Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Jan 2017, 15:36   #1
EduardBarbu
Novice
 
EduardBarbu
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2
Oscar 2017

Hai sa dicutam despre predictiile Oscar 2017. Ce am votat, de ce am votat, cine are cele mai mari sanse la Oscar anul acesta.

Voteaza si tu aici ---> http://www.cinemagia.ro/predictii-oscar-2017/

Last edited by EduardBarbu : 06 Feb 2017 at 13:53.
EduardBarbu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2017, 13:53   #2
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
La La Land câștigă și trofeul Sindicatului regizorilor americani. Distincția oferită de DGA (Directors Guild of America) este un atu puternic în cursa pentru statueta Academiei Americane, pentru că aceste premii au prezis corect câștigătorul Oscarului pentru cel mai bun film în ultimii unsprezece ani...
http://www.cinemagia.ro/stiri/la-la-...ce-inca-35879/
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2017, 18:44   #3
mihnea_aspru95
Junior
 
mihnea_aspru95
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 30
Thumbs up Şi premiul merge la...

Cred eu, LA LA LAND (singurul care poate provoca un BIG UPSET d.p.m.d.v. este Moonlight).

Cu siguranţă pentru mine, La La Land va câştiga cel puţin cinci premii (la aceste categorii - Best Director, Best Actress, Best Original Score, Best Original Song, Best Cinematography. Pentru celelalte categorii la care este "nominated" nu sunt 100% sigur).

Academia Americană de Film, cea care decernează Premiile Oscar, numără aproximativ 6.000 de membri. Sunt destui...
mihnea_aspru95 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2017, 21:29   #4
cinefill
Novice
 
cinefill
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 7
Send a message via Yahoo to cinefill
predictiile mele

Am intrat pe facebook, am accesat link-ul cu pricina, am intrat pe pagina cu votatul, dar dupa ce selectez predictia pentru cel mai bun film, nu se mai intampla nimic. Am incercat in o mie de feluri, dar nu merge, asa ca imi voi scrie aici predictiile pentru a fi luate in considerare.


1. Best Motion Picture of the Year: La La Land
2. Best Performance by an Actor in a Leading Role: Denzel Washington (Fences)
3. Best Performance by an Actress in a Leading Role: Emma Stone (La La Land)
4. Best Performance by an Actor in a Supporting Role: Mahershala Ali (Moonlight)
5. Best Performance by an Actress in a Supporting Role: Viola Davis (Fences)
6. Best Achievement in Directing: La La Land (Damien Chazelle)
7. Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen: Manchester by the Sea
8. Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published: Moonlight
9. Best Animated Feature Film of the Year: Zootopia
10. Best Foreign Language Film of the Year: The Salesman
11. Best Achievement in Cinematography: La La Land
12. Best Achievement in Editing: La La Land
13. Best Achievement in Production Design: La La Land
14. Best Achievement in Costume Design: Jackie
15. Best Achievement in Makeup and Hairstyling: Star Trek Beyond
16. Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score: La La Land
17. Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song: La La Land - City of Stars
18. Best Achievement in Sound Mixing: La La Land
19. Best Achievement in Sound Editing: Hacksaw Ridge
20. Best Achievement in Visual Effects: The Jungle Book
21. Best Documentary, Feature: OJ: Made in America
22. Best Documentary, Short Subject: The White Helmets
23. Best Short Film, Animated: Pearl
24. Best Short Film, Live Action: Ennemis interieurs
cinefill is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2017, 21:18   #5
victor_homescu
Guru
 
victor_homescu
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 631
Oscar 2017

Premiul Oscar pentru cel mai bun film a fost castigat de Moonlight (in lumina Lunii),regizat de Barry Jenkins.Filmul urmareste viata unui tanar anerican de culoare,din copilarie si pana la maturitate,in timp ce incearca sa-si gaseasca sensul in lume.
victor_homescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2017, 22:47   #6
ilustra.films
Veteran
 
ilustra.films
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 270
L-ai vazut? Ai vazut Moonlight?

Mie mi s-a parut ca a primit foarte multe atentie desi nu a avut valoare morala/spirituala foarte mare. Adica foarte sensibil filmul insa, pot spune usor ca tema putea fi tratata mai putin modest.

Any way" oscarurile de anul ista au fost asa, de mare harababura cu incurcatura aia ciudata dintre La La Land si Moonlight. Eu ma rugam sa castige La La Land, super meritat de Chazelle desi si el foarte modest cu tratarea subiectului sau din film. Fara prea multa forta dar totusi, a adus cu mult mai multa emotie in sala de cinema. La La Land merita!
__________________
Suntem la cateva opere cinematografice departare de rai!
ilustra.films is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2017, 07:17   #7
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Merita Manchester by the Sea. Un film extraordinar. Dar nici cu Moonlight nu mi-e rusine. La la land e de Cartoon Network, sa fim seriosi. Un film mai superficial, mai cu dedicatie si fara nici o melodie memorabila (vorbim despre un muzical sa nu uitam), nu am vazut in viata mea. In ultimii ani Oscarurile s-au dat bine. Revolutia a inceput cu Crash care a surclasat nesperat Brokeback Mountain, si a ajuns la ultimele editii cu mari suprize, pentru ca ultimele 3 editii au avut un favorit cert dar de castigat a castigat tot timpul altcineva. Asadar, lucrurile au evoluat in bine. Nu au mai fost votate filmele cliseu gen American Sniper sau cele comerciale, vezi LOTR.
Cine credea ca 12 Years a Slave o sa bata Gravity; Birdman pe American Sniper; Spotlight pe The Martian / The Revenant si bineinteles, Moonlight pe La La Land?

Pentru ca e o moda sa contesti si parca capeti o anumita valoare, or sa fie multi care gasesc numeroase alte exemple ce in opinia lor erau poate mai bune ca intreaga lista de nominalizari. O fi, nu spun nu. Nu am vazut toate filmele dintr-un anumit an calendaristic ca sa am o parere exhaustiva pe marginea acestui subiect. Vorbesc strict de lista scurta de propuneri. Strict din acele filme pe care am incercat sa le parcurg ca sa am habar cand urmaresc ceremonia de decernare a statuetelor, parerea mea e ca au castigat exact cele care trebuiau.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2017, 10:42   #8
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Hehe, da' Hidden Figures ?

Personal, eram in cumpana: cui sa-i dau statueta in mintea mea - lui Moonlight, ori lui Hidden Figures, dat fiind ca ambele erau pe primul loc pentru mine ?

Intr-adevar, topul meu 3 Oscar 2017:
1. Hidden Figures (2016)
2. Moonlight (2016)
3. Manchester by the Sea (2016)

Se poate verifica in lista Cretzulynne's Best Movies of 2016 - Top 25.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2017, 01:21   #9
ilustra.films
Veteran
 
ilustra.films
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 270
Originally Posted by Cretzulynne:
Hehe, da' Hidden Figures ?

Personal, eram in cumpana: cui sa-i dau statueta in mintea mea - lui Moonlight, ori lui Hidden Figures, dat fiind ca ambele erau pe primul loc pentru mine ?

Intr-adevar, topul meu 3 Oscar 2017:
1. Hidden Figures (2016)
2. Moonlight (2016)
3. Manchester by the Sea (2016)

Se poate verifica in lista Cretzulynne's Best Movies of 2016 - Top 25.

Dupa mine era asa:
1. La La Land
2. Manchester
3. Lion
4. Moonlight
5. Hacksaw Ridge
6. Arrival
7. Hidden Figures
__________________
Suntem la cateva opere cinematografice departare de rai!
ilustra.films is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:56.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells