Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Mar 2005, 12:06   #1681
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by herbert:
notorious, fara supare, ai produs o "explicatie" jenanta.
eu cred ca e o lipsa de respect pt film si pt cinefilii de aici notele mari pe care le arunci (le aruncati). iar spiritul familiar, poate prea familiar uneori - vazi ragaielile animalice din timpul scandalurilor - nu justifica deloc acesta abandonare a exigentei (eram sa scriu: a bunului-simt).
incearca intotdeauna sa fii cel adevarat, pentru ca unii ar putea crede ca "glumesti" si in cronicele tale de film.

fara suparare:

1. daca sunt mai indulgent, nu inseamna ca n-am simt critic => nimeni nu-mi spune ce note sa dau. ok ?

2. in general, ma uit la filmele pe care le procur pe cai de o legalitate discutabila, filme pe care prin urmare le VREAU, ma intereseaza si, fireste, in cele din urma, 90% din ele ma incanta. deci, nu este nimic chiar atat de nefiresc in notele mari pe care le 'arunc'. oricum, nu imi place chiar atat de tare sa dau note. imi da un sentiment prea didactic.

3. ce e prost, este sanctionat de mine destul de dur (prost, dupa gusturile mele ! ): vezi 'milionari de vechend', 'orientul', 'masacrul', 'fantoma', etc.

4. in cronicile pe care le scriu, sunt destul de chitibusar si n-am dat pana acum mai mult de 3 stele unui film (asta si pt ca m-am simtit incapabil sa ma exprim planturos in legatura cu filmele care chiar mi-au placut).

am zis-o cat mai clar cu putinta. pana una-alta, arata-mi unde am exagerat asa impardonabil cu notele.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 23 Mar 2005, 13:38   #1682
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
LE BATTEUR DU BOLERO-din acel ciclu de scurt metraje europene,eterna gasca de godard,andersson, moodyson etc.oricum, cred ca nu am mai ras de mult la modul asta.10/10, pentru ironia fix iconoclasta a lui Leconte.
dupa bunu-mi obicei, imi adjudec filmul asta. i made it!
WORLD OF GLORY -perfect din multe puncte de vedere, de la continua debalansare de cadru cu orice fel de valori simbolice o fi avut ea (tind sa ma bucur de ce am interpretat eu fara sa vreau sa-mi justific daca asa a fost au ba) sau nu, pana la alegerea actorului si a succesiunii si a tot.plus prima secventa. oooo, da.9.8/10 andersson ruleth.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   sendpm.gif
Old 23 Mar 2005, 20:54   #1683
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
The Crow: Salvation 3/5
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   sendpm.gif
Old 23 Mar 2005, 21:09   #1684
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Mystic River 8/10
The forsaken 5/10
Ocean's 12 6/10

sunt de acord cu benny in legatura cu nota 10. daca ii dai unui film nota 10 inseamna ca este o capodopera si nu poti sa traiesti fara sa il vezi in fiecare zi..just an opinion...
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 23 Mar 2005, 22:58   #1685
Pinky
Guru
 
Pinky
 
Join Date: Jun 2004
Location: Heartbreak Hotel
Posts: 380
Dogville - 9.5/10
Full Metal Jacket - 9/10
The Aviator - 9/10
__________________
"Never let the fear of striking out keep you from playing the game."
Pinky is offline   sendpm.gif
Old 24 Mar 2005, 09:11   #1686
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Smeagol-Gollum:
daca ii dai unui film nota 10 inseamna ca este o capodopera si nu poti sa traiesti fara sa il vezi in fiecare zi

eu nu rezist sa-ti citesc postarile in fiecare zi, dar asta nu inseamna ca nu sunt capodopere.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 24 Mar 2005, 09:21   #1687
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
zatoichi 6/10
touch of pink 6/10
revazut kung fu hustle -> urcam la 7.5 (note 2 self : cauta tot timpul sub-ul in engleza, alea in romana sunt facute in sl***z)
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 24 Mar 2005, 09:30   #1688
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
the big sleep

doar cinci cuvinte: humphrey bogart si lauren bacall. el este pur & simplu incredibil in tot cinismul, aerul flegmatic si umorul sau de la limita decentei. nimic neobisnuit, nu (v. 'casablanca', 'the maltese falcon', 'the african queen' etc)? plus, ca nu este prea inalt ! iar ea are exact acel aer de impertinenta, raceala si acel delicios tupeu de femme fatale, dar si vulnerabilitate si inocenta de ilsa llund laszlo (vezi, din nou, 'casablanca'). iar schimbul de replici dintre ei, niste impunsaturi pline de ironie si cinism ('please, do scratch !', ii spune el ei, in timp ce EA ii atrage discret atentia asupra coapselor ei, mangaindu-si materialul dresurilor cu multa 'feminitate'). povestea, desigur, ramane destul de previzibila, dar, in cadrul genului noir, este o piatra de hotar - un santaj, un milionar, o femeie misterioasa, un detectiv prins intr-o plasa de minciuni, indragostit s.a.m.d. dar, repet, savoarea acestui clasic extraordinar trebuie cautata la nivelul jocului actoricesc, replicilor (rupte !), regiei.

cu acest prilej, am remarcat si o gaselnita simpatica: deci, howard hawks este regizorul preferat al lui john carpenter, corect ? iar 'the big sleep', noir-ul sau preferat. numele scenaristului lui 'the big sleep', leigh brackett, a devenit in nu mai putin celebrul 'halloween' numele serifului jucat de charles cyphres.

oricum, desi il plasez SUB 'the maltese falcon' in cadrul genului, obtine un 9.5/10 iar herbert va trebui sa se impace cu asta.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 24 Mar 2005, 11:48   #1689
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
Anacondas: The Hunt for the Blood Orchid - 5/10 the f.uc
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   sendpm.gif
Old 24 Mar 2005, 13:48   #1690
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by notorious:
the big sleep

oricum, desi il plasez SUB 'the maltese falcon' in cadrul genului, obtine un 9.5/10 iar herbert va trebui sa se impace cu asta.

nu am de ales. capriciile varstei
sper, totusi, sa devii mai cu-minte
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   sendpm.gif
Old 24 Mar 2005, 13:59   #1691
apartamentu104
Veteran
 
apartamentu104
 
Join Date: Jan 2005
Location: bucuresti
Posts: 200
Life Aquatic with Steve Zissou 8/10
__________________
the natural choice....no preservatives
apartamentu104 is offline   sendpm.gif
Old 24 Mar 2005, 14:15   #1692
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
'Come and see' (titlul american, pe cel rusesc nu m-am obosit sa il retin): un film despre partizanii latvi si atrocitatile razboiului; o structura foarte bine definita de scenariu, asa, ca la scoala americana, cu un pusti a carui experienta coming of age inseamna sa:
1. decida sa devina partizan
2. isi vada familia ucisa (turning point)
3. sa devina oarecum intim cu roza de la colhoz (imi cer scuze ca folosesc cuvinte cu ecouri din limba aceasta moarta)
4. sa umble prin mocirle, sa vada cum sint ucisi copii, etc
5. sa il impuste, simbolic, pe hitler si sa dea inapoi toate hororile care aveau sa vie.

tezismul din final e suparator, limba e de ca-cat, iar panslavismul out of fashion; in plus, prea multa tensiune strica daca nu e imblinzita de momente de respiro, altfel te obisnuiesti si se duce tot efectul. a fost bine sunetul, in schimb, psihopompos, asa, pe fata, pasamite aia era traducerea auditiva a experientelor vizuale avute de tinar.
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 24 Mar 2005, 15:45   #1693
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
28 days later 8/10
un Sci-Fi / Horror / Thriller interesant.recomand fanilor
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   sendpm.gif
Old 24 Mar 2005, 19:47   #1694
M_olecula
Guru
 
M_olecula
 
Join Date: Jun 2004
Location: Bucuresti
Posts: 351
Originally Posted by WraIth:
28 days later 8/10
un Sci-Fi / Horror / Thriller interesant.recomand fanilor

Inceputul e interesant , a doua jumatate si sfarsitul sunt de cacat !


Team America 6/10 - cel mai ironic film care l-am vazut pana acum
Gadjo Dilo 6/10 - cel mult interesant
Finding Neverland 7/10 - Frumos , peste aviator
M_olecula is offline   sendpm.gif
Old 24 Mar 2005, 20:18   #1695
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
Originally Posted by M_olecula:
Originally Posted by WraIth:
28 days later 8/10
un Sci-Fi / Horror / Thriller interesant.recomand fanilor

Inceputul e interesant , a doua jumatate si sfarsitul sunt de c**** !

trebuia sa aiba un final fericit.asha se termina mai toate astfel de filme cu end of man kind,etc.that's the bad part.hate it


Looney Tunes Back in Action - 6/10 doar bugs,daffy shi restul personajelor din desene dau nota de umor in film.in rest...dejaba

TimeLine deshi am auzit ca ii "marfa" not to impresed 7/10. lucru' demn de luat in seama : <<te intorci in trecut,il influentezi shi viitorul ramane la fel>>
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   sendpm.gif
Old 24 Mar 2005, 20:44   #1696
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
the clearing - 6/10
cellular 8/10
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 25 Mar 2005, 11:17   #1697
West
Senior
 
West
 
Join Date: Jun 2004
Location: IASI
Posts: 136
Send a message via Yahoo to West
Trainspotting - 6.5/10.
__________________
"Somewhere over the rainbow
Skies are blue
And the dreams that you dare to dream
Really do come true..."
West is offline   sendpm.gif
Old 25 Mar 2005, 11:25   #1698
Petre
Novice
 
Petre
 
Join Date: Mar 2005
Location: la stana
Posts: 10
Send a message via ICQ to Petre Send a message via AIM to Petre Send a message via Yahoo to Petre
Constantine 5.5/10
__________________
trece lebedele-n zare ,
eu ma uit , ele dispare !
Petre is offline   sendpm.gif
Old 25 Mar 2005, 16:26   #1699
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Ambra Blu:
limba e de ca-cat

straight to the point, dle regizor ! imagineaza-ti cati straini ar zice si despre limba noastra, 'comoara nationala', ca este imposibila. :hmm:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 25 Mar 2005, 16:40   #1700
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
sunrise: a song of two humans - desigur, filmul nu trebuie vazut decat pt a fi bifat pe lista expresionismului lui f.w. murnau. exagerarile expresionismului sunt, pe alocuri, comice, lucru cu care trebuia sa va impacati si in cazul lui 'nosferatu, eine symphonie des grauens': jocul actoricesc mai mult decat functional (cazul george o'brien'), naratiunea mai mult decat fortata etc. dar doua lucruri, da: montajul (flashback-urile rapide si montajul paralel, amandoua demne de toata stima) si imaginea (vezi suprapunerile, ca in cadrul in care george o'brien 'se vede' imbratisat de amanta sa, la care se aduaga destule cadre in care se desfasoara imaginatia personajelor). astea nu v-au placut ?

7-8/10
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells