Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Mar 2005, 12:29   #181
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
@Gandaalf

Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 16 Mar 2005, 12:49   #182
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by Gaandalf:
Originally Posted by BeNnY:
Originally Posted by nume:
Originally Posted by BeNnY:
Te-ai regasit un pic in masa aia de litere? (am citit tot)
Tu nu ?
Nu chiar, nu am avut niciodata o placere perversa de a-i face pe oameni sa se simta prost fara nici un motiv.
1. Ieshi!
2. Da-te!
3. EJECT!
4. JET!
5. No offense!

Trebuia sa subliniez "fara nici un motiv"?
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 16 Mar 2005, 17:06   #183
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
intrebarea era: poate un troll sa se schimbe ? :?
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 16 Mar 2005, 20:27   #184
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Comentariile din mesajul lui Nume sugereazä cä nu. Si totusi...
Acum cinci ani, am avut de-a face cu cel mai groaznic troll din câti se pot imagina. Nu era într-un forum, ci într-un chat (desfiintat de-atunci: cel al siteului oficial MTVE). Era mai mult decât un simplu "troll", era un adevärat "demon" sau "zeu", cäci unul dintre nickurile lui era "THE GOD OF FLOODING". Îsi mai spunea "TOP", "PANKO TANKO" si-n multe alte feluri, care de care mai nästrusnice, îmbinând infantilismul cu insanitatea.
Cum aratä si nickul, strategia lui favoritä era "flooding"-ul, aplicat prin trei tactici:
- flooding simplu (repetäri torentiale ale aceluiasi mesaj);
- flooding gigant (aceeasi metodä, folosind mesaje imense);
- flooding din nick (logare on si off repetatä, cu câte un nick enorm, care iar dädea peste cap fereastra de chat).
Pe lângä astea, folosea si metode mult mai insidioase: fura identitäti, folosea impostura, bäga zâzanie pe oriunde putea, în sfârsit, înfuria si încurca pe toatä lumea. Când apärea TOP într-o camerä de chat, aleluia!
La un moment dat, din curiozitate, am initiat un dialog cu el, prin mesaje private. N-am fost singurul. Câteva fete (cäci TOP era foarte sensibil la gratiile eternului feminin) au fäcut-o si ele. (Din partea mea, l-a impresionat faptul cä l-am portretizat într-o nuvelä inspiratä de-acolo.)
Nu peste mult, TOP se îmblânzise ca un prunc, ne iubea ca un cätel, ne mânca din palmä si nu-si mai folosea floodingul decât ca sä ne apere de alti trolli. (Îmi amintesc si-acum lupta dintre el si un alt flooder, care a fäcut într-o noapte ca tot chat-ul sä parä secventa "duel of fates" din "The Phantom Menace"! Numai partitura lui John Williams mai lipsea.)
V-as putea povesti o droaie despre TOP, dar n-are rost acum si aici, desigur. Asa cä voi încheia doar cu câteva ultime amänunte:
- Locuia în Al Ryiad, avea vreo 32 de ani, si se numea Bader. (S-ar pärea cä fäcea parte din familia unuia dintre zecile de frati ai lui Bin Laden, si cä frate-säu avea un net-cafe; de-acolo "opera".)
- Avea si unele talente de hacker. Nu se bazau atât pe inteligentä si competentä, cât pe fler si instinct, mai degrabä.
- Într-adevär, era schizofrenic. Periodic, era internat la tratament. (Despre aceste intervaluri, fabula cä era închis pentru diverse activitäti mafiote, si cä tot evada!)
- De câteva ori, mi-a dat telefon acasä. O voce si un stil de a vorbi foarte interesante!
- O cunostintä comunä (pe-atunci, elevä la Jean Monnet), devenitä ulterior studentä în Franta, l-a întâlnit la Paris. În perioadele lui "calme", pare foarte galant si fermecätor.
- Mai primesc si-acum, rareori, câte un email de la el. Sunt scurte, gen: "wazzup dude? i miss u". Din an în pasti, mai apare scurt pe MSN.
- A fost si este un om extrem de singur, ahtiat dupä sentimente - ceea ce se leagä perfect cu mania lui de flooder din acea perioadä.

Se poate schimba un troll? Uneori... rareori... dacä stii cum sä-l iei... dacä ai inima la locul ei... si un dram de intuitie si noroc... as zice cä da.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 16 Mar 2005, 21:31   #185
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
@ benny
chiar dk subliniai tot bullcrap era... si stii asta foarte bine...
gata ca nu am chef sa ma mai cert cu tine...

succes pe ramura!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 16 Mar 2005, 23:38   #186
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Si yo kare kredeam ka trollul e ala care merge cu troleul. :?
crydead is offline   sendpm.gif
Old 17 Mar 2005, 00:41   #187
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu, dragä.
Troll nu vine de la troleu. Troleu (var. "trolleu") vine de la troll - e o formä de autoafirmare, derivatä din semnätura voievozilor medievali care nu mai voiau sä floodeze Inalta Poartä cu tribut si spammau tarina sträbunä cu hrisoave iscälite: "Io Troll".
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 17 Mar 2005, 11:07   #188
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
desigur, era doar o gluma.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 17 Mar 2005, 13:00   #189
Anonymous
Guru
 
Anonymous
 
Join Date: May 1978
Posts: 40,392
Trolebuse nu vine de la trol, ci de la Mabuse. :hmm:
Anonymous is offline   sendpm.gif
Old 23 Mar 2005, 16:48   #190
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Comentariu la controversa Nume versus Ambra Blu si Herbert, de la "Cartea preferatä" (vezi linkul)

http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...art=325&hist=0

Departe de mine gândul sä propun un pupat Piata Endependenti, dar cred cä nu-i prea greu ca mäcar sä nu läsäm iar lururile sä degenereze. Reiau câteva sugestii îndelung repetate - acum, cu privire la discutia despre Cärtärescu, care iar o cam ia prin porumbiste.
- Nu meritä sä fie criticat într-un asemenea limbaj, indiferent dacä ne place sau nu. (Mie, personal, mi-a pläcut întotdeauna, desi recunosc cä am citit foarte putine scrieri de-ale lui, din päcate.)
- Oricum, nu trebuie în nici un caz ca de la asemenea nepotriviri sau chiar derapaje de atitudine si ton critic sä se ajungä iar la atacuri personale (chiar dacä se ciocnesc opiniile unor oameni care personal se detestä).
- Despre certurile prin P.M., märturisesc cä nu prea stiu ce sä zic... Pe de o parte, pot pärea o solutie (ne înjuräm între noi, scutind lumea sä asiste la bäläcärelile noastre). Pe de altä parte, le consider puerile si lase. In sfârsit, partea lor cea mai proastä e cä accentueazä enorm caracterul PERSONAL al conflictelor - adicä, tocmai lucrul cel mai räu. Una peste alta... nu prea sunt de acord cu ele.
E cineva de altä pärere? Completäri, ceva?
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 24 Mar 2005, 09:49   #191
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
acolo nu este o problema legata de idei, ci mai degraba de orgolii masurate in p*** mari. iar orgoliile amandurora sunt XXL. ceea ce pt ei, se extind si asupra p******.

totul incepe sa para foarte livresc.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 24 Mar 2005, 10:09   #192
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Exact, si asta-i cu atât mai naspa.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 27 Apr 2005, 21:48   #193
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Nume: "A 2-a greseala, sa renumesti un topic consacrat / arhicunoscut de cei de pe cinemagia si sa-l faci sticky.
Prima a fost stergerea dialogului dintre mine si ALS, dialog care nu dauna nimanui."

Discutam aici, daca vrei, pe topicul ala poti sa pui tu mesajul de 2000 de ori, n-o sa-l las acolo. Nu sunt singurul moderator de la film in general, keep that in mind. Si atat. Numai in capul tau am eu ceva cu tine, si bineinteles ca te ambitionezi in chestia asta si-ti faci micul tau sanctuar, aici, la cafenea. Nu-mi amintesc sa fi scris tu ceva despre film si eu sa fi sters. A, da, si chestia cu sms-ul a fost de pur prost gust.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 27 Apr 2005, 22:05   #194
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by BeNnY:
Discutam aici
Ntz.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   sendpm.gif
Old 27 Apr 2005, 22:07   #195
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Fine with me. What are you, like 12?
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 20 May 2005, 10:30   #196
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by keyzer soze:
Vad ca am doi fani care imi fac analiza pe texte, pun virgule, trimit scrisorele si dedicatii la teveu.
M-ar ajuta mai mult daca mi-ar spala vasele si mi-ar face piata.

Exact sindromul sobolanului incoltit. Ai mai zis-o de cateva ori. Nu te-ajuta cu nimic. Nu ca mi-ar fi placut textele tale inainte, da' acum e clar ca nu-i nimic de capu' tau.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 20 May 2005, 10:54   #197
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Whatever. Daca vreti flame-uri, nu va dau satisfactie. Ma plictisiti.
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   sendpm.gif
Old 20 May 2005, 11:19   #198
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Sad thing.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 20 May 2005, 20:01   #199
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by keyzer soze:
Whatever. Daca vreti flame-uri, nu va dau satisfactie. Ma plictisiti.
Sint unii indivizi care, cind zic whatever, o si cred. Sint indiferenti si multumiti si nu se isterizeaza din orice fleac, gen ce reclame idioate sau cine s-a culcat in patutul meu, cine a folosit lingurita mea si a mincat monoloage cu ea, etc. Sint insa unii indivizi care zic 'ma plictisiti' de fiecare data cind sint prinsi cu ocaua mica, not men enough to retort properly. E si asta o dovada de lipsa de originalitate. Papagalule.
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 20 May 2005, 21:32   #200
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
yeah yeah...
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells