Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

View Poll Results: Echipa De Forbal Favorita ?
Steaua 74 38.34%
Dinamo 31 16.06%
Rapid 13 6.74%
Cfr Cluj 9 4.66%
Unirea Urziceni 1 0.52%
Fc Vaslui 4 2.07%
Poli Timisoara 9 4.66%
Universitatea Craiova 12 6.22%
I Don't Love Footbal ! 32 16.58%
Doar din strainatate ( Barca , Real , Manchester etc ) 39 20.21%
Multiple Choice Poll. Voters: 193. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 May 2010, 12:32   #2301
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by Ipu:
În plus, la el nu există frustrarea și complexele celor trei menționați mai sus. .
Eh nu..

Oricum, eu glumeam.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2010, 16:56   #2302
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Un conducător de club cu caracter...
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2010, 17:02   #2303
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Si de ce nu-l readuce, daca il regreta? Meserie inca stie, dovada ultimele succese.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2010, 20:17   #2304
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Ucrainienii ne cam iau la misto...
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2010, 23:48   #2305
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Dacă v-ați întrebat de ce țin fotbaliștii „tricolori” să evolueze în echipament de culoare roșie, aflați răspunsul aici.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2010, 23:54   #2306
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Tocmai ce-am vazut o editie de Replay - Steaua in CCE 1989. Meciurile bune au fost cele in care ai nostri au jucat in echipament rosu.

Lasand glumea deoparte, ce echipa senzationala aveam in '89 si tot n-a fost de ajuns sa-i batem pe milanezi, care am inteles ca au fost declarati de un juriu international cea mai buna echipa din istorie!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2010, 10:42   #2307
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Judex l-ai auzit aseara pe Iovan care declara ca vrea :''Sa duca culmile pe cele mai inalte virfuri ale fotbalului " ??
Steaua avea super echipa dar AC Milan din acea perioada cred ca putea fi batuta doar de Interul lui Mourinho.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2010, 11:16   #2308
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
L-am auzit, normal, dar astia inca au vorbit bine, in acea vreme nu prea aveau prilejul sa se exprime public si dadeau tot felul de astfel de dume. Acum, de vreo 10-15 ani de fapt, s-au mai obisnuit si fotbalistii cu interviurile la TV. Dar, vorba lui Manase, am tot stat in tensiune sperand sa nu fi pastrat astia din televiziune pasaje de multumiri catre partidul care asigura conditii minunate de pregatire si performanta. N-au dat, de pastrat, or fi pastrat, dar aseara n-au dat.

Cat despre Milan, pur si simplu n-aveau rival. Si Steaua mi se parea invincibila pe vremea aia - eliminarea in fata lui Anderlecht din 87 mi s-a parut un accident, iar cea din semifinala cu Benfica in 88 a fost manareala cu arbitrul - dar cand am jucat impotriva acelui Milan, am realizat ca mai mult nu se poate. Bine, pe moment am suferit enorm, nu puteam concepe asemenea umilinta, dar m-am resemnat relativ usor: trebuia sa recunoastem superioritatea alora.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2010, 12:14   #2309
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Originally Posted by Judex:
...

Ce, nu le oferea(u) Partidul (și Statul) condiții Stelei și lui Dinamo? În campionat ei erau ca în vacanță. Erau „lăsați” și ajutați „să se pregătească de” Cupa Campionilor și de celelalte cupe, le erau aduși cu arcanul cei mai buni jucători. Acum au mai multe echipe „condiții”, dar nu mai există seriozitate, iar jucătorii români nu se mai pot afirma, pentru că jucându-se mai rapid și mai în forță, cu angajament fizic, se aduc din afară sportivi mai puternici și mai atletici.

Mai bine să pierzi cu 3, 4 la 0 decât la penaltiuri. Plângi puțin, dar te resemnezi mai ușor.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2010, 12:28   #2310
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Ipu ai dreptate dar la faza cu arcanul gresesti.Nu cred ca era fotbalist care sa nu doreasca sa vina la o echipa din capitala (poate doar in cazul lui Gica Popescu ).Pai cine ar fi vrut sa se ingroape la Petrolul ,FCM Bacau sau ASA Tg Mures ??? Nu -i forta nimeni sa vina la''granzi '' ba era chiar invers ,erau fotbalisti care si-ar fi taiat o mîna numai sa ajunga la aceste echipe din capitala.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2010, 12:28   #2311
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Asta e o gogorita nascocita din complexele de inferioritate ale suporterilor altor echipe mai putin serioase. La Craiova sau la Rapid erau conditii cacalau - oltenii aveau salarii mai mari ca stelistii!!!
Dinamo mai baga pe cate unii in sperieti, mai avea un Mucescu si metodele sale specifice, dar la Steaua era profesionalism pur. Daca defilau in campionat, asta se petrecea datorita diferentei evidente de valoare, nu faptului ca li s-ar fi pus altora bete-n roate. Cand maturi cu crema Europei ani la rand, este usor penibil sa fii acuzat de manareli pe plan intern.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2010, 13:30   #2312
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Ajungeau la Steaua sau la Dinamo pentru că trebuiau să-și satisfacă stagiul militar. Nu-i vorbă, aveau și avantaje: toți terminau cu grad de ofițeri, jucau într-un climat profesionist, se băteau în cupele europene. Mai ales Steaua avea două echipe, formate din crema jucătorilor din România - mulți nici nu prea jucau, dar avantajul era că erau stricate celelalte echipe. În Cupa României programul era stabilit astfel încât Steaua și Dinamo să se întâlnească numai în finală. Chiar mi-amintesc că am văzut pe viu un meci dubios câștigat de Steaua contra Craiovei în Cupă. Nu cunosc situația de la Dinamo, dar Steaua a continuat să aibă avantaje logistice și după `89, cât a mai aparținut de MApN, înainte să vină Becali.
Eu nu zic să se rușineze steliștii și dinamoviștii de avantajele pe care le-au avut de pe urma regimului dinainte de `89. Mi se pare numai nedrept și absurd să considere că Partidul și Statul nu s-au achitat de obligațiile lor și nu i-au ajutat cât de mult au putut, să disprețuiască sacrificiile care s-au făcut la vremea respectivă pentru ca, în cenușii ani `80, steliștilor și dinamoviștilor să nu le lipsească nimic din ceea ce era necesar performanței.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2010, 13:59   #2313
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
S-a impamantenit ideea ca Partidul si Statul asigurau conditii numai pentru cele doua mari rivale bucurestene, dar adevarul e ca in provincie se jongla mult mai usor.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2010, 14:37   #2314
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Mi-ai amintit de filmul ăla cu blatiștii. Cum era melodia? Ah, mi-am adus aminte!

„Globul pământesc
e un imens balon - Fotbal! Fotbal!
Toți îl urmăresc
Pe un universal stadion - Fotbal! Fotbaaal!”

Mai toate echipele de provincie, „echipele fanion” ale câte unui județ, erau de fapt sateliții (”Love! Love!”) celor două marilor cluburi.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2010, 14:48   #2315
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Nu stateau chiar sluj, erau destul de smecherasi si secretarii de partid de pe-acolo.

Apropo de bani, stelistii au primit pentru castigarea CCE cate un ARO second hand, cate o excursie in Grecia datorita lui Vardinoiannis, plus cate 20000 de lei de caciula, parca. Pentru cine nu mai stie, un televizor color era cam 15000.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2010, 14:52   #2316
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Și conducătorii sunt mult mai bogați în prezent.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2010, 17:06   #2317
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Hai sa revenim la actualitate:
http://sport.hotnews.ro/stiri-fotbal...io-capello.htm
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2010, 17:08   #2318
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Un minus la viteza si agilitate.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2010, 17:15   #2319
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Mda, decizia lui Capello e cel putin ciudata, mai ales ca englezii nu prea dau pe dinafara de jucatori de atac de anvergura lui Walcott.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2010, 17:16   #2320
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Lot slab, fără niciun „stranier”! Ce mi-ar place să și-o ia. Sunt prea plini de ei, în frunte cu Capello...

Sărmanul Theo, era pe când nu merita. / Azi merită și/dar nu e...
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 01 Jun 2010 at 17:30.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:14.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells