Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Jul 2005, 13:39   #2661
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
O presiune continua apasa pe toata lumea. Acasa, pe strada, la magazin, la scoala. O dorinta acuta de afirmare, de a fi cool, de a fi lasat in pace, de a controla lucrurile isi face culcus in mintea fiecaruia. Prima sinapsa cedeaza. Urmeaza a doua. A treia. Bang! Ceva moare. Cineva moare. Ceva ucide pe cineva. Cineva ucide pe altcineva. Cine? De ce? Ninemi, de fapt. Ci un intreg (muribund) sistem de valori care continua sa se sinucida in fiecare zi, intoxicat de propriile prejudecati si judecati superficiale. De ce nu ne-am dat seama mai devreme? Acuma e prea tarziu...semnale de alarma au fost si sunt. Le vedem? Le vedem dar nu vrem sa le luam in seama? Depinde....depinde...
.....e vorba de filmul Bang, Bang, You're Dead (2002), regizat de Guy Ferland. Un film care continua si termina ce n-a terminat Gus van Sant in Elephant. Un film care ne arata CE?, DE CE? si CUM?, dar care propune si solutia. "This play is the best way to know how to look into a kid's heart". Ei, copiii, sunt cei mai cruzi si cei mai sensibili la presiunea din jur...Mai avem, la final, discursul lui Trevor, discurs mai bun decat cel al lui Norton din 25th Hour (nu ca ar avea vreo legatura cele doua filme, dar ambele ating puncte sensibile ale societatii americane)...Filmul merge pe doua paralele: personajul profului care crede in Trevor ("teroristul") si personajul lui Trevor care trebuie sa descopere modul in care sa scape de presiunea din jur.... 10/10

Of Mice and Men (1992), regizat de Gary Sinise. Cuplul John Malkovich-Gary Sinise duce in spate un film care se vrea si reuseste sa fie o lectie de invatatura sociala si sufleteasca. 9/10

E atat de greu sa scrieti despre 2 filme intr-un mesaj? De ce dracu sa stau eu sa lipesc mesaje? Stop double posting - BeNnY
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 03 Jul 2005, 16:03   #2662
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
now don't get so mad, dear BeNnY!!!...am uitat sa scriu despre al doilea film in mesajul despre primul
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 03 Jul 2005, 16:10   #2663
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
s-acuma despre ultimul film vizionat, Robots - filmul este egal cu cliseele folosite ("The Force is strong in this one" :lol: )...nu trebuie luat in serios, e doar fun...cea mai tare faza: "Are you crazy? It's a mixture of jazz and funk... called junk." (autoironie?)...Robin Williams, mereu o prezenta placuta. 5/10


and btw Benny: ce-ar fi sa lipesti toate mesajele din seria "IMM" intr-unul singur, ca oricum...ce dracu'...
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 03 Jul 2005, 16:20   #2664
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
no offense, dar double posting inseamna sa postezi the same thing twice, whereas our dear Cinemaniac didn't

Exista mii de motive pentru care cineva prefera sa-si distileze discursul in mesaje multiple, marea lor majoritate tin de diferente subtile, de nuanta.

Now you either try to understand these differencies in the discourse of your GUESTS dear Benny, or you just be the same blunt cunt you've started to be since you've got your powers of moderation.

take the blue pill buddy.
__________________
indy.to
Airlight is offline   sendpm.gif
Old 03 Jul 2005, 16:24   #2665
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Matrix revolutions 8.5/10 sincer sa fiu a fost mult mai mult decat ma asteptam, iar la batalia din zion am ramas speechless...facking great!
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 03 Jul 2005, 20:09   #2666
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Pianistul - 8/10: mda... am mai scris odata despre asta...

Orange County - 2/10: boy, was I bored today!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 03 Jul 2005, 20:37   #2667
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by Airlight:
no offense, dar double posting inseamna sa postezi the same thing twice, whereas our dear Cinemaniac didn't

Exista mii de motive pentru care cineva prefera sa-si distileze discursul in mesaje multiple, marea lor majoritate tin de diferente subtile, de nuanta.

Now you either try to understand these differencies in the discourse of your GUESTS dear Benny, or you just be the same blunt cunt you've started to be since you've got your powers of moderation.

take the blue pill buddy.

Double posting inseamna scrierea a doua mesaje, unul dupa altul, de acelasi tip. Pentru ce sa pui doua mesaje cand poti sa dai edit?! Nu se justifica in nici un fel postarea mesajelor unul dupa altul, stop bullshitting. Iti distilezi discursul altfel, nu asa.

Now, am uitat unde ma aflu. In regulile cinemagia nu exista chestia cu sa nu double postati. Asa ca do as you wish, i give a fuck no more.

Don't get me started cu "blunt cunt" ca habar n-ai despre ce vorbesti.

(uite ce frumos imi distilez discursul, randuri pauza, virgule, puncte)
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 03 Jul 2005, 20:40   #2668
Felix
Senior
 
Felix
 
Join Date: Mar 2005
Location: Hogwarts
Posts: 130
Originally Posted by Sméagol-Gollum:
Matrix revolutions 8.5/10 sincer sa fiu a fost mult mai mult decat ma asteptam, iar la batalia din zion am ramas speechless...facking great!

Esti foarte darnic
Felix is offline   sendpm.gif
Old 03 Jul 2005, 21:08   #2669
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Ghost World (2000), regizat de Terry Zwigoff - welcome to the ghost world, unde (aproape?) toti suntem, de multe ori, ceea ce, de fapt, nu suntem, adica niste reprezentari a ceva ce nu ne reprezinta (daca ma pot exprima asa )...Thora Birch, la fel de depresiva si plictisita ca in American Beauty (putin mai plinutza), Scarlett Johansson, aflata pe drumul de inceput, iar Steve Buscemi, de nota 10...man, acuma stiu ce-am ratat la TIFF 10/10
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 03 Jul 2005, 21:11   #2670
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
Ray 8/10 un biografic foarte inspirat. a spus despre multe probleme pe care toata lumea le intalneshte,dar mai ales despre cele a puterii banului shi faimei.

mi-a placut deshi parca a fsot cam lung
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   sendpm.gif
Old 03 Jul 2005, 23:55   #2671
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
@ benny
sau rationalizat cumva posturile?
se dau mai nou pe baza de cartela?
dak vrea omu sa scrie un mesaj de film sau un film in 2 posturi
n are dekat
[/quote]
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 00:04   #2672
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
in alta ordine d idei
SHRIEK 5din 5
initial am bagat cdul ferm convinsi ca e vorba de shrek scris gresit
nu era nici o gresela de spelling
era parodia ultima care campeaza si leaga tot ce-nseamna film cu teenageri americani, de la scream la christine, de la highschool high la grease, de la scoobydoo la driller killer, cu scurte popasuri turistice in in know wat u did last summer, aperican pie, cherry falls, dawsons creek, dangerous minds...
greu d imaginat da imaginatia si mistoul autorilor chiar nau limite
orasul se numeste bullimia falls
coolio il joaca pe the super intendent (formally known as the principal)
gen prince si tafkap...
empty-tvul raporteaza prin trimisul secial tiffany amber thessen despre crime
si la un moment dat se enumera cele enspe reguli ale parodiilor
replici cheie
"pizza guys get all the pussy"
"oh my god they are identical cousins"
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 00:59   #2673
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Airlight:
take the blue pill buddy.
Airlight just got the deepest essence of the Pitbull...
Desi, adeväratul motiv pentru care-mi ciumpävesc mesajele cu forficelu' e cä-s luuuuuuuuuuuuuungi cât o zi de post, si toatä lumea zice: "Fä-le mai scurte, frate!"
Da' acuma, pe bune, BeNnY: chiar n-are nimeni de ce sä se certe pe treaba asta. Pânä nu exagereazä careva, cu cârnati de mesaje succesive färä nici un rost, lasä-i...
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 01:09   #2674
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Aveti dreptate, v-am zis. Nu exista regula pe cinemagia care sa zica ca n-ai voie double post. So double post away! Si simt nevoia sa ma repet

Originally Posted by BeNnY:
Asa ca do as you wish, i give a f*** no more
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 01:12   #2675
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Am väzut, da' voiam sä cedezi IMPACAT, nu supärat.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 02:07   #2676
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
she creature
the mermaid chronics1
4 din 5
absolut fascinant
un circ
un batran cu un secret
secretul e o sirena
o sirena vamiro-lezbiano-canibala
pe o barca
inceput d secol 20
si lucrurile chiar devin hororo-sf
(*) (*) (*) (*) :love: :love: :shock: :shock: :w00t: :w00t: :alien: :sad: :shock:
replici memorabile
"crede-ma, chiar nu e un elefant"
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 02:21   #2677
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Mermaid Chronicles Part 1: She Creature - -8/10 - When Lesbian Metamorphosing Cannibal Mermaids Attack Part 1. Mermaid tits seen.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 02:27   #2678
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Mermaid Chronicles Part 1: She Creature

omfg. this is like the dumbest shit movie i've ever seen. like BAD, dar the good sort of bad. Gen, lesbiana metamorfozanta, canibala, vampirica, nebuna cu inclinatie Alien. Prea putin sex si prea putini sani, desi nu ma pot plange ca nu e deloc... But too little. NU-si merita R-ul!!!!!!!!!!!

:sick: :sick: :sick: :lol: :love:
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 06:36   #2679
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Two Brothers (2004), regia Jean-Jacques Annaud - scenele in care apar cei doi tigri sunt cele mai faine...in rest destul de slabutz filmul, cu un Guy Pearce neconvingator...faine si imaginile 6/10
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 11:43   #2680
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Just a kiss 7/10 Incurcaturi de relatii.Trei cupluri si o femeie se incurca unii cu altii.Dupa ce moare unul din fiecare,isi vad de munca lor.Dar se intorc in timp,si nu se mai intampla nimic.Sincer,trebuie sa intelegi filmul. :sleep:
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:08.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells