Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Mar 2008, 17:39   #61
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
kestia asta, scrisa cu galben, cum k tre sa fim toleranti cu toate timpeniile & aberatiile pt k e dreptu omului sa-si spuna o parere (proasta), este d departe cea mai tembela kestie dp forum... :lol:

am mai spus-o - si insist: kiar nu i s poate cere individei sa-si skimbe culoarea?? k naravul, s vd treaba k n-are cum...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2008, 18:39   #62
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
stirnit d un top 10 al fratilor coen (din ult nr al republik), va propun k fiekre sa vina cu cite un top personal...

al meu arata asha:

1 'no country...'
2 'fargo'
3 'miller's crossing'
4 'blood simple'
5 'the big lebowski'
6 'the man who wasn't there'
7 'o brother where art thou?'
8 'barton fink'
9 'raising arizona'
10 'hudsucker proxy'

* o mentiune speciala si pt cele 2 scurte ale lor: 'world cinema' (din omnibusul 'chacun son cinema' compilat d gilles jacob, 2007) & skeciul cu steve buscemi din 'paris je t'aime' (2006)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2008, 20:07   #63
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
al meu:

1. fargo
2. no country for old men
3. big lebowski
4. the man who wasn't there
5. hudsucker proxy
6. barton fink
7. miller's crossing
8. o brother, where art thou?
9. blood simple
10. ladykillers si raising arizona - care m-au lasat rece.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2008, 21:29   #64
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
in ce ma priveste, lucrurile stau asa:

1. no country
2. fargo
3. barton fink
4. the man who wasn't there
5. miller's crossing
6. blood simple
7. o brother... (totusi, e un film foarte bun!)
8. raising arizona/hudsucker proxy/ladykillers

(nu am vazut big lebovski :oops: )

- ete ca si scrierile forumistice au fost invadate de reclame magice!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2008, 23:07   #65
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Dragomara:
Dilema mea, inteligibilã sper nu doar pentru mine, constã în neacceptarea pãrerii celuilalt, dacã lui nu-i place filmul pe care eu îl apreciez automat s-a prostit "di tãt"!
Ai perfectä dreptate: evident cä nu i-o acceptäm - de ce am face-o, când greseste? Sau preferi sä i-o acceptäm când dä cu bâta-n baltä, si sä i-o respingem când are dreptate? Ori, poate, sä i-o primim 100%, färä nici un discernämânt, ca unui profet? Cetepeul nu e profet, garantez - mi-e bun prieten, vechi si de demult. Ii cunosc bine stilul de gândire, îi respect calitätile, si-i înteleg erorile. Deci, vorbesc în cunostintä de cauzä când zic cä s-o prostit di tät. Nu e prima oarä. Noroc cä, atunci când le zice bine, compenseazä.
Originally Posted by Dragomara:
Hmmmm... Mã pune pe gânduri (a se citi fugã) insistenþa asta cu care-i desfiinþaþi pe cei care nu gândesc ca voi, nu au aceleaºi gusturi cu voi, eu fiind genul de om care ºtie cã cei care nu sunt cu noi nu sunt AUTOMAT împotriva noastrã. Raþiunea-mi spune cã aci e ceva putred.
Asa e, este ceva putred aci, si iatä ce anume: cel putin eu si alti câtiva de pe-aici, iubim, respectäm, DORIM interlocutori care nu gândesc ca noi, cäci controversele pot fi fecunde si creatoare - spre deosebire de plicticosenia sterilä a consensului. Dar ne iritä, jignesc si revoltä opiniile contrare care, în loc de a fi sustinute cu artileria si blindatele, au ca arsenal ciomegele putrede (ei bine, da - aci e ceva putred!) si arcurile flescäite, cu sägeti rupte si boante.
Originally Posted by Dragomara:
Lãsaþi, domnule, omul în pace, fiecare are dreptul la o opinie (personalã - ºtiu e pleonasm, dar aci chiar e necesar), numai în comunism trebuia sã gândim ºi sã simþim toþi la fel!
Ai dreptate. Avem dreptul la opiniile noastre opuse alor lui, si ni le sustinem cu tärie. E un duel cinstit, pe care acel partener care spune imbecilitäti îl pierde - pe mâna lui, nu a noasträ! Deci, considerând cä abereazä pernicios, tragem în el, si vedem dacä-l doborâm sau nu. Dacä noi aberäm, propriile noastre prostii vor ricosa si au sä ne împroaste cu bulion si gälbenus verzui. Oneste bibere.
So, let me help you out of your dream. :happy: Nu vom läsa omul în pace. :sleep: Nntz! :hmm: Let the best one win!
Originally Posted by Dragomara:
Paralela aceea dintre puterea de înþelegere ºi jazz, sau Camus a fost de-a dreptu' tembelã!
N-ai citit mesajul meu anterior (iar!). Tocmai spusesem cât de adecvatä si inteligentä e, cäci se referä la un fenomen de care ne izbim des, si îl disecä obiectiv si precis.
Originally Posted by Dragomara:
Oricum, iar am râs!
Ne bucuräm. Ce-ar fi viata färä umor?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2008, 12:50   #66
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Alex Leo Serban:
stirnit d un top 10 al fratilor coen (din ult nr al republik), va propun k fiekre sa vina cu cite un top personal...
fãcusem un topic special pentru treaba asta:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=3325
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2008, 13:00   #67
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Topic din 2004??? :huh:
Eu m-am înregistrat aici pe 31 decembrie 2004. :?
Nu-i valabil.

L.E.
Ba nu, hai sä nu fiu räu... 8)
OK, e valabil - dar cu o conditie: sä poarte indicativul B.P. :hmm:
Acum suntem în epoca D.P., :happy: dupä care va urma A.P. :sleep:
Adicä ce, numai Cristi Puiu are dreptul? :love: :love:
ALS-ule, zi cä da.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2008, 13:04   #68
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
oh doamne, p topicu ala sint si postarile bietului nemescu...
hai sa-l lasam asha!
continuati aici

pt pitbull
eu am folosit, cum stii, abrevierea anglo-saxona: BCP = as in 'before cristi puiu'
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2008, 13:23   #69
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Evident, iar eu folosesc abrevierile anglo-saxone B.P., D.P., A.P. (Before Pitbull, During Pitbull, After Pitbull).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2008, 15:07   #70
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
mai lasi cva loc si pt IBP? (= In-Between Pitbull) :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2008, 15:24   #71
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
In principiu (dacä vreodatä voi absenta tempoar): B.P., D.P.1, I.B.P., D.P.2, A.P.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2008, 19:58   #72
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Pitbull mi-a fost ruºine sã citesc tot ceea ce-ai scris. RUªINE. M-am oprit dupã cea de-a doua frazã, ºi m-am întrebat ca omul simplu, cel de pe stradã, cum de mama dracului tu, sau Cazimir, sau Alex care nu sunteþi nici critici literari, nici oameni de litere, nici mãcar lingviºti (LOL) aveþi dreptul sã spuneþi despre Cristian Tudor Popescu cã este un semiscriitor (LOL!), iar el care nu are nimic de-a face cu filmul (nu cã majoritatea de pe acest forum AM avea), el nu are dreptul sã comenteze negativ un film, ºi tocmai de-aia este executat pentru opinia lui, cum?!

Drept urmare nu-mi rãmâne decât sã vã urez "bine aþi revenit la grãdiniþã! regret cã banii de bere se vor duce pe pamperºi, dar aºtia suntem!"
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2008, 20:15   #73
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Originally Posted by Pitbull:
Ai dreptate. Avem dreptul la opiniile noastre opuse alor lui, si ni le sustinem cu tärie. E un duel cinstit, pe care acel partener care spune imbecilitäti îl pierde - pe mâna lui, nu a noasträ! Deci, considerând cä abereazä pernicios, tragem în el, si vedem dacä-l doborâm sau nu. Dacä noi aberäm, propriile noastre prostii vor ricosa si au sä ne împroaste cu bulion si gälbenus verzui. Oneste bibere.
So, let me help you out of your dream. :happy: Nu vom läsa omul în pace. :sleep: Nntz! :hmm: Let the best one win!
Duel cinstit?! LOOOOL! Bãrbãteºte, inteligent ºi cinstit ar fi sã-i rãspunzi omului în faþã, sã-l "duelezi" acolo unde el este de faþã, nu sã-i copiezi postãrile ºi sã-þi baþi joc de el acolo unde ºtii cã el nu citeºte!

Verticalitatea voastrã de secerã ºtirbã chiar m-a dat gata!

Din punctul meu de vedere, pãrerile voastre, oricât aþi fi voi de experþi (inutil sã mai zis, DELOC) ei bine pãrerile voaste sunt anulate prin însuºi faptul cã NU le spuneþi în primul rând celui interesat. Restul chiar e tãcere, a se citi pierdere de timp.

Pitbull - într-adevãr aberaþi, sunteþi de nerecunoscut sub stratul de roºii ºi gãlbenuº de ou expirat.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2008, 21:07   #74
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
iesi, fa, afara!
tzoapa tot tzoapa...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2008, 21:14   #75
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Alex Leo Serban:
iesi, fa, afara!
tzoapa tot tzoapa...
N-ar fi mai bine sa iesi tu afara?

In caz ca ai uitat:
"MA RETRAG eu - DEFINITIV SI, i swear, IREVOCABIL! - DP FORUMUL CINEMAGIA"
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2008, 21:16   #76
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Errare humanum est.
I-am scris un e-mail CTP-ului, tachinându-l amical despre prostioarele pe care le-a scris, si dându-i linkul de-aici, în caz cä era curios sä vadä cum îl încondeiem. Deci, zbârci: nu ne ascundem. (Apropo, a fost dintotdeauna genul de om cäruia îi place sä fie contrazis, si se avântä cu curaj în controverse. Nu se supärä ca väcaru' pe sat când cineva îi zice cä n-are dreptate. Ba chiar, uneori, INSISTA sä-l criticäm cât mai virulent si violent, spre a-si verifica propriile argumente - ca în cazul volumului de debut, "Planetarium". Altä datä, a oferit 300 de lei recompensä cui îi descoperea o gugumänie cât toate zilele din respectivul volum.)
Da' uite, am altä propunere: din totdeauna m-a incitat orasul Cernavodä, prin prezenta podului, prin felul cum se asterne pe cele douä versante, mai recent si prin prezenta canalului... Dar niciodatä n-am avut ocazia sä-l vizitez. Ce-ar fi sä vin eu acolo pentru o zi, într-o sâmbätä, mai spre varä asa? Si cât ne promenäm si-mi prezinti orasul, eu îti povestesc, printre altele, si despre CTP si anii când ne cenäcläiam ambii doi la Solaris si Prospectart. Si pân-atunci, punem subiectul în cui, ca sä nu vorbim în necunostintä de cauzä. OK?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2008, 21:29   #77
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by Dragomara:
Alex care nu sunteþi nici critici literari, nici oameni de litere, nici mãcar lingviºti
Cauta pe Google "alex leo serban".
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2008, 21:53   #78
razvan-gabriel
Junior
 
razvan-gabriel
 
Join Date: Jul 2007
Location: Bucuresti
Posts: 53
[quote="Pitbull"]
Originally Posted by Dragomara:
Dilema mea, inteligibilã sper nu doar pentru mine, constã în neacceptarea pãrerii celuilalt, dacã lui nu-i place filmul pe care eu îl apreciez automat s-a prostit "di tãt"!
Ai perfectä dreptate: evident cä nu i-o acceptäm - de ce am face-o, când greseste? [quote]

Ce te face sa crezi ca TU esti cel care are dreptate?

Faptul ca tu si alti 2-3 useri de p-aci ati gasit sensuri in nimic (iar ceilalti sustin ca le-a placut pt ca da bine) iar Academia a mai dat o duma nu inseamna ca sunteti detinatorii adevarului absolut.
__________________
everybody wants to be a cat
razvan-gabriel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2008, 22:24   #79
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
domnu' Pitbull de o viata se invirte in jurul filmelor, als la fel, iulia blaga, im nistor, samd. daca faptul ca ei papa filme pe piine zilnic nu inseamna mare lucru, atunci asa e, nu mai exista etalon, nu mai exista valoare... exista doar nimicul ala pe care il vezi in ncfom (si replicile portocalii ale domnitei din cernavoda)
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2008, 22:32   #80
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Multumesc, Gionloace. Totusi, for the sake of truth: Irina Margareta Nistor nu recunoaste nici ea "N.C.F.O.M." (ne-am contrazis acerb zilele trecute). In schimb, Magda Mihäilescu îl sustine din plin, si e revoltatä de "Oscarul degeaba" al Cetepeului: azi-dimineatä, amândoi ne puseseräm cu tunurile pe Tudor Caranfil, care la rându-i nu-l agreeazä, declarându-l "cel mai slab Coen".
Ideea e cä, cel putin între aceste patru personaje (I.M.M. & T.C. versus M.M. & M.C.) controversele constau din argumente substantiale si detaliate; nici unul dintre noi nu expedia filmul Ã* la articolul Cetepeului, si nici nu-l osanaliza capodoperistic.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells