Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

View Poll Results: Ce tema este tabu (nediscutata/neprelucrata) in politica si societatea romaneasca?
ca si Romania este vinovata de Holocaust 1 50.00%
homofobie 1 50.00%
coruptie pe toate planurile 1 50.00%
avort 1 50.00%
divort 1 50.00%
emigrare in masa 0 0%
trafic de persoane 1 50.00%
copii ai caror parinti lucreaza ani de zile in vest, ramasi la rude, vecini, institutii etc. 1 50.00%
rasism 2 100.00%
religiozitate 1 50.00%
Multiple Choice Poll. Voters: 2. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Mar 2014, 22:40   #1
tabu_sau_nu
Novice
 
tabu_sau_nu
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 2
CHESTIONAR - teme tabu ale societatii noastre "revolutionate" de filmul romanesc

Salut la toata lumea,

pentru lucrarea mea de film (magister, Universitatea Köln) am nevoie de cateva raspunsuri la 10 intrebari. M-ar ajuta foarte mult daca ati avea cateva minute pentru a raspunde. Ipoteza lucrarii mele este: filmul romanesc dupa 1989 (si nu ma refer doar la "noul val") este in stare sa continue revolutia culturala, sociala, politica si economica a Romaniei, prin confruntarea publicului romanesc cu teme tabuizate sau nedorit discutate ale societatii romanesti de dupa 1989. Filmul romanesc impinge la gandire, la discutii si polemici de tot felul, trage de mana si pune romanul fata in fata cu propriile judecati de valoare si prejudecati, il indeamna la schimbare (prin confruntarea cu aceste teme), indirect, dar clar.
Ca o fi sau nu o fi asa, asta incerc eu sa demonstrez. asa ca am nevoie de voi, publicul romanesc. Va multumesc anticipat!
__________________
http://www.media10.eu/viewtopic.php?f=3&t=4
tabu_sau_nu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2014, 23:07   #2
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
mi s-ar parea mai potrivit sa pui intrebarile direct aici. s-a mai discutat despre unele aspecte si cu alte ocazii, in mare, gasesti pareri expuse in topicurile deschise special, la vremea cand filmele au fost lansate. dar, ca sa fie mai usor, eu sugerez sa le expui aici. suna interesant si oricum, discutiile despre cinematogafia romaneasca sunt in moarte cerebrala de foarte mult timp. cu ocazia asta, poate se mai revigoreaza.
p.s.: nu mi se pare ca,tabu-ul (daca exista) din filmele romanesti de dupa revolutie, este un tabu original.
poate, cel mult, sa fie vorba de un fel de autocenzura, dar, interesant este ca, atata vreme cat exista interdictia, tabu-ul este atractia principala, fructul oprit si mult dorit. romanii au avut parte de multe privatiuni pe vremea comunistilor si daca filmul romanesc de dupa, s-a tot hranit cu subiecte din perioada aceea, inseamna ca tabu-ul a fost, desigur, unul veritabil si cu radacini foarte adanci.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:08.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells