Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

View Poll Results: Cu cine votati in turul 2?
Traian Basescu 41 46.59%
Mircea Geoana 25 28.41%
Nu merg la vot 13 14.77%
Imi anulez votul 9 10.23%
Voters: 88. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Dec 2009, 13:23   #1201
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
@judex

ti i-a cam bagat.

da' parca vad ca o sa se spuna ca tot basescu e de vina, nu ca s-au bagat singuri in el...
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 13:26   #1202
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Judex:
Pit, nu e cumva Mihaela Geoana?
Vorba lui Gigel în bancul cu "Cât fac 2 x 3?... Da' 3 x 2?"
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 13:26   #1203
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by marius_em:
Un alt lucru invatat din campania asta e ca diaspora voteaza diferit de Romania.
Se pot face speculatii in toate directiile pe chestiunea asta, insa ramane un fapt interesant de analizat.
De exemplu, scorul de 95% pentru Basescu in Basarabia, nu aduce a democratie, ci mai mult a vot in sistemul raposat.
Eu insa il consider credibil, Basescu inseamna Romania in stanga Prutului, iar din ce-am vazut in presa moldoveneasca, campania lui Basescu a fost foarte agresiva, in timp ce Geoana a fost inexistent. Plus ca Basescu a fost foarte vizibil si in ultimii ani acolo, reusind, spre meritul sau, sa treazeasca un spirit pro-romanesc in randul tinerilor.
Totusi, votul acolo a fost dat mai mult orbesc, in sensul ca pe nimeni nu a fost interesat cine e Geoana sau ce are el de oferit, ci a fost doar un vot "Base, pana la moarte", pentru ca, repet, Basescu chiar a aratat interes in aceasta zona, si este un fel de erou pentru basarabeni.
Am explicat eu ieri - a avut sustinerea liberalului Dorin Chirtoaca.

@Halebardul
La cate are pe constiinta Base, ce mai conteaza una-n plus?
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 13:30   #1204
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by halebardul:
@judex

ti i-a cam bagat.

da' parca vad ca o sa se spuna ca tot basescu e de vina, nu ca s-au bagat singuri in el...

Pentru tine, Halebardule, Base are vreun defect? Nu serios, pentru ca orice argument, oricat de la mintea cocosului, tu reusesti sa-l transormi intr-un atac al mogulilor, televiziunilor, anti-basescienilor.
Eu zic sa-i spanzuram pe moguli, daca asta e problema. Base e presedinte, are poporul cu el, si e clar ca astia sunt rai, ce mai asteapta? Dupa asta, pe cine o sa mai dea vina? Parlament? Il ardem si pe asta? Urmatorii? Astia care nu voteaza Basescu. Bun, ma sacrific in interes national. Dupa toate astea, se va trai in sfarsit bine in Romania?
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 13:34   #1205
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
dragii mei, pentru destinderea atmosferei un scurt anunt si o invitatie: aici am inceput sa bagam listele cu cele mai bune zece filme vazute anul acesta. Scopul: in urma punctajului (explicatii la inceputul thread-ului respectiv) vom obtine topul 2009 al forumistilor cinemagia. va asteptam cu interes preferintele
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 13:36   #1206
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Marius,
iti consumi energia inutil

nu au nici un argument şi ei ştiu asta.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 13:52   #1207
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Originally Posted by marius_em:
Pentru tine, Halebardule, Base are vreun defect? Nu serios, pentru ca orice argument, oricat de la mintea cocosului, tu reusesti sa-l transormi intr-un atac al mogulilor, televiziunilor, anti-basescienilor.
Eu zic sa-i spanzuram pe moguli, daca asta e problema. Base e presedinte, are poporul cu el, si e clar ca astia sunt rai, ce mai asteapta? Dupa asta, pe cine o sa mai dea vina? Parlament? Il ardem si pe asta? Urmatorii? Astia care nu voteaza Basescu. Bun, ma sacrific in interes national. Dupa toate astea, se va trai in sfarsit bine in Romania?

nu e nevoie de scenarii apocaliptice, de ce duci totul la extrem? N-a iesit Vadim.

are foarte multe defecte, nu stau sa fac acum lista. Nu sunt un fan al lui, doar ca, prin comparatie, a trebuit sa-l aleg pe el.
Acum eu sunt curios daca tu ii recunosti vreo calitate. Macar una.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 14:04   #1208
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by halebardul:
Nu sunt un fan al lui
Pe mine m-ai pacalit.

Si despre ce calitati vad eu in Base, sunt cele pe care le vede toata lumea, e bun orator, e direct, stie sa loveasca, a reusit sa apropie Basarabia, a condamnat comunismul.

Defecte: s-a izolat pe scena politica, promoveaza persoane dubioase, e partinitor, judeca cu alta masura cazurile de coruptie din PDL, e manipulator, ne-a bagat-o pe EBA pe gat, nu are o doctrina anume, provoaca fanatism, a minimalizat importanta crizei economice atunci cand era clar pentru toata lumea ca ea va veni puternic peste Romania, nu e constant in declaratii, nu a demisionat in 5 minute, insa cel mai important, nu si-a indeplinit promisiunile electorale din 2004 (coruptia e aceeasi, se traieste la fel de "bine" ca atunci).
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 14:12   #1209
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
in mare parte de acord.
oricum, parca ziceai ca l-ai votat: deci ai fost in aceeasi situatie cu mine. Pe ce ne batem aici?

iar banc:
Times.ro doreste sa infirme zvonul potrivit caruia Mircea Geoana ar fi un prostanac si jumatate, precizand ca, din calculele efectuate, reiese ca Mircea Geoana e un prostanac si 49,62%.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 14:33   #1210
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by marius_em:
Nu am vrut sa va atac rationamentul vostru pentru a-l fi votat pe Base. Dar priviti-i pe strada, sunt oameni, si multi, cu "Base pana la moarte". Pentru astia, Base s-a dus la OTV.
Nu inteleg de ce e atat de greu de recunoscut.

"Base pana la moarte" mi se pare fie un slogan super apocaliptic care sa confirme ca vom muri cu totii in urmatorii 5 ani, fie un slogan al unor oameni de pe alta planeta care habarn-au ca nu se mai aleg presedintii pe viata. Bine, exista si varianta 3, aceea in care oamenii respectivi isi propun sa-l linseze pe Basescu.

Oricum ar fi, clar nu vorbim de o majoritate, si in ceea ce ma priveste, nici macar de un grup de oameni care merita luati in discutie.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 16:47   #1211
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Ii recunosc si defectele. De-aia postez asta.

Noua filosofie ZEN a lui Basescu
vezi toate articolele de Iulian Leca
azi la 16:51 comenteaza acum 35 vizualizari.

Oricat de mult ne-ar enerva, Basescu este o figura. Cand toti politicienii isi ascut cutitele ca sa si le implante unii altora in spate, Basescu gaseste ca e cu rost sa iasa ca un patriarh al natiunii si sa indemne la calm. La calm si liniste. Cand pomeneste de liniste, Basescu nu isi poate reprima un rictus umflat de ironie la adresa dusmanilor sai. Nu se poate abtine si le arunca rautatea “linistea pe care o promitea candidatul PSD”… ha, ha, ha!

Asa dracusor de politician nu a mai avut Romania si, personal, imi vine greu sa cred ca va mai pupa o buna bucata de vreme. Si ca tacamul atacurilor subtile si pline de condescendenta sa fie complet, Basescu recunoaste ca demersul PSD la Curtea Constitutionala este legal, democratic…dar, totusi, “sa nu se zbata prea mult” (Din nou aplauze si rasete din sala) ZEN! Reia, “sa privim cu calm zbaterea politicienilor”…ha, ha, ha (v-am spus-o, na, cine mai e acum disperat)

Cred ca bucuriile pe care le are in aceste momente Basescu sunt echivalente cu valurile imensa de ura care s-au revarsat peste el cel putin in ultimul an.

Sa ne intoarcem la zi. Urmeaza un nou croseu scurt, finut, precum palma care nu a fost niciodata lovitura in plex – “avem prioritati, poate ati uitat de ele”! Al dracu Basescu ZEN! Le recomanda iarasi cu o superioritate naturala politicienilor sa nu exagereze si sa nu isi mai arunce un semne de intrebare spre voturile romanilor din diaspora. A treia atingere a luminii impaciuitoare a filosofiei basesciene ZEN.

Basescu nu mai are nimic din incordarea de care a fost transfigurat in ultimele doua trei luni. Stie ca a castigat, stie ca nimeni si nimic nu il va mai putea urni de la Cotroceni pentru cel putin inca cinci ani de acum incolo. Cred gandul asta in sine il umple de ZEN.

Plin de liniste si siguranta, Basescu ar vrea sa para acum apostolul reconcilierii nationale peste o clasa politica sfasiata si impartita de interese, de ura si de mizerie morala. Peste toate troneaza linistea promisa de Geoana dar livrata ironic de Basescu.

Ha, ha, ha… cine sa il creada. Abia a fost transmis mesajul de lupta. Cine a trebuit sunt convins ca a inteles. Ce coincidenta cruda ca la doar cateva minute de la conferinta de presa a filosofului ZEN de la Cotroceni, pe agentiile de stiri sa apara urmatoarea stire “omul de afaceri Sorin Ovidiu Vintu a fost dat in consemn la frontiera intr-un dosar deschis de procurori in vara acestui an in cazul Nicolae Popa, considerat mana dreapta al celui care trece drept parintele FNI”. ZEN!

Ma astept la un razboi ZEN de cel putin 100 de zile intre cele doua tabere. Urmeaza confruntarea dintre materialisti si Zenistii.

Last edited by halebardul : 09 Dec 2009 at 16:51.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 18:08   #1212
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
nu, eu vreau sa intreb un singur lucru: cum isi poate inchipui cineva normal la cap ca, pe durata mandatului lui barack obama, descreieratul cu mintile putrezite de alcool va fi primit la casa alba? dupa ce l-a facut pe presedintele statelor unite “idolul ‘mneavoastra, domnu’ geoana, care n-a prevazut criza economica”?
bine ca nu i-a zis “negru imputit”. dar si asa, basexul va fi invitat in america atunci cand o sa-i creasca din nou parul.

cat despre noi...o sa fie un razboi greu, dar...
http://www.youtube.com/watch?v=MkTw3...eature=related
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.

Last edited by ulrich : 09 Dec 2009 at 18:13.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 18:26   #1213
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Hale,

eu cred ca articolul ala face parte tot din categoria celor admirative la adresa lui basescu.
nu vezi ca lumea e orbita de "al naibii dracusorul" pe care nu l-a avut romania si nu-l va mai avea vreodata?
votantii fanatici ai lui basescu asteapta cu sufletul la gura razbunarile lui basescu.
vor sange, vor sa cada capete si-si soptesc in barba, tremurand de emotia asteptarii showului inchizitorial: "sa vezi ce-o sa le faca base (baselu', superbase, etc, etc)"
de la revolutie incoace, romanii nu s-au saturat de violenta.
omul care le satisface aceasta pofta malefica va fi pururi in admiratia lor.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 18:35   #1214
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by ulrich:
nu, eu vreau sa intreb un singur lucru: cum isi poate inchipui cineva normal la cap ca, pe durata mandatului lui barack obama, descreieratul cu mintile putrezite de alcool va fi primit la casa alba? dupa ce l-a facut pe presedintele statelor unite “idolul ‘mneavoastra, domnu’ geoana, care n-a prevazut criza economica”?
bine ca nu i-a zis “negru imputit”. dar si asa, basexul va fi invitat in america atunci cand o sa-i creasca din nou parul.

cat despre noi...o sa fie un razboi greu, dar...
http://www.youtube.com/watch?v=MkTw3...eature=related
Aoleu!!! Se stie ce-a facut meseriasu' de Churchill dupa ce a luptat pe plaje.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 18:54   #1215
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Originally Posted by Judex:
Aoleu!!! Se stie ce-a facut meseriasu' de Churchill dupa ce a luptat pe plaje.

da. a ajuns la berlin.
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 18:55   #1216
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Nu, a nenorocit Romania!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 19:14   #1217
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Ei, Bremen, nu-i mai gasi scuze.

On topic?
http://jitarumugurel.wordpress.com/2...-network-poze/
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 19:19   #1218
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu cred cä-i cautä scuze, încearcä doar sä explice realist situatia. Ce scuze poti gäsi trioului criminal - Mäcelarul, Paraliticul si Betivanul (sau, ca sä citez o expresie recentä pitoreascä, dar îmburdatä-n päpusoi, "descreieratul cu mintile putrezite de alcool" - cu deosebirea cä alcoolismul lui Cur-la-kil era real, nu fantasmagorie)?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 22:10   #1219
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
Intrebare: Ce i-a pus Mos Nicolae in ghetute lui Mircea Geoana?
Raspuns: Jocul "Mircea Geoana presedinte" - varianta demo.



Intrebare: Ce au facut romanii in timpul mandatului lui Mircea Geoana?
Raspuns: Au dormit !



Intrebare: Cum pui înapoi dopul unei sticle de şampanie deja desfăcută?
Raspuns: Nu ştiu, întreabă-l pe Geoană.
Lili1982 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 23:24   #1220
mamitau
Banned
 
mamitau
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4
Originally Posted by Lili1982:
Intrebare: Cum pui înapoi dopul unei sticle de şampanie deja desfăcută?
Raspuns: Nu ştiu, întreabă-l pe Geoană.

Mai bine sa o intrebam pe Dragomara.
mamitau is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells