Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Dec 2007, 23:28   #41
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Pitbull:
Dupä ce ne-a dezväluit sursa textului
Sursa ca sursa ... dar nu stiu cat de corect e sa postezi ceva ce nu iti apartine fara acordul autorului. In plus daca autorul (presupus student de an I ATF) dorea asa cu ardoare parerea noastra de ce nu l-a postat domnia sa ? Eu cand am pus chestiile alea de la Asfalt Tango (synopsisul si alte fragmente de scenariu, am intrebat inainte, am inteles ca un "oki de sus" s-a uitat si a zis ca nu e problema. Si asta la aproape 10 ani dupa ce filmu' a fost gata. Si mai aveam unele chestii pe goarna legate de film dar nu le-am dat ca am vazut ca se face valva.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2007, 23:34   #42
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Hai, mä, parcä nu stii cum merge treaba la noi? Plätit de polite si dat la gioale! Ti-am spus si pe privat. (Când eram eu student, era si mai räu: se täiau filmele de examen cu lama, pe lung!)
Oricum, ai dreptate: textul nu trebuia sä fie postat färä acordul autorilor. Ca atare, vom proceda asa: dacä afläm cine sunt, îi informäm si-i întrebäm. Iar dacä ei se opun, stergem topicul.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2007, 23:52   #43
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Am mai pus intrebarea asta de cateva ori, da canci raspuns. Cine vede atelierul ca vreau si eu sa vomit ceva scris de mine p-aici.
Cum mai e cu workshopul ala de era ascuns ca nu mai tin minte.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2007, 00:00   #44
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Vizitatorii väd de afarä Atelierul, dar nu pot intra în el; când clicheazä, ajung la pagina de logare.
Userii logati le väd pe toate trei: Atelier, Workshop (adicä tot "Atelier", da' pä englezeste), si acea Sitcom Forge.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2007, 09:17   #45
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
"In ceea ce priveste postarea unui material original fara acordul scris al autorilor, atat managementul Cinemagia, cat si Decanatul UNATC au fost instiintati de aceasta incalcare a drepturilor de autor."
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2007, 10:57   #46
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
SCENARIUL VA FI STERS INTRUCAT USERUL michi maxamo
A INCALCAT drepturile de autor si - se pare - dupa cum sustine unul dintre autorii scenariului - sustras detinatorilor de drept. Il rog pe Pitbull, in calitate de moderator, sa inchida acest topic chiar acum. Ne cerem public scuze autorilor de drept; chiar daca ne consterneaza cum a ajuns pe mana userului michi maxamo acest document vom fi mai vigilenti cu ce se posteaza pe forum. De asemenea, userul michi maxamo a fost banat pentru nerespectarea regulamentelor dupa care functioneaza un forum si lipsa de fair play .
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2008, 15:28   #47
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
O rog pe Gloria sä-mi scuze interventia atât de tardivä, trecând peste decizia închiderii topicului, dar am considerat cä o informatie de datä recentä îsi are locul aici.
Am aflat de la un fost coleg, profesor în U.N.T.A.C., cä acel film de diplomä a iesit atât de prost, încât nu i s-a aprobat copia standard, ba chiar i s-a si interzis difuzarea, pentru cä face de râs scoala.
Imi permit o observatie strict personalä:
Asadar, dincolo de modul abuziv în care materialul a fost adus la cunostinta noasträ, noi l-am luat de bun si l-am discutat strict obiectiv - arätând (dupä cum se poate vedea mai sus) lipsurile totale ale textului, care-l fäceau nu doar nul, ci chiar negativ, prin obscenitate si grobianism färä nici o sustinere. Iar noi nu suntem cine stie ce iluminati, n-am descoperit nici o Americä - am consemnat, pur si simplu, ceva ce se vedea cu ochiul liber. Asa cä se pune întrebarea: "PROFESORII" AIA CE-AU PAZIT?! Aveau albeatä pe ochi, ei cum de n-au väzut cä materialul era sub zero? Au läsat doi copii sä-si compromitä examenul de licentä, au avizat cheltuieli si consum de timp si muncä, pentru ca la vizionare sä înteleagä în sfârsit ceea ce se vedea cu ochiul liber încä din scriiturä. Intr-un asemenea caz, vina e clar cä n-o poartä bietii studenti, ci membrii porcului... ästa, corpului didactic. Iar subiectul meritä atentie.
De asemenea, se remarcä faptul cä produsul finit este (dacä se poate - si uite cä se poate!) si mai slab decât scenariul; în scriiturä, fuseserä schitate pe alocuri unele intentii promitätoare, dar nefinalizate (de exemplu, o oarecare rotunjime a primei si a ultimei secvente, sau cresterea de tensiune din episodul violent); pe ecran, toate acestea s-au pierdut total. Autorul nu numai cä nu si-a putut duce mai departe intentiile, ci le-a anulat si bruma de sanse pe care o mai aveau (la nivel de stare, imagerie, etc.). Bucata de actiune filmatä nu are nici început, nici sfârsit (probabil s-a dorit folosirea acelei metode neortodoxe a extremitätilor "retezate", a la Radu Muntean sau Schatzberg - dar e ratatä prin lipsa de substantä si necunoasterea meseriei la un nivel mäcar elementar, adecvat unui student în anul IV). Se pierd complet pânä si bruma de articulatii logice din story: politistul nu mai izbucneste din cauza confuziei legate de muscäturä, ci se isterizeazä nemotivat apropo de niste apeluri telefonice angrenate subred în context (semn cä autorii habar n-aveau ce voiau de la propria lor povestire, si bâjbâiau dând cu stângu-n dreptu', tot cäutând nici ei nu stiau ce); dispare, în consecintä, si momentul când îsi examina penisul la lumina telefonului mobil (singura tresärire de umor din text care mäcar smulgea un colt de zâmbet). Momentele sexuale sunt la fel de grosiere, dar nu mai au nici un haz sau sens (fie si la nivelul "vulgaritätii estetice"). Actorii joacä fals, conventional, împotmolit (chiar si Meda Victor, cunoscutä pentru dezinvoltura ei - cu conditia sä fie ajutatä de regisor, nu batjocoritä). Secventa urinatului pe câmp avusese mäcar justificarea unei dorinte de a soca nonestetic, prin trivialitate gratuitä; mutarea ei în ambianta fireascä a unui W.C. public din apropiere o banalizeazä, fäcând-o si mai inutilä (ca tot filmul, de altfel). Per total, pelicula are exact trei calitäti mici si înguste: putinä atmosferä (specificä acelor nopti seci si deprimante de iarnä, undeva pe-afarä, färä sä se întâmple nimic), descoperirea treptatä a prostituatei pe bancheta din spate (si, implicit, în context), si o imagine acceptabilä (se simte clar acea stare în care un operator talentat si creator vine cu câte-o idee, "Hai aici sä bägäm un travelling, uite, cam asa...", iar regisorul zice: "OK.")
S-a cäutat o scuzä puerilä prin acuzatiile de "cenzurä" (chipurile, comisia ar fi cerut eliminarea cadrului cu felatiunea, iar viteazul autor si l-ar fi apärat cu pretul... copiei standard!). Fals. Cu sau färä acea imagine, pelicula rämâne aceeasi aberatie complet nulä pe oricare alte planuri. Vajnicii profesorasi pur si simplu au avut nevoie sä vadä pe ecran ceea ce nu-i dusese mintea sä înteleagä de pe hârtie, ca sä-si dea seama ce mizerabil îsi fäcuserä datoria pedagogicä, si sä ascundä gunoiul sub pres în ceasul al doispcelea. Penibil.

Oricum, întrucât acest topic e pe bunä dreptate închis, datoritä laturii ilegale a deschiderii lui, orice comentarii îsi au locul la Cinematografia româneascä > PROFESORI DE FILM de ieri si de azi:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...16497&start=75
...Si nu cu referire la text (ceea ce e nepermis si oricum exclus, în urma retragerii lui de pe forum), ci doar apropo de caz în general, la nivel pedagogic.

Last edited by Pitbull : 02 Jun 2009 at 01:12.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2009, 01:01   #48
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Aitilop

Poveste lunga, spusa scurt: acum vreun an, scenariul acestui film a fost publicat fara acordul meu pe Cinemagia. Ca sa satisfac curiozitatile cinefililor locali, iata linkul direct catre film.

http://www.vimeo.com/1765974
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2009, 01:14   #49
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Pentru cä Ambra Blu a redeschis subiectul, si oricum textul publicat abuziv a fost sters, am descuiat acest topic, l-am adus aici de la "Atelierul de scenaristicä", unde fusese deschis initial, si l-am unit cu "Aitilop", deschis azi de el, întrucât e vorba de acelasi lucru.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2009, 01:28   #50
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Bun asa. Hai, revizionare placuta.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2009, 08:59   #51
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
na bun,
revăzui filmul.

problema pe care o vizam în intervenţia de ieri dimineaţă e în secvenţa ultimă - vedem dela distanţa cum fata e prinsă de costi, apoi revedem prinderea din plan apropiat. m-a deranjat apropierea asta - atunci mai mult, acum maimult ca amintire de atunci: mă gîndeam că tipu asta de repetitie a unei scene ar trebui sa sublinieze ceva, e o alegere (estetică, de limbaj) prin care evidenţiezi anumite detalii ale unei întmplări (ca în persona, sa spunem). ori aci e vorba de o simplă revenire în intimitatea acţiunii, pentru a vedea reacţia de final al lui costi si asa mai departe. cred că secvenţa putea să continue cele văzute din depărtare, fără a mai relua prinderea propriu-zisă, reluarea îmi pare derutantă fiindcă trimite spre probleme de alt ordin faţă de dinamica generală a istoriei de pe ecran.

mie mi-a plăcut lucrul cu personajele cap-coadă. diferenţiezi bine caracterul poliţiştilor prin felul în care ai ales să filmezi actele sexuale. costi din interior, direct, presque explicit, e vizibilă frustrarea pe care o acumulează şi-n timpul actului respectiv, pe care îl ratează, urmările ratării fiind credibile în raport cu ceea ce dezvăluie el pe parcurs despre propria persoană - faţă de coleg, filmat din exterior, cu o respectuasă detaşare, casăzicaşa, care îl umanizează şi care face normală încercarea sa de a îl potoli pe costi şi de a o apăra pe fată.

replicile îmi par ok. am asistat la o discuţie între inspectori şcolari şi nu erau cu nimic mai prejos decît costi în afirmaţii. la fel, am auzit replici date de poliţişti, am o amică pe care a încercat un vecin poliţist să o violeze - norocul ei a stat în faptul că era ăla atît de excitat că a ejaculat înainte să apuce să o dezbrace -, aşa că scena propriu-zisă îmi pare credibilă. nu am citit decît mesajul de mai sus al lui Pitbull şi aseară mi-a zis Ştefan în două fraze care-i istoria cu aitilop pe cinemagia, da văzînd filmul (scenariul nu îl ştiu) m-a mirat mînia cu care Pitbull îl înfierează.

Pitbull, cu tot respectu, văzînd ceea ce impuţi tu acestui film în mesajul din 2008 - scene sexuale grobiene, partituri ratate, jucate convenţional, etc. - aş fi curios cum poţi justifica <i>artistic</i> alegerile de natură sexuală din neinvinsă-i dragostea... sau cum priveşti reacţiile actorilor acolo, majoritatea mie îmi par nişte caricaturi. nu vreau să spun că, gata, dacă cineva greşeşte o dată nu mai poate vorbi nicicînd depre morală sau demnitate în privinţa repectivă, în niciun caz nu vreau să sugerez asta. era doar o curiozitate retorică
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2009, 09:24   #52
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Da, e prost facuta faza aia, ai dreptate. Pina atunci sint in timp real, ca sa zic asa, apoi reiau cu un fel de racord expresiv, prost taiat. Si pe mine ma deranjeaza mereu. In alta ordine de idei, as fi curios sa aflu si ce a vorbit ALS cu domnu' de la Clermont Ferrand despre AITILOP.
ALS?

Last edited by Ambra Blu : 02 Jun 2009 at 09:26.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2009, 04:22   #53
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Bai, tu ai avut probleme cu Politia pe centura, ma...
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2009, 16:25   #54
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Se poate vedea vineri, 26 iunie, la Galeriile Artexpo din TNB, in cadrul maratonului de scurte Noaptea Lunga a Filmelor Scurte/ Future Shorts.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2009, 17:52   #55
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
L-am vazut. Finalul e cam ambiguu.
Cum ii spuneam si lui Judex pe mess, primul gand care mi-a venit in minte dupa vizionare a fost "ok, si?".

Btw, what's next? Aitilop II?
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2009, 17:59   #56
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by corinka:
"ok, si?"
Si nimic.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2009, 18:26   #57
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Intrarea de la ora 20:00, dar filmul e proiectat mai in noapte, fiind nerecomandat minorilor, normal.

http://www.feeder.ro/2009/06/22/schi...lmelor-scurte/

Last edited by Ambra Blu : 24 Jun 2009 at 09:45.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2009, 10:27   #58
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
l-am vazut si eu. am ramas cu sentimente mitijate. e puternic, deranjant, iti lasa un sentiment de scarba amestecat cu frica (din nou ezit sa revin in romania)
atmosfera e bine creata, mistocareala aia, vai cat o recunosc si o detest, imi starneste si mie accese de violenta. filmul pare sa descinda din estetica grobiana a denelismului (adica de la daneliuc da' nu mi-a iesit "ismul") de dupa revolutie, dar mi se pare ca aici tonul e just, mai putin gratuit si mai pe sleau, fara pretentii metaforice, in schimb foarte eficient emotional.
dar, ce pacat ca subiectului chiar ii lipseste subtilitatea. Adica n-o fi cu salamu pe capota, dar e cu prostituata si politistii, cele mai frecvente stereotipuri cinematografice ever. Dialogurile sunt bune in ansamblu (nu am inteles de ce s-a asarnat asa lumea importiva lui), cu cateva exceptii: faza cu Rocco care pare mai mult o fantezie a scenaristului decat o trasatura a personajului. e simpatica, dar falsa. Plus frazele cu "ba" (adica toate) . Am senzatia ca a devenit un cliseul al limbajului "natural" din ultimele filme ro. daca adaugi "ba" la fiecare sf. de fraza, discutia devine naturala.
interpretarea e si ea in valuri. Meda imi place foarte mult. Ireconesabila. cei doi in schimb, desi pronunta bine "ba-urile" tot baieti cultivati par a fi. nu stiu de ce. cred ca accentueaza prea bine cuvintele, vorbesc corect.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2009, 19:14   #59
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
'ba' e nelipsit din orice dialog bucurestean, nu deriva din filmele noi, e venit direct din oralitate.
si eu il folosesc, chiar si dupa un citat din, sa zicem, 'bhagavad gita', fara sa intentionez sa devin 'natural' in discurs.

eu sint tot timpul un natural.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2009, 19:18   #60
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mai bine zis - previzibil!
OK, hai sä fiu blând: bietul examen ratat va fi tratat o vreme ca si cum ar fi un titlu din cinematografia româneascä.
Te bucuri, usere? Yay, ce bine! Somn-usor.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells