Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Apr 2005, 14:15   #1961
apartamentu104
Veteran
 
apartamentu104
 
Join Date: Jan 2005
Location: bucuresti
Posts: 200
braveheart 9/10
nothing hill 7,5/10
__________________
the natural choice....no preservatives
apartamentu104 is offline   sendpm.gif
Old 19 Apr 2005, 18:28   #1962
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
gojira - am zis sa merg la el oricum, la 'union', nestiind cand o sa mai am ocazia sa-l vad (pe video, cd, la cinema, oriunde). adevarul e ca nu stiu unde mi-a fost mintea: un monster flick reprezentativ, cu o gojira de cauciuc, gratioasa ca o poseta & cu o dantura de piranha. adevarul e ca are cateva imagini marfa (cele filmate pe timp de noapte, cu monstrul iesind din ocean precum din the infamous lochness) si niste efecte speciale notabile pt 1957. parca era sa intre in competitia pt oscar (categoria cel mai bun film strain), dar a pierdut in fata lui 'shichin no samurai'. stupize, stupize !

5/10

sanjuro - un altfel de kurosawa, care pune accentul mai mult pe umorul negru de situatie si ironia si sarcasmul replicilor personajului sau principal (jucat de un mifune parca mai proaspat decat in orice film manipulat de kurosawa ), o varianta mai cinica si mai violenta decat cea din 'yojimbo'-ul realizat cu un an in urma. diferit fata de ulterioarele 'ran' sau 'kagemusha' (nu si peste acestea, insa), mult mai frumoase prin poezia replicilor, care curgeau din gura personajelor ca niste versuri de shakespeare... well, i guess you can't have everything.

8.5/10
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 10:07   #1963
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.the godfather.
.9.
.a fost pe atat de bun pe cat speram. bravos coppola...mai faceai si filme bune.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 10:23   #1964
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
SH.IT si nu l-am vazut...1 is my favorite...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 14:38   #1965
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Police Story (Ging chaat goo si) - 3/10: nu sunt deloc fan al genului si rar vad astfel de filme (cu atat mai putin pe PRO TV), dar mi-a atras atentia o scena din deschidere, o urmarire cu masini printr-un sat saracacios aflat pe panta unui deal, copiata cu nerusinare de Michael Bay in "Bad Boys II". Dar trecand peste asta, filmul nu a fost foarte rau, iar Jackie Chan amuzant ca intotdeauna, numai ca... noah, totusi...


Vertigo - 10/10: Dupa ce am citit cartea (care, sincer, mi-a lasat o impresie proasta), m-am gandit sa fac o noua incursiune in filmul pe care eu il consider capodopera lui Hitchcock si unul dintre cele mai mari filme facute vreodata. M-am mirat sa vad cate am uitat sau, pe de alta parte, cat de mult poate surprinde un film pe care credeam ca-l stiu destul de bine. Mentionez doar cat de mult reuseste Hitch sa tina un moment lung de intensitate maxima intr-un singur cadru (precum sarutul din a doua jumatate sau in final cand Stewart si Novak urca din nou ascarile. Ar fi prea multe de zis si, oricum, nu stiu pe unde a esuat topicul despre Maestru...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 14:45   #1966
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by raptor:
.the godfather.
.9.
.a fost pe atat de bun pe cat speram. bravos coppola...mai faceai si filme bune.

Huh? Tu te-ai uitat pe Pro Cinema? Nu ti s-a parut nimic in neregula? De exemplu faptul ca au dat primele 30 de minute din Godfather II dupa aia au bagat Godfather I si l-au terminat cand astia il recupereaza pe Tom? Ne-am uitat la acelasi Nas?
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 14:52   #1967
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by BeNnY:
Huh? Tu te-ai uitat pe Pro Cinema? Nu ti s-a parut nimic in neregula? De exemplu faptul ca au dat primele 30 de minute din Godfather II dupa aia au bagat Godfather I si l-au terminat cand astia il recupereaza pe Tom?
Nu am vazut Nasul aseara, dar azi-dimineata am vorbit cu un coleg care l-a vazut (pentru prima oara!) si mi se parea ciudat ca vorbea despre DeNiro si tanarul Vito Corleone referindu-se la Nasul I... ProCinema really sucks lately... Nu-mi vine usor sa ma uit la nici un film pe care il dau, stiind ca o sa-l intrerupa cu reclame la fiecare sfert de ora si o sa-l cioparteasca ca sa le incapa in spatiul de emisie!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 15:15   #1968
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.eu(cu toata rusinea) l-am vazut pentru prima data deci habar nu am ce au facut astia...o fi cum ziceti voi..oricum.ciudat.
.si da, reclamele au fost dese si idioate(nimic nou,dealtfel).
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 15:25   #1969
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Si eu tot prima data. Dar citisem plot outline-ul de la Godfather I si incepea cu nunta. Si stiam ca in primul nu apare De Niro si in al doilea nu apare Marlon Brando... They fucked up royally. Ma intreb ce or sa dea asta-seara.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 15:29   #1970
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
frati pirati, bagati un hit la linku de mai jos si un click p "plot outline". am impresia ca asta ati vazut voi :

http://www.imdb.com/title/tt0150742/
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 15:32   #1971
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Mda. S-a vazut trecerea de la II la I si in plus, la sfarsit au afisat Credits. Pentru ce sa ia trilogia si s-o taie?
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 18:08   #1972
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by BeNnY:
Mda. S-a vazut trecerea de la II la I si in plus, la sfarsit au afisat Credits. Pentru ce sa ia trilogia si s-o taie?
Ce boi sunt ashtia de la Pro Cinema. M-am enervat ... enorm cand am vazut filmul cum a inceput ... dar in fine... Parca e film Tv difuzat pe parti .. in ordine cronologica ...

Police Story - 5/10 - uitasem mult din el si am realizat ca e cel mai slab din seria Police Story. Anyways Jackie is still Jackie. Am observat si eu Bad Boys II all over the 1st action scene ... grav!

The Godfather - 9/10 - cap coada (adik o parte 1 si o parte a2a) lux. Altceva ce sa mai zici ...

Someone Like You - 5/10 - dragutzel pe alocuri dar boring tot pe alocuri.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 18:17   #1973
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
happy together - 9/10 ranks up there la mine cu 2046 si chungking.'nough said.

infernal affairs - 8.5/10 punctul de atractie e, cum zicea si ambra prin asia extrema, folosirea gadgeturilor in locul pistoalelor si pumnilor. ma asteptam totusi sa-mi placa mult mai mult. toata chestia cu continuous suffering e gandita misto dar reiese subtire (doar doua conversatii ale lui andy lau cu femeia in legatura cu personajul povestirii ei care, ce coincidenta, are probleme cu personalitatile + scena de la mormant)

analyze that 5/10 - vazut alcoolizat.am ras la fazele cu de niro catatonic si cantand din west side story (au scenaristii ceva cu filmul asta) dar continua debil rau. slab film.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 21:49   #1974
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
vazut si celelalte doua filme din seria Qatsi... Koyaanisqatsi mai fain, Powaqatsi mai putin, s-a facut simtita lipsa lui Fricke... muzica lui Philip Glass se potriveste foarte bine cu genul asta de filme...
__________________
cherryblossom is offline   sendpm.gif
Old 20 Apr 2005, 23:14   #1975
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
la transporteur 9/10
brainless entertainment de la luc besson (scenarist)
love it or hate it
da asiatica aia mica (shi qi) e BUNAAAAAAAAAAAAAAAAAA rau
SI BEMVEUTZUL ALA SERIE7:::::
dawn of the dead (george a romero) 9/10
am ras, am dat pe low motion, am discutat despre consumism si cea mai bine utilizata drujba intrun film (parca dawn of the dead remakeul era )
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 21 Apr 2005, 00:09   #1976
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
The Godfather II - 9.8/10 - la final apare ceva de genu: "Co-Starring in tonight's Episode" ... calitatea imaginii este stearsa - deci asta este o varianta ptr Tv. Bulverseaza mult de tot. Filmul ramane pe pozitii si unele scene depashesc aria memorabilului ....
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 21 Apr 2005, 00:12   #1977
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Ala n-a fost II care ai vazut tu. A fost a doua jumatate din I si 3/4 din II cred. Nu sunt sigur. Oricum, astia au luat versiunea aia "The Godfather Trilogy: 1901-1980" si au taiat-o dupa bunul plac.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 21 Apr 2005, 00:17   #1978
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by BeNnY:
Ala n-a fost II care ai vazut tu. A fost a doua jumatate din I si 3/4 din II cred. Nu sunt sigur. Oricum, astia au luat versiunea aia "The Godfather Trilogy: 1901-1980" si au taiat-o dupa bunul plac.
partea a2a la The Godfather incepe cu sfarshitul la ce am vazut noi la Prost Cinema - the wedding & shit ... yet still annoying ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 21 Apr 2005, 18:15   #1979
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
vazut Ono / Stranger, Polonia 2004 cred, in regia lui Malgorzata Szumowska.
Povestea unei fete insarcinate descrie procesul de maturizare. firul narativ este dezvoltat interesant nu e prost povestit, cu o singura exceptie: isi tot deschide ramuri pe care le lasa balta (nu doar ca hints, ci in mijlocul procesului de dezvoltare), intorcandu-se brusc la povestea (lineara) a fetei insarcinate, cu problemele ei si la monologurile (dialoguri nu cred ca se pot numi) ei cu fetul. a se remarca naivitatea pe de o parte si instinctul matern de protejare (ii descrie lumea ca pe un loc frumos frumos etc) pe cealalta parte. sfarsit cheie.
frumos estetic, dar continutul nu m-a dat gata (personal)

7/10
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   sendpm.gif
Old 21 Apr 2005, 21:44   #1980
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Right on track 6/10 incep sa-i invidiez pe americani...!!!
How to Lose a Guy in 10 Days 7/10
lotr rotk ee
lotr ttt ee....mi s-a intamplat un lucru f ciudat..am adormit in timp ce ma uitam la film...is this a sign?
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells