Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Jan 2010, 19:21   #81
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Adanci mesajele din cantecele Senilei, adanci si remarcele tale vizavi de mine. Du-te, vezi-ti de treaba, soarbe din priviri personalitatea lui Oprescu, fa orice, numai lasa-ma cu aberatiile.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 23:05   #82
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Im.Kino:
Dar e atat de adevarat - apropo de ce zicea cineva mai sus, ca 2000s sucked - de la acest album, plus confirmarea Stripesilor cu White Blood Cells, a fost clar ca, in fine, cosmarul/blestemul 90s was finally dead and gone.
Nu stiu cine a zis mai sus, dar eu chiar sunt de parere ca the the 2000's sucked in muzica (cu mici exceptii bineinteles). In afara de post-rock, nu mai e nici un alt curent care m-a impresionat foarte tare prin evolutia sa pe parcursul deceniului asta, insa nu pot sa ascult post-rock in fiecare zi. A fost un deceniu bun si pentru zona experimentala, dar pe ei ii privesc separat. Indie-ul nu ma deranjeaza, dar ma plictiseste de cele mai multe ori, in frunte cu puzderia de 'the' bands care mi se par o apa si un pamant. (Am incercat sa ma entuziasmez cu The Strokes, dar n-am reusit. Mi se par decenti si capata puncte in plus pentru Julian care are cel mai frumos nume de rockstar, dar cam atat. ) Americanii au promovat niste insipizi ca Death Cab For Cutie si Neutral Milk Hotel. Muzica electronica s-a reoerientat spre kitschul anilor 80. R&B-ul, popul si celelalte chestii comerciale au devenit absolut penibile in comparatie cu ce se facea in anii 90. Hiphopul de calitate a disparut complet. Deceniul asta pentru mine a fost un dezastru. Aproape toate trupele si artistii de dinainte de 2000 care imi placeau au inceput sa imbatraneasca si sa scoata albume tot si tot mai proaste. Asa ca I'll just stick to the 90's, singurul deceniu care ma multumeste pe toate planurile si pe care l-am descoperit tocmai incercand sa fug de anii 2000.
Nu vreau sa supar pe nimeni, just my two cents.

Ah, si Jack White mi se pare cam overrated
Iar Interpol, Editors, White Lies si alti epigoni intarziati de-ai lui Ian Curtis nu prea ma ating cu nimic. Pur si simplu imi pierd interesul dupa trei-patru piese consecutive.

Dar sunt total de acord cu laudele aduse celor de la Arcade Fire, mi se par un caz aparte in deceniul asta. Ei si inca o mana de artisti solo.

inca un edit: am uitat sa pun emo la socoteala, pe lista de orori. desi trebuie sa le multumim ca they provided comic relief. altfel, imi intaresc si mai bine concluzia de decade fail.

Last edited by miercuri : 14 Jan 2010 at 23:18.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 07:53   #83
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Cele mai multe dintre genurile pe care le mentionezi, pentru mine nu exista (emo,. hip hop, R&B).

Ma refeream la indie, post rock, post brit, la americana si (nitel) la electro.

De acord, la primele albume ale fiecaruia, si Editors si Interpol il imitau pe Curtis - dar nu si dupa.

Am uitat sa-i mentionez pe Decemberisti, pe Nick Cave care s-a reinventat/s-a intors la anii 80, pe Morrissey, care a renascut - ce sa fac, all in all, pentru mine a fost un deceniu infinit mai bun decat 90s-ii. Imi apar afirmatia dar, evident, nu incerc s-o impun drept litera de lege, God forbid!
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 09:01   #84
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Hai ca anii '90 n-au fost rai deloc:
http://digitaldreamdoor.nutsie.com/p..._songs90s.html
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 09:43   #85
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Evident iti respect gusturile, miercuri, dar marea majoritate a afirmatiilor din tirada ta impotriva anilor 2000 sunt false. Anii 90 ce-i drept au fost minunati dintr-o multime de motive (cel primordial pt mine: explozia Radiohead which happens to be my fav band).

Best joke: Jack White overrated oh dear , e cateva clase peste Richey, Nicky sau whoever
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 09:55   #86
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Originally Posted by Judex:
Hai ca anii '90 n-au fost rai deloc:
http://digitaldreamdoor.nutsie.com/p..._songs90s.html

Notorious BIG, Puff D, Warren G, Sare & Piper (cu En Vogue, no less!), si cam prea multi altii - la rock songs?!

asta e unul mai realist

http://rockmusiclists.wetpaint.com/page/100+Greatest+Rock+Songs+of+the+90's
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".

Last edited by Im.Kino : 15 Jan 2010 at 09:58.
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 10:00   #87
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Eram convins c-o sa se lege cineva de aspectul asta. Ideea era de o lista cu titluri si trupe excelente, muzici cum nu s-au scos nici pe departe in anii 2000.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 10:07   #88
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Excelente, da, dar numai cateva dintre ele...

Chestie valabila si pentru anii 2000, de altfel

http://pitchfork.com/features/staff-...he-2000s-20-1/

si continuarile....
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 10:29   #89
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
@ImKino
Avand in vedere faptul ca anii '90 au insemnat pt mine liceu si facultate, cred ca e normal sa-mi placa acele piese mai mult. Nimic de-atunci pana acum n-a reusit sa depaseasca Metallica '91, spre exemplu, in materie de preferinte personale. De aceea nici nu m-am aruncat la un top muzical al anilor 2000.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 10:34   #90
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Im.Kino:
iar la capitolul piese, Roscoe-ul lui Midlake

am si eu pe lista de ascultat - The trials of Van Occupanther
si au scos album nou chiar acum cateva zile

and pitchfork ...aw yeah

@bremen: Radiohead s-au lasat de mult si ei de versuri "explicite" si populare , Creep aparuse pe cand erau si ei just another alternative band (before "The Bends")

Last edited by Chambord : 15 Jan 2010 at 10:39.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 10:43   #91
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Originally Posted by Judex:
@ImKino
Avand in vedere faptul ca anii '90 au insemnat pt mine liceu si facultate, cred ca e normal sa-mi placa acele piese mai mult. Nimic de-atunci pana acum n-a reusit sa depaseasca Metallica '91, spre exemplu, in materie de preferinte personale. De aceea nici nu m-am aruncat la un top muzical al anilor 2000.

Pai si eu am facut si liceu si facultate tot in anii 90, dar nu mi-a placut niciodata Metallica (da-mi Dio, Alice Cooper, Black Sabbath anytime!). Am fost paralela cu grunge-ul (mi s-a parut mereu a-melodic). Am urat de-a binelea R&B-ul, rap-ul, hip hop-ul si valul de soliste care trageau pisica de coada. Prin urmare, am ramas cu brit pop-ul (minus Oasis - yuk!) si niscai indie american - intr-un fel, se explica usurinta cu care am imbratisat anii 2000, nu?
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 11:05   #92
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Aha, erai rockerita soft, white collar, nu ca noi betivani de Gradinita si Turist.

Serios acum, da, intrucatva se explica. Eu imi amintesc ca nu suportam Depeche Mode in prima parte a deceniului, mai exact in liceu. Iubita mea de-atunci ii asculta, asa ca din cand in cand trebuia sa rezist. Cu timpul chiar am inceput sa-i apreciez muzical. Deci pot descoperi ulterior calitati unor elemente care nu m-au tusat initial, dar anii 2000 chiar mi s-au parut cam saracuti comparativ cu decada anterioara.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 11:20   #93
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
I was worse than that - eram arestata temporal in anii 50-60-70... da' sa nu spui la nimeni

Nu am inteles niciodata pasiunea pentru DM - continui sa n-o inteleg, dar asta e.

Nu-i nimic, o sa apreciezi anii 2000 la finele lui 2019 - cand situatia va fi fie mult mai proasta (comparativ cu finele lui 2009) , fie mult mai buna (datorita bazei puse de acest deceniu ce tocmai s-a-ncheiat ).
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 11:34   #94
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
@ImKino
Hmmm. I seriously doubt that.

Da, faza cu DM si isteria a fost de coma in epoca. Daca stau sa analizez un piculete mai atent, cred ca de fapt asta ma (si ne) aducea la exasperare - transformarea unei singure trupe in curent muzical cu tot ce decurge de aici: moda proprie, discoteci proprii (depechoteci - se asculta numai DM, oh God!!!) etc. Ziceai ca-s clonati, afisau infatuare, un soi de fanatism quasiemo, dadeau senzatia de blegeala mai ceva ca hippiotii intarziati, de care insa ma apropia foarte mult muzica, bautele... Abia cand depecherii s-au mai domolit intrucatva, am reusit sa fac abstractie de toate astea pentru a putea aprecia muzica trupei.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 11:35   #95
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
@ Bremen So we are the same, you and me... Minus DC++ - inventie mai odioasa nu cred ca exista.

@Judex - intr-o nota mai superficiala - Dumnezeule, tinuta aia odioasa!!!
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 11:43   #96
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Blugi evazati deschisi ca nuanta, perciuni fortati peste obrajii imberbi, balanganitul ala extatic...
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 11:52   #97
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Corect, Prodigy alt fenomen asemanator, dar de mai mica anvergura.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 19:01   #98
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Thumbs up

Rammstein - Liebe Ist Für Alle Da

Cui ii mai place videoclipul la Pussy?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 19:37   #99
moltisanti88
Guru
 
moltisanti88
 
Join Date: Nov 2008
Location: Bucuresti
Posts: 360
Cel cenzurat sau necenzurat?

Oricum, ultimul Rammstein e foarte bun!
moltisanti88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 19:39   #100
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by moltisanti88:
Cel cenzurat sau necenzurat?

Oare care?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells