Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Oct 2011, 13:44   #801
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
E simplu. Fierbi separat conopida, apoi o scoti din apa in care a fiert si o lasi sa se scurga bine. Pregatesti un amestec din chestii gen oua, branza si smantana. Pui intr-o tava unsa conopida scufundata in amestecul minune si o bagi la cuptor. Pe la sfarsit poti pune cascaval ras deasupra. Merge servita cu putin patrunjel ca sa fie mai cu farmec si la gust si la look si cam asta e. Din nou cantitatile le-am pus dp ochi.
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2011, 20:22   #802
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by MariaMona:
si sfecla rosie cleioasa (dupa ce ma chinuisem sa o tai cu razatoarea cu forme .
nici prin gand nu mi-a trecut vreodata sa pierd timpul cu razatoarea cu forme.
in schimb, ani de zile am experimentat combinatiile de legume, condimente simetode de conservare.
cred ca sfecla rosie e cel mai usor de conservat. nu-ti trebuie decat un cutit si putina rabdare s-o tai in ce forme vrei tu. apoi, asezi bucatile in borcane, pui o jumatate de lingurita de sare, 3 lingurite de zahar si otet pana la dunga de jos a borcanului. completezi cu apa de la robinet,strangi capacele bine si sterilizezi borcanele 15 minute. uite rezultatul:
IMG_5389.JPG
IMG_5391.JPG
IMG_5392.JPG
am inceput sa fac conserve ghidandu-ma dupa doua carticele pe care le-am cumparat din intamplare, cand eram studenta, chiar din magazinul de la facultate, de unde-mi cumparam uneori si cursurile litografiate.pe vremuri, de la Editura Tehinca, vedeau tiparul excelente carti de specialitate din toate domeniile, inclusiv despre arta gatitului. Mona, daca ai drum prin anticariate, nu ezita sa cumperi astfel de carti, daca iti cad in mana. sunt cele mai utile si valoroase dupa mine. nu neaparat retetele, cat mai ales sfaturile gasite acolo, stiu ca internetul este mult mai facil si la moda, dar crede-ma, daca azi stiu sa gatesc, este in mare parte meritul acestor carti de bucate vechi.

Last edited by rvn : 24 Oct 2011 at 20:30.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2011, 20:32   #803
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Si eu tot din carti vechi de bucate ma inspir - am vreo 2 de la mama de prin anii '60 si apoi inca vreo 3 cumparate de tata prin anii '80 - plus un retetar tot optzecist de restaurante. Dar cu pusul conservelor tot nu ma impac - eu am facut sfecla cam asa cum zici tu, dar multi mi-au zis ca trebuia sa pun hrean ca sa nu se strice - iar eu n-am pus ca ziceam ca o fi prea iute si n-or manca fetele... La fel am patit si cu castravetii... Dar pana la urma m-am gandit ca la cele 2 borcane de sfecla rosie, castraveti murati sau zacusca sau gem pe care le-am manca intr-o iarna - tot n-are rost sa fac fiindca am atatea rude si prietene care fac - tot gasesc pe cineva sa ma cadoriseasca.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2011, 23:03   #804
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by marllenn:
Arata foarte bine gogonele dar de ce ai pus borcanele cu capacul in jos, Ana??

Asa am citit ca asa se face la altele, dulceturi, ca sa sigilezi capacul, sa nu mai intre aer. In cazul meu lichidul nu era fierbinte, as fi putut sa le las normale, dar le-am si agitat cu ocazia asta. Mi s-au parut mai dragute asa.

Originally Posted by MariaMona:
Dar pana la urma m-am gandit ca la cele 2 borcane de sfecla rosie, castraveti murati sau zacusca sau gem pe care le-am manca intr-o iarna - tot n-are rost sa fac fiindca am atatea rude si prietene care fac - tot gasesc pe cineva sa ma cadoriseasca.

Ferice de tine Mona
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 21:28   #805
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
iar a stagnat topicul meu preferat din cafenea asa ca nu ma lasa inima sa-l las sa moara.
drept urmare, va ademenesc cu o ciorba banala de vacuta si doua snitele pe care le-am asezonat cu ceva muraturi puse acum doua saptamani.
IMG_5408.JPG
IMG_5409.JPG
IMG_5411.JPG
IMG_5416.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 22:16   #806
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
The Chinese Cook from Shaolin is Back

...with a tocanita de ciuperci & mamaliguta:



zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 22:19   #807
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
cam moale. cred ca ti s-a lipit de stomac exact ca guma de mestecat.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 22:23   #808
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Naughty naughty...

Originally Posted by rvn:
cam moale. cred ca ti s-a lipit de stomac exact ca guma de mestecat.

In primul rand nu obisnuiesc sa inghit guma de mestecat, dar te cred pe cuvand ca poate fi neplacut sa ti se intample asa ceva. In al doilea rand chestia din imagine s-a lipit de stomacul meu personal, ceea ce nu m-a deranjat catusi de putin pentru ca pana sa se intample asta, gustul a fost foarte bun.
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 22:32   #809
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
bun. bun. gustul ca gustul, dar cum ramane cu terciuletul acela diuretic care se vede in farfurie pe post de mamaliguta? si mai are si cocoloase in el...

propun sa facem intrecerea preparatelor care se halesc cu mamaliga.
incepem cu niste sarmale? ce zici?

Last edited by rvn : 02 Nov 2011 at 22:35.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 22:39   #810
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Hmmm... Se strang norii...

Originally Posted by rvn:
bun. bun. gustul ca gustul, dar cum ramane cu terciuletul acela diuretic care se vede in farfurie pe post de mamaliguta? si mai are si cocoloase in el...

Singurul defect al "Terciuletului acela diuretic" cum il numesti tu (si care se numeste in literatura de specialitate mamaliga) a fost ca era un pic prea sarat. Se intampla, dar asta nu se vede in poza.
Te asigur ca nu a avut cocoloase in el deoarece am bunul obicei sa amestec mamaliga tot timpul cat e pe foc si o tin destul, cat sa nu fie nici grunjoasa. Un alt avantaj al acestei operatiuni usor istovitoare este ca nu ti se lipeste de fund (ma refer la oala) si nu trebuie sa cureti si sa racai dupa aceea cu "buretele de sarma"...
Ah, poate acum e momentul sa precizez: n-am gresit niciodata o mamaliga.
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 22:46   #811
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ohhhhhh..respira adanc si scoate facaletul!
Zeno, cu malaiul care se gaseste acum pe piata, n-ai cum sa ratezi mamaliga, dintr-un motiv foarte simplu. ea se prepara exact ca si grisuletul pentru bebelusi. malaiul expandeaza in apa fierbinte. trebuie sa fii doar atent, adica sa nu fii atat de bou incat sa pui malai prea mult in apa si in felul acesta sa te trezesti cu un mare turtoi.
in ceea ce priveste fundul, iti dau un sfat foarte util, tie si altora, pentru a evita lipirea : FA MAMALIGA INTR-UN VAS DE TUCI!!!!!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 22:57   #812
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Vase de tuci

rvn, intr-adevar nu e greu sa faci mamaliga. Cu un minim de atentie oricine poate realiza acest banal preparat intrat in obiceiurile bucatariei romanesti. Vei ramane insa surprinsa ca exista si persoane care "rateaza" aceasta misiune simpla, desi nu sunt la prima incercare...

Inteleg valoarea traditiilor culinare romanesti, dar crede-ma locuiesc intr-un bloc de patru etaje dintr-un oras muncitoresc si n-am intentia sa ajung la desavarsirea tehnica necesara prepararii tuturor aliementelor respectand 100% retetele si folosind uneltele stramosesti. Inca un pic si ai sa imi spui cum sa prepar "oaie la groapa" pe balcon...

Sa nu-mi spui acum ca n-ai folosit niciodata cuptorul cu microunde si iti incalzesti ceaiul cu lemne taiate direct din padure...

Last edited by zeno.marin : 02 Nov 2011 at 23:00.
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 23:03   #813
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ha ha ha
zeno, pe vremea cand si eu locuiam intr-un bloc muncitoresc, tot de 4 etaje, unii dintre vecini aveau obiceiul sa faca mici la gratarul din balcon, nici macar nu se mai oboseau sa-l scoata afara, in curtea din spatele blocului.
inventivitatea romanului e fara margini cand vine vorba de potol si cred ca da, ai fi in stare sa prepari ovina cu pricina in balconul tau...asta daca iti inviti nelipsitii tai prieteni si o condimentati cu nitel vinisor...

P.S. cuptorul cu microunde l-am aruncat. cica are acelasi efect ca si celularul. sper ca stiai...

Last edited by rvn : 02 Nov 2011 at 23:07.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2011, 23:06   #814
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Sau te uiti la Amintiri din epoca de aur
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2011, 00:06   #815
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by zeno.marin:
Un alt avantaj al acestei operatiuni usor istovitoare este ca nu ti se lipeste de fund (ma refer la oala) si nu trebuie sa cureti si sa racai dupa aceea cu "buretele de sarma"...

şi dacă nu ai vase de tuc poţi lăsa oala în apă fierbinte la muiat un timp. Nu se supără să stea în chiuvetă şi tu poţi liniştit să te uiţi între timp la serialul favorit. Apoi o iei frumos şi o speli, fără a fi necesară prea multă intervenţie din partea "buretelui de sârmă."

P.S. O mămăligă ca la carte e aia pe care o faci şi apoi o poţi "răsturna" pe o suprafaţă plată iar ea păstrează forma vasului în care a fost făcută. (Ştii tu, ca atunci când erai mic şi făceai castele de nisip folosindu-te de tot felul de recipiente). Iar dacă e îndeajuns de moale să o poţi tăia cu aţa, wow, eşti expert.

A mea iasă întotdeauna prea tare (din exces de zel, probabil). Da nu-i niciun bai. De cele mai multe ori mămăliga rămasă de la tocăniţă ajunge trântită într-un bol cu lapte
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2011, 04:11   #816
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Libe, nici tu, nici zeno, nici rvn nu stiti ce e bun, dati cu piciorul la bunatatile ce va sint scoase in cale Cel mai bine e cind se lipeste mamaliga de peretii oalei. Atunci se pune lapte la incalzit in ea si se riciie de pe pereti... miammiam
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2011, 13:42   #817
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Originally Posted by rvn:
ha ha ha
P.S. cuptorul cu microunde l-am aruncat. cica are acelasi efect ca si celularul. sper ca stiai...

Nu te cred, dar daca e asa cum spui, sa ma anunti cand iti arunci telefonul
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2011, 13:47   #818
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Indeed...

Originally Posted by anaemona:
Libe, nici tu, nici zeno, nici rvn nu stiti ce e bun, dati cu piciorul la bunatatile ce va sint scoase in cale Cel mai bine e cind se lipeste mamaliga de peretii oalei. Atunci se pune lapte la incalzit in ea si se riciie de pe pereti... miammiam

Asa face maica-mea careia i se lipeste mamaliga in mod frecvent. Realitate este ca dincolo de o lene generica, patenta, specifica entitatii biologice pe care o reprezint, urasc sa curat cratite si tigai soioase. Stau sa ma intreb cui ii place...
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2011, 13:49   #819
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Originally Posted by anaemona:
Sau te uiti la Amintiri din epoca de aur

WOW! Unde cand? Pe ce post?... Sau e numai pe YouTube?
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2011, 14:13   #820
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Originally Posted by dragonfly_drk:
şi dacă nu ai vase de tuc poţi lăsa oala în apă fierbinte la muiat un timp. Nu se supără să stea în chiuvetă şi tu poţi liniştit să te uiţi între timp la serialul favorit. Apoi o iei frumos şi o speli, fără a fi necesară prea multă intervenţie din partea "buretelui de sârmă."

Da, adevarat, dar detest sa am oale si vase in chiuveta. Uneori e inevitabil, dar totusi incerc sa evit pe cat posibil chestia asta, deoarece serialul meu favorit tine mai putin decat dureaza muiatul.

Originally Posted by dragonfly_drk:
fără a fi necesară prea multă intervenţie din partea "buretelui de sârmă."

"Buretele de sarma" este asemeni trupelor de soc ale lui Iliescu - minerii. Cand mijloacele democratice precum muiatul cratitei, emulsia de curatat etc. nu mai fac fata, la cine recurgi?...

Originally Posted by dragonfly_drk:
P.S. O mămăligă ca la carte e aia pe care o faci şi apoi o poţi "răsturna" pe o suprafaţă plată iar ea păstrează forma vasului în care a fost făcută.

Am auzit chestia asta, desi n-am incercat niciodata. Succesul depinde de geometria si dimensiunea vasului precum si de momentul la care se efectueaza operatiunea...

Originally Posted by dragonfly_drk:
(Ştii tu, ca atunci când erai mic şi făceai castele de nisip folosindu-te de tot felul de recipiente).

Cand eram mic foloseam galetusa de plastic STAS 8192/A - 72.

Originally Posted by dragonfly_drk:
Iar dacă e îndeajuns de moale să o poţi tăia cu aţa, wow, eşti expert.

De taiat mamaliga o tai cu aceeasi coarda de pian cu care imi strangulez victimele.

Originally Posted by dragonfly_drk:
A mea iasă întotdeauna prea tare (din exces de zel, probabil).


Hmm, nu indraznesc sa dau sfaturi, dar poate pui prea mult malai...? Just a thought...

Originally Posted by dragonfly_drk:
Da nu-i niciun bai. De cele mai multe ori mămăliga rămasă de la tocăniţă ajunge trântită într-un bol cu lapte

Buna idee! E gustoasa asa.
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells