Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Aug 2005, 11:09   #2901
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Nightwane's Night of Crappy Movies

1. Mortal Kombat

Stii clar ca you're in for some hell of a treat cand un film este facut dupa un joc. E clar ca o sa fie mindless action, lots of tension-relief moments (inutile de altfel) si o poveste care seamana cat-de-cat cu cea din joc. Problema cand faci un film Mortal Kombat e multimea de caractere care trebuie introduse in film si schitate cat-de-cat. Dar, dat fiind faptul ca Mortal Kombat 1 a prezentat o gama, hai sa-i zicem redusa de caractere, totul e destul de simplu, nu? Pui o poveste asa, mai mult de background, niste muzica techno care reprezinta foarte bine the '90s era, un actor cunoscut (C. Lambert), niste efecte speciale, niste costume si...te chinuiesti sa aduci feelingul MK-ului pe ecran. It's oh-so-very-simple, no? GRESIT! Saracutul film este imbecil de la un capat la altul (nu ca as fi avut pretentii dar totusi, o groaza de oameni au mancat MK pe paine si, consider eu, meritau/meritam mult mai mult decat niste batai cretine care n-au nici un dumnezeu). Problema majora a filmului e ca toti lupta prea "curat" or MK este un joc in care matele, cracii, mainile si sangele sareau doar de la un simplu pumn. Ok, sunt de acord, trebuie sa-l faci viewer-friendly dar cat de viewer-friendly trebuie sa te chinuiesti sa fii ca sa scoti din film 90% din miscarile personajelor? Adica, Liu Kang tragea totusi cu niste partaituri in flacari scoase din maini (totusi, sa-i dam Caesarului ce-i al Caesarului, Liu Kang reuseste un mini-fireball in lupta finala cu Shang Tsung), Sonya si-o ia in bot la greu (reuseste si ea o data o miscare din joc - cand il apuca pe Kano cu picioarele de gat), Kano nu mai arunca ale sale cutitase (si are si un accent ciudat, nu mi l-as fi inchipuit pe Kano cu un asemenea accent de redneck.) si Goro numai fioros nu e (mai ales cand si-o ia in coaie de la Johnny Cage) si, DA!, Raiden nu se lupta d-e-l-o-c! Alta durere e ca Liu Kang si Johnny Cage sunt mai enervanti decat in joc! Ceea ce este o imensa realizare artistico-neurotico-cinematografica. Oricum, pentru o seara plictisitoare, filmul merge. E prost (slava domnului!), imbecil, cretin dar, nu poti sa nu te inmoi cand auzi vocea aia care zbiara Mortal Kombat!!! sau cand o vezi pe Kitana sau pe Sonya. Overall, un film infect (nu mai infect ca un anume Mortal Kombat: Annihilation ) dar, it brings back memories de cand rupeam tastaturi peste tastaturi cand ma bagam la un Mortal Kombat cu zece minute inainte de a pleca la scoala. Peste trei ore reuseam sa ajung la scoala.

2. Mortal Kombat: Annihilation

Si credeati ca Mortal Kombat a fost prost? Oh, God, v-ati inselat. Iti dai seama imediat ca you're in for the ride of your life cand dupa genericul care seamana izbitor cu cel din MK este folosit footage din primul film. Dar, ce curios...nu ni-i arata nici pe Raiden si nici pe Sonya. Hmm..ceva e putred. Foarte putred. Sonya si Raiden sunt jucati acum de alti actori. Raiden e sinistru de pampalau si Sonya nu mai este hot deloc. Partea buna e ca am scapat de Johnny Cage (oh joy!) dar nu si de Liu Kang, din pacate. Oricum, ar fi fost ciudat sa scape de Liu Kang tinand cont ca el cam e pivotul seriei. Dar, speranta moare ultima, nu? Oricum, ca sa nu o mai lungesc prea mult, filmul e de cacat (si asta e evident inca de la inceput cand Raiden se lupta cu Shao Kahn dupa ce o droaie de ninjas au cazut din cer. Go figure.) Apar o groaza de personaje carora nu li se atribuie nici un nume (desi fanii seriei isi dau seama instantaneu cine sunt). Problema e ca multe din personajele astea nu prea zic nimic si nu prea folosesc la nimic (din pacate pentru unele). In continuare o sa fac o lista cu personajele care apar (si ce am de comentat la adresa cretinilor - a se citi scenaristi).
1. Liu Kang - enervant as always. Din pacate pentru noi, este eroul seriei/filmelor.
2. Sonya - nu mai e o gagica misto si rece. Plange ca proasta dupa idiotul de Johnny Cage.
3. Jax - asta e destul de cool desi au gresit relatia pe care o avea cu Sonya. In jocuri, daca nu ma insel, se spune ca Jax era Sonya's direct superior, nu ca era partenerul ei (cum se spune in film). I se acorda o bila alba din oficiu pentru faptul ca e Jax cu bratele alea de fier si nu pampalaul Jax fara brate de fier (desi la sfarsitul filmului si le da jos, ca sa vezi).
4. Jade - in joc era la fel de buna precum Kitana (in film e cam nasoala) si purta o masca gen Mileena. Bine macar ca i-au lasat naibii batu'.
5. Kitana - buna gagica, ce pot spune. Si ea, in joc purta o masca gen Mileena. Am observat cu satisfactie ca in Annihilation se lupta cu evantaiele ei ultra-cool. Intotdeauna are parte de un schimburi de replici cretine cu maica-sa, Sindel.
6. Mileena - apare out of nowhere, nu se prezinta si nu isi da masca jos ceea ce este una dintre marile dezamagiri ale filmului. Macar se bate in continuare cu furculitele ei fancy.
7. Rain - cine naiba s-o fi gandit sa-l bage pe Rain in film? E unul dintre cei mai inutili luptatori ever. Noroc ca moare repede.
8. Smoke (cyborg vers.) - puteau sa-l bage pe Smoke-ninja in locul lui Rain si in locul lui Smoke-cyborg sa-l bage pe cel mai cool cyborg din toata seria Mortal Kombat - Sektor. Dar nu... au preferat sa-i dea lui Smoke arma lui Sektor si gata (adica racheta). Proasta decizie.
9. Cyrax - Cyrax a fost o.k. desi, in joc, mi s-a parut always o clona tampitica de-a lui Sektor. Sektor e mult mai cool. Ferice de noi ca inca trage cu bombitele alea ale lui.
10. Sindel - una dintre cele mai cool femei din serie, redusa la nivel de scolarita idioata. I-au fost atribuiute cele mai cretine replici. Ah, si inca ceva. In joc, Sindel era singura care putea sa leviteze dar, din cate am observat eu, in film nu face nimic in sensul asta.
11. Sub-Zero - fara masca, cu dunga aia rosie la ochi. Se bate cu Scorpion. Nimic special.
12. Scorpion - Desi a murit in Mortal Kombat , revine si se bate cu Sub-Zero. Cui ii trebuie explicatii?
13. Baraka - si asta era uber-cool in joc. In film parca e jucat de un adolescent cu serioase probleme dentare. Am descoperit cu stupoare ca-s mai multi Baraka.
14. Raiden - pampalau si cam atat. Se bate putin cu Shao Kahn la inceput si dup-aia se tunde.
15. Ermac - one of my favs. La inceput, in jocul MK1 exista un fel de urban legend cum ca ar fi existat un luptator secret (pe langa aia care erau in mod normal secreti) care se numea Ermac. Totul s-a dovedit a fi chiar asta: o legenda. De fapt, cand paleta de culori din MK1 o lua razna, ninja-ii (adica Scorpion, Sub-Zero, Reptile) erau colorati toti in rosu (ca Ermac). Ermac vine de la Error Macro. Adica descrierea pe care o oferea jocul in legatura cu aceasta eroare. Daca nu ma insel, Ermac a fost introdus pt. prima oara in Ultimate MK 3.
16. Shao Kahn - cacacios si pampalau. Nu pare puternic si malefic deloc.
17. Motaro - pare prea "om". In jocuri era mult mai fioros si mai urat.
18. Sheeva - una dintre cele mai mari dezamagiri ale filmului. Nu se bate cu nimeni si moare intr-un hal fara de hal, storcosita de o cusca.
19. Kabal - Kabal nu apare in film insa zice la un moment dat Rain (parca) ca au reusit sa prinda inca doi oameni - Kabal si Stryker. Kabal este cea mai mare dezamagire a filmului. Nu pot concepe cum scenaristii si toti cei care au avut legatura cu filmul, au trecut peste el. Kabal este unul dintre cei mai mari luptatori din MK. Imi este imposibil sa inteleg de ce nu l-au bagat. Probabil pentru ca Kabal ar fi avut nevoie de un film in sine pentru ca povestea sa sa fie spusa in totalitate si, cum sunt atatea personaje in film, nu ar mai fi avut rost sa il bage si pe el. Oricum, sper sa-l bage in filmul Mortal Kombat 3.
20. Stryker - nici asta nu apare (vezi punctul 19). Slava Domnului! E unul dintre cei mai huliti luptatori din toata seria. Useless.
21. Noob Saibot - din pacate, apare foarte putin si nu prea face mare lucru. Se scurge la un moment dat din Ermac. Pacat, Noob Saibot e uber-cool.
22. Nightwolf - asta m-a enervat intotdeauna. Apare si el prin film, il invata pe Liu Kang sa-i faca o Animality lui Shao Kahn la sfarsitul filmului.
23. Kintaro - Kintaro nu apare si nici nu se spune nimci despre el. L-am adaugat doar pentru ca idiotii de scenaristi au dat dovada inca o data de imbecilitate cand nu au bagat in film cel mai tare Shokan ever. He absolutely rules supreme si se pisa pe Goro.
Eh, acestea fiind spuse, filmul se termina cu happy-end. Toti sunt fericiti, Johnny Cage e mort (Doamne-ajuta!) si eu am mai trecut printr-o noapte de sinistrosenii cinematografice. Astept cu mare interes Mortal Kombat 3 - Devastation in care o sa apara din nou Liu Kang, Kitana, Johnny Cage, Sub-Zero dar si Quan-Chi (pe care-l detest enorm).
Good night, good fright!
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   sendpm.gif
Old 10 Aug 2005, 14:34   #2902
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Hannah and Her Sisters - 7/10: iarasi, un tipic pentru Woody Allen. Se remarca prestatiile actoricesti, mai ales Michael Caine, Barbara Hershey si Max von Sydow (in legatura cu acesta din urma, probabil e un vis implinit pentru Bergman-ul din Woody).

The Big Sleep - 8/10: da, e o nota tampita... dar 4 stelute din 5 suna mai bine...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 10 Aug 2005, 16:59   #2903
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Le Boulet - 7.5/10 - pe unele locuri cam imposibil dar tot amuzant ramane 100% ... mi-a placut faza cu ferris wheel ... chiar daca au murit 2 ori 30 de compartimente (cate erau, cred) ... funny
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 11 Aug 2005, 09:07   #2904
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Monster In Law - 1/10 - un film prost si idiot cu Jay Ho in rolul principal, Michael Vartan inexistent si o imagine intiparinta in minte cu Jane Fonda din Barbarella ... :love: . N-am ras deloc, m-am fosrtat sa rezist la cea mai mare dobitocenie ...huuuo!

Thunderbirds - 01.1/10 - lord have mercy! - o familie de piloti de navete care salveaza lumea de la dezastre naturale, care sunt pretutindeni si lupta de partea binelui :sick: ... Bill Paxton e gay, Ben Kingsley e gay, toti actorii sunt gay, tot filmul e gay ...
"Thunderbirds are GOay!" :sick:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 11 Aug 2005, 11:05   #2905
crissy
Junior
 
crissy
 
Join Date: Aug 2005
Location: hellworld
Posts: 59
Send a message via ICQ to crissy
cel mai recent film..Monster in Law
nasol rau de tot..cine o pu-so pe J.LO sa se creada actrita.
__________________
Nu Fii Prost Cum ai Mai Fost;Fii Destept Cum N-ai Mai Fost !!!
crissy is offline   sendpm.gif
Old 11 Aug 2005, 15:34   #2906
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Crash - 9/10 un film absolut genial...cu un scenariu grozav...o distributie de milioane cu actori foarte buni...un film care te tine pe scaun pe intreg parcursul lui...cu intrigi la tot pasul, cu intorsaturi de eveniment nemaipomenite...
posible spoiler...
scena preferata a fost cea a lacatusului cand a fost "impuscat" de vanzatorul persan...abosult genial...de vazut neaparat.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 11 Aug 2005, 18:15   #2907
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
doua chestii ok care, insa, puteau iesi mult mai bine :

dirty pretty things 7.5/10 - underworldu' londonez cu o turcoaica si un nigerian(parca) prinsi intr-o schema cu trafic de organe. pt un drama/thriller n-ar fi fost chiar rau sa fie ceva mai thriller spre final dar ce poti sa-i faci...

enduring love 7.5/10 - peste asteptari. primul rol al lui daniel craig in care chiar mi-a placut cum si-a jucat personajul. de altfel toti actorii au fost pe felie. nu mi-a placut in schimb cum o da spre final intr-un fatal attraction mark II.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 12 Aug 2005, 07:46   #2908
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Stealth. Marea surpriza: filmul nu este despre avionul inzestrat cu inteligenta artificiala care o ia razna. It' about LOVE.
Ca in tote filmele americane: rusii o incaseaza (din nou); teroristii sunt vazuti ca niste amarati (care totusi fac rost fara probleme de arme nucleare); coreenii niste comunisti sadici dornici sa omoare orice american (indiferent daca arata sau nu ca Jessica Biel) care le calca teritoriul; obligatoriu trebuia sa moara un negru; finalul in care El si Ea vor ramane impreuna pentru tot restul vietii.
Merge trecut la cele mai proaste filme ale anului 2005.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   sendpm.gif
Old 12 Aug 2005, 12:56   #2909
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
Love and Death - Woody Allen - :lol: - 8.5/10 - "noooo, you're don francisco's sister"
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   sendpm.gif
Old 12 Aug 2005, 15:59   #2910
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by obvious:
Love and Death - Woody Allen - :lol: - 8.5/10 - "noooo, you're don francisco's sister"

draga Garfielditzo, este, de fapt, " No, you must be Don Francisco's sister!". Traiasca Love&Death!
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   sendpm.gif
Old 12 Aug 2005, 20:46   #2911
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Layer Cake - 6-7/10: incepe in forta si continua in acelasi stil tipic: fluiditate vizuala, montaj rapid, soundtrack ritmat, replici si imagini uneori socante, alteori amuzante etc. Insa pe parcurs ce filmul se desfasoara incepe sa se simta lipsa povestii, iar 'invelisul' nu prea tine. Insa filmul ramane agrabil si entertaining. Iarin rest... TAIE-I CAPU'!!!

Pleasantville - 8/10: inca o victorie pentru forfecarii de la ProCinema. Insa farmecul filmului a ramas totusi in picioare.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 13 Aug 2005, 01:56   #2912
mihai770
Veteran
 
mihai770
 
Join Date: Apr 2004
Location: peste tot shi nicaieri
Posts: 186
Send a message via Yahoo to mihai770
spre prea-marea mea rusine, abia acum am vazut
PULP FICTION . nu dau nota deoarece fiecare dintre noi cred ca stim care ar fii aceea.

vizionare placuta ...
__________________
vizionare placuta...
mihai770 is offline   sendpm.gif
Old 13 Aug 2005, 12:37   #2913
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
The Eye, 2002

O poveste dupa aceeasi reteta aplicata in Ringu si The Sixth Sense. Aici, insa, actiunea este concentrata mai mult pe drama unei tinere care, dupa ce i se face un transplant de cornee, incepe sa vada dead people. By the way, Angelica Lee e superbissima in rolul fetei bantuite. Scene scarry realizate fara prea mari greutati de fratii Pang. Din pacate, ca in majoritatea filmelor de gen, story-ul isi aduce aminte ca trebuie sa strice o munca inceputa bine. Asa se intampla cand nu-ti mai vezi lungul nasului.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 13 Aug 2005, 15:47   #2914
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Terms of Endearment - 6-7/10: punand la socoteala "Pleasantville" si finalul din "Adio, dar raman cu tine" (pe care l-am prins pe HB, acest a fost al treilea film pe ziua de ieri in care l-am vazut pe Jeff Daniels. Asta conteaza...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 14 Aug 2005, 16:01   #2915
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
The Cable Guy - 7/10 inca un film in care Jim Carrey ne arata la ce e cel mai bun...la comedie...but of course...mi-a placut si regia (Ben Stiller), nush de ce...anyway un Jim tare
Harold and Kumar Go To White Castle - 5.5/10 panarama de film la care razi cat de cat...merita vazut pentru echipa formata de cei doi protagonisti...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 15 Aug 2005, 02:20   #2916
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
the shaft 9/10
lifturi dotate cu biochipuri care ucid oameni
post 9/11 si constient de chestia asta
naomi watts la locul ei in filme spre serieB
dialoguri de zici cai un nou ed wood, gen "planul 16 al liftului ucigas"
100% entertainment
kinsey 6/10
prea rupt in 2: partea cacademica si sobra versus montajul
interesant de intrebari-raspunsuri care mai de care
madagascar 5/10 ok, pinguinii sunt de nota 10, girafa ipohondra e amuzanta
si atat
rateu scremut si totalmente ne-amuzant si ne-inteligent
invasion of the bodysnatchers 10/10 asa se faceau filmele prin 1956...
adika bine, cu suspans, poveste, balet din replika stupida in replika inimaginabil de camp
elegant si ravisant
partea oribil de trista si extrem de scandaloasa e ca Oliver Hirschbiegel tokma ce face un remake...
de parka nar fi fost de ajuns ala din `78 al lui kaufman
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 15 Aug 2005, 09:01   #2917
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Sky Captain Of The World Of Tomorow - revazut ... concluzie: BEST NAP EVER!

Megalodon.2004 (super marfa film!) - exact asa era denumirea folderului - circa 56 de minute din film m-au indrumat sa-l notez cu 0.01/10 -plin de puroi ... nici macar atata nu merita.
se pare ca megalodonul (stramosului "marelui alb") se orienteaza dupa vibratii - el nu aude nimic dar se orienteaza dupa vibratii, asta este singurul lucru interesant de observat la acest film;
it's defenetly a MUST SEE :lol:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 15 Aug 2005, 12:08   #2918
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Dawn of the Dead - 8.50/10 <<some little spoiler alert>> unu dintre horrorurile cele mai bune pe care le-am vazut vreodata...poveste cu zombie...fiind cam old school...da na super tare acesta...
mi-a placut:
-prestatia actorilor (nu toti...ci doar infirmiera, politistu, vanzatorul de tvuri, paznicul principal ...si cea a zombiilor :lol: )
-regia (rapida si foarte antrenanta...numai buna pentru un film de acest gen)
Zack Snyder iz za bezt...
-cand "faceau" emisiunea pimp my bad ass bus...awesome
-cand jucau golf de pe acoperisul mallului...in capul zombiilor
-cand jucau (mai mult Andy <Andy fiind vanzatorul de arme> ca el impusca) Kill the Zombie Celebrity...
In rest numai impuscaturi si tipete din partea doamnelor...dar ca film horror e extra bun...a remake that doesn't suck
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 15 Aug 2005, 12:17   #2919
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Rumble Fish, 1983, F.F. Coppola. NO COMMENT 10/10
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 15 Aug 2005, 16:32   #2920
Rumpelstintzkin
Junior
 
Rumpelstintzkin
 
Join Date: Aug 2005
Location: Bucuresti
Posts: 59
Sky Captain and the World of Tomorrow. 6/10.
O oarecare asemanare in realizare cu Brazil , cu exceptia efectelor speciale noi si a subiectului diferit.
Rumpelstintzkin is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells