Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Sep 2013, 10:07   #4541
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Zise Twinsen de hip-hop de calitate, punandu-l pe tristul ala care isi plange de mila cu aplomb .Foarte poetic si profund .Nici eu nu ma dau in vant dupa Cedric, dar are si melodii faine.Grupul de rezistenta nu e Grupul de rezistenta daca nu baga vreun vers despre manele.Imi place de la ei de K-Gula, are voce care se preteaza pe gen si era flebetea mea de pe vremea cand facea feat. cu Bitza.

Cam asta inteleg eu prin hip-hop de calitate.

Revenind la scopul thread-ului.Pentru The Gathering 8.

Ca tot i-am terminat pe astia de la Weezer/

Wezzer-Perfect Situation
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2013, 10:45   #4542
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by MikkaelWolfganger:
Zise Twinsen de hip-hop de calitate, punandu-l pe tristul ala care isi plange de mila cu aplomb .Foarte poetic si profund
Eu am zis ca e "mai putin praf" decat altii. Atat. Nu stiu de unde ai concluzionat ca mi se pare muzica de calitate sau profunda.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2013, 11:06   #4543
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
De dragul discutiei: mai putin praf decat altii nu inseamna cumva mai calitativ decat altii?Nu de alta, dar imi e greu sa definesc precis ce ar trebui sa insemne "praf".Nu ai zis ca ti se pare muzica de calitate, ci mai putin praf,mai de calitate, mai buna.Profund, intr-adevar am concluzionat eu si asta in principal din textele plangarete ale lui Cumicu.Care e praf, mai praf, chiar si decat satra aia de personaje istorice pe care Tyson a postat acum ceva vreme.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2013, 13:14   #4544
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Hip-hop-ul e abisal de jos in lista preferintelor mele muzicale. De fapt, cred ca daca m-ai pune sa aleg un gen pe care nu-l suport, asta ar fi hip-hop-ul. As asculta mai degraba manele decat hip-hop. Manelistii macar nu pun Eminescu pe taraf, ca sa se vada ce destepti sunt ei.

Toti pustanii si frustratii din cartier se trezesc de dimineata mari inteligenti si incep sa bata din gura pe un ritm monoton despre orice. Oameni care n-au facut nimic in viata, sunt mari patrioti. Agramati care s-au uitat doar pe cartile din Pokerstars vin sa-ti explice filozofie. Prapaditi rupti in fund scriu neaparat despre S-Classe.

Eu nu am auzit nici macar o formatie de hip-hop romanesc care sa nu fie praf. Dar exista grade, de la idioti totali gen Brigada AM, pana la unii gen Cumicu sau Deliric1 care cat de cat au ceva de transmis. In strainatate mai misca unii, dar nu m-am chinuit sa aprofundez. Asa ca daca spun "mai putin praf", e comparatia dintre o mana rupta si o raceala - ambele imi sunt neplacute, dar daca trebuie sa aleg, as prefera ultima.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2013, 13:38   #4545
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Si ce ai vrea tu de la un gen care s-a nascut in strada, creat de pustani care cantau monoton despre orice?.Ceea ce spui tu despre hip-hop se poate spune despre orice gen muzical.Aburitori care se trezesc cu mana pe un instrument si pe un caiet si se apuca sa predea lectii despre lucruri de care nu au habar sau au habar prea putin.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2013, 13:53   #4546
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by MikkaelWolfganger:
Ceea ce spui tu despre hip-hop se poate spune despre orice gen muzical.
Ei, na! Te pomenesti ca si Mozart compunea despre S-Classe. Sau dance-ul e despre viata in puscarie.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2013, 14:02   #4547
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Te pomenesti ca fara exemplificare inevitabila Mozart nu se putea.Muzica clasica si cea instrumentala, in general sare din schema asta.Ma refeream strict la zona de band-uri si artisti solisti..Dance-ul nu zice de viata in puscarie, dar zice despre nopti de alchool si droguri, nopti care nu cred ca au fost traite atat de intens pe cat ne lasa se credem, sa zic Prodigy sau Scissor Sisters(nu sunt foarte pe subiect, dar merg)...
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2013, 14:22   #4548
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Dance-ul, asa cum ii sugereaza si numele se axeaza pe ritm, versurile deseori nici nu exista. Sau "versuri" gen Prodigy adica doua-trei cuvinte repetate: "Breathe with me", "Breathe with me", "Breathe with me"... Nu vad vreo ipocrizie sau incercare de a face pe desteptul. Eu chiar ascult mult trance si muzica electronica si cred ca cel mult 5% contine referinte la droguri.

Dar hai sa luam rock-ul, ca e un domeniu pe care il cunosti mai bine. Acolo instrumentalul e mult mai lucrat ca la hip-hop, cu exceptiile de rigoare evident. Sunt multe intrumente la care chiar trebuie sa stii sa canti, nu un soft de facut loop-uri. Vocea e mult mai importanta si solicitata ca la hip-hop. Versurile sunt extrem de diverse, si tampite si inteligente, dar daca tragi linia, se vede o maturitate si o viziune peste multe alte genuri.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2013, 15:00   #4549
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Pai da mai, dar nu poti sa ceri de la un stil muzical care are treaba in principal cu versificare, sa aiba instrumentale desavarsite si/sau interpreteti de nivelul lui Pavarotti.E absurd.Hip-hop-ul inseamna vers in principal si ritm, nu importa tehnica muzicala.Importa tehnica versurilor.Gandeste-te ca au fost si ceva factori care au dus la dezvoltarea rock-ului de-a lungul timpului, dezvoltare care va veni cu trecerea timpului si in cazul hip-hop-ului.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2013, 18:01   #4550
Tyson_Kyd
Senior
 
Tyson_Kyd
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 104
Originally Posted by MikkaelWolfganger:
Zise Twinsen de hip-hop de calitate, punandu-l pe tristul ala care isi plange de mila cu aplomb .Foarte poetic si profund .Nici eu nu ma dau in vant dupa Cedric, dar are si melodii faine.Grupul de rezistenta nu e Grupul de rezistenta daca nu baga vreun vers despre manele.Imi place de la ei de K-Gula, are voce care se preteaza pe gen si era flebetea mea de pe vremea cand facea feat. cu Bitza.

Cam asta inteleg eu prin hip-hop de calitate.

Revenind la scopul thread-ului.Pentru The Gathering 8.

Ca tot i-am terminat pe astia de la Weezer/

Wezzer-Perfect Situation
Ma bucur sa vad ca ai auzit de Cedrea si de Deliric . Pentru mine, Deliric este unul dintre cei mai buni rapperi din romania, de fapt toti rapperi de la Facem Records sunt cei mai buni din romania . Nu-i poti compara pe Cedrea si Deliric, ambii sunt la fel de buni, pe genuri diferite . Iti recomand sa-i explici chestiile astea lui Twinsen, nu mie ) !
Tyson_Kyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2013, 19:11   #4551
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by MikkaelWolfganger:
Ca tot i-am terminat pe astia de la Weezer/
Wezzer-Perfect Situation

Se7en

Nu-s neaparat un fan al genului, dar mai ascult si asa ceva, de exemplu, baietii astia.

Deliric cu Silent Strike ii iar o combinatie interesanta ori Amenintarea (Kazi Dragonu` Chimie). Sunt cativa baieti care chiar scriu misto, prefer oricand 'muzica' asta (cand e bine facuta) unui trance/dance whateva.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2013, 21:31   #4552
Tyson_Kyd
Senior
 
Tyson_Kyd
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 104
Se vede ca nu stiti prea multe despre cultura hip hop si ce simbolizeaza ea ! RUN DMC and Aerosmith - Walk This Way
Tyson_Kyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2013, 21:56   #4553
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Tyson_Kyd:
Se vede ca nu stiti prea multe despre cultura hip hop si ce simbolizeaza ea ! RUN DMC and Aerosmith - Walk This Way
Excelent simbol a culturii hip-hop, o piesa mixata cu hard rock. Nu stiu ce-mi mai pierd timpul in discutii de astea.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2013, 22:20   #4554
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Originally Posted by Twinsen:
As asculta mai degraba manele decat hip-hop.

Aaaa, nu nu, gata, oprim aici orice discutie.

Tyson, 9 pentru piesa.

omule, mie imi place mai mult Dragonu', din era asta, post Specii sa zic asa .Spre exemplu:


http://www.youtube.com/watch?v=AzxghTQDSfY
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2013, 22:33   #4555
Tyson_Kyd
Senior
 
Tyson_Kyd
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 104
Ador piesa asta, cel mai bun featuring de anul acesta .
10 pentru piesa ghost90 .
Cedry2k - Idealuri (cu Bitza si Raku)
Tyson_Kyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2013, 22:39   #4556
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,623
6, imi place vocea lui Bitza.
Sa mai schimbam foaia 8-|
God's Gonna Cut You Down
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2013, 22:44   #4557
Tyson_Kyd
Senior
 
Tyson_Kyd
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 104
7, destul de bun Johnny Cash .
Stevie Wonder - Part Time Lover
Tyson_Kyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2013, 09:24   #4558
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Guerilistii aia nu imi plac de nicio culoare(Norzeatic & Co).Mi se par prea artificiali si nelalocul lor in peisajul de hip-hop.Hipsteri raparisti.Bleah...Same opinion about Subcarpati.La Bitza vocea nu rasare, accentul face insa toti banii.

Pentru Wonder...8.

Michael McCann-Icarus...Main theme-ul de la Deus Ex:Human Revolutions.Excelent joc, recomand ,pasionatilor de gaming de calitate.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2013, 09:33   #4559
Tyson_Kyd
Senior
 
Tyson_Kyd
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 104
6

Common - The People
Tyson_Kyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2013, 22:30   #4560
Adel1na
Novice
 
Adel1na
 
Join Date: Sep 2013
Posts: 5
10
Ador piesa asta Tyson !!
Empire of the Sun - We Are The People (HD)
Adel1na is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells