Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 May 2002, 18:14   #1
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Natural Born Killers... Platoon... The Doors... JFK... filme unul si unul. Oliver Stone este dupa parerea mea cel mai bun si mai complet regizor al momentului la Hollywood. Reuseste sa realizeze capodopera dupa capodopera, implicindu-se in domenii foarte diverse...
Ce parere aveti? Si mai ales.. care e filmul vostru favorit al lui Oliver Stone?
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2002, 00:19   #2
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Oliver Stone este un regizor foarte bun intr-adevar...nu e insa cel mai bun, dupa parerea mea si nici filmele lui nu as putea spune ca sunt chiar capodopere dar sunt categoric undeva in varf...
cat despre filmul meu preferat al lui, nu stiu ce sa zic...deocamdata nu le-am vazut pe toate asa ca nu ma pronunt inca...mie orium mi-a placut foarte mult si Any Given Sunday, de care nici n-ai amintit...ma intreb de ce...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2002, 11:33   #3
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
N-am amintit de Any Given Sunday nu pt ca nu mi-ar fi placut, ci pur si simplu pt ca ii lipseste ceva... nu stiu... cred ca e sub cele amintite, ca valoare cinematografica...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2002, 01:05   #4
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
poate ca nu ti s-a parut Any Given Sunday asa de valoros ca filmele anterioare, pentru ca nici subiectul pe care il trateaza nu este asa de complex si nu sunt asa multe unghiuri din care poti privi problema...despre JFK poti vorbi zile in sir si sunt atatea aspecte controversate pe care le poti discuta incat poti scoate (ca regizor, ma refer) foarte multe lucruri care sa puna pe ganduri spectatorul...dar despre fotbalul american ce poti sa zici?
...nu stiu...e doar o idee...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2002, 17:43   #5
scorp_RSR
Junior
 
scorp_RSR
 
Join Date: Mar 2002
Location: sper ca acasa...
Posts: 42
Stone este unul din cei mai tari regizori de la Holywood. Cam atat pentru ca nu vreau sa incep sa discut... sunt si eu obosit :smile:

Cat despre Any Given Sunday: un film fantastic care transforma meciul de fotbal american intr-un razboi serios, la modul Sven Hassel (in plus, europenii inteleg si ei cate ceva). Al Pacino fantastic, montaj foarte, foarte bun, regia... ahem, sa mai zic?

I can't wait to see Alexander!
scorp_RSR is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2002, 11:30   #6
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Cred ca din postul meu s-a inteles ca nu prea imi place filmul ala. Trebuie sa rectific. Any Given Sunday imi place. Imi place foarte mult. Este cred eu cel mai reusit film legat de sport. Si Stone il face in asa fel incit chiar daca nu esti fan al fotbalului american (precum subsemnatul), tot nu se poate sa nu fii prins de poveste. Intr-un fel, din punctul asta de vedere, se aseamana cu Jerry Maguire. Dar AGS este parca mai alert, mai bine filmat si per ansamblu mai bun.
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2002, 10:52   #7
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Any Given Sunday este un film care l/ar pasiona doar pe Ioanitoaia sau pe dumitru Graur. De ce n/ati amintit de Radio talk, par exampal, de unde s/au inspirat si cei cu midnight caller si tipul de la profm cu midnight killer.

Si filmul cel mai bun al lui Stone ar fi totusi Natural Born...unde, keep in mind, story/ul i/a apartinut maestrului Tarantinoooooooooooooooo!
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2002, 23:07   #8
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
ok... comparatia cu Ioanitoaia ma jigneste...eu nu cred ca el ar putea intelege filmul...
e adevarat ca Any given Sunday nu are o poveste prea compicata...probabil ca nici nu sunt mai multe nivele de interpretari...insa exista o atmosfera...o atmosfera care este foarte bine realizata de Stone.Mie nu-mi place fotbalul american...cu toate astea datorita lui stone am reusit sa traiesc meciurile alea cu intensitatea antrenorului, a jucatorilor si de ce nu a persoanelor implicate in conducerea cluburilor. Si daca n-as fi vazut o groaza de filme despre diversi jucatori sau antrenori, care sa ma lase indiferenta, poate ca n-as aprecia asa de mult acest film.
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2002, 21:11   #9
sandman
Novice
 
sandman
 
Join Date: Feb 2002
Location: presa cotidiana
Posts: 11
Imi place Stone pentru ca este cel mai antiamerican regizor american, pentru ca este misogin, pentru ca a avut probleme cu alcoolul si ... ma mai gandesc.
Si acum topul celor mai bune 5 filme "Stonemade":
1.Natural Born K.....
2.U turn
3.AGS
4.Nixon
5.Salvador
sandman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2002, 18:56   #10
neanae
Senior
 
neanae
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 98
nu-mi place stone ptr. ca se crede Mantuitorul omenirii, transforma fiecare film intr-o prelegere, n-are simtul umorului, nu e in stare sa se detaseze de subiect, e incapabil de ironie si mai ales de autoironie (care mi se pare una din calitatile de baza ale unui regizor mare), vede lucrurile numai in alb si negru etc. etc. etc.
neanae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2003, 06:01   #11
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Mda...Any Given Sunday a fost unul din cele mai, scuzati expresia, tembele filme pe care le-am vazut. Nu numai subiectul, care intr-adevar nu este complex, ci si personajele, care nu imi plac. Mai ales Cameron Diaz, care chiar nu avea ce cauta in acest film. Este o poveste luata din stirile de la ora 7, sau la cat or fi in USA, cu niste scene din niste meciuri care promoveaza doar aspectul violent al sportului. Este un film "uzat", care nu aduce nimica nou, si nu m-a facut sa simt absolut nimica in suflet. Doar dezgust.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2003, 07:21   #12
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Oliver Stone e cel mai bagabont regizor dupe mapamond. El da cu satirul si satira in orice mit american. El este un ereziarh si trebuie ars in focuri, vineri seara, pe o canapea cu alti cinci baieti.

Si redevenind brusc grav:
Oliver Stone e regizorul meu favorit. Ca e furios.

Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2003, 19:17   #13
ugly
Junior
 
ugly
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 48
Originally Posted by Ambra Blu:
Oliver Stone e cel mai bagabont regizor dupe mapamond. El da cu satirul si satira in orice mit american. El este un ereziarh si trebuie ars in focuri, vineri seara, pe o canapea cu alti cinci baieti.

Si redevenind brusc grav:
Oliver Stone e regizorul meu favorit. Ca e furios.


tocmai din cauza asta mi se pare a fi american 100%; are numai subiecte americane 'hot': vietnam, fotbal, muzica, jfk (din cite am vazut eu)
__________________
Cind esti singur, esti singur.
ugly is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2003, 01:23   #14
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
I agree cind spui ca Stone e much too American. Eu zic, nevertheless, ca e America's finest. Si cum eu cred in filmul american si suprematia lui, in mesajul lui globalizator/ universal extind asta si la Stone, cel universal.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2003, 15:26   #15
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Mie mi-a placut U turn. Oare o fi de la J lo?...
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2003, 15:40   #16
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
In mod nesteptat (pentru mine cel putin), ma vad de aceeasi parte a baricadei cu Ambra: ce v-a placut oameni buni la AGS? Parca era un videoclip mai lung, in care, probabil din lipsa momentana de cash, apare si Al Pacino!

Poate nu inteleg eu filmul la toate nivelurile... poate nu sunt spectator de fotbal american... poate nu inteleg conflictele dintre materialism pur si pasiune (pt. fotbal)! Culmea e ca nici n-o urasc foarte tare pe Cameron Diaz!

In rest... chiar mi-au placut filmele lui Stone!
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2003, 15:47   #17
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Cind am vazut AGS, acu' citiva ani, nu mi-a venit sa cred ca e facut de acelasi individ care facuse NBK sau U turn...Am crezut ca e un film facut "la comanda", special pentru americani idioti, deci, O PORCARIE....
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2003, 17:27   #18
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Ma bucur ca nu sunt singurul...
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2003, 12:52   #19
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Nici realizatorilor de la Not Another Teen Movie nu le-a placut Any Given Sunday, nu? A fost a mishappen in filmografia unui regizor, otherwise, mare.
Legat de filmul cu care Stone, si nu Tarantino, a ajuns sa fie deja identificat - Natural Born Killers - a existat o divergenta intre cei doi film-makers, legata de scrierea scenariului. Tarantino a fost obligat sa il rescrie de citeva ori pentru ca, eventually, numele lui sa fie trecut doar la Story. Oricum, despite his criticism, I'm on Stone's side: filmul e mult mai bun decit scenariul, mult mai poetic, mai agresiv vizual. Scriptul lui Tarantino era ceva mai ironic si prea propagandist, pe alocuri artificios (vezi scenele cind Mickey recita din Poe). Daca Tarantino il vazuse ca o critica virulenta la adresa mass media, Stone a facut din el o poveste halucinanta, despre love and hate, cu mass media undeva in background.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2003, 12:15   #20
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Ma agaseaza Oliver Stone din doua motive:
1. A macelarit scenariul de baza al lui Tarantino la "Nascuti asasini" scotand niste faze destul de infipte in context (btw a vazut cineva varianta de la nascuti asasini pe care a regizat-o Tarantino?).
2. Se pierde in tot felul de floricele si serpisori si dragonei in defavoarea subtilitatilor.
In rest e ok.
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:33.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells