intentia cred ca era ca acest film sa para ca un roman.Prea lung dupa parerea mea, aproape 2 ore,de aceea are un ritm lent.Il recomandat iubitorilor de film scriitori.
st3fan is offline   sendpm.gif
Old 26 Aug 2005, 18:09   #2972
mihai_t
Senior
 
mihai_t
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 79
36th Chamber of Shaolin (Chia-Liang Liu - 1978) - 9.5 - foarte interesant de la un cap la altu'. fuck, m-a tinut treaz de la 1.30 la 3.30 noaptea, in mijloc de saptamana. genul de film pe care esti gelos ca nu l-ai facut tu (chiar daca nu esti regizor). pana si dansatorii de la opera ar trebui sa fie gelosi pe miscarile lui Chia Hui Liu (incepand cu genericul si "lupta" cu jeturile de apa). genul de film care te invata sa mergi.

Wicker Park (Paul McGuigan - 2004) - 5 - daca ar fi fost obisnuita comedie romantica americana poate i-as fi dat un 6 sau chiar 6.5, asa, ca ne cunoastem, dar cand vad atatea flashback-uri introduse ca sa aratam ca mergem in fiecare an la Sundance si ca ne place Fellini imi vine mai degraba sa ma uit in punga cu floricele. Rose Byrne e singura actrita din filmul asta, in sensul ca fata ei are mai mult de doua expresii, in timp ce tanarul Josh Hartnett si mirabolanta Diane Kruger sunt la fel de expresivi ca stancile de la Mount Rushmore.
mihai_t is offline   sendpm.gif
Old 26 Aug 2005, 18:44   #2973
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by mihai_t:
Rose Byrne e singura actrita din filmul asta, in sensul ca fata ei are mai mult de doua expresii.

Am ris.
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 26 Aug 2005, 20:57   #2974
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
The Island - 8/10 ...il merita...dar filmul nu e unul extraordinar...doar povestea este una mai originala, multa actiune, multa publicitate...dar na, e doar un film comercial a la Michael Bay...probabil blockbusterul verii 2005.
Multe scene furate din alte filme ca...nasterea (matrix), scena pe autostrada (matrix 2), scena cu No, I'm Tom Lincon (The 6th Day), THX 1138 facilitate subtereana ocupata numai de persoane imbracate la fel, Truman Show...studiou controlat de monitoare...aproape regizat, Star Wars scena cu motocicleta-racheta, ... etc. Actorii au fost ok, Ewan e cel mai bun din intreaga distibutie, apoi Scarlett si apoi Sean Bean...

Oricum un film bun care merita vizionat...pentru interpretari/interpretare si actiune. I tend to believe that it is Michael Bay's best.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 26 Aug 2005, 20:59   #2975
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
chiar imi era dor de un film francez.
Anthony Zimmer de Jerome Salle

Un trhiller detectivistic cu un subiect bine etajat. psihologie si emotii (ca doar e film frantuzesc!). Sarmul lui Sophie Marceau si jocul excelent al lui Yvan Atall. 8/10. de vazut.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   sendpm.gif
Old 26 Aug 2005, 21:24   #2976
Rumpelstintzkin
Junior
 
Rumpelstintzkin
 
Join Date: Aug 2005
Location: Bucuresti
Posts: 59
Lemony Snicket\'s A Series of Unfortunate Events 8/10 doar pt cum a jucat Carrey si pt. efectele speciale. In rest mi s-a parut o poveste de copii.
Rumpelstintzkin is offline   sendpm.gif
Old 26 Aug 2005, 22:15   #2977
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Lemony Snicket\'s A Series of Unfortunate Events...8.5/10
Si eu l-am vazut de curand si mi s-a parut ca sub masca de film pentru copii, ascunde niste mesaje care pot fi luate in considerare de oricine(dar nu si percepute de oricine)indiferent de varsta.Cred ca acest film e un elogiu adus cunoasterii si imaginatiei, 2 elemente ce trebuie sa fie mereu stimulate pentru a ne putea folosi la nevoie.
st3fan is offline   sendpm.gif
Old 27 Aug 2005, 07:49   #2978
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
the island 6.5-7/10
clone, urmariri, explozii, lupta finala cu ala raul, comic relief stuff etc. deci cinema comercial cu tot ce inseamna rau asta. dar at its peak pt ca bay aici le-a pus in asa fel incat nu irita atat de tare si nu strangi din dinti cand se deruleaza pe ecran. si cand e asa de gorgeous looking parca nici nu vrei sa strambi din nas. tad too long.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 27 Aug 2005, 07:51   #2979
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Longshot:
the island 6.5-7/10
clone, urmariri, explozii, lupta finala cu ala raul, comic relief stuff etc. deci cinema comercial cu tot ce inseamna rau asta. dar at its peak pt ca bay aici le-a pus in asa fel incat nu irita atat de tare si nu strangi din dinti cand se deruleaza pe ecran. si cand e asa de gorgeous looking parca nici nu vrei sa strambi din nas. tad too long.
si scarlett ?
:love: :love: :love:

Land of the Dead - 7/10 - bunicel, scarbos pe placul tuturor , film a la Georgie boy, povestea cam firava dar se merita. Mai lipseste un remake la Day Of The Dead ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 27 Aug 2005, 07:57   #2980
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
o lungeam daca mai scriam si de actori. dar da, scarlett :love: aici e fuckin' A.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells