Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Oct 2002, 12:55   #21
Spider
Novice
 
Spider
 
Join Date: Oct 2002
Location: IAsi
Posts: 2
Send a message via Yahoo to Spider
<font face=red>
Fight Club a fost o magarie de la inceput
pana la sfarsitul pe care nu l-am prins.Si daca voi credeti ca un sfarsit "genial" poate salva tot kktu ala...ehh...asta e!
</font>


<font face-yellow>
On 2002-09-15 23:04, ricutza wrote:
nu crezi ca ar trebui sa vezi mai intai sfarsitul, si sa spui atunci daca intr-adevar filmul a fost sau nu o tampenie?
</font>

Ricutza, nu cred ca mai are sens sa-tzi mai batzi capul sa le explici cat de bun a fost Fight Club, au ei o problema majora si asta. Lor le-a placut Titanic :smile:
Spider is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2002, 23:15   #22
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
eu sunt impotriva parerilor preconcepute de genul:filmul x este groaznic dar nu l-am vazut. recunosc ca si eu sunt tentatata sa spun astfel de lucruri dar incerc sa ma vindec de acest obicei prost...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2002, 18:46   #23
raz98
Novice
 
raz98
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 1
hmm nu pot sa cred ca se vorbeste asa despre Fight Club... tocmai sfarsitul filmului si faptul ca te pune pe ganduri mult dupa ce-l vezi...e ceva extraordinar. Probabil ca multi nu au inteles pe deplin filmul...poate voiau o poveste "clasica" si exact asta Fight Club nu voia sa fie.
Si sa nu uitam soundtrackul (cei de la Pixies au facut o treaba excelenta) la fel si modul in care au fost filmate unele scene...
__________________
http://raz.ro
raz98 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2002, 14:41   #24
neanae
Senior
 
neanae
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 98
finaluri tampite: titanic, the english patient, the matrix (morala aia cu "love conquers all" - pacat de restul filmului), gladiator, traffic, a beautiful mind (vezi observatia de la matrix - in afara de partea cu restul filmului).
to be continued...
neanae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2002, 15:53   #25
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
impresionanta lista! poate ma lamuresti si pe mine de ce consideri finalurile acestor filme, imbecile.
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2002, 02:12   #26
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
Sincer si eu cred ca (in afara de Traffic, pe care nu l-am vazut) acele filme au alte puncte forte, finalurile sunt intr-adevar cam aiurea....poate Matrix ar avea o scuza, ca inca nu s-a terminat povestea, dar celelalte...
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2002, 10:56   #27
neanae
Senior
 
neanae
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 98
titanic: pe la sfarsit (dupa ce moare jack) e o scena in slow motion cu jack si rose coborand scara cea mare, imbracati in haine de bal si inconjurati de figuranti care aplauda. what the f*** is that all about?

gladiator: omu' nostru e injunghiat de moarte, da' tot il bate pe commodus...povesti

traffic: toata povestea cu fiica personajului lui douglas e trasa de par, iar faza cu evadarea de la rehab pune capac la toate.

the english patient: telenovela. nici nu mai comentez.

a beautiful mind: in realitate, nevasta-sa a divortat de el cat ai zice "nobel". s-au recasatorit prin 1994, daca nu ma insel. cu alte cuvinte, filmul e un fals, iar sfarsitul apoteotic decurge din acest fals. nu ca vindecarea miraculoasa ar fi singura inadvertenta. cititi o biografie a lui nash.

the matrix: daca invierea lui neo din morti are vreo explicatie logica, sa-mi spuna si mie cineva.
neanae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2002, 23:02   #28
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
ai adus in discutie anumite sfarsituri pe care le consideri imbecile...pai atunci hai sa vedem daca sunt chiar asa de imbecile cum le consideri tu!
Titanic: scena cu Rose si Jack din final ilustreaza faptul ca ea se intoarce acolo unde i-a ramas marea iubire, adica pe Titanic...nu mi se pare ca sfarsitul asta e chiar asa de nepotrivit cu restul filmului, deci nu mi se pare imbecil...

Gladiator: sincera sa fiu nu credeam ca povestile cu binele care triumfa mereu, mai pot avea atata succes la public...se pare insa ca m-am inselat...filmul asta a fost o poveste de la un capat la altul si nu vad nici un motiv pentru care finalul nu s-ar fi incadrat in aceasta categorie.

The English Patient:din nou spun, filmul asta intra intr-un tipar:cel al povestii de dragoste...ce vroiai de la finalul lui?

A Beautiful Mind:cine a spus ca scenariul trebuie sa respecte realitatea?el este doar inspirat din fapte reale ceea ce este o mare diferenta...eu nu spun ca finalul nu a fost extrem de neplauzibil...spun doar ca nu ar trebui sa vezi filmul asta din perspectiva faptelor reale...

Matrix: parerea mea e ca Neo nu moare...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2002, 16:46   #29
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
...sfarshit imbecil..."Resident Evil"...
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2002, 16:50   #30
neanae
Senior
 
neanae
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 98
mie mi se pare ca faza aia din titanic e un fel de consolare ptr. plangaciosii din public si se potriveste ca nuca in perete. ma rog, poate nu sunt eu suficient de romantic...

gladiator - un final-cliseu la un film-cliseu nu poate sa fie decat prost, nu?

enghlish patient - pai daca intra intr-un tipar, doar n-o sa zici ca e bun, nu? eu credeam ca filmele cu adevarat bune nu pot fi clasificate ca marfurile pe raft.

a beautiful mind - nu m-a deranjat atat faptul ca n-a fost respectata realitatea, cat faptul ca viata personajului a fost prefacuta intr-o istorioara ieftina, cu un final facil a la hollywood
neanae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2002, 00:19   #31
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
o sa ma opresc asupra afirmatiei legate de English Patient si de finalurile clasice.
orice film se integreaza in anumite categorii dupa diferite criterii. nu exista nimic original in totalitate!chiar si ideea de a face ceva cu totul si cu totul iesit din comun, este destul de veche si a devenit oarecum un cliseu.
in ceea ce priveste filmele, ele se imaprt in cateva mari genuri:drama, comedie, actiune, istoric etc. o data ce regizorul stabileste ce vrea de la public si implicit de la filmul sau, nu mai poate migra dintr-o categorie in alta pentru ca iese o varza.
Scopul filmului English Patient era sa fie o poveste de dragoste. si in final spectatorul trebuia sa ramana cu impresia ca a vazut o poveste foarte emotionanta, ca a asistat la o dragoste pura...asa ca finalul trebuia sa fie oarecum dramatic deoarece scopul sau este sa impresioneze.
bine, intamplator filmul asta chiar are niste idei foarte interesante si eu i-am cam minimalizat originalitatea. Sfarsitul filmului nu este deloc banal sau simplu sau stupid.
eu doar am incercat(nu stiu cat am reusit) sa-ti explic ca un film trebuie discutat intr-un context. Iar Pacientul Englez trebuie discutat in contextul filmului de dragoste.
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2002, 14:45   #32
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Pentru cine n-a citit cartzile "Lord of the rings", sfarsitul de la "LOR:Fellowship of the ring" este super neasteptat. Mai aveam putin si strigam la omul cu proiectorul de la Patria de ce a taiat filmul. Dar asta din cauza propriei ignorantze...
Sfarsitul de la "Signs" mi s-a parut pur si simplu paranoic.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2002, 11:29   #33
catalinpetrescu
Junior
 
catalinpetrescu
 
Join Date: Nov 2002
Location: Coruscant
Posts: 67
Send a message via ICQ to catalinpetrescu
Arhanghel acest fan al filmelor a Sora 13 sau Biciul Fermecat nu poa` sa inteleaga sarcasmul lui fincher din acest film (Fight Club) pt ca mintea lui oxidata nu poa sa vada referintele la care se raporteaza ideea filmului tezele lui Marx despre capitalism,Reinich-proletarizarea populatiei prin cultura de consum, si multe alte aspecte de sociobiologie precum si elemete din Alvin Tofler-al treilea val, sunt doar cateva din putinele raportari care iti vin in cap cand vezi filmul. Este unul dintre putinele filme "curajoase" care au tupeul sa vorbeasca despre masculinitate si libertate absoluta intr-o societate semi-feminista si preafunctionalista.
Asa ca bai Arhanghel mai cultiva-te inainte sa critici un film inteligent.
__________________
"Guns blazing"
catalinpetrescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2002, 12:11   #34
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
EXACT LA tezele lui Marx despre capitalism, SHI LA proletarizarea populatiei prin cultura de consum (Reinich), si multe alte aspecte de sociobiologie precum si elemete din Alvin Tofler-al treilea val IMI INVADEAZA CREIERUL IN MOMENTUL IN CARE AM IN FATZA UN CRETIN PE CARE L-ASH BATE DE SA-I SUNE APA-N CAP. :smile:

Shtii cu ce seamana treaba de mai sus? Cu o ora de literatura : [Copii, hai sa analizam ideea poetica din versul "Cu o zale argintie se imbraca mandra tzara..."]. Apropo, tu chiar crezi ca "poetul" sugera altceva decat ninsoarea?

P.S. Sa nu credetzi ca eu nu ADOR "Fight Club"-ul.
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2003, 04:58   #35
Guinevere
Senior
 
Guinevere
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 87
Send a message via ICQ to Guinevere Send a message via AIM to Guinevere Send a message via Yahoo to Guinevere
Quote:
On 2002-11-17 15:45, Lady_Skar wrote:
Pentru cine n-a citit cartzile "Lord of the rings", sfarsitul de la "LOR:Fellowship of the ring" este super neasteptat. Mai aveam putin si strigam la omul cu proiectorul de la Patria de ce a taiat filmul. Dar asta din cauza propriei ignorantze...

Pentru ca stiam ca e doar prima parte a povestii eu nu m-am speriat asa rau :smile:

De fapt, e chiar un sfirsit super bine gindit si facut, IMHO: moartea lui Boromir, mutata de la inceputul volumului doi la sfirsitul primei parti a filmului, este un final emotionant, foarte potrivit cu restul. Fara faza asta, am fi ramas probabil zicind "Ei si?!" Pe cind asa... we are hooked. Tocmai de-aici protestele care se auzeau in sala cind se termina filmul! :smile: Oamenii statusera 3 ore pe scaun si mai voiau!
__________________
...warriors are busy fighting one another in distant lands, and in this neighbourhood heroes are scarce, or simply not to be found.
Guinevere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2003, 00:37   #36
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
[quote]
On 2002-11-21 12:29, catalinpetrescu wrote:
Arhanghel acest fan al filmelor a Sora 13 sau Biciul Fermecat nu poa` sa inteleaga sarcasmul lui fincher din acest film (Fight Club) pt ca mintea lui oxidata nu poa sa vada referintele la care se raporteaza ideea filmului tezele lui Marx despre capitalism,Reinich-proletarizarea populatiei prin cultura de consum, si multe alte aspecte de sociobiologie precum si elemete din Alvin Tofler-al treilea val, sunt doar cateva din putinele raportari care iti vin in cap cand vezi filmul. Este unul dintre putinele filme "curajoase" care au tupeul sa vorbeasca despre masculinitate si libertate absoluta intr-o societate semi-feminista si preafunctionalista.
Asa ca bai Arhanghel mai cultiva-te inainte sa critici un film inteligent.


hmmm....



__________________
Drugs kill. But how about life?...
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2003, 01:06   #37
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
la un sfarsit penal am asistat astazi intr-un episod din "The highlander", ala cu cristalul lui Matusalem...cand au cazut bucatile in lac, si s-a terminat ca l-au pierdut...ca si cum le era asa greu sa angajeze niste scafandri amarati sa faca cercetari prin adancuri...
saraca femeie din spitatul din Geneva...daca ar fi auzit din cata prostie moare... :evil:
__________________
Drugs kill. But how about life?...
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2003, 08:35   #38
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Pt. NoOne: fara violenta...fara violenta...fara violenta....oare e posibil?!
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2003, 16:27   #39
dragosequi
Junior
 
dragosequi
 
Join Date: Jul 2002
Posts: 39
Cred ca cel mai recent final absolut imbecil pe care l-am vazut a fost la "Furia".
dragosequi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2003, 12:30   #40
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Originally Posted by Guinevere:
Quote:
On 2002-11-17 15:45, Lady_Skar wrote:
Pentru cine n-a citit cartzile "Lord of the rings", sfarsitul de la "LOR:Fellowship of the ring" este super neasteptat. Mai aveam putin si strigam la omul cu proiectorul de la Patria de ce a taiat filmul. Dar asta din cauza propriei ignorantze...

Pentru ca stiam ca e doar prima parte a povestii eu nu m-am speriat asa rau :smile:

De fapt, e chiar un sfirsit super bine gindit si facut, IMHO: moartea lui Boromir, mutata de la inceputul volumului doi la sfirsitul primei parti a filmului, este un final emotionant, foarte potrivit cu restul. Fara faza asta, am fi ramas probabil zicind "Ei si?!" Pe cind asa... we are hooked. Tocmai de-aici protestele care se auzeau in sala cind se termina filmul! :smile: Oamenii statusera 3 ore pe scaun si mai voiau!

Nu stiam ca LoTR va fi un film din mai multe parti...si cand s-a terminat m-am luat cu mainile de cap gandindu-ma ca o sa trebuiasca sa mai indur vreo 160 de minute din ce eu consider un film fara nici un farmec, prea lung si in consecinta plictisitor.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells