Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Apr 2007, 14:11   #821
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cat dragä, chiar crezi cä meritä... nu atâta "efort intelectual" (cä nu era necesar!), ci mäcar... timp, în valoare absolutä, dedicat lui Ambrablurica? In plus, nu spui nimic nou, toate astea sunt evidente, respirä, STRIGA din toate acele betii gongorice de cuvinte bombastice lipsite de fond si, de regulä, folosite incoerent si sfertodoct. Apropo, recent s-a nimerit sä discut problema cu cineva în cunostintä de cauzä, care mi-a confirmat vechea impresie: un copilas speriat, frustrat, complexat, care se ascunde, în panicä, sub o imensä fanfaronadä, brutalitate mimatä si alte poleieli - un atotcuprinzätor exercitiu de penis-enlargement. Pretinsul "Bad MotherFucker" e un "Sad MomBoobSucker". Iar profilul psihologic pare suficient de bine fixat ca sä nu se mai desteleneascä pânä-i häul. Pânä si Freud s-ar plictisi. Iar în CineMagia, aerul a devenit mai respirabil de câteva luni încoace. Lasä-l în amaru' lui.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2007, 14:38   #822
cat ballou
Junior
 
cat ballou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 42
nici nu stiu daca e vorba de timp sau de risipa intelectuala. mie mi-e groaza mai degraba de tavalugul care urmeaza tuturor interventiilor la discursurile lui. Ambra are o forta, o indirjire inepuizabila in a urmari, haitui, insulta, in a culege informatii din viata reala si de a abuza de ele. e de domeniul psihopatologiei. traiesc cu senzatia ca imi sufla mereu in ceafa, oricit l-as ignora, si-mi vin mereu in minte dialogurile din Fat-Frumos din lacrima, alea cu "arunca peria", "arunca gresia", "arunca naframa". asta sfredeleste muntii si pirjoleste padurile pentru tot felu de cioace cu miza mica.

n-are nimic demn sau barbatesc in el. e o jivina trista si compulsiva.
__________________
no rest for the wicked
cat ballou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2007, 14:49   #823
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ai perfectä dreptate, în fond, dar presupun cä esti si oarecum mai sensibil; Ambrablurica îsi epuizeazä potentialul stresant doar atâta vreme cât pästreazä un anumit mister (adicä, pret de câteva mesaje - în parametri forumicesti), pe urmä nu mai inspirä decât milä si amuzament. Oricum, ea nu existä prin sine, ci prin stärile pasagere negative pe care le inspirä - prin urmare, s-o ignoräm; va face implozie.
Si, oricum, mult mai important e alt lucru:
SA NU DEVENIM OFF-TOPIC!

* * *

So, back to:

Sunt nevoit sä inscriu printre cärtile îndrägite (nu tocmai preferate, dar totusi, impresia pozitivä e substantialä!), "Circul nostru vä prezintä:" de Lucian Dan Teodorovici. Am citit-o recent, si-i voi face o recenzie. De fapt, cu ea am planuri mai mari. Romanul a fost scenarizat, iar proiectul face parte din lotul cu cântec de anul ästa de la C.N.C. Desi cartea e realmente foarte bunä, mä tem cä filmul o va compromite nedrept si crud. Motivele pe care îmi bazez aceastä supozitie le voi expune pe larg, în topicul special pe care am sä-l deschid la "Atelierul de scenaristicä" - începând chiar cu recenzia. Va fi foarte interesant sä urmärim drumul acestui proiect, de la un roman foarte bun, la un film... vom vedea cum.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2007, 20:48   #824
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
@Ambra
Cine e ... cat ballou ?
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2007, 21:14   #825
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
That was fuсking painful.

Exactitatea si eruditia cu care penalizeaza doamna neshte chestii pe care eu unul doar le banuiam mai demult mi se par impresionante.

ii recunosc semnatura: am vazut-o undeva pe forumul lui gheorghe pana acum un an, cand s-a desfiintat sau s-a schimbat, sau nu stiu ce a patit ala..

eu unul ma declar gata sa invat de la ea, ca stie mult mai multe decat mine.

tanti, dati si meditatii ?
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2007, 01:50   #826
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
Ambrozie, ti-a zis-o mã fata: elegant, frumos...stiu ca e naspha , tu cu cohones, ea farã ... da asha-i e-n tenis ( sau în penis, cum ai spune dumneata)
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2007, 02:23   #827
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by cat ballou:

Daca pentru tine Superman si Pokemon descind din mitic, deh, se explica, esti la virsta.... pentru mine pot fi personaje cult. Iar tot ce-ai insirat, de la Umbanda la Santera, New Age si Wicca, vorbeste despre sincretism si hibridizare, cultural&religious melting pots & pizza slices. La fel ca si schema generativa a basmului la Propp, asa sta treaba si cu ce-mi bagi tu la inaintare. Nu faci combinatii de n luate cite k pe niste structuri arhetipale, pretinzind ca obtii arhetipuri. Sint doar derivate. Polenizari sau polimerizari.

Superman, ca si Batman este un culture hero, redivivus. Simte the call, cum zice Campbell, are forte supranaturale, se imbarca upon a quest, exista o solutionare a conflictului, are weaknesses and superpowers si, la finalul interventiei lui, lumea este mai buna, chiar daca nu a invatat scrisul, cititul si tainele agriculturii. Da' am impresia ca habar n-ai ce e aia culture hero. Te-ai legat de Umbanda si Santera (sic!, e Santeria toata ziua, care e, in esenta, aceeasi treaba cu Umbanda), pe care le-am amintit, da, dintr-un spirit sincretic si pamfletar, dar discutia era despre emergenta unor mituri noi, lucru pe care tu il refutai with impunity. Iti mai dau un exemplu, ca sa te edific once for all: miturile sint si ele reglate istoric si cultural. Exista mituri noi care apar, fara a manifesta nici un element constitutiv din miturile de baza (care or fi alea, poate le stii). Mitul bunului salbatic, de exemplu, ajunge la apogeu in perioada descoperirilor geografice (Magellan & co), desi fusese vizitat si de Marco Polo in Milionul si de alti trekkeri prin travelogue-uri. Dar el e mit nou, nu e mit regenerat din schema bazica de care tot amintesti tu. Pentru o serie de mituri noi, de epoca pre- si moderna, iti recomand eseul lui Stephen Greenblatt, din care am mai tot citat copios pe aici si aiurea.

Originally Posted by cat ballou:
Chiar daca ai formulari defectuoase, gen "miturile nu sint legate de durata nedeterminata" si continui cu "pot aparea, de minuta cu religii noi(si laice, parca, asa erau comunizmu' si nazismu')", inteleg ca prin asta vrei sa tragi presul de sub picioare conditiilor sine qua non afiliate mitului: timpul primordial - cel al genezei si al initierii, plasat undeva departe, in picla inceputurilor, unde abia sageata protoistoriei razbate - si caracterul sacru. Ai bagat-o la plesneala si pe asta: "Borges vedea doar patru povesti mitologice mari si late". Stiai tu ceva, dar este vorba despre cele patru categorii ale mitului. Si pe asta au picat multi bravi barbati de acord, de la Campbell la Barthes, de la Eliade la Comarnescu.

Eram sigur ca nu o sa citezi fraza in intregime, pentru ca ar fi facut sens: am spus ca miturile nu sint legate de durata nedeterminata (aici tre' sa il iei de urechi pe Eliade, pentru sintagma asta), ci ca pot aparea de mînuþã cu religii noi si laice, chiar si in modernitate. E greu cu frazele compuse mai alambicat decit subiect plus predicat, nu? Tot din Eliade am citit (desi si Jung prevestea asta) de mitologii noi, nazismul si comunismul. Citeste-i, dracu, cartile, nu le mai rasfoi. Iar daca la Borges am zis patru povesti mari si late, nu inteleg cum nu ai putut sa sesizezi pamfletul acolo.


Originally Posted by cat ballou:
Sincer, Frazer e prea sus pentru cineva care baga nazismul si comunismul in categoria miturilor. Notiunile pentru tine nu prea-s purtatoare de vector semantic si te joci urechistic. Trebile celea se intituleaza utopii, ca sa stii, cind mai scrii pe alte forumuri.

In privinta utopiilor si a distopiilor, iti recomand un post de-al meu scris acum citiva ani, tot pe forumul asta. Vorbim acolo si de The Land of Cockagne, si de Utopia, si de Campanella, amintim chiar si de Augustin, ne pricepem sa insailam date ce tin de geografia paradisului terestru. Cu bunavointa, aducem si citate din Jacques le Goff.

Originally Posted by cat ballou:
Si ca sa-ti mai imbogatesti orizontul spiritual, afla ca nici macar Mitul pesterii - scris de Platon - nu e tocma' un mit, ci o disertatie alegorica, nici diversele ispite si fapte eroice ale sfintilor catolici, rataciti prin bestiarul polinesian, chilian, patagonez sau botswanez. Pentru mit e nevoie de toate proiectoarele orientate in racursi spre fabulos, e nevoie de acel genuine clash of the titans, nu de toccate in chei minore, cu 7 masuri furate de ici si alte 7 de colo, pattern pe care il cunosti foarte bine, caci l-ai imbratisat instantaneu in maniera de a-ti alcatui discursurile, avind impresia ca ejti original.

Ah, atacurile ei la persoana si ironiile de doi lei. Cit de rectiliniu imi trasezi tu mie traseul catre iesirea din pestera. Ce ne facem, insa, il aducem in discutie pe Sfintul Anton doar ca sa aratam ca am privit tablouri de Bosch? Nu imi zici acum si ca legendele sint intr-o relatie de descendenta cu miturile, ca de acolo deriva ele? Mai zi-mi-o pe aia cu miturile care circula pe cale orala, pina sint capturate de culegatorii de folclor, mai baga alea 4 mituri ale poporului roman, cu citate din legenda mesterului manole, ca imi dau seama la ce nivel poti vorbi tu despre mituri: la nivel de seminar de facultate de umanioare.

Bref, miturile si derivatele lor, legendele, reprezinta sistemul cu care membrii unei societati, indiferent de datul spatio-temporal, opereaza in definirea si organizarea realitatatii, acolo unde metodele stiintifice fie esueaza, fiind sint imposibile. De-asta antropologia e stiinta mai degraba calitativa, decit cantitativa, baga la cap. Dincolo de definitia asta de semi-dictionar, miturile sint plombele pe care membrii tuturor culturilor si subculturilor le pun in gura realitatii, to fill in the gaps.

Gata, nu mai am nimic de adaugat.
Ah, nu.
Ca tot schimbul asta de re-plici a fost pe sistemul securist Ctrl + F, tre sa rid putin de tine, amintindu-mi cum perorai grozava pe alt forum de duduia Harmony Korine. Te-am corectat atunci, o fac si acum: fiecare sex tre sa-si vada lungul nasului.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2007, 05:51   #828
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Ambra Blu:
Hai, sictir, da-te-n s*****.
LOL !
Originally Posted by Ambra Blu:
Habar n-am. O doamna la vreo 30 si ceva de ani, catre 36-35, cred, de pe cinspe mii de forumuri, care m-a tot mincat de c**** o buna bucata de vreme - desi nu m-a vazut vreodata in viata reala - si care ma enerveaza imediat ce impleteste un rind in spatiul virtual. Pardon, mai multe rinduri, ca dumneai scrie mult, cu pofta de educatie apostoliceasca a invatatorului din pravale baba. Si nu ma mir deloc ca cei care se bucura la exercitiile de prestidigitatie a femeii sint Pitbull, un batrinel ratat, si Airlight, un regizor monteur care stie prea bine ce parere am despre filmele domniei sale.
Pusesem intrebarea da' nu am avut rabdarea sa-i citesc postul kilometric, viata e scurta si frumoasa de ce plm sa mi-o pierd citind ce scrie pisica balu. De-abia dupa ce am citit ce ai scris tu m-am sinchisit sa lecturez cate ceva si am avut neplacuta surpriza sa constat ca are un stil asemanator cu tristul personaj Marge Grudgenson (parca asa ceva). Avand in vedere ca acest mic flame a izbucnit pe acest topic, as dori sa-l lasati aici, pentru ca e cea mai interesanta chestie pe care am citit-o in ultimul timp pe cinemagia.

Originally Posted by Ambra Blu:
PS: Despre mine, stie toata lumea cine sunt, cine ma vrea, ma place-asa si-asa.
ASA E !
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2007, 08:11   #829
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
continuati! - ma distrez :happy:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2007, 08:37   #830
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Originally Posted by Ambra Blu:
Airlight, un regizor monteur care stie prea bine ce parere am despre filmele domniei sale.

Bai prietene,

adica ce problema ai tu ca am inceput sa fac filme cu 10 ani de montaj pe branci ?

am fost cel mai bun in ce am facut, sa stii si tu.

si poate inca o data o sa mai fiu.

scorsese a inceput asa, von trier a inceput asa, sigur - vorbesc respectand proportiile.

cat despre ce pareri ai tu la ce fac eu, mi se desface. obtin prea greu ce fac in munca mea ca sa ma uit macar la parerile tale.

nu ma aduce ca argument intr-o polemica a ta virtuala.

si oricum, she shitted you from above.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2007, 08:41   #831
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Airlight:
am fost cel mai bun in ce am facut, sa stii si tu.
Cateva exemple, pls ? :?


Originally Posted by Airlight:
scorsese a inceput asa, von trier a inceput asa
:huh:

Originally Posted by Airlight:
she shitted you from above.
Unde ?
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2007, 08:46   #832
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
tu mai usor monser, singurele lucruri pe care le-ai inteles din posturile de dinainte sunt 2 injuraturi, asta cam spune tot..
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2007, 08:49   #833
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Airlight:
tu mai usor monser, singurele lucruri pe care le-ai inteles din posturile de dinainte sunt 2 injuraturi, asta cam spune tot..
Moncher, nu te inflama, da-ne si noua doua exemple din minunata ta opera. Daca am vazut si mi-a placut o sa te laudam cu totii, da nu ne lasa si ... si cu banii luati. Da-ne ceatza de pe ochi.

Avem de-a face cu o noua grungensoniada, mai mult trista decat vesela.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2007, 08:53   #834
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
atunci tie o sa-ti dau niste dvd-uri cand ne vedem, bine asa ?
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2007, 10:38   #835
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
si crezi k va intelege cva din filmele lu matale? (intrebare retorik, dar poti sa si raspunzi :lol

i mean - c'mon, va place-nu va place, ambra l are cu filmele, k e antipatic unora, k are gura bogata & spurcata e partea a 2-a, da individu asta (carminume that is) n-a inteles nimic din 'conversatia' & 'blowup', din godard pricepe doar k 'actiunea stagneaza', ii plac serban marinescu, 'showgirls' & such stuff... :w00t: faptu k este SI antipatic kiar nu mai conteaza!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2007, 12:17   #836
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Alex Leo Serban:
i mean - c'mon, va place-nu va place, ambra l are cu filmele, k e antipatic unora, k are gura bogata & spurcata
Da, le are. Ce e al lui e pus deoparte.
Originally Posted by Alex Leo Serban:
'conversatia'
Sa-mi arati unde am zis asta.
Originally Posted by Alex Leo Serban:
'blowup'
Filmu' cu elicea brun maronie ramane in continuare un cacat. Golf imaginar sa joci tu cu a ta familie.
Originally Posted by Alex Leo Serban:
din godard pricepe doar k 'actiunea stagneaza'
Extragi din context, deh nu toti suntem asa de subtili si rafinati ca cititorii de LIBERTATEA, stii tu, fituica aia de 0,5 bani in care cica scrii de 11 ani. :lol: :lol:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
ii plac serban marinescu
Marinescu are meritele lui si vreo 2 filme peste media productiilor autohtone.
Originally Posted by Alex Leo Serban:
'showgirls' & such stuff...
Da, mi-a placut. Tu esti fan 300, asa ca ce sa mai comentam.
Originally Posted by Alex Leo Serban:
:w00t: faptu k este SI antipatic kiar nu mai conteaza!
Nici nu as dori sa fiu altfel. Simpatiile le manifest fata de prieteni, nu de necunoscuti.
@Airlight
Astept niste titluri totusi, poate dau de ele pe odc, sunt curios sa vad ce ai facut. Daca imi plac am sa ma pronunt pozitiv fara nici un fel de retinere. Oricum, din cei care se dau mari scule p-aici, foarte putini au filmat ceva. Pentru acestia respect. Din ceea ce stiu eu destul de putini la numar.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2007, 17:02   #837
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
hai sa nu ne mai cramponam in jmekerii. ma bucur ca nu ti-a placut filmul cu "elicea brun maronie", dar vreau sa aud si motivele. si nu confunda "nu mi-a placut" cu "e de cacat".
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2007, 02:59   #838
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by jeleu:
ma bucur ca nu ti-a placut filmul cu "elicea brun maronie", dar vreau sa aud si motivele.
Dragul meu, la vremea respectiva a fost super argumentat (e mai bine de un an si ceva), cauta si tu topicul cu pricina, parca era deschis de mosh herbert.....
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2007, 07:03   #839
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Carmine Galante:
Sa-mi arati unde am zis asta.

aici:

Trimis: 17 Apr 2007 22:45 Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------

Alex Leo Serban a scris:
2 'nashul' (ok, sint f bune toate 3 (mai ales 2 si 1 ), dar NU peste 'conversatia'

Carmine Galante a raspuns:
Sa fim seriosi, conversatia e de foarte multe ori "adormitoare".
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2007, 11:16   #840
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Carmine Galante:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
'blowup'
Filmu' cu elicea brun maronie ramane in continuare un c****. Golf imaginar sa joci tu cu a ta familie.
tenis? :sleep:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells