Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

View Poll Results: Reclama?
Da 10 55.56%
Nu 6 33.33%
Nu stiu/Prefer sa nu ma exprim/ Nu intzeleg 2 11.11%
Voters: 18. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Sep 2004, 13:29   #21
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
citind presa m-am prins si eu exact la ce e reclama....
jenant....
connex o cam ia pe aratura
in alta ordine de idei
cand incep reclamele pe posturile romanesti ckimb canalu....
@leonard
reclama se face ca tu sa stii de existenta produsului si prin impulsuri relatv subliminale, relativ inconstinete, poate si manat de curiozitate (sau incerdere oarba in ce zic aia din spot) sa-l iei din raft si sa-l pui in caruciorul de cumparaturi
altfel caruciorul tau ar contine un alt produs si "marfa" ar ramane unde i-e locul, adica in raft si nu s-ar mai scoate destui bani care sa fie folositi la realizarea altor reclame care sa ne paraziteze spatiul audio-vizual
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2004, 15:30   #22
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by cherryblossom:
apropo de reclame.... a citit careva "199.000 lei" de Frederic Beigbeder?

am participat la o intalnire unde Lucian Georgescu a prezentat cartea si a citit un pic de la inceput, asa ca m-am cam prins despre ce e vorba si cum e abordat subiectul publicitate...chiar vreau sa mi-o cumpar dar deocamdata n-am reusit!

cred ca despre acest subiect se pot spune foarte multe lucruri...intr-un fel publicitatea mi se pare o forma de arta...pe de alta parte insa, reclama este cea care distruge arta punand deasupra ei ideea de bani, important fiind ca ea sa vanda produsul.
de ce consider publicitatea o arta? pentru ca spotul publicitar este ultima etapa a unei strategii de vanzare a unui produs...cel care se ocupa cu creatia, primeste un dosar cu toate lucrurile de care trebuie sa tina cont in momentul in care se gandeste la spot...o gramada de idei care il restrictioneaza...si in aceste conditii, trebuie sa vina cu o idee geniala...la un film, nu mi se pare ca regizorul este atat de restrictionat, asa ca nu vad de ce publicitatea ar fi considerata inferioara filmului...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2004, 15:31   #23
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by KORBEN:
@leonard
reclama se face ca tu sa stii de existenta produsului si prin impulsuri relatv subliminale, relativ inconstinete, poate si manat de curiozitate (sau incerdere oarba in ce zic aia din spot) sa-l iei din raft si sa-l pui in caruciorul de cumparaturi
altfel caruciorul tau ar contine un alt produs si "marfa" ar ramane unde i-e locul, adica in raft si nu s-ar mai scoate destui bani care sa fie folositi la realizarea altor reclame care sa ne paraziteze spatiul audio-vizual
sunt de acord ca multi cad in aceasta plasa. dar unele reclame sunt chiar fara sens. de pilda Coca Cola. toate lumea a auzit de aceasta bautura stie ce gust are si stie daca-i place sau nu (eu personal n-o suport si oricat de inteligenta ar fi reclama la coca cola, tot o sa beau ce-mi place mie). iarasi, toata lumea stie de companiile de telefonie mobila, se pot uita pe ofertele dealerilor sau pe net sa vada ce abonament li se potriveste cel mai bine. cu banii pe care ii cheltuiesc pe reclamele fara sens, ar putea sa ieftineasca impulsurile, abonamentele si ei ar fi cel putin la fel de castigati. in romania mai ales iti poti atrage clienti prin preturi mai mici decat printr-un spot publicitar frumos.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2004, 16:01   #24
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Daca vreti sa vedeti arta pura in materie de reclame, puteti sa va cumparati "Lurzer's International Archive", o revista bilunara facuta prin Austria (o gasiti pe amazon). Veti vedea acolo cele mai bune campanii publicitare din toata lumea. Revista e facuta din hartie de cea mai buna calitate, asa ca pretul e destul de piperat, vreo 10 euro bucata.
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2004, 16:19   #25
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by ricutza:
am participat la o intalnire unde Lucian Georgescu a prezentat cartea si a citit un pic de la inceput....

E faina rau cartea aia, sa ti-o cumperi. Stiu ca deja se toarna un film dupa ea. Beigbeder, in afara de faptul ca a fost copywriter intr-o agentie de publicitate, este scriitor si critic literar. Fan Houellebecq.
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2004, 19:43   #26
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Originally Posted by ricutza:
intr-un fel publicitatea mi se pare o forma de arta...pe de alta parte insa, reclama este cea care distruge arta punand deasupra ei ideea de bani, important fiind ca ea sa vanda produsul.
.....
o gramada de idei care il restrictioneaza...si in aceste conditii, trebuie sa vina cu o idee geniala...la un film, nu mi se pare ca regizorul este atat de restrictionat, asa ca nu vad de ce publicitatea ar fi considerata inferioara filmului...
Publicitatea este o forma de arta.
Nu vad de ce, in mod imperios, consideri tu ca mobilul material ar distruge artisticul dintr-un spot publicitar. Cum ramine atunci cu o campanie sociala? Da, e adevarat ca e lupta intre agentii in ce priveste portofoliul lor, iar o campanie sociala premiata si aclamata da bine imaginii agentiei, dar dintr-o asemenea lucrare nu se prea scot bani din vinzarea produsului, din a ideii poate.
M-ai pierdut in ultima parte a postului (adica nu vad logica). Oricum, depinde exclusiv de client cita mina libera ofera creatiei dint-o agentie.

Originally Posted by cherryblossom:
Revista e facuta din hartie de cea mai buna calitate, asa ca pretul e destul de piperat, vreo 10 euro bucata.
Nu cred ca suportul este neaparat motivu condimentarii, mai degraba coca. Anyways, mai bine dai 10euro pe asa ceva, decit 300k pe un anuar editat in Romania.

@Leonard: Asa vad si eu lucrurile in ce privesc ofertele Orange/Connex (romanu este atras de pret, deocamdata), dar imi este la fel de clar de ce toate continua a-si promova produsele: fiind concurenta ar fi dezavantajos si nelucrativ sa nu investeasca in reclama. Produsul trebuie sa ramina in atentia consumatorului. In fond, reclama poate fi privita si ca un mod de informare- sa zicem ca exista multi care nu vor neaparat un nou abonament, dar noua oferta li se pare buna, deci se (re)aboneaza. Sa nu mai zic de diversele campanii pe care Coca-Cola le promoveaza sezon de sezon. Mai mult, concurenta exista deja si la nivel calitativ & creativ al spoturilor- vezi in special Adidas vs. Nike, Carlsberg vs. Heineken.
__________________
How is the KKK like a Group of Real-Estate Agents?
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2004, 20:04   #27
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by K's:
Nu cred ca suportul este neaparat motivu condimentarii, mai degraba coca. Anyways, mai bine dai 10euro pe asa ceva, decit 300k pe un anuar editat in Romania.

nu, nu asta e principalul motiv. ci continutul, printurile celor mai creativi copywriteri din lume, niste artisti in adevaratul sens al cuvantului.
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2004, 20:08   #28
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Pai eu ce ziceam? (coca adicatelea)
De fapt, numai unu' ma intelege. 8)
__________________
How is the KKK like a Group of Real-Estate Agents?
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2004, 20:44   #29
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Ah, ce buna este o supradoza meritata de mindrie la casa omului! Mai ales cind the cook gateste feluri asa de bune pentru omul lui. Ce este interesant este ca a friend in need's a friend indeed, our Japanese (to you, or was it Latin?) is better. So, I want his head up on a plate, our heart on a silver plate? Si as mai zice ceva the the whore and the mother, dar vorbele noastre in urechile voastre suna mult prea sec si prefer sa sune sex.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2004, 22:32   #30
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
bine bine
apropo de imaginea de sine.. si aici se gaseste un aspect al publicitatii... bine, informare, incercare de atragere a potentialului cumparator etc, dar si a reprezentarii firmei. sa arate ce poate. de exemplu reclama la bere in timpul meciului (adica nu ca restul, in timpul pauzei), de exemplu blocuri turn cu ditamai reclama pe ele, de exemplu reclama mobila (pt radiouri, in campania electorala...).. aici intervine si stilul specific firmei.. in reclame. de exemplu reclamele la addidas, la benetton, marlboro etc
(penala faza cu tipu de facea reclama la camel care a murit de cancer la plamani)
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2004, 01:40   #31
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
ati auzit si voi de reclame, habrnistilor.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2004, 01:43   #32
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
rog si eu lamurire.... "habrnisti"?
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2004, 10:16   #33
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by K's:
Pai eu ce ziceam? (coca adicatelea)
De fapt, numai unu' ma intelege.
Originally Posted by Ambra Blu:
our Japanese (to you, or was it Latin?) is better.

As a matter of fact, only ambra blu's Japanese is better, k's's is just about the same.

As a matter of fact, it's all dark.

semnat,
sakura
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2004, 12:58   #34
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Originally Posted by cherryblossom:
As a matter of fact, only ambra blu's Japanese is better, k's's is just about the same.
As a matter of fact, it's all dark.
semnat,
sakura
Scumpa filoloaga, de asta sufera Romania de lipsuri in acest domeniu, in care esti si tu, pentru ca prea putini pot sa citeasca printre rinduri.
Logic ca TI-e dark, doar nu ai scipliri (stra)lucitoare d'ale mintii, ca altii, putini ei.
Renunti la o floricica de cires (ah!, ce romantios, tipic filoloagelor triste), pentru un personaj manga? Pot sa rinjesc?

My 2 cents.
__________________
How is the KKK like a Group of Real-Estate Agents?
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2004, 13:08   #35
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by cherryblossom:
As a matter of fact, only ambra blu's Japanese is better, k's's is just about the same.

As a matter of fact, it's all dark.

semnat,
sakura

Let there be light. Fiat deluxe. Thought your minds was dark but, alas, they is only blonde. Sparkling, beer-like intelligence.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2004, 13:29   #36
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by K's:
Scumpa filoloaga, de asta sufera Romania de lipsuri in acest domeniu, in care esti si tu, pentru ca prea putini pot sa citeasca printre rinduri.
asta explica-i lui ambra blu.

Originally Posted by K's:
Logic ca TI-e dark, doar nu ai scipliri (stra)lucitoare d'ale mintii, ca altii, putini ei.
Renunti la o floricica de cires (ah!, ce romantios, tipic filoloagelor triste), pentru un personaj manga? Pot sa rinjesc? My 2 cents.
hit me baby, one more try...

in alta ordine de idei, ce-ai sarit asa ca ars? ceea ce am vrut sa spun este ca am inteles ce e cu "coca" ta, nu e chiar japoneza pentru mine... japoneza e ceea zice ambra blu... ce nu-mi place la forumul asta, e ca lumea se repede imediat la gatul tau cu tot felul de mascari nejustificate...
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2004, 13:37   #37
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by cherryblossom:
Originally Posted by K's:
Scumpa filoloaga, de asta sufera Romania de lipsuri in acest domeniu, in care esti si tu, pentru ca prea putini pot sa citeasca printre rinduri.
asta explica-i lui ambra blu.

Si rizi si rizi. Nu sint vorbele mele prea mari, este capul tau de filoloaga prea mic. Mai cauta-ma cind treci de la meth la emeth


Originally Posted by cherryblossom:
in alta ordine de idei, ce-ai sarit asa ca ars? ceea ce am vrut sa spun este ca am inteles ce e cu "coca" ta, nu e chiar japoneza pentru mine... japoneza e ceea zice ambra blu... ce nu-mi place la forumul asta, e ca lumea se repede imediat la gatul tau cu tot felul de mascari nejustificate...

Nu a sarit ca arsa, pentru ca este hot deja. Si, ca sa sara ea ca arsa la contactu cu tine, ar insemna ca tu sa fii chibrit, ceea ce spune multe despre pilpiirile tale intermitente de stralucire si durata lor.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2004, 13:49   #38
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
si cum stateam asa linistita, sorbind cafeaua, impreuna cu o bucatica de ciocolata pentru un gust cat mai desavarsit... deodata simt un pistol la tampla, si o suflare in ceafa, rece ca greata.... era ambra blu.
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2004, 13:56   #39
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by cherryblossom:
si cum stateam asa linistita, sorbind cafeaua, impreuna cu o bucatica de ciocolata pentru un gust cat mai desavarsit... deodata simt un pistol la tampla, si o suflare in ceafa, rece ca greata.... era ambra blu.

Nimic nu va invata la scoala aia; virgula dupa "timpla", inainte de "si", nu are ce cauta acolo. Asta una: referitor la impuscat, chiar daca si caii se impusca, pe tine nu te strafulgera nici macar fantoma unui gind lucitor, ca in bancurile cu fetele proaste si "ce le-a trecut prin cap? un glont uite-asa de mare".
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2004, 14:15   #40
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by Ambra Blu:
Nimic nu va invata la scoala aia; virgula dupa "timpla", inainte de "si", nu are ce cauta acolo. Asta una: referitor la impuscat, chiar daca si caii se impusca, pe tine nu te strafulgera nici macar fantoma unui gind lucitor, ca in bancurile cu fetele proaste si "ce le-a trecut prin cap? un glont uite-asa de mare".

vad ca ti-a zis cineva ce scoala am facut, dar ti-a spus gresit... ai dreptate cu virgula aia... cat despre restul, ce sa zic? poate ca ma cunosti mai bine decat ma cunosc eu personal... desi ma indoiesc.
iar acum, din acest punct, eu o iau la stanga si tu la dreapta si sper sa nu ne mai auzim.
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells