Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Sep 2009, 03:33   #1
TheNewBlack
Junior
 
TheNewBlack
 
Join Date: May 2009
Posts: 63
Ce teme horror preferati?

In ultimul timp am privit mai multe filme de groaza si parca sunt dezamagita intr-un fel de faptul ca parca mereu sunt aceleasi teme, case bantuite...criminali in serie, exorcizari..venirea antichristului, invazii ale unor diferite specii(extraterestre) dupa care se formeaza asa zisii "zombies" sau in alte cazuri oameni infectati care devin canibali....nu stiu dar simt nevoia unor teme noi.....as vrea ceva care sa fie totusi original daca se mai poate, desi este greu sa aduci ceva original pe o piata care este sufocata cu aceleasi si aceleasi povesti.
Cred ca ar putea avea succes intr-un fel filmele horror psihologice, asa cum au fost "The abandoned", "A tale of two sisters" si "The others".
TheNewBlack is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 05:14   #2
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by TheNewBlack:
In ultimul timp am privit mai multe filme de groaza si parca sunt dezamagita intr-un fel de faptul ca parca mereu sunt aceleasi teme, case bantuite...criminali in serie, exorcizari..venirea antichristului, invazii ale unor diferite specii(extraterestre) dupa care se formeaza asa zisii "zombies" sau in alte cazuri oameni infectati care devin canibali....nu stiu dar simt nevoia unor teme noi.....as vrea ceva care sa fie totusi original daca se mai poate, desi este greu sa aduci ceva original pe o piata care este sufocata cu aceleasi si aceleasi povesti.
Cred ca ar putea avea succes intr-un fel filmele horror psihologice, asa cum au fost "The abandoned", "A tale of two sisters" si "The others".

Texas Chainsaw Massacre (Tobe Hopper) contine psihologie cat toate alea trei de mai sus la un loc...are rost sa mai amintesc de Night of the Living Dead (Romero) ? primul e un slasher bantuit de un criminal dement..al doilea e cu zombies...deci?

si care ar fi temele in "The abandoned", "A tale of two sisters" sau "The others" ? psihologia ?

filmul horror nu-si propune sa fie un documentar despre case bantuite, exorcizari, mortaciuni, etc.

mai exploreaza taramul intunecat si nebanuite porti ti se vor deschide...
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 15:14   #3
TheNewBlack
Junior
 
TheNewBlack
 
Join Date: May 2009
Posts: 63
Atat Texas Chainsaw Massacre, cat si Night of living dead sunt capodopere ale genului horror si merita privite cu placere oricand. Dar au fost facute prea multe remake-uri de proasta calitate, precum si multe filme care s-au inspirat de aici si care parca iti dau senzatia de sufocare cu aceleasi povesti.
Nu am spus ca nu sunt bune filmele care au aceste teme, pentru ca spre exemplu "Rosemary's Baby" este la fel unul dintre cele mai multe filme horror, si are ca tema venirea antichristului care de asemenea este foarte des intalnita, precum si altele cum ar fi The exorcist, Psycho etc.

Ceea ce am observat este ca in general filmele facute in ultimii 10 ani sunt parca facute pe anumite tipare, sunt foarte previzibile si predomina scenele violente care nu prea reusesc sa te aduca in atmosfera aia horror in care pot sa te aduca altele si fara atata violenta.
Iar filmele despre care am zis eu cred ca se diferentiaza de altele recente si prin finalurile care in The others sau A tale of two sisters pentru mine chiar au fost imprevizibile, dar si pentru ca cel putin mie impresiile pe care mi le-au lasat sunt acelea ca cele mai horror povesti se desfasoara in imaginatia umana, precum si ca tot ceea ce pentru noi pare a fi absolut si adevarat poate fi in realitate relativ si fals.
TheNewBlack is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 18:01   #4
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
de aia prefer horror-ul vechi
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Sep 2009, 09:55   #5
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Deci cred ca NoulNegreu s-a saturat de remake-uri...
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2009, 19:57   #6
rm_cristian
Junior
 
rm_cristian
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 65
le-as recomanda sa se inspire din supernatural. fata aia moarta in alb, bloody mary...exista un film dar e PENIBIL! si altele
rm_cristian is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2009, 06:00   #7
cuntss
Junior
 
cuntss
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 47
Prefer genul gore ca nu ma sperii,mai de graba ma sperii la un thriler reusit.
cuntss is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2009, 11:20   #8
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
inseamna ca Fulci e la loc de cinste pt tine
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2009, 17:44   #9
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Ce e Fulci?
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2009, 18:13   #10
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Un regizor italian:Lucio Fulci care a inceput sa faca din anii 70' filme horror pe felia gore si a realizat cam pana la jumatatea anilo 90' 15 filme horror neglijand insa si actiunea,westernul,comedia,thrillerul si drama.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2009, 20:25   #11
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Disciple:
Un regizor italian:Lucio Fulci care a inceput sa faca din anii 70' filme horror pe felia gore si a realizat cam pana la jumatatea anilo 90' 15 filme horror neglijand insa si actiunea,westernul,comedia,thrillerul si drama.

nu inteleg partea cu neglijand insa si actiunea,westernul,comedia,thrillerul si drama
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2009, 21:32   #12
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Adica s-a ocupat si de genurile alea aproape in egala masura ca si de horror.Nu e un regizor axat doar pe horror.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2009, 07:36   #13
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
ma gandeam io..atunci corect era neneglijand
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2009, 06:28   #14
cuntss
Junior
 
cuntss
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 47
Mersi de pont,o sa-l incerc, mai ales ca am vazut niste nume de filme interesante regizate de el.
cuntss is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2010, 22:38   #15
vlad4s
Guru
 
vlad4s
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 509
Dupa mn filmele horror o sa aiba tot timpul ceva nou.Are psihopai,monstri,vampiri,dar eu fiind mai exentric tot timpul am preferat ceva funkie si fresh.Cea mai geniala ideie mi s - a parut A nightmare on elm street.
De ce?
Pt ca e si horror,are idei foarte traznite(ma refer la modul cum ii omoara Freddy),pe deasupra mai are si o parte de comedie!
Dupa asta as alege vampirii.Tot timpul mi - au placut coltii aceia!
Mutatii genetice si astea sunt de obicei nu cine stie ce,dar exista si cazuri bune.
Criminali,psihopati,nu vad cum merge cu horror deoarece e mai mult thriller!
Si cam atat
vlad4s is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells