Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Jul 2005, 16:42   #61
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
@Flopcaru
E partial adevärat ce spui, dar si multä propagandä. (Not your fault, toti am înghitit-o cu polonicul, si e nevoie de oarece efort ca sä separi grâul de neghinä.) Oricum, "nebun de legat" nu era în nici un caz, desi avea cu sigurantä o personalitate maniacalä, iar în final pierduse total contactul cu realitatea (apropo, i-am tradus "Testamentul politic", scris în ultimele säptämâni, si de-acolo reiese foarte clar). Stia cä erau învinsi, dar nu ceda din principiu (prefera sä lupte pânä la capät). Oricum, concluzia e aceeasi: n-ar fi fugit nici în ruptul capului.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2005, 16:44   #62
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Pitbull:
(prefera sä lupte pânä la capät).
Ascuns ca un sobolan in cusca in timp ce pustii aia de 14 ani isi dadeau viata pentru comandantul suprem ?
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2005, 16:46   #63
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Din päcate, da... Cum spuneam, era maniac, si pierduse notiunea realitätii.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2005, 13:18   #64
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Un film reusit, in care Mr Evil e prezentat destul de obiectiv..predomina nebunia totusi, chiar in momentele lui de calm te astepti la o izbucnire apocaliptica. Emana o fascinatie ciudata asupra sobolanilor din jur, un ascendent bizar, curiozitate amestecata cu oroare, repulsie...ca si cum ai contempla un animal fantastic,dezgustator...o manticora, un blemm, un cinocefal sau un monstru al lui Blake, Poe, Chesterton.
Printre singurii care si-au pastrat luciditatea: Dr. Ernst-Günter Schenck, interpretat excelent de Christian Berkel - personajul meu favorit, in stare sa mai perceapa realitatea, sa distinga intre vorbe goale si loialitate...spre deosebire de fanaticii care respectau ordinele fuhrer-ului chiar dupa moartea acestuia.
Romanca noastra a fost cam nesarata...are o mutritza inocenta, mai mult de asta a fost aleasa, presupun eu..face si ea ce stie mai bine, sa-si roteasca ochii aia mari si nevinovati,
Cel mai mult mi-a placut modul cum a fost redata atmosfera din buncar, mai ales catre sfarsit, cand toti se simteau condamnati, apasati de vina de fi responsabili pt dezastru, de frica zilei de maine, de teama ca vor supravietui unui razboi pierdut.

Desi se pomeneste la un moment dat de cele 6 milioane de evrei morti :hmm: (+ accesele lui Hitler impotriva lor), mi s-a parut ca la final a fost o incercare subtila de dezmintire : secretara lui, care i-a fost alaturi atata timp, nu stie nimic de acest lucru, nu a banuit nimic...coroborat cu faptul ca nu s-a gasit nici un singur document care sa ateste celebrul plan de exterminare a evreilor, nici un singur ordin privitor la gazarea lor....lucrurile devin suspecte (dar asta e deja off-topic, nu vreau sa se creeze polemici, am vrut doar sa atrag atentia asupra unei presupuse intentii a filmului).
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2005, 02:16   #65
mihai770
Veteran
 
mihai770
 
Join Date: Apr 2004
Location: peste tot shi nicaieri
Posts: 186
Send a message via Yahoo to mihai770
interesant film... 8/10
nu mai comentez nimic. cele de mai sus sunt mai relevante
__________________
vizionare placuta...
mihai770 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells