Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Jan 2012, 00:21   #1
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Finala mare: (Abbas Kiarostami) The wind will carry us vs. Vampyr (Carl Th. Dreyer)

Meci: (D3. Abbas Kiarostami) The wind will carry us vs. Vampyr (D4. Carl Theodor Dreyer)

Rezultat: 0 - 2

Perioada de votare: 30 ianuarie 2011 - 5 februarie 2011

Topicuri utile:

Turneu regizori - Reguli / Rezultate

Turneu - Idei / Discutii / Nelamuriri

Last edited by Liviu- : 05 Feb 2012 at 23:01.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2012, 07:49   #2
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
The Wind Will Carry Us

9/10

E un film destul de greu de urmarit (ca toate filmele lui Kiarostami de altfel) si e un film puternic si foarte frumos (si ca poveste,dar mai ales estetic).Minimalism de buna calitate,singurul lucru neminimalist in film fiind imaginea care este grandioasa si tot odata gratioasa.Dupa mine e al doilea cel mai bun film al lui Kiarostami,dar...

Vampyr

10/10

Vampyr mi-a placut mai mult.Desi nu ma declar ca fiind un fan Dreyer (am vazut mult mai mult Kiarostami decat Dreyer),Vampyr e o capodopera.Nu numai a genului horror (cred ca e unul dintre filmele care a pus pirostriile genului),ci o capodopera in general.Vampyr nu te sperie,el iti induce stare ce te face sa fii mai apropiat de atmosfera excelenta a filmului,o stare foarte ciudata.


VOTEZ CU VAMPYR
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2012, 19:12   #3
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Am scris de dimineata destul de pe larg despre ambele filme, dar am pierdut totul in momentul postarii. Din dorinta de a fi completist, voi posta totusi cate un scurt rezumat a ceea ce am scris de dimineata


The Wind Will Carry Us
Unul dintre cele mai bune filme ale lui Kiarostami, dar, spre deosebire de "Close-Up" sau "Ten", nu face cu ochiul spectatorului, amintindu-i ca nu este decat un film. Este si cel mai pictural film al regizorului iranian, lucru care transpare pana si pe poster-ul filmului (inspirat parca de un tablou de van Gogh). "The Wind Will Carry Us" vorbeste despre clash-ul dintre societatea iraniana traditionala, rurala si cea moderna, reprezentata de oraseni cinici, ignorand doar in aparenta problemele politice. Personajul sau principal este un simbol al vremurilor sale, apropierea sa de satenii pe care ii viziteaza cateva zile nefiind dictata decat de propriile-i interese si dorinta de a-si fabrica propriul excitement. Kiarostami ne ascunde motivele acestui personaj, ceea ce face ca un film destul de lent sa te tina in suspans timp de 2 ore.


Vampyr
La fel ca si varul sau cel mai apropiat, "Cabinetul doctorului Caligari", "Vampyr" ar putea sa se petreaca in intregime in imaginatia unui nebun. Privind lumea prin prisma lui Allan Gray, spectatorul pierde incet-incet contactul cu realitatea. "Vampyr" nu este un film, este un cosmar, o halucinatie, creata din imaginile distorsionate ale lui Rudolph Mate si modul in care acestea sunt inlantuite, adeseori contrat asteptarilor. Pentru Dreyer, reprezinta trecerea de la cinema-ul mut la cel sonor si, totodata, cel mai aventuros film al sau (chiar daca nu si cel mai bun).

Vot: alegerea este grea, dar pentru mine "Vampyr" este filmul mai bun, mai incitant. Dreyer...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells