Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Apr 2009, 20:36   #301
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Vreau si eu un sfat,(de la Halebardul,Corinka,Judex si Miercuri ,regret ca intra rar).Cum sa fac sa nu-l supar cumva pe ALS(involuntar)? Ar aduce un suflu nou,neuronii nostrii s-ar regenera(conform unor studii recente e posibil),ne-am pune mintea la contribuitie sa fim inteligibili.Pe topicul cu Hitchcock de exemplu
Chiar,parca a mai intrebat cineva,stie cineva de unde putem descarca pachetul cu filme ale lui Hitch?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2009, 21:05   #302
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Pauline, in ceea ce-l priveste pe ALS cred ca el e cel mai in masura sa-ti raspunda.
Cat despre descarcat de filme, stii ca nu practic sportul asta.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2009, 23:24   #303
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by Pauline Kael:
Vreau si eu un sfat,(de la Halebardul,Corinka,Judex si Miercuri ,regret ca intra rar).Cum sa fac sa nu-l supar cumva pe ALS(involuntar)? Ar aduce un suflu nou,neuronii nostrii s-ar regenera(conform unor studii recente e posibil),ne-am pune mintea la contribuitie sa fim inteligibili.Pe topicul cu Hitchcock de exemplu
Chiar,parca a mai intrebat cineva,stie cineva de unde putem descarca pachetul cu filme ale lui Hitch?

Cum sa-l superi TU pe ALS??? Doar contezi mult pentru el, a si marturisit! Esti in inima lui, te-ai infipt bine in vreun ventricul sau atriu, ai tu locul tau pe undeva pe acolo, numai al tau!
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2009, 23:27   #304
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by corinka:
Originally Posted by Pauline Kael:
Vreau si eu un sfat,(de la Halebardul,Corinka,Judex si Miercuri ,regret ca intra rar).Cum sa fac sa nu-l supar cumva pe ALS(involuntar)? Ar aduce un suflu nou,neuronii nostrii s-ar regenera(conform unor studii recente e posibil),ne-am pune mintea la contribuitie sa fim inteligibili.Pe topicul cu Hitchcock de exemplu
Chiar,parca a mai intrebat cineva,stie cineva de unde putem descarca pachetul cu filme ale lui Hitch?

Cum sa-l superi TU pe ALS??? Doar contezi mult pentru el, a si marturisit! Esti in inima lui, te-ai infipt bine in vreun ventricul sau atriu, ai tu locul tau pe undeva pe acolo, numai al tau!
Ironia asta ieftina nu te prinde...ma rog.Ma abtin.Inca
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2009, 23:42   #305
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Serios, Pauline, ce ti-a venit? De ce l-ai supara pe ALS? Sunt sigura ca a apreciat sprijinul tau, pe care toti l-am remarcat, ba eu chiar te-am si sustinut, daca tii minte. Si nu sunt ironica deloc. Ti-am spus, nu-l forta pe ALS, ne-a intins un deget, sa asteptam sa intinda el toata mana. Si, incetul cu incetul, a inceput sa posteze. Tine-i, Doamne, naravul!
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2009, 06:10   #306
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pina sa postez (probabil k mai mult de la cannes...), nu uitati k ieri a fost ziua lui lars von trier (- un reminder misto pe blogul lui egon ), k ii puteti vedea pe gorzo & mua la emisiunea lui cristi tabara 'parte de carte' de sapt asta, k vine fest filmului european (pt care am consiliat & supervizat selectia - recomandarile mele sint in program) & k, in general, afara e (ink) frumos, so enjoy

ps pauline, nu te cobori la nivelul lui 'suspyn' de bizon, pls! considera pur & simplu k nu exista - which is totally true
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2009, 18:23   #307
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Pana la transmisiunile de la Cannes, as aprecia o relatare din partea lui ALS despre intalnirea “”Nevoia de lumina in camera obscura a cinematografiei românesti”.

Ce s-a intamplat? De ce au tacut cei din noul val? De ce au urlat producatorii? De ce Paleologu a devenit ambiguu? Cum de s-a deturnat discutia catre festivaluri de film, critica, finante, si cum de nu s-au discutat exact amendamentele - subiectul intalnirii?

Este un topic special pt problema asta la Cinematografia romaneasca, dar raspunsul e binevenit oriunde, aici sau acolo.

Care e parerea ta, ALS?
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2009, 21:22   #308
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Sper ca räspunsul sä fie postat în topicul aferent, de la noi, rrromânii (cinematografisti).
(De ce-am zis "cinematografisti"...? )
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2009, 08:12   #309
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
eu sper sa posteze ceva despre subiect, oriunde.
sunt curios cum a fost toata povestea aia, spusa de cineva care a fost acolo.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2009, 13:24   #310
Gengar
Banned
 
Gengar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 60
Originally Posted by Gengar:
@ ALS, când mai intri pe-aici, să ne spui şi nouă impresii de la lansarea traducerii Melancolicei morţi a băiatului stridie. Cum ţi s-au părut poeziile (în original) şi ce părere ai despre traducerile făcute de M. Chivu?
Dar, nenea ALS, cuminte, n-a vrut să răspunză...
Gengar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2009, 15:23   #311
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
sorry to disappoint u: a fost f ok, iar traducerea e super!

nu asta e ce vroiai sa auzi, right?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2009, 13:27   #312
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Multumim pt informatii si cuvintele la filmul "North by Northwest".(Si la gara din film parca scria "Northwest",nu doar pe avion),cronica este o bijuterie despre Hitch,iar remarcele despre umorul lui...merita atentie marita pt un raspuns inteligibil(cat de cat). Sper ca numele dvs acolo sa atraga mai multi "rataciti de bine" pe Cinemagia,topicul " Hitchcock forever".Nu ma grabesc sa raspund...
Un PS in stilul dvs: sunteti mai mare cu un an decat Pitbull,dar aratati mult mai tanar(vi se spune mereu ,stiu).
(suspect de marar e doar un tip extrem de incapatanat,n-are informatii atat de ample despre antisemitism,persi,,bere mesopotamiana,etc).
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 19:48   #313
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Deocamdata Ambra isi poate purta de grija,eu am glumit si lumea a luat in serios,Stefan stie ce are de facut.
Cum il aducem pe Alex Leo Serban inapoi? I se pot indeplini anumite conditii? Innobileaza forumul,e o adevarat vedeta care nu sta intr-un turn de fildes si comunica cu noi pe forum.Corinka,Cinemania,facem un poll cu intrebari?(M-apuca tristetea cand vad ca Halebardul si Judex sunt bannati,e nasol in bannare,daca nu era ALS si Corinka,ma vedeati peste sase luni,un an).

Last edited by Pauline Kael : 30 Jun 2009 at 20:53.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 19:58   #314
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Deocamdatä, väd o singurä solutie: cu conditia fermä ca el si Illo sä se ignore reciproc.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 20:01   #315
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
de ce sa facem poll? cand o sa aiba chef o sa scrie din nou...cica ar fi oricum prezent pe aici

stie si el ca e dorit inapoi

la fel de bine stie si cine il vrea si cine nu (oricum asta nu e important)
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 20:58   #316
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Nu stiu daca ati observat,dar azi n-au intrat nici Jactati,nici Mala,prea putin celelalte persoane...Renunta una cate una.Si nici eu nu vreau sa mai intru,mi se pare logic ca sa nu fie forumul dedicat unei useritze mediocre si pasiv-agresive,instigatoare si ranchiunoase pana-n lacul de unghii.Nu poate fi ignorata,pt ca zbiara dupa atentie.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 21:33   #317
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
jactati e plecat din oras pana maine, sa speram ca revine pe forum
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2009, 10:07   #318
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Felicit pe aceasta cale forumul Cinemagia care tine f mult la userii sai activi: criticul Alex Leo Serban,Halebardul,si toti cei care intrau ca sa invete ,sa conversese ceva cu ALS.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2009, 11:13   #319
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Eu zic ca daca nu ne mai consumam atat timp & energie sa alimentam diverse scnadaluri si sa discutam ce user trebuie bannat, preocupandu-ne in schimb de topicuri legate de filme, o sa revina si ALS in no time.
Deci hai sa nu ne mai straduim sa-l aducem atata inapoi prin vorbe, ci prin discutii interesante.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2009, 12:51   #320
Amantul_Taciturn
Senior
 
Amantul_Taciturn
 
Join Date: Jun 2009
Location: Castalia
Posts: 96
Ei hai să nu acordam o dimensiune cosmică acestei dramolte forumistice...Pacat că acolo unde este foarte multă inteligenţă este şi mult amor propriu.
__________________
Nous etions une bande de desesperes au coeur des Balkans.

Last edited by Amantul_Taciturn : 01 Jul 2009 at 12:55.
Amantul_Taciturn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells