Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Jul 2011, 09:28   #1
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Hanna

Hanna 2011

Sună foarte bine ideea filmului. O tînără de 16 ani este antrenată de tatăl ei să fie asasină şi este trimisă într-o misiune.... mortală. Buuun!
Lucrul care mi-a plăcut cel mai mult a fost ciclicitatea începutului şi a sf'ârşitului. Evident că m-a cucerit zona înzăpezită de la începutul filmului, deşi nu cred că au arătat unde anume era zona aceea. Cred că era destul de important să ştim locaţia.
O scăpare în firul epic care, cred eu, este semnificativă e faptul că tânăra a fost ţinută departe de restul umanităţii. Trebuia să fie pregătită şi din punctul acesta de vedere ca să poată face faţă. [A se vedea momentul când descoperă aparatele electrocasnice]
Eram convinsă că filmul se va termina în coadă de peşte pentru a urma o Hanna 2. Bine că m-am înşelat [evident că nu este exclus să mai apară continuări] totuşi pot spune că spre deosebire de alte filme, sfârşitul chiar a avut un sens.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2011, 15:59   #2
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Desi excentric si repetitiv mi s-a parut oarecum ok filmul.Coloana sonora facuta de Chemical Brothers n-a stricat dar pe alocuri nu mi s-a parut ca nu se integra in unele scene.Ma asteptam ca filmul sa fie mai energic dar n-a fost iar scenele de actiune desi bune parca erau prea previzibile,pur si simplu se duceau intr-un loc si acolo se bateau dupa care un jogging mic din partea Hannei.Desi e primul efort al lui Joe Wright in genul thriller/actiune dupa 3 drame nu pot sa zic ca a fost un succes dar nici o catastrofa.E undeva intre,adica un 6.5 din partea mea.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2011, 16:13   #3
urban_legend
Novice
 
urban_legend
 
Join Date: May 2011
Posts: 17
in general, se fac continuari la filme cu succes de box-office, iar hanna nu prea e un succes din punctul asta de vedere. mi-a placut coloana sonora, destul de controversata, in sensul ca se potriveste sau nu cu actiunea. buna si saoirse, fata asta chiar stie sa joace. din pacate, subiectul e cam previzibil si nu prea te imbie la o revizionare. cred ca 6/10 e suficient.
urban_legend is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2011, 21:02   #4
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Pe mine m-a dezamăgit filmul.
Mă așteptam la ceva mai multă violență din partea fetei care cu excepția evadării nu prea a excelat.
Chiar și când a ucis cu sânge rece parcă nu a jucat convingător.

Altfel film plin de clișee, stereotipuri și o poveste subțire, dar sunt și puncte bune: filmul arată bine, caracterul Hannei cel puțin e interesant și filmul chiar are un ritm bunicel și e destul de antrenant.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2011, 21:12   #5
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by sergiuseling:
Pe mine m-a dezamăgit filmul.
Mă așteptam la ceva mai multă violență din partea fetei care cu excepția evadării nu prea a excelat.
Chiar și când a ucis cu sânge rece parcă nu a jucat convingător.

Altfel film plin de clișee, stereotipuri și o poveste subțire, dar sunt și puncte bune: filmul arată bine, caracterul Hannei cel puțin e interesant și filmul chiar are un ritm bunicel și e destul de antrenant.

Tocmai ritmul filmului nu mi s-a parut bun.A fost prea static pentru gustul meu iar Saoirse chiar e o actrita buna.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2011, 21:24   #6
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Pentru un scenariu care nu merita mai mult de 15 minute eu zic că s-au mișcat bine și cel puțin eu nu m-am plictisit.

Saoirse cred că e destul de bună, dar parcă prea inocentă părea când ucidea oamenii cu sânge rece. Nu știu dacă asta vroiau să arate, dar nu văd cum putea să-i lipsească acel instinct care să o facă să nu cruțe nimic. Prea era totul calculat și mie mi s-a părut fals.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2011, 21:27   #7
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by sergiuseling:
Pentru un scenariu care nu merita mai mult de 15 minute eu zic că s-au mișcat bine și cel puțin eu nu m-am plictisit.

Saoirse cred că e destul de bună, dar parcă prea inocentă părea când ucidea oamenii cu sânge rece. Nu știu dacă asta vroiau să arate, dar nu văd cum putea să-i lipsească acel instinct care să o facă să nu cruțe nimic. Prea era totul calculat și mie mi s-a părut fals.

Aceeasi problema am avut-o si eu cu scenele de lupta,desi coregrafiile au fost bune.Iti dadeai seama de la o posta ca o sa urmeze o cafteala.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 09:19   #8
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by sergiuseling:
mie mi s-a părut fals.

Asa mi s-a parut cam tot filmul. Fals si uneori chiar ridicol.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2011, 22:49   #9
Shemaia
Junior
 
Shemaia
 
Join Date: Apr 2004
Location: Cluj
Posts: 69
Un film indraznet, nu deschizator de drumuri si nici capodopera, dar bine facut. Da, poate povestea e mai mult sau mai putin rizibila sau previzibila, dar farmecul filmului e ritmul sau. Montajul si coloana sonora au mers excelent mina-n mina.
Shemaia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:01.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells