Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Dec 2011, 15:34   #61
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Originally Posted by Chambord:
.....but I am concerned that so many critics should be so unconcerned with maintaining anything like an objective viewpoint.

Asta nu prea suna bine. E o concluzie cu un oarecare aer de ingrijorare. Hm. Faptul ca iti place un film in ciuda punctelor lui slabe, fara un motiv clar pentru care se intampla asa ceva, asta e putin suspect.... Irationalitatea pasiunilor pentru acest film incepe sa-mi formuleze niste ipoteze paranoice despre subliminalitatea obiectului in chestiune si sub/in-constientul victimelor neajutorate prada unui act cinematografic inexplicabil (pana acum).
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2011, 15:14   #62
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Dap. Incep sa ma gandesc ca poate Malick a pactizat cu o rasa extraterestra (prea o da cu Universu, cu astea) si a inserat mesaje subliminale in film pentru a dociliza pamantenii in vederea unei viitoare alien invasion. Da' cu mineee nu le merge Mam prins io ce vor sa faca bagabontzii si nu-i las sa ne ia planeta, asa without a fight
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2011, 01:14   #63
unleasheD
Novice
 
unleasheD
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 15
Modern

Am citit doar primul articol care a fost cel mai bine realizat tintind mai multe puncte sensibile ale filmului. Precizez inainte de a incepe ca acest post va fi unul scurt si la obiect , nu am sa scriu 2 pagini dintre care 1 pagina jumate legata de regizor si nu de film!
The Fountain , evident este mult peste acest film complex , religios , controversat The Tree of Life dar nu vedeti imaginea de ansamblu pe care Malick vrea sa o exprime. In The Fountain (filmul dupa care Malick , probabil , s-a inspirat) era simplu ... fantana tineretii . Aici e altfel , nimeni nu cauta tinerete ci mai degraba iertare , alinare pentru anumite fapte comise in trecut sau actiuni pe care regreta ca nu le-au intreprins la momentul oportun! Spre deosebire de The Fountain acest Copac al Vietii este un monolog al diferitelor pesronaje , din perspectiva lor asupra vietii (de aici si numele "...of life"). Fiecare prezinta prin propria viziune evenimente ce au marcat viata lor , ce au ratat in viata , ce nu au putut schimba , cat au suferit. Poate ca Malick nu ales la intamplare idea religioasa. Ganditi-va cat de simplu se ajunge de la o discutie despre viata al teme religioase. Religia este , consider eu , o problema a vietii moderne deoarece o parte dintre noi ne calauzim dupa anumite concepte religioase. Dar Malick nu abordeaza asa tema religiei ci mai degraba o rafineaza intr-o forma placuta ce nu te face sa te gandesti la Vatican sau Crestinism in general. "In God we thrust" ! Acest film prezinta viata unei familii din AMerica , ati scapat din ochi acest detaliu se pare.Statele unite ale Americi desi prin conceptul de "antidisestablishmenterianism" se considera a fi un stat separat de Biserica (ca si concept religios) pe monedele (de 5 centi de exemplu) apre gravat "In God we thrust!" . Malick a observat acest lucru si a asociat intuitiv familia americana cu religia. Nu il consider un plagiat pentru ca e total diferit de capodopera "The Fountain" , ii lipseste actiunea dar are acelasi efect "de ganditor filosofic" asupra celui ce il vizioneaza . Malick nu incearca , prin abordarea temei religioase , sa "spele mintile" celor ce ii vizioneaza filmul ci mai degraba sa le arate ca Viata are multe de oferit , minuni la fiecare pas dar pe care omul le trece cu vederea , fiind prea ocupat sa .... traiasca !


Acest review nu se cere a fi unul de expert , nu am vreo pregatire speciala dar mi-am spus parerea si am argumentat constructiv. Accept orice critica legata de ce am scris aici !
Toate cele bune , Daniel.
unleasheD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2011, 10:22   #64
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Prea multa filozofie despre un film foarte aratos dar cu un scenariu subred . Am gasit cheia filmului : praful de DDT l-a facut pe Sean Penn sa aiba probleme cu memoria la maturitate si sa incurce rau borcanele .De aia il amesteca pe Dumnezeu cu dinozaurii .De fapt tatal lui nici n-a fost Brad Pitt ci Penn s-a uitat prea mult la 7 si Fight Club .


bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2012, 23:22   #65
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Citind niste lucruri in ultima vreme... am inceput sa realizez ca acest filmulet isi gaseste multe radacini in Kabbalah antica sumeriana... Interesant.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2012, 20:01   #66
Albedo
Novice
 
Albedo
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 19
Originally Posted by rifa:
Citind niste lucruri in ultima vreme... am inceput sa realizez ca acest filmulet isi gaseste multe radacini in Kabbalah antica sumeriana... Interesant.

Practic, poti sa gasesti corespondente intre acest film si orice sistem initiatic care are la baza un adevar, in sens metafizic, ezoteric. Singura sansa pe care o avea Malick sa faca un film bun, era sa se exprime la un nivel vizual cat mai pur si, pe cat posibil, sa evite orice conceptualizare. Altfel risca sa expuna pur si simplu un amestec de idei, o teorie filozofica, chiar si metafizica, dar imperfecta (cum cred ca este cazul cu The Fountain, desi am vazut demult filmul, sau chiar cu Odiseea spatiala).
Ceea ce incearca Malick sa faca (si reuseste in opinia mea), este sa descrie prin simboluri/imagini lucrul prim, comun tuturor fiintelor, care ar trebui sa trezeasca in sine acea amintire a purei existente. Si cum ar putea sa faca acest lucru, decat luandu-ne dintr-o lume a visului existentei si trecandu-ne prin copilarie, o stare a existentei a carei puritate/realitate nimeni nu o neaga. Spectatorul mai trebuie sa fie si pregatit mental pentru film, sa fie exact ca un copil, fara nicio asteptare, doar cu bucuria de a trai.
Pot fi multe de spus despre film, simbolistica, in ce ma priveste, am cunostinte minime ; mi-a placut mult ce ati scris, in special Federico .
Albedo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells