Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Jan 2005, 16:17   #1
pndrajna
Novice
 
pndrajna
 
Join Date: Jan 2005
Location: bucuresti
Posts: 4
Send a message via Yahoo to pndrajna
amadeus...milos forman....ce parere aveti :)

pndrajna is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2005, 19:35   #2
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Era un topic mort pe aici pe undeva... (oare?)

In fine. Mie "Amadeus" mi se pare cel mai bun film al lui Milos Forman (9/10) si cel mai reusit "biopic". Abordarea este ingenioasa, realizatorii nu isi propun sa realizeze o biografie a lui Mozart (sau a lui Salieri), nici macar nu respecta cateva "adevaruri" bine stabilite, dar reusesc sa surprinda trasaturile de caracter ale personajelor si sa puna in discutie tema conflictului intre om si divinitate mai degraba decat sa realizeze portretul unei epoci sau ale unor personalitati.



Si muzica e grozava!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2005, 19:41   #3
pndrajna
Novice
 
pndrajna
 
Join Date: Jan 2005
Location: bucuresti
Posts: 4
Send a message via Yahoo to pndrajna
...

...sunt de acord cu tine...si intr=adevar muzica este divina... ....pe unde ai vazut filmul?
pndrajna is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2005, 19:49   #4
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
L-am vazut prima oara acum... ceva ani (vreo cinci), pe caseta video. La varsta aia, nu am cules mai mult decat muzica din filmul asta, dar recent l-am gasit pe DVD in varianta Director's Cut (+20 de minute). Mi-a cam deschis ochii...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2005, 19:59   #5
pndrajna
Novice
 
pndrajna
 
Join Date: Jan 2005
Location: bucuresti
Posts: 4
Send a message via Yahoo to pndrajna
...

...l-am vazut si eu de curand...prin hiper marketuri in varianta de care spui...a fost de 2 ori programat sapt trecuta cinemateca...ideea de a deschide acest forum mia venit din chestia asta...personal ma tem ca nul pot vedea decat prin cinemauri..pt ca mi se intampla sa mai lacrimez cate un pic in timpul vizionarii...sunt convins ca ma intelegi de ce...( intr-adevar ...de prea multa frumusete )
pndrajna is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2005, 21:15   #6
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Re: amadeus...milos forman....ce parere aveti :)

Originally Posted by pndrajna:
Sublim, profund, graitor. Bravo, ne-ai spart !
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2005, 22:20   #7
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
lol.
referitor la film minrep a zis-o cel mai bine.
cel mai bun biopic pe kr l-am vazut si unul dintre putinele filme pe care le-as revedea oricand de la cap la coada fara sa clipesc.(sunset blvd mai e prin ele, am beauty, smultronstallet, si ar mai fi cateva).
iar director's cut-ul ce mai, te unge pe suflet
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2005, 13:36   #8
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Imi displace profund ca subiectul asta pare sa urmeze soarta thread-ului despre "Blowup" sau a celuilalt despre "Amadeus"... Adica, doi-trei isi spun parerea, restul nu se baga, iar topicul ramane uitat. Chiar nu este nimic de discutat pe baza acestui film?
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2005, 19:46   #9
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
ai dreptate intr-o masura dar de obicei discutiile aprinse presupun parti cu pareri diferite.ori, ce sa-i faci daca tuturor celor de pe aici le-a placut amadeus.
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2005, 16:36   #10
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by MinRep:
Imi displace profund ca subiectul asta pare sa urmeze soarta thread-ului despre "Blowup" sau a celuilalt despre "Amadeus"... Adica, doi-trei isi spun parerea, restul nu se baga, iar topicul ramane uitat. Chiar nu este nimic de discutat pe baza acestui film?

hai ca am ratat topicul asta cat era cald.

in primul rand, eu am 'ceva' cu filmul biografic. intotdeauna am considerat ca iti ingradeste posibilitatea de a crea, ca actor (actori mari precum geoffry rush care anul acesta a trebuit sa i se substituie lui peter sellers - cu alte cuvinte, imita un model; si o poate face bine, dar libertatea este considerabil redusa), ca regizor (desigur, esti dator sa iti exprimi viziunea proprie asupra persoanei; de ex. poti sa zici ca mona lisa avea dinti de cal, dar tot trebuie sa o dai cu balsam pe maini pan' la urma), etc.

ca sa faci un biopic bun, trebuie:

- fie sa ai o figura mai putin cunoscuta si inedita, a carui poveste pur & simplu merita sa o spui (v. 'ed wood', recentul 'aviatorul')

-fie sa iti poti spune povestea intr-o FORMA unica - ai fi extraordinar de norocos in cazul asta...

iar milos forman a gasit FORMA. de aceea, 'amadeus' este cel mai bun biopic facut vreodata si sunt dispus sa-l omor pe acela care nu este de acord cu mine.

'amadeus' nu este numai un bun film biopic, (interesant este, totusi, de unde ii rezida aceasta calitate - o figura transpusa pe ecran de nenumarate ori, dar total diferit, cu un curaj temerar daramator - mozart drept pitic aparent etardat, cu un ras care face usile sa trenure in balamale) ci mai presus de orice un veritabil piece de cinema. 'amadeus' este cladit pe o idee filosofica veche, dar neexplorata in cinema decat de foarte putini: superioritatea omului de geniu fata de cel mediocru, dar atentie, caci figura de geniu in cazul nostru este vazuta intocmai de un mediocru, ca un trapezist urmarit cu uluire de un clovn umil.

si, desigur, f. murray abraham ne ofera ceea ce pt mine este rolul secolului - compozitorul sallieri care innebuneste incet din cauza neputintei sale.

chapeau ! 10/10
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2005, 08:06   #11
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by notorious:
iar milos forman a gasit FORMA. de aceea, 'amadeus' este cel mai bun biopic facut vreodata si sunt dispus sa-l omor pe acela care nu este de acord cu mine.
:lol: Sunt total de acord! Bravo!

Originally Posted by notorious:
'amadeus' este cladit pe o idee filosofica veche, dar neexplorata in cinema decat de foarte putini: superioritatea omului de geniu fata de cel mediocru, dar atentie, caci figura de geniu in cazul nostru este vazuta intocmai de un mediocru, ca un trapezist urmarit cu uluire de un clovn umil.
Intr-adevar, aceasta e ideea principala care trebuie vazuta in "Amadeus", dincolo de personificarea lui Salieri si a lui Mozart. Totusi, daca ar fi sa se respecte "faptele istorice", e exagerata conditia lui Salieri. Sa fi compozitor la curtea din Viena, in plin secol al luminilor, inseamna sa fi ceva mai mult dacat o mediocritate. E drept, in comparatie cu Mozart... :? e usor sa innebunesti.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2005, 15:46   #12
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
totusi.hai sa nu ii dam lui forman ATATA credit.genial si toate cele care trebuie dar ideea filmului, aia cu genialitatea si mediocritatea banuiesc ca sunt totusi munca lui Shaffer. totusi, e piesa lui.asta nici pe departe nu ii scade din merite lui Forman doar ca ... ma rog.intelegeti ce vreau sa zic.
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2005, 23:52   #13
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
de ce credeti ca filmul se numeste Amadeus? de ce nu a fost folosit numele complet? sau doar Mozart? justifica Forman ideea lui Shaffer de a numi piesa asa?
iata provocarile pe care le lansez eu....
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2005, 01:11   #14
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
"Amadeus" inseamna, de fapt, "iubit de Dumnezeu". Alegerea acestui titlu se refera la convingerea lui Salieri ca Mozart era compozitorul preferat al lui Dumnezeu. Shaffer s-a bazat, in realizarea piesei, pe informatii despre viata si muzica lui Mozart, vazute prin ochii plini de ura ai lui Salieri, pentru a scoate in evidenta anumite teme folosite de cei doi compozitori.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2005, 10:00   #15
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
mai tineti minte si ce-a zis salieri la final:

'dumnezeul tau milostiv... si-a distrus creatia, in loc sa ia la El mediocritatea. l-a luat pe mozart, si m-a lasat pe mine sa ma chinui !...'
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2005, 15:20   #16
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Cinemania:
"Amadeus" inseamna, de fapt, "iubit de Dumnezeu". Alegerea acestui titlu se refera la convingerea lui Salieri ca Mozart era compozitorul preferat al lui Dumnezeu.
Da, asta e explicatia. Mi se pare foarte reusita alegerea titlului piesei. De asemenea, e frumos cum, prima data cand ii rosteste numele, Salieri scoate in evidenta "Amadeus", pronuntand mai incet si la o tonalitate mai joasa. La fel este si in reclama filmului.

Btw, numele complet al lui Mozart este Johannes Chrysostomus Wolfgang Theophilus Amadeus Mozart. Ceva mai greu de analizat... Si daca tot suntem aici, una dintre cele mai amuzante lucruri din "Amadeus" este diminutivul cu care Constanze i se adreseaza lui Mozart: Wolfie. Genial!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2005, 16:28   #17
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
...si sa nu mai zic ca Wolfie ar cam insemna "Lupuletz"
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2005, 20:52   #18
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
un detaliu mai neplacut in contextul in care se vorbeste despre un geniu: un medic celebru din America a constatat - cercetand minutios epoca si susrsele conexe cu moartea lui Mozart - ca acesta a murit de trichiniloza...
Salieri pare ca a fost un "tap ispasitor" - celebru si el...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2005, 21:39   #19
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
un detaliu mai neplacut al filmului a fost ca nici macar nu s-a sinchisit sa ofere o explicatie privind moartea geniului... eu stiam ca era febra tifoida.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2005, 22:39   #20
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by notorious:
un detaliu mai neplacut al filmului a fost ca nici macar nu s-a sinchisit sa ofere o explicatie privind moartea geniului... eu stiam ca era febra tifoida.

da, daca scapi trichiniloza (cred ca asa se scrie) in tine incepi sa delirezi de febra tifoida...
inainte, se manca si carne cruda de porc - asa, o mica portie, ca preambul la festinul de Craciun. se zice ca astfel Mozart s-a virusat mortal, pt ca, evident, medicina plangea si ea neputinciosa pe marginea patului...
filmul mi-a placut mult. spre final m-a cucerit. 8/10. sper sa revin...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells