Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Feb 2005, 14:50   #21
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by notorious:
Originally Posted by Nightwane:
Nu mi-a placut prea tare ???? Nu mi-a placut deloc.

pai, nu i-ai dat 6 din 10 ? adica mai mult decat mine cu (vb lui KORBEN) un punct jegos... :? saw ma lasa memoria ?

dupa ce ca O DATA in viata incerc si eu sa fiu ingaduitor...imi sari in cap
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2005, 07:26   #22
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Nightwane:
dupa ce ca O DATA in viata incerc si eu sa fiu ingaduitor...imi sari in cap
si ce film ai gasit tu sa fie tinta ingaduirii tale ... sa fim seriosi...
pe unde aterizez toata lumea lauda filmul asta de parca ar fi cine stie ce. Chestia asta ma irita si acum filmul mi se pare un 0/
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2005, 21:12   #23
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
spoilere :
n-am citit topicul inainte sa vad filmul. iesit acu cam juma de ora de la saw. vrut sa-mi placa dar mamaaa ce jeg. ceva idei bune si te tzine pentru o perioada, dar incoerent, plin de faze ridicole, neterminat, jucat rau (de cary elwes in special, din pacate) si tot restul.
iar twist-ul din final nu m-a surprins deloc. din casetele alea recunoscusem vocea lui jigsaw ca apartinand actorului care il juca (imi scapa numele, dar deobicei joaca dezaxatzi) asha ca eram sigur ca era ceva dubios cu zep ala.
5/10. a se evita.

cum dracu are asta 7.5 pe imdb?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2005, 22:53   #24
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Quote:
cum dracu are asta 7.5 pe imdb?

dar cum dracu' are LOTR - the return of the king 9.1 ??
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2005, 21:38   #25
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Vazut si ... Daca m-ati fi pus sa scriu despre el in timp ce-l vedeam spuneam ca e un film foarte bun, singurul lips find interpretarea slabuta a actorilor. Daca scriu acum pot spune ca scenariul are HUGE plot holes, multe chestii nu se leaga, bazandu-se pe faptul ca n-o sa te gandesti ca de unde o cunoaste Nicu pe Maria cand in mijlocul camerei se afla un tip impuscat in cap, intr-o balta de sange. Unele momente (ex: deschiderea usilor dulapului sau iesirea tipului din camara), bazandu-se pe interdependenta dintre imagine si sunet, chiar au reusit sa fie infricosatoare, avand un efect considerabil.

Scenariul in ansamblu ar putea parea bun, insa niste chestii chiar nu se leaga. Din colectia proprie (poate cineva e capabil sa raspunda): daca Danny Glover l-a angajat pe Adam, atunci de unde stia sotia tipului cine e? Sunt atat de multe ca nu merita sa le enumar pe toate Unele chestii m-au deranjat, insa, si in film, faze stupide de genul celei in care politistii nu-l impusca pe tip si in plus Danny Glover statea exact destul de aproape ca criminalul sa poata sa-l atinga (faza repetata si cand sotia doctorului ia arma si il ameninta pe Zep, sta destul de aproape de el ca el sa poata sa-i atinga pistolul).

Sarcina la care au fost supusi cei doi actori care nu prea au dat dovada in trecut de un talent actoricesc iesit din comun, mi se pare una peste posibilitatile lor, unele momente fiind stricate de jocul prost. Leigh Whannell (Adam) mi s-a parut mai slab decat Cary Elwes (doctorul).

Ingeniozitatea metodelor criminalului e de apreciat. Au fost foarte interesante, dar nu au o valoare destul de mare.

Finalul mi s-a parut, totusi, genial. Atat deznodamantul cat si modul in care e filmat, si muzica din fundal, toate se intrepatrund excelent, singura faza care m-a deranjat a fost cea in care tipul spune Game Over, faza care cade in categoria invierii lui Iisus din Patimile lui Gibson.

Cam 7/10, placut la prima vedere
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2005, 18:45   #26
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
pentru un Seven epigonic, Saw e destul de OK, nu conteazã cã are plot-holes;

e destul de greu sã faci un thriller bun în prezent, poate cel mai greu din toate genurile; de aceea comparat cu alte productii noi as zice cã e OK;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2005, 00:09   #27
KillHannah
Novice
 
KillHannah
 
Join Date: Feb 2005
Location: Pandemonium
Posts: 6
Parerea mea despre Saw :
1.Crap, crapetty, crap crap!
2.Bruce Willis ar fi trebuit sa joace in acest film;
3.Un film destinat exclusiv superficialilor;
4.Asteptam "Director`s Cut"
KillHannah is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2005, 15:32   #28
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Poate mie mi-a placut mai mult pentru ca n-am vazut Seven.
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2005, 15:51   #29
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by BeNnY:
Poate mie mi-a placut mai mult pentru ca n-am vazut Seven.

shame on you ! i mean S-H-A-M-E on you.

dar, oricum, terminati-o odata ! de cand dreq se compara jaful asta cu 'se7en' ?? it's just a crappy movie. that's all, folks ! :lol:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2005, 18:50   #30
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Fost si vazut cap-coada la Movieplex, unde ecranul avea o tenta rosie ciudata. Banuiesc ca era din cauza luminilor rosii care luminau scarile din sala ca sa nu cada oamenii cand coboara pe intuneric.

Este un film mediocru.

La scenariu au lucrat 2 oameni si se vede ca unele aspecte ale povestii se bat cap-n cap.

Adam e jucat de unul dintre scenaristi and he kinda sucks.

SCENARIUL FOARTE DEFECTUOS, adica: PLIN DE PLOTHOLES. nici nu e nevoie sa te gandesti mult ca gasesti imediat cateva si daca vreti exemple o sa ajungem la 1000 de pag (ca asociati si diverse :huh: )

La inceput credeam ca va fi un thriller psihologic despre doi tipi care se consuma treptat stand in acea camera si in final, cineva moare, or smth like that. Dar am fost dezamagit cand inceputul interesant a dus sper un mindless action movie structurat putin diferit fata de altele.

TREBUIE sa mentionez faptul ca primele trei victime erau alese pt. ca aveau probleme si "nu se bucurau" de viata or some shit. *SPOILER* la Zep probabil nu i-a placut ca era cam urat, arata ca un chuckie doll si a zis sa-l terorozeze putintel pe el ca se plictisea. Zep la randul lui a ales pe dr. si pe adam ca ii cam displacea si a zis sa-si bata putin joc de ei... Ca alt motiv pt. alegerea acestor victime nu vad, so: MAJOR PLOT-HOLE*END of SPOILER*

Ar mai fi defecte dar sa spun ce mi-a placut la filmul acesta:

+ Tipul care joaca doctorul nu e asa de rau.
+ Momentul in care auzim PRIMELE doua propozitii de pe reportofonul lui Zep si realizam care e smecheria. Mi-a placut sentimentul acela, ma gandeam: "No way! That's some shit..."
+ Interesant cand fetita spune mamei: "there's a man in my closet" :huh:

*SPOILER* La sfarsit ala rau scapa. Unii vad asta ca pe un final neconventional/"nehollwood"-ian, eu o vad ca pe un "SHAMELESS" marketing trick. Smecherii dracu deja fac o urmare... Not impressed*End OF SPOILER*

6.8/10 Cateva momente misto, atat.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2005, 19:01   #31
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
Originally Posted by notorious:
dar, oricum, terminati-o odata ! de cand dreq se compara jaful asta cu 'se7en' ?

chiar. nici eu nu pricep de ce toti pomenesc de seven. e cam ca faza de la voi despre filme cu aia care compara king arthur cu troia. (bine acolo ambele sunt varza)
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2005, 20:47   #32
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
las' c-o sa va placa Boogeyman sau Hide and Seek, dacã ãsta nu, sau Serial Slayer filmat cu camera DV, sã vedeti ce-o sã vã mai cereti banii înapoi..; :shock: sau poate l-ati vãzut pe stomacul gol, la thrillere trebuie neapãrat sã îngurgitezi bine înainte, thrilleru' stimuleazã digestia, dacã mai turati si cwerebelul în analize pe faze si frame-uri, e nevoie de multe calorii ..;

si dacã tot vã dati mari cunoscãtori, vreau si eu un nume de thriller bun, made in 2004 or later, în afarã de Machinist;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2005, 21:21   #33
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
mai bellhop,
de ce nu esti tu serios, temeinic, sa avem motive sa te credem?
incepi grav, usor iritat, apoi luneci... spre final in glume pline de intelepciune
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2005, 22:08   #34
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Originally Posted by i_matei:
Regizorul, "fura" un pic din stilul regiei lui Fincher... si pot spune ca imi place...

Nu fura nimic pt. ca n-are destula imaginatie ca sa faca asa ceva...


Aparent Saw 2 va fi regizat de alt gainar care are cam la fel de multa experienta (zero). Deci din start putem elimina o regie BUNA pt. Saw 2. SPER ca scenariul va fi scris de altii, ca primi doi sunt cam incompetenti si tampiti.

Daca tot il fac, sa speram ca nu va fi bullshit. Pt. ca, totusi, primele 10 min din Saw, credeam ca o sa vad ceva misto. M-am inselat. Sa vedem, poate o sa vad ceva misto in Saw 2 (ceva ce sa dureze mai mult de 10 min). Sansele sunt mici, but, what the hell...
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2005, 18:27   #35
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Saw, god damn it! Super mishto filmu`. Pacat ca l-au cenzurat. Cica mai sunt scene shi mai shi. So, mi-a placut, 1). pentru ca nu a ridicat in slavi POLITZIA AMERICANA - asta poate din cauza ca a fost facut de australien shi 2). pentru ca... NO HAPPY END! Shi 3). pentru ca zee killer, nu omoara shi mai statea shi intre ei shi ii privea. Ce mishto cand ashtia au inchis lumina shi shoshoteau intre ei shi domnu` killer zacea intre ei. Ah, shi muzica filmului is like this... :w00t: !!! Oh heck! It's a good movie... 8)
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2005, 14:28   #36
V_Rossi
Senior
 
V_Rossi
 
Join Date: Nov 2004
Location: Bucuresti
Posts: 74
deci

ca sa ma conving de ce ati zis k este un jeg.. m-am gandit sa ma duc sa-l mai vad odata la cinema....
cand il vezi a doua oara ii vezi toate greselile.... pt prima data.. e greu sa-l studiezi asa de bine.. pt k te invadeaza cu mesaje si cu indicii care mai de care... si tu k om cu capu pe umeri incerici sa intelegi ce se intampla..... iar sfarsitul chiar a fost tras de par..... dar asta numai pentru a mari suspansul :sick: :sick: si a face loc "INCREDIBILULUI" final....

Adevarul este k NIMENI.. pot sa jur k nu s-a gandit cum se va sfarsi acest film.... si dak zice nu-l voi crede niciodata..... oricat de inspirat si oricat ai avea ochi de cinefil... nu poti sa-ti dai seama.. si ink o chestie... nu putem sa zicem k e un jeg.. si in nici un caz... un film super... Dar este un film care se vinde FOARTE BINEEEE... pt amatorii de film in special...

si ink o chestie ... Phone booth.... desi realizat in 2002 ... are puncte comune.. zic eu...! Ideea este aceiasi... SA PRETUIESTI CEEA CE AI LANGA TINE (PB).... SI IN SPECIAL VIATA!(saw) mda....
__________________
FREEEE YOUR MINDDDD!
V_Rossi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2005, 00:47   #37
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Re: deci

Originally Posted by V_Rossi:
si ink o chestie ... Phone booth.... desi realizat in 2002 ... are puncte comune.. zic eu...! Ideea este aceiasi... SA PRETUIESTI CEEA CE AI LANGA TINE (PB).... SI IN SPECIAL VIATA!(saw) mda....
pe unde ma duc numai asta aud... to take for granted ...
asta insemna ceva inainte... acum deja e topic sentence ...
:sick:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2005, 13:02   #38
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
Filmu e jalnic, de la epigonismul fincher-esque al imaginii la scenariul tembel, de la scena ridicola de familie a lui Lawrence la scena ridicola a tigarii otravite, de la Cary Elwes, al carui singur rol acceptabil a fost in Men in Tights la saracu Danny Glover care merita ceva mai bun, iar finalul "surpriza" abia reuseste sa mai scoata cite un "ah" spectatorului de astazi, uzat cum e de atita folosinta hollywoodiana. Cliseu peste cliseu in film, de la ucigasul psycho-cinic si muribund, la politisti, la omul de cariera care-si neglijeaza familia, la montajul rapid si impinzit de instantanee forensice pe care autorii de thriller-uri il considera inca "cool", la politistul obsedat de un caz, la sotia viteaza si fetita plingacioasa.
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2005, 17:20   #39
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by bellhop:
sau poate l-ati vãzut pe stomacul gol, la thrillere trebuie neapãrat sã îngurgitezi bine înainte, thrilleru' stimuleazã digestia, dacã mai turati si cwerebelul în analize pe faze si frame-uri, e nevoie de multe calorii

desigur, bellpoop, ce dreptate ai ! ma gandeam la scena aia in care tipa cu capcana de urs pe mutra este filmata frenetic din mai multe unghiuri, cu vreo 40 de cadre pe secunda, pe o melodie suparata gen rammstein.

iti trebuie multi hamburgeri ca sa analizezi o asemenea bijuterie sau te descurci si cu niste seminte de floarea soarelui ?
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2005, 17:32   #40
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Originally Posted by notorious:
]iti trebuie multi hamburgeri ca sa analizezi o asemenea bijuterie sau te descurci si cu niste seminte de floarea soarelui ?

Mai degraba niste telina sau un castravete. Sau chiar niste eugenii.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:28.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells