Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Dec 2008, 06:35   #1
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Mica literatura a titlului de film

Ma intreb: oare iti poti da seama chiar si numai din titlu ce hram poarta un film? Sau treaba se intampla a posteriori, dupa ce ai vazut filmul si titlul se incarca cu pozitiv sau negativ, in functie de ce ai vazut?
Ca ar fi si asta un bun barometru pentru proiectele pe care le vom vedea aprobate de CNC si care nu stim inca ce vor fi.
(filozofie de dimineata, cand nu m-au lasat sa dorm niste pisici in calduri si motanii aferenti)

ce vreau sa zic: dupa cum isi compune titlul omul ala creator de scenariu (fie el scenarist sau scenarist-regizor) iti poti da seama ce rahat sau ce capodopera va fi? Asa, cu aproximatie... ?

Ca avem niste exemple:
Dincolo de America - titlu pretios ridicol, bombastico-metafizic, liric balos, sugerand evazionism prefabricat, folosind un simbol al libertatii (America) dar tragand si pe partea istorica (ce i-am mai asteptat noi pe americani!), tinut indepartat la care geaba visezi daca tie aici ti se baga pumnul in gura (in cazul de fata - cartea intre picioare, sau variante)
Cred ca in cazul asta era clar din titlu ce o sa fie.

Dragoste pierduta/Aripi de fluturi - nehotararea intre doua titluri la fel de poetice, unul mai plangacios decat altul, spune si ea ceva. "Dragoste pierduta" era un titlu banal, de jurnal de adolescenta in calduri reprimate. Asa ca autorul a cautat si alt titlu, si ce-a gasit: Aripi de fluturi. Acelasi lirism desprins de realitate, cum inteleg ca e si filmul, recurgerea la simboluri stereotipe ale fragilitatii, gingasiei, efemerului, dar si ale zborului... nu e nevoie sa spun mai mult. Busted! Si asta dadea semne inca din titlu ce va fi.

Pe Daneliucul postdecembrist nu-l prinzi: el stie sa dea titluri bune. Fie neutre, fie inteligente. Unele sunt nume de personaje, nu spun nimic pana nu vezi filmul (Ovidiu, Marilena, Tanti etc) Altele sunt bine elaborate: Patul Conjugal, Aceasta lehamite, Ambasadori cautam patrie, Sistemul nervos, Legiunea straina, Senatorul melcilor sunt promitatoare, cautate cu grija si gasite cu talent. Probabil ca asta i-a ramas neatinsa, capacitatea de a da titluri bune

Avem si cazurile pozitive:
Furia - simplu si cam uzitat, dar te baga in priza sa afli despre ce furie e vorba.
A fost sau n-a fost - parafraza la A fi sau a nu fi - inteligent, parodic, lansand deja dilema filmului. (de ce oare in engleza titlul n-a fost tradus, pastrand cumva jocul de cuvinte?)
Moartea domnului Lazarescu - poate cu trimitere la Moartea lui Ivan Ilici, tragic din start, percutant, cu o oarecare cruzime lucida, strict constatativ-observator, dar si cu o anume poezie. Personajul e "domnul" Lazarescu, dar numai ca un domn nu e tratat in film.

Continuati voi cu alte filme, ca m-ar tenta sa continui dar stiu ca nu-i frumos sa iei toata prajitura numai pentru tine.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2008, 09:05   #2
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
eu ma tot gandeam la 4,3,2, cum e ca titlu? cred ca incita. mai ales daca nu stii despre ce-i filmul, ai multe varinate (timpul care a trecut de la un anumit eveniment, timpul care mai e pana la..., o perioada in care s-a intamplat ceva etc - important e ca nu stii la ce eveniment se raporteaza). iar lungimea titlului anticipeaza pe undeva tensiunea, are si un ritm sacadat. mi se pare un titlu bine gasit.

ce ziceti de filmele lui serj (titlurile?)
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2008, 10:57   #3
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by bre:

ce ziceti de filmele lui serj (titlurile?)

doua titluri de-ale sale ma furnica pe sira spinarii:

Atunci i-am condamnat pe toti la moarte si Osanda

in general, titlurile filmelor sale de razboi se vor a fi grandioase si, uneori, devin patetice: "Noi, cei din linia intai", "Ziua Z", "Capcana mercenarilor", "Pentru Patrie".

cele istorice sunt seci si lipsite de inspiratie, ca niste titluri din manualele de istorie din gimnaziu: Dacii, Mihai Viteazul, Mircea...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2008, 11:37   #4
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Un titlu straniu, care m-a fascinat mult timp:

"Falansterul"

de Savel Stiopul.

Apoi, titluri cu parfum romantic:

"Gioconda fara suras"
"O lumina la etajul X"
"Faleze de nisip"
"Pas in doi"
"Duios Anastasia trecea"...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2008, 13:45   #5
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Titlul 4, 3, 2 eu il vad ca pe o numaratoare inversa.

Face parte din perioada cand, daca ati observat, tinerii noului val (sa-i zicem asa) au renuntat la a mai fi concisi in titluri si au bagat de-astea mai lungi:

de la Marfa si banii la Hrana pentru pestii mici, Un cartus de kent si un pachet de cafea
de la Trafic la Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii
de la Furia la Hartia va fi albastra

Porumboiu a avut mereu titluri mai lungi: pe aripile vinului, calatorie la oras, Visul lui Liviu, A fost sau n-a fost, dar acum a hotarat sa fie concis: Intermediar.

inainte, garda veche se scufunda in titluri lungi, pompoase, sau care vroiau sa spuna ceva

Raport despre starea natiunii
a doua cadere a constantinopolului
Crucea de piatra - ultimul bordel
Sexy harem ada kaleh
Flacaul cu o singura bretea
in fiecare zi dumnezeu ne saruta pe gura
innebunesc si-mi pare rau
ca sa nu mai zic de Lumina palida a durerii
etc.

Dar asta nu spune prea multe: Amarcord sau Tot ce ati vrut sa aflati despre sex si v-a fost teama sa intrebati, sau Stralucirea eterna a unei minti fara pata - nu lungimea conteaza

Modul in care e gandit titlul conteaza, sa vezi ca i-a dat atentie, ca are o interventie artistica chiar si la nivelul asta. Si nu doar pune o eticheta pe un borcan.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2008, 14:00   #6
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
apropo de titluri lungi, printre cele mai bune mi se pare a fi "Farmecul discret al burgheziei".
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2008, 14:48   #7
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by Proletar:
apropo de titluri lungi, printre cele mai bune mi se pare a fi "Farmecul discret al burgheziei".
da. si filmul e pe masura de bun.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2008, 15:47   #8
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
"Fabulosul destin al lui Toma Cuzin"

Observati poezia :-"
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2008, 20:51   #9
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Un titlu bun intra intr-o relatie aparte cu continutul operei. Spune ceva strict legat de ce se intampla in film dar da si un sens mai adanc, trage spre metafora/simbol.

Ciocarliile pe sarma, de exemplu. Cum il interpretati?
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2008, 20:57   #10
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
E un Menzel care mi-a scäpat, deocamdatä.

Dar filmul meu de diplomä se numea:
"Primävarä într-un decor aseptic"
(varianta oficialä, ca sä nu-mi ridic lumea în cap; titlul complet, neomologat, era:
"Primävarä într-un decor aseptic cu bustul lui Hipocrate si doi Wanatabe metamorfozându-se într-o floare a sperantei").

Bose, Dumnezeu sä-l ierte, fäcuse în anul II, la "Portretul contemporanului meu", despre Mircea Florian:
"Peste truda vietii, sufletul meu e o pasäre de foc cucerind universul".
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2008, 21:08   #11
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
da, Bose avea titluri.
"Arta apararii individuale" - bine gasit, dar cred ca mai mult incerca sa traga filmul prin titlu decat se sustinea titlul prin film. Asta ar fi un alt subiect de discutat.

Ciocarliile pe sarma se gaseste pe torrrrrrrenti, si trebuie vazut.
Trebuie!

cautare:
skrivanci.na.niti-kinobox
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2008, 21:28   #12
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Titlul "Arta apärärii individuale" avea un skepsis care s-a pierdut: filmul ar fi trebuit sä înceapä cu câteva secvente satirice la adresa platourilor de filmare (Vasile Nitulescu recitând poezii patriotice seara la Arcul de Triumf, niste haidamaci spärgându-se-n figuri de arte martiale pe Kiseleff), care amorsau paradoxal-ironic titlul.

Filmul lui de platou, cu Geo Visu si Dalila Gall, se intitula: "Pentru prietenul absent" - si se termina cu una dintre cele mai misto secvente de cosmar (propriu-zis; oniric) pe care le-am väzut vreodatä. Asa de misto, cä Madambostan l-a pus sä dreagä busuiocu' cu un epilog în care regäseam protagonistul pe un santier, recuperat prin muncä si pentru muncä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2008, 21:36   #13
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
UNATC-ul sau un insider cu posibilitati ar trebui sa puna pe youtube filmele din arhiva, sunt multe prea misto si prea nevazute. Sa se faca dreptate.

Si uite asa a mai iesit de un nou subiect de topic.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2008, 22:00   #14
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Sigur vor ajunge.

Am gäsit pe torrente pânä si "Cine va deschide usa?", Blaier, anii '60.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2008, 07:36   #15
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

titlu ironic, de un umor negru, absurd si dement. Ca si filmul - cea mai buna satira a razboiului rece, dupa parerea mea.
Dar cine e cel care vorbeste? cine a invatat sa iubeasca bombele?

L.E.
De fapt Gheorghe Naghi nu Blaier, nu? Merita luat filmul?
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2009, 13:15   #16
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
"Restul e tacere" mi se pare un titlu foarte bun. Tacerea filmului mut, citatul din Hamlet, etc - nu trebuie sa mai explic, evident.

Iar "Nunta muta" ca tot mi-am amintit acum de el, un titlu foarte slab. Descriptiv si atat.

"Pescuit sportiv" trebuie sa-l vad mai intai ca sa il inteleg si ca titlu.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2009, 13:18   #17
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
mie Alice in tara tovarasilor mi se pare si mai bun
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2009, 13:25   #18
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
Iar "Nunta muta" ca tot mi-am amintit acum de el, un titlu foarte slab. Descriptiv si atat.
Nu, tu cu FILMUL ai ce ai, deci nici titlul nu poate fi altfel decât "foarte slab"...

La "Pescuit sportiv", zic cä functioneazä ok. O sä-l vezi si tu, si-ti vei forma o pärere. (Numa' grij', sä nu mai zici cä nimeni n-ar întoarce asa masina, cä i s-ar gripa motorul, ori cä undita avea cinci elemente când la pläticä se dä cu sapte, sau cä viermisorii äia n-aveau vârsta legalä pentru momealä, si de-aia filmu-i slab... )
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2009, 13:43   #19
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Ha, ha! Ce-am mai râs!



Spre binele lui, sper sa nu aiba gugumanii ca ma pierde de musteriu.

Dar eu nu zic ca un film e slab din motive chitibusaresti. Doar ca asemenea neverosimilitati sau inadvertente ma indeparteaza de el ca de un lucru facut de mantuiala, si cum as mai putea sa zic ca e bun sau sa presupun ca restul a fost facut cu grija? In rest, daca are calitati, i le recunosc, recunoaste!

(si culmea, in filmele cu adevarat bune nici nu apar gugumanii) :hmm:
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2009, 14:14   #20
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
in filmele cu adevarat bune nici nu apar gugumanii :hmm:
Uliuuu...!
Sunt CELEBRE!!!!
(Cum e si firesc; gugumäniile din filmele proaste trec neobservate.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:04.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells