Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Sep 2012, 01:27   #101
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by robertsandu:
@Mercutio, în cazul în care totul este imaginat de scriitor, atunci se duce dracului și ultima fărâmiță de realism pe care ar fi putut-o avea filmul. Atunci, îți pun întrebarea, dacă lucrurile alea nu s-au întâmplat, ci sunt, de fapt, rolul imaginației unui scriitor ratat, atunci care este scopul filmului? Ca să văd ce poate fabula un dobitoc? Sunt complet de acord cu Federico aici, filmul își pierde din valoare tocmai fiindcă nu se rezumă la a fi dur, dar realist.

pui in chestiune scopul si valoarea filmului: daca tu nu le regasesti, eu nu pot sa-ti impun ideile mele. ce scop si ce valoare au Alice in tara minunilor, Calatoriile lui Gulliver?
un tip face o "calatorie" si te ia cu el, iti povesteste ce a vazut intr-un univers unde, de obicei, nu ai acces. binenteles, unele scene sunt verosimile, altele prezentate in mod exagerat, potrivit vederilor autorul, unghiul din care priveste el, subiectivitatii lui. iar eu unul nu vreau un punct de vedere impartial. nu vreau reportaj. eu vreau opinie, vreau viziune inteligenta asupra lucrurilor.
nu inteleg de ce un film trebuie sa fie in intregime realist. valoare nu rezida doar in realism. de unde ideea asta? care ar trebui sa fie etalonul, Moartea domnului Lazarescu? eu unul m-am cam plictisit de genul acesta de realism. a devenit deja o formula, o reteta.
vreau mai degraba sa vad filme filme socante, imprevizibile, suprarealiste, absurde pe alocuri daca se poate, cu umor si cu indrazneala. in genul lui bunuel, bertrand blier, arrabal.
but that's just me.

Last edited by Mercutio : 02 Sep 2012 at 04:42.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2012, 09:02   #102
robertsandu
Veteran
 
robertsandu
 
Join Date: May 2012
Posts: 224
@Malombra, nu, a fi un observator și a decide să nu intervii (nici chiar când, poate, este cazul) nu sunt semne ale unui comportament deviant. Însă a decide tu, de la tine putere, că ai dreptul să alegi cine moare și cine trăiește pe lumea asta (vezi Hitler, Stalin etc.) este chintesența devianței de tip moral. Și cu asta chiar am spus tot. Este clar că suntem diferiți și că, în cazul ăsta, nu vom ajunge niciodată la un consens. Probabil că nici nu trebuie.

@Mercutio, nu trebuie ca orice film să fie de un realism pur ca Moartea Domnului Lăzărescu, am spus doar că eu aș fi apreciat mai mult Ex Drummer dacă ar fi urmat acea abordare neutră în locul unui umor ironico-vulgar bazat pe dispreț. În fine, fiecare apreciază tentele și stilul unui film în felul lui propriu, așa că discutăm aici doar de dragul de a vorbi despre filme. În rest, eu sunt ferm pe poziție - la fel cum sunt convins că și tu, și Malombra, sunteți.

PS: Eu n-am nimic cu filmele absurde, șocante, suprarealiste etc. Am o problemă doar cu Ex Drummer.

Last edited by robertsandu : 02 Sep 2012 at 09:07.
robertsandu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2012, 11:36   #103
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
wtf
deja exagerti si suferiti
treziti-va prieteni e un film facut pentru amuzament , pur amuzament ce-s suferintele atea de critici pe voi? baietii din echipa era toti sparti si-au zis sa faca un film.Nu s-au gandit la scop , valoare pula mea...nu-i "o suma de adjective" e un film de comedie.
nu ma apuc sa dau cu degetu`n sus au in jos dar o dati grav in suferinte ca sa nu spun penibilitate cu "criticile" astea. Prieteni comentati simbolistica unui episod din Tom si Jerry i apropo , poate pareti inteligenti vorbind in termeni ai genului, dar pentru cineva care intelege si are nervi de consumat cu asta totu`i plin de non-sens.
wake the fuck up.
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2012, 13:49   #104
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by reivan:
wtf
deja exagerti si suferiti
treziti-va prieteni e un film facut pentru amuzament , pur amuzament ce-s suferintele atea de critici pe voi? baietii din echipa era toti sparti si-au zis sa faca un film.Nu s-au gandit la scop , valoare pula mea...nu-i "o suma de adjective" e un film de comedie.
nu ma apuc sa dau cu degetu`n sus au in jos dar o dati grav in suferinte ca sa nu spun penibilitate cu "criticile" astea. Prieteni comentati simbolistica unui episod din Tom si Jerry i apropo , poate pareti inteligenti vorbind in termeni ai genului, dar pentru cineva care intelege si are nervi de consumat cu asta totu`i plin de non-sens.
wake the fuck up.

amice reivan, de aia venim noi aici. ne place sa trancanim despre filme. sa despicam firul in patru.
asta e si scopul jocului de fata, poate n-ai remarcat. deci sugestia ta e cam nepotrivita. nu se face sa ceri unor jucatori sa numai joace jocul lor preferat. daca cosideram noi ca ceva nu e clar, intram in prelungiri. e ok sa nu-ti placa jocul nostru. sunt multe altele pe aici, de aia forumul are atatea sectiuni.
merci pentru intelegere si numai bine!
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2012, 14:27   #105
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
e un joc sa te certi cu altii despre nimic?vreau si eu zic....
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2012, 14:40   #106
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by reivan:
e un joc sa te certi cu altii despre nimic?vreau si eu zic....


argumentam. nu ne certam. mai ajungem cateodata la o disputa, dar care are obiectul ei.
incercam sa clarificam lucruri. oricum, in comparatie cu cei care discuta politica, de exemplu, suntem mici copii.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2012, 15:52   #107
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by reivan:
wtf
deja exagerti si suferiti
treziti-va prieteni e un film facut pentru amuzament , pur amuzament ce-s suferintele atea de critici pe voi? baietii din echipa era toti sparti si-au zis sa faca un film.Nu s-au gandit la scop , valoare pula mea...nu-i "o suma de adjective" e un film de comedie.
din cauza unei astfel de aprecieri superficiale ma temeam cand am zis ca este nociv. asta-i un film pentru cei educati sa-l inteleaga asa cum ati facut-o voi, cei care i-au dat thumbs up, in special, malombra.
e de-ajuns ca unii, care considera non sensuri discutiile despre ce au simtit in timpul vizionarii toti cei care l-au vazut, sa considere ca e este o gluma si sa spargi fete, sa sodomizezi sau pur si simplu, sa te comporti ca "eroii" nostri din film si asta, sub pretextul handicapului mental.
robert se intreba la inceput ce parere ar avea un belgian despre filmul asta. pai, eu cred ca, una buna. si nu sunt de acord ca ar fi avangardist. poate doar pentru o anumita parte a lumii.
pentru a vedea partea urata a vietii unor astfel de oameni, dar punand-o intr-o postura hilara, de-a dreptul spumoasa pe alocuri, trebuie sa ai o anume educatie, sa fii pregatit sa gusti asemenea meniu, fara sa simti repulsie si mila. ori, asta-i chiar lumea lor degradata, lume pe care ei o vad in fiecare zi si care nu-i deranjeaza. sunt baietii care colcaie prin gunoaiele (pardon, boschetii de pe strada), dar au si ei un mare talent (discutabil), care anuleaza tot ceea ce este famat si imbecil in jurul lor.
as vrea sa cred ca toti cei care formeaza publicul percep lucrurile astea. si daca da, atunci ii voi da si eu thumbs up cu toata inima. fie si pentru hipnotismul de care vorbea Malombra, fie si pentru povestea imprevizibila de care amintea "dl.simt artistic educat."
eu nu m-am pronuntat vehement pentru interzicerea unor astfel de filme, ca din experienta amara proprie, stiu foarte bine ce inseamna sa interzici(de-aia am tot dat exemplele alea inainte). doar am incercat sa-mi exprim parerea vizavi de chestiunea acelei autocenzuri absolut necesare, pentru ca, tot ce inseamna expresie artistica sub forma asta, sa fie gustata, perceputa, savurata si-atat, ca o experienta cinematografica socanta, fara sa fim tentati vreodata sa credem, ca putem trai fericiti ca ei.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2012, 16:45   #108
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Auzi , ce parerea ar avea un belgian despre filmul asta. Dar un luxemburghez? un ungur? ..conteaza chiar asa de mult?
Audrey Malombra a debitat niste chestii ciudate despre film , ma jur ca parca mai potrivit era un cometariu de genul ala la un episod din Scooby Doo.
Continui sa cred ca aberati despre filmul asta , la alte filme citeam si eram de acord cu ce scriati voi aici dar la asta uitati ca filmele nu-s toate manifestari artistice , ca nu toate au mesaj si ca pur si simplu un film de comedie mai nesimtit asa ca asta e doar un film. Nu-i operatie pe creier , accept si-mi place si mie sa disesc filme , dar la asta pur si simplu nu merge , nu-si are locul.
Si m-am abtinut sa comentez la certurile puierile ale lui Malombra cu White inca de mult si atunci spuneau nimic dar deh..pareau inteligenti.

Last edited by reivan : 02 Sep 2012 at 16:47.
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2012, 16:49   #109
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by reivan:
Auzi , ce parerea ar avea un belgian despre filmul asta. Dar un luxemburghez? un ungur? ..conteaza chiar asa de mult?
.
conteaza atata cat conta si moartea regelui Baudouin.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2012, 17:29   #110
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by reivan:
Continui sa cred ca aberati despre filmul asta , la alte filme citeam si eram de acord cu ce scriati voi aici dar la asta uitati ca filmele nu-s toate manifestari artistice , ca nu toate au mesaj si ca pur si simplu un film de comedie mai nesimtit asa ca asta e doar un film. Nu-i operatie pe creier , accept si-mi place si mie sa disesc filme , dar la asta pur si simplu nu merge , nu-si are locul.
Ai perfecta dreptate. E o "comedie" nesimtita si atat.

Iar faptul ca un film de doi bani ca asta a ajuns cel mai discutat din istoria tuturor turneelor de pe Cinemagia, cu peste 100 de mesaje, spune ceva. Si nu ceva de bine...
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2012, 17:47   #111
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
spune că-s celebru și că am gusturi trollface

reivan cam are dreptate...
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2012, 18:03   #112
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
[quote=Twinsen]
Originally Posted by reivan:
Iar faptul ca un film de doi bani ca asta a ajuns cel mai discutat din istoria tuturor turneelor de pe Cinemagia, cu peste 100 de mesaje, spune ceva. Si nu ceva de bine...

dar e cat se poate de firesc Twinsen! despre un film bun, daca toata lumea e de acord ca e bun, ce mai ramane de discutat? mai nimic. la fel despre un film prost, daca toata lumea cade de acord ca e prost. ori filmul de fata e un film controversat si e normal sa starneasca discutii.
dar imi scapa total atitudinea voastra. care e problema ca discutam despre filmul asta?
n-ai decat sa inchizi topicul daca deranjeaza in asemenea masura discutiile (ma intreb pentru ce suntem aici daca nu pentru asta?)
eu am devenit deja incomod pentru unele persoane, vezi rvn, care tot arunca intepaturi ("votul canadian" "dl. simt artistic"). well, ma lipsesc cu usurinta de o asemenea atmosfera.
sa triumfe consensul! macar aici daca nu la alegeri.

Last edited by Mercutio : 02 Sep 2012 at 18:09.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2012, 19:07   #113
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Mercutio, nu cred ca esti "incomod" pentru cineva. Ai destula vechime ca sa stii deja ca Cinemagia nu e cel mai pasnic si confortabil forum, iar acum e *mult* mai civilizat decat era pe vremuri.

Nu te-a oprit cineva sa discuti cat vrei pe threadul asta. Eu am facut o observatie, care nu iti era adresata tie, ci intregii comunitati, ca atunci cand un astfel de film devine cel mai discutat dintre zecile(sutele?) care au intrat in cele 3 turnee, eu personal am senzatia ca ceva nu e normal. Altora poate li se pare ok. Nu trebuie sa cadem de acord si nu e cazul nici sa luam totul personal.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2012, 21:00   #114
robertsandu
Veteran
 
robertsandu
 
Join Date: May 2012
Posts: 224
Orice film transmite ceva, este unul din motivele pentru care mă pasionează cinematografia. E foarte bine că filmul ăsta are 100+ comentarii. Eu am schimbat câteva replici interesante cu Mercutio, fără să ne certăm vreo secundă, si, chiar dacă nu am ajuns la un acord, oricum nu ăsta era scopul vizat de noi doi. Eu am discutat până acum generos toate filmele din acest turneu.
robertsandu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2012, 23:01   #115
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Final de vot

Thumbs up: 4
Thumbs down: 5
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2012, 01:28   #116
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
Originally Posted by reivan:
certurile puierile ale lui Malombra cu White inca de mult si atunci spuneau nimic dar deh..pareau inteligenti.

şi tu..pari. înapoi pe stadion, prietene!
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2012, 01:40   #117
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
Originally Posted by robertsandu:
Este clar că suntem diferiți și că, în cazul ăsta, nu vom ajunge niciodată la un consens. Probabil că nici nu trebuie.

unde intră stalin în discuţia asta? nu, nu trebuie , pentru că eu nu culeg din filme numai capre cu trei iezi, care să ne arate că suntem toţi frumoşi şi fără cusur. în fine.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2012, 12:58   #118
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Malombra o tine tot in nimicuri.
Audrey , poate esti tu o femeie educata , dar esti mai rupta-n figuri decat un om de pe stadion.
Ma jur ca daca mai filozofezi atat despre nimic vin cu toata galeria la "usa ta" si-ti cantam ceva de Mort..Mozart
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2012, 13:23   #119
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
hai, vino. nu te ţine, băieţică. nu te ţine nici să înţelegi ce *filozofez* eu aici, d'apoi să te deplasezi atîta drum. iar figurile mele nu's de tine, carygrantule.. să-mi cînte un mort despre alt mort? ar fi interesant şi plicticos la culme, în acelaşi timp. încă un luzer adăugat la lista de ignore .
__________________
m

Last edited by Malombra : 03 Sep 2012 at 13:25.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2012, 15:42   #120
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
adevar graiesti malombra , teoria nimicului si teoria batului de chibrit sunt de neinteles pt muritori , dar pentru o fiintaa superioara sunt ca 2+2.
Macar de-as fi singurul care nu intelege de ce filozofezi tu despre nimic la un film de comedie facut la betie dupa cateva joint`uri Ma inclin in fata maretiei tale.
God Bless Malombra , the queen of nothing.
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells