Poze (3)
Toate pozele »Biografie
Regizorul, scenaristul si producătorul Mihai Mihalache s-a născut la Constanta pe data de 1 septembrie 1975.
Primul sau film a fost scurt metrajul “I HOPE”, lansat in anul 2001. Filmul a avut in rolurile principale doi dintre cei mai apreciati actori romani - Marcel Iureș si Carmen Ungureanu.
In noiembrie 2001 a fost chemat in Los Angeles unde impreuna cu producatorii sai - Adrian Popovici si Cornelia Palos au avut...
mai multRegizorul, scenaristul si producătorul Mihai Mihalache s-a născut la Constanta pe data de 1 septembrie 1975.
Primul sau film a fost scurt metrajul “I HOPE”, lansat in anul 2001. Filmul a avut in rolurile principale doi dintre cei mai apreciati actori romani - Marcel Iureș si Carmen Ungureanu.
In noiembrie 2001 a fost chemat in Los Angeles unde impreuna cu producatorii sai - Adrian Popovici si Cornelia Palos au avut premiera scurtmentajului “I HOPE” atat pentru public la celebrul cinematograf “Sunset 5”, cat si o Premiere Oficiala organizata de Consulatul Roman la Los Angeles de Ziua Romaniei.
Dupa premiera din Los Angeles, Mihai a ales sa ramana in America, unde a primit o bursa pentru Scoala De Film de la prestigiosa Universitate UCLA - si si-a inceput cariera de cineast in Statele Unite. Din 2002 a scris si regizat filme de lung si scurt metraj, seriale TV, reclame si videoclipuri muzicale atit in America cit si un Europa.
- Laura (2008) - Gabriel
- L'ultimo bacio / Ultimul sărut (2001) - Marco
- Preciosa / (2012)
- Laura (2008)
- Imaginary Friend /II (2006)
- I Hope (2001)
Filmografie - producător
- Preciosa / (2012)
- Laura (2008)
- Imaginary Friend /II (2006)
Filmografie - scriitor
- Laura (2008)
- Imaginary Friend /II (2006)
Filmografie - scenarist
- I Hope (2001)
A colaborat cu
Filme pe genuri
- Acţiune
- Animaţie
- Aventuri
- Comedie
- Crimă
- Documentar
- Dragoste
- Dramă
- Familie
- Fantastic
- Film noir
- Horror
- Istoric
- Mister
- Muzică
- Muzical
- Război
- Romantic
- Scurt metraj
- SF
- Stand Up
- Thriller
- Western
- Taguri filme
- Taguri stiri
- Arhiva stiri
- Program TV
Premii filme
Filme noi
- Filme 2028
- Filme 2027
- Filme 2026
- Filme 2025
- Premiere cinema
- Filme la TV
- Filme pe DVD
- Filme pe Blu-ray
- Filme româneşti
- Filme indiene
Filme 2026
Index filme
Program cinema
Actori populari
Trailere filme
- Something Very Bad Is Going to...
- Scarpetta
- Spider-Noir
- The Scream Murder: A True Teen...
- Tyler Perry's Joe's College...
- Dosarele orașului alb
- Firebreak
Filme populare
Premiere cinema
În curând la cinema
- Cazul Samca
- F Valentines Day
- The Strangers: Chapter 3
- Hateshinaki Sukâretto
- Rally - From Paris to the Pyramids
- Cold Storage
- Sorda
- Romería
- Beléd estem
- Scream 7
- Kîzîm
- GOAT
- The Secret Agent
- Gipsy Queen
- How to Make a Killing
- Naples to New York
- Acel martie
- Sorella di Clausura
- Hoppers
- The Disappearance of Josef Mengele
- The Bride!
- Good Luck, Have Fun, Don't Die
- Marsupilami
- Hotarul
- Un loc sigur
- Hola Frida
- Sound of Falling
- Untitled the Exorcist/Mike Flanagan Project
- Reminders of Him
Filme noi în SUA
- Dreams
- The President's Cake
- Alpha
- Project Hail Mary
- They Will Kill You
- Yes
- The Super Mario Galaxy Movie
- The Drama
- Ready or Not 2: Here I Come
- You, Me & Tuscany
- Lee Cronin's The Mummy
- The Ark and the Aardvark
- The Devil Wears Prada 2
- The Sheep Detectives
- Mortal Kombat II
- Star Wars: The Mandalorian and Grogu
- Masters of the Universe
- Disclosure Day
Program TV
Termeni şi condiţii | Contact | Politica de confidențialitate | A.N.P.C
Mihai Mihalache




Părerea ta
Spune-ţi părereasunt studenta la film si pot spune ca ce ma uimit cel mai mult este faptul ca acest regizorul/scenaristul nu are scoala de film. Il are pe Iures si Ungureanu plus o tipa super misto care joaca - ingerul morti.
Dupa ce l-am vazut am inteles de ce atit Iures cit si pe Ungureanca au spus "DA.
Bine structurat ca poveste, ataca treptele purgatoriului si povara regretelor intr-un stil foarte plastic si vizual. In 17min.
Nu se vorbeste decit o data - si chiar si atunci nu ar fi fort nevoie pentru ca se imaginile si musica vorbesc de la sine.
Slab insa la parte tehnica si de montaj - pe care o inleleg pentru un scurt metraj facut in Romania.
Astept sa vad pe urmatorul - mai bun si mai cu experienta (SPER!)
in acelasi timp se pot vedea mici greseli de montaj care sper ca au fost scoase din 'peisajul" filmului si denota o oarecare stibgacie a regizorului/editorului.
Ce nu inteleg este de ce nu este promovat?!
Pe regizor l-am intilnit la Constanta in 2001 si sincera pot sa spun ma uimit cu nonsalanta sa de a discuta despre absolut orice subiect cu o luciditate demna de invidiat si rar intilnita la virsta de 24 de ani.
Spune-ţi părerea despre Mihai Mihalache
Pentru a scrie un review trebuie sa fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.