Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Jul 2012, 18:26   #101
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Arthouse pe bune ar fi 2 (Songs+Beehive). Celelalte intra tot la arthouse ce-i drept, dar e altfel de arthouse, mult mai light. De altfel chucky a votat cu thumbs up y tu mama tambien si lilja. Head-on si MoM sunt mult mai putin arthouse decat lilja de exemplu.

LE: Acum am observat ca ar fi 2 din 6 de fapt, probabil asta a generat confuzia, sry.

Last edited by Liviu- : 04 Jul 2012 at 18:31.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2012, 18:37   #102
loud.rocks
Guru
 
loud.rocks
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 302
Originally Posted by Twinsen:
Tine de generozitatea fiecaruia si in egala masura de cultura cinematografica sa gaseasca un film pentru toata lumea, nu sa se gandeasca doar la gusturile proprii.

Eu sunt de parere ca asta-i aproape imposibil. Cred ca si cel mai intensiv efort de a gasi un astfel de film ar nemultumi unii useri. Iti dau si un exemplu, desi e posibil sa fie nepotrivit: iau chiar cazul tau din primul turneu, cand l-ai propus pe Shunji Iwai. Banuiesc (daca ma insel atunci imi cer scuze) ca l-ai ales, pe langa faptul ca iti place foarte mult, in speranta ca va placea si altora si ca vor descoperi ceva nou si in acelasi timp bun. Daca imi aduc aminte a iesit chiar din prima, si a avut parte de mai multe critici dure (desi s-ar fi vrut ar fi un film decent, nici arthouse, nici comercial, care sa placa intr-o mai mica sau mai mare masura tuturor - n-a fost deloc asa).
S-a intamplat, de asemenea, sa iasa din turneu regizori ca Tarkovski sau Bunuel care aveau deja un statut de favoriti si despre care foarte multi s-au declarat entuziastmati (mai ales ca atunci se votau propunerile, deci oarecum iti alegeai exact filmele/regizorii care te asteptai sa-ti placa).
Si la fel s-a intamplat, indiferent de ce film sau regizor a fost vorba. Bad TIming (care iarasi a avut o poveste cel putin decenta, n-a fost nici arthouse dar nici film de mana a doua, si care s-a vrut sa placa la cat mai multa lume a avut parte si de critici si a fost eliminat in final). Daca ar fi propus cineva Forrest Gump sau La vitta e bella, ar fi avut cel putin o critica de genul ca sunt prea comerciale, ca forteaza nota sau ca ofera dramatism gratuit.
Deci cred ca e nevoie de prea mult noroc ca sa-ti atingi scopul, iar sincer, felul in care a decurs pana acum turneul mi se pare extrem de reusit: toate filmele au terminat pe "plus", majoritatea chiar la o diferenta mare de scor. Eu zic ca asta ar fi scopul de baza, sa placa cat mai multor useri, nu tuturor (daca am avea solutia la cea de-a doua varianta sa sti ca as fi categoric de acord cu aceasta).

Inca ceva: un al doilea scop, personal, al fiecaruia, mi s-ar parea acela de a face tot posibilul de intelege filmele propuse de ceilalti, sau macar de a intelege motivul pentru care au fost propuse, ce le-a placut celor care le-au ales. Iar faptul ca ai ramas dezamagit de vreo propunere n-ar trebui sa fie neaparat un esec, mai degraba un imbold de a participa si mai tare la discutii sau de depune niste eforturi in plus pentru a-l pricepe.
Pana la urma, vizionarea un film care are un anumit statut si pe care multa lume care are intr-adevar un cuvant de spus il lauda mi se pare o experienta in sine, cu atat mai mult cu cat e animata de discutii pe baza acestuia.

Last edited by loud.rocks : 04 Jul 2012 at 18:51.
loud.rocks is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2012, 18:45   #103
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Ai pai eu am inteles din 5.Ca altfel ziceam Spirit Of The Beehive.

Mie imi place sa le impart asa:

ARTHOUSE:The Spirit Of The Beehive,Songs From The Second Floor
PARTHOUSE:Lilja 4-ever,Gegen Die Wand
FARTHOUSE (alta rima mai buna n-am gasit):Y Tu Mama Tambien,Memories Of Murder
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2012, 18:59   #104
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
@loud.rocks

Scopul turneului anterior era descoperirea de noi regizori. Turneul asta are alt scop. Da, e greu previzibil daca un film va placea tuturor, dar e clar ca filme ca Spirit of the beehive si Songs from the second floor nu vor placea unora. Liviu a remarcat corect ca acestea inca nu sunt majoritatea, insa se vede o tendinta de a deveni majoritare.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2012, 20:37   #105
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Eu nu consider Lilja 4 ever say Y tu mama tambien arthouse ci drame foarte bine regizate. De ce nu-mi place / nu suport arthouse-ul...nu pentru că n-aș reuși să înțeleg anumite chestii dintr-un astfel de film, consider că sunt destul de inteligent pentru chestia asta dar pentru mine filmul înseamnă: 'chestie care te face să te simți bine, te amuză, nu te plictisește'. Nu cred că scopul filmului a fost acela de 'hai să regizăm filme cât mai greu de înțeles, să încercăm să exprimăm ceva atât de subtil încât nici noi să nu ne dăm seama ce am încercat'. La fel ca și teatrul, filmul e o formă de entertainment. Când mă uit la un film, nu vreau să gândesc ( cu mici excepții ), vreau să mă simt bine. Deci, n-am nimic cu cei care agrează astfel de pelicule, poate într-o zi când n-o să rămână absolut nimic de vizionat în afară de arthouse voi da o șansă genului. Până-și mai face apariția ceva pe placul meu, o să continui cu filmele de grad B....Z cu ninja, vârcolaci, monștrii din plastilină, măicuțe și chuck norris pentru că tre' să se uite cineva și la alea.

Mă tot gândesc ce să propun când îmi vine rândul, ca să am măcar un thumbs up

Last edited by chuckyfan : 04 Jul 2012 at 20:41.
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2012, 20:49   #106
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
chucky, nu te te obliga nimeni sa-ti placa filmele arthouse, cu atat mai putin sa le vezi, ideea era ca pana acum au fost doar 2/6 filme arthouse, deci consider ca n-ai motiv pentru a te plange... inca.

PS: Drame foarte bine regizate sunt si multe filme arthouse. E o chestie mai mult de abordare decat de gen.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2012, 21:48   #107
oneflyride
Veteran
 
oneflyride
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 192
Eu cred ca e OK daca mentinem balanta actuala intre arthouse-entertainment mai serios. Doar sa nu se cada in celalalt extrem
oneflyride is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2012, 16:04   #108
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
As propune si eu o chestie: cei care vor sa intre in turneu trebuie sa urmeze aceleasi reguli ca cei care vor sa se reinscrie dupa ce le-a trecut randul. Nu poti fi pe lista de asteptare runde intregi, sa nu ai nicio contributie in turneu si apoi sa vii sa propui.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2012, 16:11   #109
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Total de acord.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2012, 16:17   #110
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Ok, din acest moment se aplica regula asta. Ea insa NU se va aplica la cei deja inscrisi, conform regulamentului in vigoare atunci.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2012, 16:24   #111
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
As dori sa reamintesc o regula importanta:
Forumistii aflati pe locul 1 si 2 in lista sunt obligati sa comunice prin mesaj privat organizatorului filmul pe care il propun, cu minim 3 zile inainte de inceperea rundei. Daca nu vor comunica la timp filmul, sunt eliminati din concurs.

Varu, MinRep va rog trimiteti-mi filmele pe care le propuneti.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2012, 16:40   #112
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Cedez alegerea urmatorului film lui MinRep si doresc sa ies din turneu, in sensul ca nu doresc sa mai propun filme.

Last edited by varu : 05 Jul 2012 at 16:47.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2012, 17:20   #113
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
varu, am o rugaminte...m-as bucura tare mult daca ai putea sa ignori anumite discutii de pana acum si sa scrii de ce ai recomandat El espiritu de la colmena. Eu chiar asteptam cu nerabdare si recenzia ta. (p.s.: imi pare rau ca n-o sa am ocazia sa aflu ce-ai fi propus in continuare)
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2012, 17:28   #114
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Namaste:
varu, am o rugaminte...m-as bucura tare mult daca ai putea sa ignori anumite discutii de pana acum si sa scrii de ce ai recomandat El espiritu de la colmena. Eu chiar asteptam cu nerabdare si recenzia ta. (p.s.: imi pare rau ca n-o sa am ocazia sa aflu ce-ai fi propus in continuare)
Subscriu...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2012, 17:49   #115
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Namaste:
m-as bucura tare mult daca ai putea sa ignori anumite discutii de pana acum

Cu asta nu pot fi de acord. Cei care au votat negativ nu au ignorat propunerea lui varu si nici parerea celor care sustin filmul. Trecand peste asta si eu vreau foarte mult sa vad o noua propunere din partea lui varu, asa cum am vrut sa vad si filmul asta.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2012, 18:33   #116
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Ooof, Liviu. Ma refeream la discutiile in contradictoriu, care normal ca taie cheful de orice participare si care nu vizau filmul in sine.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2012, 18:36   #117
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Nu cred ca alea erau problema
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2012, 18:40   #118
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Oricare ar fi fost problema (daca a fost vreuna), imi mentin punctul de vedere. We want more from varu.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2012, 15:45   #119
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Cred ca indeplinesc conditiile sa mai bag o fisa, nu?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2012, 15:47   #120
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Sigur, te inscriu imediat.
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells