Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Aug 2008, 12:36   #1
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Olimpiada '08

Leonard a scris:

Quote:
Vineri, 8 august ora 15, TVR1 - Ceremonia de deschidere a jocurilor olimpice va fi regizatã de Zhang Yimou, conform imdb.
Cum pe lumea asta sunt si alte sporturi( si nu surogate) in afara de simpaticul fotbal si campionatele de toate felurile,iaca aici putem discuta despre acestea.
Are Romania reprezentanti?Putini dar slabi?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 19:32   #2
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
boicot, clar. daca politicienii si-au vazut de interesele lor "de stat" si au inchis jenant ochii la abuzurile din tibet, pe mine nimic nu ma poate convinge sa-mi pierd timpul uitindu-ma la circul asta mediatic. imi pare rau de sportivi, nu e vina lor ca sunt prinsi in angrenajul politico-propagandistic montat de guvernul chinez, ci a baietilor de la CIO care au stiut sa ocheasca o afacere profitabila (pentru ei)
__________________
America drinks and goes home
crissis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 19:42   #3
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Da,e o chestie sa politizam.(am reeditat la "Noul val").
N-are nici o legatura competitia cu intoleranta si crimele facute de poporul chinez.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 20:15   #4
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Nimeni nu zice nik de Olimpiada de la Beijing(asteptati Campionatu' Mondial de fotbal), ca sunt precisa ca oarecine o sa chiuie ceva in ajutorul Tibetului in timpu' saltului sau al sprintului sau a premierii.... si am o curiozitate daca chinezu' il aresteaza pe loc de pe stadion sau il lasa sa plece acas si dupe aia le borbandeaza tot continentu... by the way, azi dimineatza am realizat, omu ala care i-a luat locul lui Spielberg, Yimou Zhang, ie regizorele de la" Hero "si "Curse of the Golden Flower"...
Si tot cu fanatism si sange,e razboi iar din pacate (nu ca IAR asta ar avea vre-un sens... ca si cum s-ar fi oprit vreodata...)

http://www.voanews.com/english/2008-08-08-voa10.cfm

Georgia a atacat Osetia si ca raspuns Rusia a atacat Georgia.
Adica daca rusilor nu le-a reusit manevra cu Eduard ªevardnadze in '92 sau cind l-a dat jos pe Zviad Gamsahurdia (altfel democratic ales...)si a condus dictatorial freo 10 anisori, si le-a dat o treime de tara rusilor... Mai incearca o data acum... ca deh, rusu no o sa lase NICIODATA ceva din gheare.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 21:41   #5
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
deocmadata nu pot spune decat ca desi m-am uitat vreo 2 ore si ceva la defilarea tuturor obscuritatilor de tari (de la unele nici nu puteam sa zic de pe ce continent sunt), am reusit sa ratez Romania...nu-mi pot explica exact cum... a fost pe la inceput? ca faceam curatenie si ma gandesc ca poate asa am ratat-o...
mi-am facut o multime de nervi...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 23:11   #6
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
a fost putin dupa jumatate. si erau imbracati foarte naspa!

cele mai tari delegatii sunt alea cu vreo 3-4 oameni pe care se vede o bucurie simpla&imensa care se pierde in marea de oameni veniti a 3-a, a 4-a oara pe la olimpida de la alte reprezentative.
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2008, 11:55   #7
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
m-am bucurat mult de medalia de aur pe care am castigat-o la judo dar de atunci vad ca nimic nimic....ce se intampla domnule'?
m-as bucura mult sa castige fetele la handbal...chiar ar merita...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2008, 12:58   #8
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
mai avem ceva sanse de medalii de aur: handbal, scrima, caiac - canoe dublu si echipaj 8+1.
in rest, nu cred...
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2008, 09:43   #9
legardere
Veteran
 
legardere
 
Join Date: Dec 2007
Location: Rasnov-BV
Posts: 157
ar mai fi una bucat sansa medalie de aur (sau poate chiar 2) si la gimnastica masculin: sariturile sunt ale lui Dragulescu (sa nu uitam ca are cea mai mare nota din calificari), iar a doua ar fi cea de la sol, bine asta e cu poate poate.

Si nu ar fi exclus sa mai apara ceva, sa nu uitam ca sportul in Romania este atat de nemediatizat ca nu prea ai sanse sa faci pronosticuri Roman fiind. Presa noastra (mult iubita) merge pe principiul: nu e fotbal inseamna ca nu e sport.
__________________
Le Conte De Neveres
Chevalier De Lagardere
legardere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2008, 10:08   #10
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Nu mai stiu nimic de gimnastica feminina.Au plecat toti antrenorii buni in SUA?
Nu numai presa e de vina,ci intreg sistemul sportiv,oameni care au bani si ar putea sponsoriza tinere talente,etc.
Si apoi noi avem o echipa mica la JO ,nu ne punem cu americanii sau rusii care au o gramada de reprezentanti.Asa ca pt o tara mica si cu posibilitati subminate din toate partile stam inca bine.
A vazut cineva deschiderea lui Yimou Zhang? Am s-o iau si eu,are vreo 4 ore.Cred ca a fost spectaculoasa.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2008, 10:39   #11
legardere
Veteran
 
legardere
 
Join Date: Dec 2007
Location: Rasnov-BV
Posts: 157
Originally Posted by Pauline Kael:
Nu mai stiu nimic de gimnastica feminina.Au plecat toti antrenorii buni in SUA?
Antronorii??????????????????????????????
SUNT LA PRESEDENTIE!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dupa ce au fost desfiintati. De cine? De presa, a plecat Belu a plecat performanta, de ce? Pai Gimnastica e mai ceva ca armata, iar lumea nu pricepe asta.

Originally Posted by Pauline Kael:
Si apoi noi avem o echipa mica la JO ,nu ne punem cu americanii sau rusii care au o gramada de reprezentanti.Asa ca pt o tara mica si cu posibilitati subminate din toate partile stam inca bine.
Nu echipa mica este ce care face diferenta, ci nivelul ei, Au luat bataie si rusii si americanii de nu s-au vazut, dar nu poti face performanta (si totusi se face) cand echipa are uita cum e sa nu ia medalia de aur se antreneaza pe lac alaturi de iahturi si barci de viteza. Cand noi nu avem un bazin cum trebuie in toata tara asta. De ce Potec se antreneaza in Franta? cine vrea performanta se antreneaza in strainataturi, dar concureaza pentru Romania, iar dupa ce ia un loc 2 in loc de locul 1 uita toata tara de ei.

Cine mai stie cand a luat Covaliu medalia de aur la olimpiada? Diana Mocanu va spune ceva?
Hai oameni buni sa fim realisti. Si ca un ultim detaliu barca de 2 (Georgeta Andrunache si Viorica Susanu ) era catalogata fara sansa, desi erau detinatoarele medaliilor de aur de la Atena, iar de Alina Dumitru nu stia nimeni in toata tara (desi se batea la titlu de 5 ani cu o tanti din Japonia)

Deci discutam de sanse la medalii, sanse ale sportului etc. in absoluta necunostinta de cauza.
__________________
Le Conte De Neveres
Chevalier De Lagardere
legardere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2008, 10:47   #12
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Ai dreptate.
Daca tot stii asa multe spune despre atletism,avem concurenti, si reprezentanta la canoe,e cea mai varstnica?
Dar sa stii ca eu nu l-am uitat pe Covaliu sau inotatoarele,sau pe Marius Urzica.Fotbalul e divertisment,asta e inca sport.Pacat ca nu se mai munceste pt glorie si pasiune ci pt bani,sunt f multi sportivi care fac asta din obligatie(nu la noi).
Felicitari Alinei Dumitru.Bate fata aia de suna apa in toti.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2008, 12:04   #13
legardere
Veteran
 
legardere
 
Join Date: Dec 2007
Location: Rasnov-BV
Posts: 157
Elena Georgescu e destul de in varsta, dar sunt unii si mai si (am inteles ca se sare de 50 de ani, ori ea are "numai" 44 )
Fotbalu nu mai e nici divertisment, divertismentu e in ceea ce este in culise, de ce se face mai mult scandal pe Becali, Turcu, Muresan etc. decat pe echipele pe care le conduc. Vrei divertisment si spectacol sportiv urmareste handbalul si uneori baschetul (asta daca iti lac sporturile astea.
Iar Alina a castigat medalia de aur in semifinala TACTIC, practic meciul ala s-a castigat din penalizari (2 penalizari Alina, 3 tanti din Japonia) si a fost adevarata finala. In rest au dat amandoua cu adversarele de pamant de le-au mers fulgii.
__________________
Le Conte De Neveres
Chevalier De Lagardere
legardere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2008, 14:06   #14
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
ieei pt bronzul lui Covaliu, si ieei pt bronzul fetelor la gimnastica...la mai multe medalii de orice culoare!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2008, 11:26   #15
legardere
Veteran
 
legardere
 
Join Date: Dec 2007
Location: Rasnov-BV
Posts: 157
http://www.realitatea.net/blogul-lui...ei_331606.html

Intareste, sau mai bine zis spune cam acelasi lucru ca mine mai sus, dar pe alt ton si cu alte cuvinte.

Iar felicitarile?

Bravo pentru echipa de Handbal (sa nu uitam ca au UMILIT Franta), si bravo pentru toti cei prezenti acolo, in China, sun 104 oameni care au mincit enorm, fara ca multa lume sa aiba macar habar ca acestia exista, si acolo ne arata ca sunt demni de luat in seama. In schimb avem surprize ca stiu cei din strainatate de existenta lor.
Merita.

Ca un fapt straniu (cel putin pentru mine) sentimentul incercat in timpul festivitatii de deschidere cand intra delegatia noastra a fost foarte asemanator cu cel avut dupa un spectacol intr-o competitie, cand TOTI contracandidatii s-au ridicat in picioara si au inceput sa aplaude la intrarea noastra in sala unde organizatorii au oferit masa de pranz.
Este un sentiment ireal care chiar bate orice premiu, senzatia ca altora le este pur si simplu rusine sa ia un premiu mai mare ca tine.

Pacat ca ajungi sa constati ca de fapt evoluezi pentru cativa oameni, daca ai incerca sa faci o cariera din asta ai cam muri de foame, iar majoritatea oamenilor din tara asta sa mandresc cu succesele tale dar te uita la insuccese, a fost incantatoare Camelia Potec, "mi-am imbunatatit performanta dar am fost pe locul 5, nu e un succes". Din pacate e un succes personal dar nu este apreciat si de ceilalti la fel.
__________________
Le Conte De Neveres
Chevalier De Lagardere
legardere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2008, 11:47   #16
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
da de fraierul ala roman, de la inot, care n-a stiut la ce ora incepe competitia, ati auzit?
a vazut la televizor ca se da startul la proba in care trebuia sa participe!!!! :lol: :lol: :lol:
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2008, 11:53   #17
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Nu era fraier,n-a fost anuntat ceea ce e o mare diferenta,omul e distrus dupa ce s-a antrenat atat.
@Lagardere,mi-a placut ce ai scris,ar trebui sa faci jurnalistica.
Pacat de Camelia Potec,toata atentia e indreptata spre medalii(aur,argint),nici macar nu ii intervieveaza pe cei cu bronz...Esti in centrul atentiei numai daca esti pe podium,indiferent de trecut..Atata munca pt cateva minute de glorie...
Imi pare rau de baieti,ca s-au clasat la gimnastica pe 7,se simte lipsa lui Urzica.Ma bucur sincer ca fetele au luat bronz(am ajuns sa ne multumim cu bronz)dar in fata noastra au fost doua mari puteri,SUA si sigur ca da China,a luat aurul la ea acasa.
Unde sunt antrenorii...Urmeaza cumva proba individuala?
Lagardere a scris:
Quote:
Pacat ca ajungi sa constati ca de fapt evoluezi pentru cativa oameni, daca ai incerca sa faci o cariera din asta ai cam muri de foame, iar majoritatea oamenilor din tara asta sa mandresc cu succesele tale dar te uita la insuccese, a fost incantatoare Camelia Potec, "mi-am imbunatatit performanta dar am fost pe locul 5, nu e un succes". Din pacate e un succes personal dar nu este apreciat si de ceilalti la fel.
_________________
Pacat ca mistocarismele si fotbalul au ajuns sa batjocoreasca nobletea sportului adevarat.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2008, 12:36   #18
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
felicitari si pentru Ana Maria Branza...

eu abia azi am aflat de inotatorul care nu a fost anuntat de ora la care trebuie sa vina... mi se pare oribil si as da in judecata organizatorii sau responsabilii din federatie care macar atat puteau sa faca si ei..sa afle ora...
dupa cate emotii au si cat au muncit, mi se pare aberant ca tot sportivii sa umble ca mustele fara cap in cautarea salilor si orelor la care trebuie sa participe...ceilalti reprezentanti ai delagatiei care vin ca parazitii, nici macar atat nu pot sa faca?

eu ma uit toata ziua pe programul national olandez care transmite chestii de la olimpiada, doar doar mai aud ceva si de Romania, si stau cu pagina de la eurosport deschisa sa vad ce se mai intampla. cu aceasta ocazie am descoperit o gramada de sporturi de care nu stiam mai nimic, cum ar fi hocheiul pe iarba. Vazand cum aleartga fetele la meciurile de hochei, si ce frumos pot sa joace, mi s-a facut si mai scarba de nesimtitiii de fotbalisti (nu numai romani) care sunt plini de aere de vedete si care pur si simplu abia se misca....cred ca fotbalul e cel mai lenes sport de pe planeta...

tin pumnii maine Stelianei Nistor si de data asta chiar ma scol dimineata sa vad ce se intampla.
stie cineva unde pot sa vad TVR1 online? eu am dat search pe google dar singurele chestii pe care le-am gasit nu mergeau, si desi am instalat ce trebuia, tot n-am reusit sa vad...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2008, 14:14   #19
legardere
Veteran
 
legardere
 
Join Date: Dec 2007
Location: Rasnov-BV
Posts: 157
Originally Posted by Proletar:
da de fraierul ala roman, de la inot, care n-a stiut la ce ora incepe competitia, ati auzit?
a vazut la televizor ca se da startul la proba in care trebuia sa participe!!!! :lol: :lol: :lol:

Uite ca mai e si lume corecta:
http://www.prosport.ro/alte-sporturi...-start-2922297

Si ca o completare performanta si dezamagirea Cameliei:
http://www.prosport.ro/alte-sporturi...egeaba-2921770

Si uite si unul de care nu stie nimeni si presa nici nu se prea deranjeaza sa zica mare lucru:
http://gsp.ro/stire/arcasul-pustimii-sale-92342.html
__________________
Le Conte De Neveres
Chevalier De Lagardere
legardere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2008, 09:28   #20
legardere
Veteran
 
legardere
 
Join Date: Dec 2007
Location: Rasnov-BV
Posts: 157
Cireasa pe un tort:

Oare va avea ceva repercursiuni, pentru sportiv ma refer, ca pentru arbiti nu se pune problema:
http://tvr.ro/articol.php?id=44444&c=726

Nu stiu cat de justificata a fost treba, dar sunt momente cand efectiv se sare calul (ma refer din parte arbitrilor) in "sportul" de astazi.
__________________
Le Conte De Neveres
Chevalier De Lagardere
legardere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells