Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Apr 2010, 12:30   #121
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Pe mine mă enervează că bărbaţii trec prin focuri, săbii, acizi şi alte modalităţi de tortură ca nişte adevăraţi eroi, fără să crântească, dar dacă au o mică tăietură şi îi pansează o gagică strâng din dinţi de nu e adevărat.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2010, 12:42   #122
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Saruturile din finalul filmelor.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2010, 12:56   #123
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Mă mai enervează faptul că orice armă, avion, elicopter, bombă atomică... pot fi folosite de orice gagică fără instrucţiuni pentru că.. dă bine pe ecran.

Ah şi găsisem astea despre filmele horror, cică:
http://www.dreadcentral.com/story/51...-movie-cliches
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.

Last edited by vave : 16 Apr 2010 at 13:02.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2010, 13:02   #124
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by SoX:
Saruturile din finalul filmelor.

Cu un zoom out preluuuung al camerei (daca sunt in aer liber). Da, sunt adorabile.


- Sangele din coltul gurii care apare la aproape orice muribund impuscat (fie si in degetul mare de la piciorul stang).
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2010, 17:51   #125
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Dacă cineva e la maşină şi află că trebuie să meargă altundeva, mereu acel "altundeva" va fi în direcţia opusă, deci trebuie să bage o întoarcere cu frâna de mână... sau pe acolo.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2010, 16:12   #126
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Chestii pe care le inveti din filme


In timpul oricarei anchete a politiei, va fi necesara cel putin o vizita la clubul de strip-tease.

Majoritatea cainilor sunt nemuritori.

Toate paturile au cearsafuri speciale in forma de L care ajung pana la umerii femeii, dar numai pana la mijlocul barbatului de langa ea.

Oricine poate pilota usor un avion la aterizare, cu conditia sa fie dirijat din turnul de control.

Odata aplicat, rujul nu se ia niciodata – nici macar la scufundari in costum de scafandru.

Sistemul de tevi de ventilatie a unei cladiri este ascunzatoarea perfecta. Nimeni nu se va gandi sa te caute vreodata acolo si poti ajunge in oricare alta parte a cladirii fara dificultate.

Daca iti reincarci arma, intotdeauna ai mai multa munitie decat trebuie – chiar daca nu aveai pana atunci deloc.

Daca vrei sa te dai drept ofiter german, nu va fi nevoie sa ai accent german.Poti nici macar sa nu vorbesti germana.

Turnul Eiffel se vede de la orice geam din Paris.


Un barbat nu va da nici un semn de durere cand ia cea mai grea bataie, dar va scanci cand o femeie ii va ingriji ranile.

Daca se vede undeva un geam urias, cu siguranta cineva va zbura in curand prin el.

Cand platesti un taxi, nu e nevoie sa te uiti la portofel cand scoti banii, ci ajunge sa scoti bani la intamplare. Va fi cu siguranta suma exacta.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2010, 16:13   #127
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Chestii pe care nu le-ai stii daca nu te-ai uita la filme


E mereu posibil sa parchezi masina direct in fata cladirii unde vrei sa intri.

Un detectiv poate rezolva o crima de-abia dupa ce e suspendat din functie.

Daca te apuci sa dansezi pe strada, toti cei peste care dai stiu si ei toti pasii de dans.

Majoritatea laptopurilor sunt destul de puternice ca sa poata contracara sistemul de comunicatii al oricarei civilizatii invadatoare extraterestre.

Nu conteaza daca esti in inferioritate intr-o lupta de arte martiale – toti adversarii tai vor dansa intr-un fel amenintator in jurul tau, fiecare asteptand cu rabdare sa fie atacat pana cand l-ai batut pe cel dinainte.

Daca cineva e lovit si isi pierde cunostinta, niciodata nu va suferi o contuzie sau vreo leziune grava.

Nimeni implicat intr-o urmarire cu masini, jaf, explozie, eruptie vulcanica sau invazie extraterestra nu va intra in stare de soc.

Sectiile de politie dau ofiterilor teste de personalitate ca sa fie siguri ca li se da un partener care este exact opusul.

Cand sunt singuri, toti strainii vorbesc englezeste intre ei.

Intotdeauna poti gasi o drujba daca ai nevoie.

Orice usa incuiata poate fi deschisa fie cu o carte de credit, fie cu o agrafa, cu exceptia cazului cand e usa unei case in flacari in care e un copil incuiat inauntru.

Un gard electric, suficient de puternic sa omoare un dinozaur, nu va face nici un rau unui copil de 8 ani.

Stirile TV care contin o veste despre ceva foarte important sunt difuzate exact in momentul cand deschizi televizorul.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2010, 13:25   #128
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
In 5 pagini nu s-a mentionat cel mai evident si periculos cliseu:

Fata super-buna, megafutabila, cunoscuta de toti si cu tzatze mari se indragosteste in final de un pampalau, de un ratat, un nimeni, care se tine dupa ea ca un catel castrat. Initial doar el era atras de ea, pentru ca mai apoi, ea dupa ce s-a certat cu un baiat (mai) adevarat, sa se duca fix in bratele eunucul virgin ce-i sopteste, ceea ce a invatat papagal, "Utilizari ale integralelor improprii".

Alt cliseu, la fel de cretin, este ala in care barbatul trebuie sa isi ceara scuze femeii pentru ca e barbat.
ex. el vorbeste cu o duduie, il vede prietena si se supara. Suparata, cum e ea, pleaca de acasa. El are remuscari interioare groaznice din cauza faptului ca a vorbit cu o duduie. Disperat si patetic, tipu' o cauta pe prietena, o gaseste, ii da un inel, isi cere iertare, se pune in genunchi, ii suge tocul, se postituteaza cu poponari, isi introduce un tampon in fund etc. Orice e penibil, nemasculin si lipsit de demnitate el face pentru fata aia,


P.S. La a doua chestie am exagerat un pic, dar ideea e aceasi

Last edited by danonino : 29 Jun 2010 at 13:27.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2010, 14:22   #129
marius93
Veteran
 
marius93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 153
Cliseu in filmele horror: Tinerii care fac sex vor muri primii.
marius93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2010, 19:06   #130
jansic
Guru
 
jansic
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bright Side of the Moon
Posts: 1,026
sau la cea mai mica cearta, EA pleaca de acasa la mama sau la prietena ei, cu tot cu copii

am observat ca apar foarte des steagul amarican, o reclama sau o sticla de coca-cola, mcdonalds

si, daca in rolul principal este o tipa, ea are intotdeauna o prietena ciudata...
jansic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2010, 19:07   #131
jansic
Guru
 
jansic
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bright Side of the Moon
Posts: 1,026
a, si daca patru sau mai mult de patru (eventual cupluri) pleaca intr-o excursie, clar vor muri!
jansic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2010, 09:35   #132
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by jansic:
a, si daca patru sau mai mult de patru (eventual cupluri) pleaca intr-o excursie, clar vor muri!

Asta chiar mi s-a intamplat mie. Am fost singurul supravietuitor al grupului. Acuma nu stiu daca faptul ca drujba era la mine iar ceilalti nu fugeau suficient de tare a contat.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2010, 09:42   #133
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Asadar, ati tinut pina la urma forumeetingul ala cu drujba si nu m-ati invitat?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2010, 10:21   #134
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
A fost doar un forumeeting foarte restrans la care am participat eu plus cativa forumisti care, din pacate, couldn't make it out of that trip (ca sa zic asa). Dar imi amintesc ultimele lor cuvinte ("Chambord please NOOOOOOOOOOOOOO" ) inainte de a fi hacuiti de un individ care nu a fost prins nici pana in ziua de azi (din pacate n-am reusit sa-i vad fata pt a-l identifica ulterior la politie, purta si o masca de sudor, deci iti dai seama ca nu aveam cum sa-l dibuiesc )
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2010, 11:04   #135
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Ca tot sintem la clisee, nu cumva ti-a scapat tipa cea mai simpatica din grup, aia cu cele mai beton tzitze? Ne intoarcem sa vedem?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2010, 11:06   #136
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Care? io?? Pai vb aia, sunt aia buna (in ambele sensuri) deci in final va omor pe amandoi si ma aleg si cu vreun flacau focos
Ha! V-am zis-o
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---

Last edited by copila_satanista : 30 Jun 2010 at 11:09.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2010, 09:44   #137
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Da. Mi-a scapat. Sunt si io om ce sa-i faci. Tocmai la ultima imi cazuse masca de sudor si mi-a fost atrasa privirea de balcoane nu ma mai concentram bine si nu mai tinteam deloc k lumea cu drujba aia, fir-ar sa fie. Ai avut noroc tu copkila tu ! Din pacate pentru ele illo, corinka, im.kino, etc n-au avut aceeasi bafta. N-ati mai auzit de ele cam de atunci, nu ?
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2010, 09:48   #138
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
sa stii k la ele ma gandeam. deci tu erai vinovatu'
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2010, 09:51   #139
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Nu recunosc decat in fata Marii Adunari Nationale
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2010, 09:55   #140
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Nici de vave nu prea ati mai auzit de cind s-a aventurat prin padurile reghinene, este?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells