Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Jun 2007, 13:49   #861
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Vanatorii de zmeie de Hosseini, filmul vine in Romania pe la sfarsitul anului

Posibilitatea unei insule de Houellebecq, cartea se ecranizeaza acum, cu autorul pe post de regizor, scenarist. In rolul principal: Benoit Magimel.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2007, 14:51   #862
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by keepwalking:
"Reportajele mele" - Felix Brunea Fox, cel mai mare reporter interbelic al Romaniei.
nu e Felix, ci Filip
oricum, isi semna reportajele F. Brunea-Fox
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2007, 20:24   #863
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
a citit cineva "Arsa de vie"-Suad???? nu e beletristica dar mie mi-a placut foarte mult... alta carte care mi-a placut "Travesti"- Cartarescu
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2007, 20:28   #864
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
Originally Posted by lady_mystyque:
alta carte care mi-a placut "Travesti"- Cartarescu

:shock: la Budila e locul acestui mare geniu al :w00t: postmodernismului :w00t: romanesc...
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2007, 21:10   #865
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da' de ce tocmai acolo? :?
(Intreb, cä-n garä la Budila am filmat gara "Zorileni" din "F.L.D.P.", douä zile la rând, läsând peste noapte decorul instalat, normal. A doua zi-n zori, în tren era unu' care venea prima oarä la Budila cu-o treabä, a väzut täblia cu "Zorileni" si n-a coborât pân-la Intorsura Buzäului! - Gata cu off-topicu'!)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2007, 21:34   #866
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
domnu Pitbull, nu ati citit travesti...firul narativ se desfasoara, precum un ghem a lui mamare, la Budila, intr-o tabara...
on topic: nu stiu de ce il iubesc pe Cartarici femeile, dar stiu de ce nu il iubesc intelectualii...atata mostra de antitalent rar mai vezi, nu neg, poezia 80/ista isi avea farmecul ei, cu chiuveta indragostita si alte obiecte neinsufletite, dar nenea ar fi trebuit sa se limiteze la atat...cel putin acum vad ca mai scrie doar pt Elle..imi pare rau sa denigrez cititoarele publicatiei, dar he gets what he deserves..
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2007, 22:22   #867
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
N-am citit "Travesti", ce-i drept... :oops:
Si-i la fel de drept cä nu cunosc opera cärtäricianä atât de bine încât s-o judec. Desi, întradevärmente, de poezia optzecistä fui si eu amorezat, la acea vreme (si-acuma recit cu aceeasi voluptate "Garofita"!) Cât despre actualele-i, cel mai frapat mä simt de un eseu în care descria trecerea lui Vadim, flancat de bodyguarzi, prin Cismigiu. Bile aurii (:happy: percutante observatii si comentarii. Bile ros-verzulii (:oops::sick: scria "trebuiau". Cärtärici, Cärtärici...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2007, 22:30   #868
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
Originally Posted by devil_doll:
domnu Pitbull, nu ati citit travesti...firul narativ se desfasoara, precum un ghem a lui mamare, la Budila, intr-o tabara...
on topic: nu stiu de ce il iubesc pe Cartarici femeile, dar stiu de ce nu il iubesc intelectualii...atata mostra de antitalent rar mai vezi, nu neg, poezia 80/ista isi avea farmecul ei, cu chiuveta indragostita si alte obiecte neinsufletite, dar nenea ar fi trebuit sa se limiteze la atat...cel putin acum vad ca mai scrie doar pt Elle..imi pare rau sa denigrez cititoarele publicatiei, dar he gets what he deserves..
:? ma rog si mie imi plac mai mult poeziile (cateva) decat proza dar travesti e ma rog ciudat dar destul de dragut in nebunia lui ... e intrigant putin macar si pentru ca nu intelegi care e realitate si care e fantezia lui.... intr-un final cartea analizeaza cauza nebuniei unui om ar mie imi place psihiatria si psihanaliza stii tu de gustibus.... iar pt cei care nu au citit-o eu zic sa o citeasca (ca nu ia mai mult de 2 zile in ritmul cel mai lent de citit) si dupa ceea sa-si faca singuri o parere...
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2007, 22:37   #869
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
Precum doar la eseistica mai da si cartarici cu parerea in ultimii ani e de bine..cartile compuse din pamflete iarasi i se potrivesc, fictiunea nu e ceva la care moncherul sa exceleze. Pe mine nu atat lipsa lui de talent ma enerveaza (asta o vad in atatea parti incat la un moment dat devii vaccinat impotriva ei), cat aceasta impostura in care se balaceste de cateva decenii: el nu e postmodernist indiferent cat s-ar da cu partea lui ganditoare de pamant si oricat ar incerca francezii sa ni-l reintroduca noua pe gat. Acea etapa au atins-o altii cu alte doua decenii inaintea lui. Si e chiar pacat sa iesim cu un Cartarici in lume (da, e contemporan si ce? avem un Ecovoiu, un Stanca mult mai rasariti daca vrem scriitura actuala), care scrie de-ampicioarele, atat din punct de vedere a subiectului cat si a gramaticii...
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2007, 22:40   #870
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
Originally Posted by devil_doll:
Precum doar la eseistica mai da si cartarici cu parerea in ultimii ani e de bine..cartile compuse din pamflete iarasi i se potrivesc, fictiunea nu e ceva la care moncherul sa exceleze. Pe mine nu atat lipsa lui de talent ma enerveaza (asta o vad in atatea parti incat la un moment dat devii vaccinat impotriva ei), cat aceasta impostura in care se balaceste de cateva decenii: el nu e postmodernist indiferent cat s-ar da cu partea lui ganditoare de pamant si oricat ar incerca francezii sa ni-l reintroduca noua pe gat. Acea etapa au atins-o altii cu alte doua decenii inaintea lui. Si e chiar pacat sa iesim cu un Cartarici in lume (da, e contemporan si ce? avem un Ecovoiu, un Stanca mult mai rasariti daca vrem scriitura actuala), care scrie de-ampicioarele, atat din punct de vedere a subiectului cat si a gramaticii...
well you have a point there... anyway "Travesti" e singura care-mi place...ca in rest nu ma dau in vant dupa proza a la cartarescu
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2007, 23:40   #871
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by devil_doll:
Precum doar la eseistica mai da si cartarici cu parerea in ultimii ani e de bine..cartile compuse din pamflete iarasi i se potrivesc, fictiunea nu e ceva la care moncherul sa exceleze. Pe mine nu atat lipsa lui de talent ma enerveaza (asta o vad in atatea parti incat la un moment dat devii vaccinat impotriva ei), cat aceasta impostura in care se balaceste de cateva decenii: el nu e postmodernist indiferent cat s-ar da cu partea lui ganditoare de pamant si oricat ar incerca francezii sa ni-l reintroduca noua pe gat. Acea etapa au atins-o altii cu alte doua decenii inaintea lui. Si e chiar pacat sa iesim cu un Cartarici in lume (da, e contemporan si ce? avem un Ecovoiu, un Stanca mult mai rasariti daca vrem scriitura actuala), care scrie de-ampicioarele, atat din punct de vedere a subiectului cat si a gramaticii...
si chiar asa, delirati fara nici o retinere.
Cartarescu e un mare creator, e si un om admirabil...
nu fiti ridicoli.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2007, 11:10   #872
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
:lol: :lol: asa e, si manelel sunt muzica ambientala de inalta relaxare, tara noastra merge intr-o directie mirifica in care cainii vor fugi cu colacii in coada si tu ai dreptate...
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2007, 15:31   #873
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
mi s pare absolut ridicol sa negi talentu lui cartarescu
adik cum: atitia oameni inteligenti, cititi, culti si d gust il ridik in slavi, il premiaza si-l propun pt nobel (no less!) si vine cutarik si zice k n-are talent!?
haida-de: TOTI e prosti, domne!?? :shock:
i don't buy that!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2007, 17:15   #874
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Alex Leo Serban:
mi s pare absolut ridicol sa negi talentu lui cartarescu
adik cum: atitia oameni inteligenti, cititi, culti si d gust il ridik in slavi, il premiaza si-l propun pt nobel (no less!) si vine cutarik si zice k n-are talent!?
haida-de: TOTI e prosti, domne!?? :shock:
i don't buy that!
e mai mult decat ridicol, e prostie curata. nu pentru ca nu ar fi de acord cu oamenii inteligenti, cititi, bla bla ci pentru ca nu l-a inteles.
si il asigur pe acest cutarica ca bine facem sa iesim in lume cu cartarescu fiindca cei care s-au incumetat sa-l citeasca nu l-au mai lasat din mana.
si nu numai gagicile (asta chiar ca e o aberatie) :shock:
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2007, 17:20   #875
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
am eu o problema cu calculatorul sau pagina asta chiar nu poate fi accesata? e drept ca laptopul asta ma cam curenteaza,... :?
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2007, 17:39   #876
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
Originally Posted by devil_doll:
Precum doar la eseistica mai da si cartarici cu parerea in ultimii ani e de bine..cartile compuse din pamflete iarasi i se potrivesc, fictiunea nu e ceva la care moncherul sa exceleze. Pe mine nu atat lipsa lui de talent ma enerveaza (asta o vad in atatea parti incat la un moment dat devii vaccinat impotriva ei), cat aceasta impostura in care se balaceste de cateva decenii: el nu e postmodernist indiferent cat s-ar da cu partea lui ganditoare de pamant si oricat ar incerca francezii sa ni-l reintroduca noua pe gat. Acea etapa au atins-o altii cu alte doua decenii inaintea lui. Si e chiar pacat sa iesim cu un Cartarici in lume (da, e contemporan si ce? avem un Ecovoiu, un Stanca mult mai rasariti daca vrem scriitura actuala), care scrie de-ampicioarele, atat din punct de vedere a subiectului cat si a gramaticii...

ohh mon Dieu, ce inepþii...cît de sãtul sunt de furibunzii anticãrtãrescieni ºi de eternele lor turpitudini ...Cãrtãrescu, dragã pãpuºa_dracului, scrie Dumnezeieºte...
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2007, 18:05   #877
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
Originally Posted by devil_doll:
:lol: :lol: asa e, si manelel sunt muzica ambientala de inalta relaxare, tara noastra merge intr-o directie mirifica in care cainii vor fugi cu colacii in coada si tu ai dreptate...
hai ca aici ai dat-o in extrema rau de tot .... :shock: si apocalipsa vine in curand nu?????... :hmm:
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2007, 19:34   #878
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
cartarescu transformat in vitel gras, aurit si inzorzonat, de catre idolatrii sai imi pare un pigmeu ce se zbate sa atinga recordul la saritura in inaltime...
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2007, 20:07   #879
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
@ als: daca mergem pe argumentul ca daca atatia oameni gusta entertainmentul de masa ce este Cartarescu (can anybody say Romanian Paulo Coelho, cu o singura diferenta, Cartarescu nu vinde cat a vandut Alchimistul doar in cele cateva sute de tari publicate dintr-un motiv foarte simplu, nu avem marketing, caci in schimb la categoria talent bat cam in aceeasi directie>o) te contrazici....sa ne amintit ca s-a mai folosit odata argumentul: daca e sa ne luam dupa bo, atunci Titanic este incununarea productiei cinematografice si a celei de-a saptea arte. E, in aceasi directie merge si Cartarecu, doar ca el ar lua bronzul, din motive de marketing mentionate mai sus.
@klein
Scuza-ma, ce anume nu este de inteles la Cartarescu, unde anume se afla acea profunzime absolut imposibil de cuprins de mintea mea ingusta si idioata?
1.Exista multe cazuri in care recunosc pur si simplu ca desi mie nu imi place ceva, are o valoare pe care eu nu o gust. True, Cartarescu nu gust, dar orice om cu o oarescare pretentie de la literatura pe care o citeste vede cu ociul liber ca oricare dintre urmatoarele Orbitor, Travesti, De ce iubim femeile, Visul (Nostalgia)- da, uimitor, pe aceeasi argumentatie cu als le-am citit pe toate, in speranta sa vad undeva sclipirea. It escapes me.
2. Eu nu i-am dat nimanui in cap pt ca ar citi Cartarescu, dar sa il ridici la mare literatura este ilar si impropriu. Si this is what ticks me off> avem si alti scriitori, scriitori din aceeasi generatie cu el, care au o latura mult mai profunda decat eseistica de ce iubim femeile. Once again: doar fiindca este mai mediatizat decat altii asta chiar il face cel mai bun?
Iar sa sustii ca acel domn scrie dumnezeiste sa imi fie cu iertare e blasfemie. Provoc pe origine care i-a citit in intregime maretul opus sa imi dea doar o mostra de scriitura inteligenta, care nu cade in ridicol absolut din motive de metafore prost folosite si o imagine distorsionata asupra propriului eu a creatorului. Si nu vreau exemple din poezie, am recunoscut ca acela era singurul domeniu in care Cartarescu era decent (nu extraordinar, nu genial, doar decent).
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2007, 20:17   #880
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
OMG!
dar esti tenace. si ridicol. daca te fascineaza proza religioasa, mistica a lui Dan Stanca, atunci e clar. chiar lasa-ne pe noi in "desertul postmodern" al lui Cartarescu - ne simtim bine.
punct.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:01.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells