Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Aug 2005, 20:29   #1
Essor Nougier
Senior
 
Essor Nougier
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 128
Le Createur

Acum vreo patru sau cinci ani, fiind vara si seara, si avand o durere groaznica de cap, am avut ghinionul de a da, pe tv5, intr-o ultima raita prin canale, peste un filmulet francez a carui premiza m-a obligat sa raman, nedormind, in fata televizorului.

Un autor de teatru nu poate sa mai scrie, incercand din cate imi aduc aminte, atat bautura cat si medicamente ca solutie pentru mica sa problema. Omoara (din greseala, cred) o pisica, apoi adoarme in fata ecranului si se trezeste cu piesa scrisa.

Apare astfel actul distrugerii ca premiza a creatiei. Creatia ca pedeapsa sau creatia ca rasplata. De cate ori omoara, se culca, apoi gaseste ceva scris.

Filmul nu prea ia atitudine fata de personajele sau ideile expuse, cel putin nu alta decat iau de obicei extraordinarele bascalii carora francezii le dau numele de comedie.

***SPOILER***


Observand ca atat numarul de sacrificii cat si importanta fiecarui sacrificiu trebe sa creasca, le createur trece rapid de la pisici la o multitudine de pasarele (parca), apoi catei, oameni si alti oameni. O vreme totul merge bine, si faima de createur a lui le createur creste. Vecinul lui gay, amic bun, dar ca toti amicii buni, prea putin sincer cu statutul de vecin gay, isi marturiseste pana la urma dragostea pentru personajul principal.

Jignit de refuzul lui le createur, se apuca a ne strica viziunea asupra actului de creatie (eu faceam deja in carnetel inventarul animalelor din jurul blocului), cand avoueaza ca de fapt el e cel ce scria piesele in timpul somnului dulce al artistului. Evident, vecinul e un placid neinventiv, caruia doar muma iubire ii da aaripi.

De aici nu mai tin bine minte ce se intampla. Probabil artistul isi omoara muza masculina, si apoi se culca. Ce mi-a ramas insa in minte este scena de sfarsit, asemanatoare cu o sceneta monty python reusita, si din asta doar coloritul si cateva expresii faciale, ce ma faceau sa rad printre durerile de cap.


Intreabarea e...caci au trecut ani...filmul e bun? L-a mai vazut cineva? L-am cautat, dar fara succes, si vreau sa stiu daca-l includ sau nu la filme bune vazute. Mai bine, daca-l mentionez in vreo discutie atunci cand nu ma ascund dupa anonimatul genial orchestrat aci pe forum.
__________________
Ask not what Essor Nougier can do for you, but what your spouse can do for him.
Essor Nougier is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:08.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells