Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Nov 2005, 14:42   #541
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
'muntele vrajit' al lui thomas mann, mult peste teoria filosofiei marinpredista...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2005, 01:54   #542
crisstina
Junior
 
crisstina
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 35
:? Deocamdata " Mandrie si prejudecata " ramane cartea mea preferata . Da' mai am o lista intreaga de carti pe kre vreau sa le citesc ..intr-un final , ....da stiu k " dansa " va ramane printre preferate . :happy:
__________________
Viseaza la ceea ce vrei sa visezi , fii ceea ce vrei sa fii
crisstina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2005, 10:10   #543
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
the complete guide to comitting suicide - Goethe - Suferintele tanarului Werther - divina...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2005, 12:53   #544
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
sheltering sky - paul bowles.
foarte desteapta, depresiva, poetica si carnala in acelasi timp. mult mai misto decat filmul.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2005, 07:53   #545
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
good choice, egon! si ai descris-o perfect (why am i not surprised?...)
and yes, it does ring a bell
o sa mai apara un bowles ("up above the world"), tot la humanitas - dunno when...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2005, 10:59   #546
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
. ca sa vezi best laid plans...in loc de finnegans wake am citit dubliners-ii...era mai la indemana in biblioteca
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2005, 21:27   #547
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
“Conspiratia din Sevillia” – Arturo Perez-Reverte
Dupa tsunamiul starnit de Dan “Umberto Eco on Steroids” Brown cu al lui “The DaVinci Code” am privit destul de sceptic si uneori chiar amuzat titluri de thrillere cu tenta religioasa, cu denumiri care mai de care mai mistice & pompoase care se laudau cu intrigi incendiare la fel de tensionate ca si bestseller-ul atat de controversat. Astfel, am evitat sa intru in contact cu tot felul de coduri sparte, mistere ale manuscriselor sau societati secrete. Mi-a atras insa atentia aceasta “Conspiratie din Sevillia” mai mult prin elogiile aduse autorului (ilustru necunoscut pentru mine) care se pare ca s-ar numara “printe primii zece romancieri cu cele mai mari vanzari din lume”.
Doua lucruri destul de important ar fi de mentionat de la inceput: in primul rand cartea a fost scrisa in 1995 si in al doilea rand titlul original este “La piel del tambor” tradus in engleza “The Seville Communion”. Astfel, “conspiratia” din traducerea titlului in limba romana nu prea isi are sensul pentru ca in contextul actual asociaza cartea cu genul mai sus mentionat (thrillerul religios bombastic care bazandu-se pe amanunte mai mult sau mai putin corecte, loveste in dogmele unei biserici si asa in declin) si tind sa cred ca aceasta traducere a fost facuta deliberat. Am mentionat toate acestea tocmai pentru a evidential ce NU reprezinta romanul lui Perez-Reverte.
“Conspiratia din Sevillia” este inainte de toate un roman dedicat superbului oras spaniol, un oras care inca mai pastreaza parfumul trecutului, o citadela invaluita in mister care parca refuza sa accepte inevitabila modernizare. Actiunea se petrece vara, intr-o atmosfera caniculara cand un preot-soldat este trimis de Vatican sa faca o ancheta in legatura cu o biserica care trebuie demolata. Intriga romanului este destul de simpla si nici actiunea nu se complica fara rost. Pe fondul caldurii insuportabile, “demonii” preotului se contopesc cu realitatea dramatica in care personaje vii se zbat pentru supravietuire, fiecare purtand un stigmat adanc. Actiunea cartii nu e nicidecum alerta iar violenta desi prezenta trece intr-un plan indepartat. Accentul cade pe personaje, pe relatiile dintre acestea si pe conflictul interior al fiecaruia.
Nu este un roman extraordinar, este destul de lung iar unii il pot considera plictisitor deoarece decurge lent si nu ofera revelatii socante a la Dan Brown dar ofera in schimb niste personaje complexe antrenate intr-un conflict cu substrat moral. Din punctual meu de vedere insa merita citit si judecat tinand cont si de faptul ca a fost scris acum un deceniu..
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2005, 21:51   #548
anouk
Junior
 
anouk
 
Join Date: Jun 2005
Location: right here
Posts: 57
Send a message via AIM to anouk Send a message via MSN to anouk Send a message via Yahoo to anouk
tocmai am terminat "Luni de fiere" de Pascal Bruckner... inca nu pot sa cred ca au ecranizat cartea asta :w00t: (desi am auzit ca filmul nu-i cine stie ce)
__________________
Although I'd like to join the crowd in their enthusiastic cloud, try as I may, it doesn't last.
anouk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2005, 14:29   #549
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
telegrafic:

Iubirea fata de aproapele - Bruckner, Ed. Trei, 25 de lei.

fata de Luni de fiere unde intrarea in roman am primit-o rapid, aici mi-a luat cateva (zeci de) pagini ca sa gasesc firul emotiv. imi tot spuneam ca nu e chiar cea mai buna traducere ( :huh: ) posibila...

mi-a placut intoarcerea finala, a la 1984 distopic society.
de fapt cine iti sint prietenii?
iesi/iubesti cu/pe cine doresti, sau cu/pe cine te place?

o interesanta lectura imediata este capitolul despre prostitutie ce apare in Noua dezordine amoroasa, un studiu scris in anii '70 (am impresia) impreuna cu Alain Finkelkraut.

cea mai buna scena: lucrarea administrata gemenilor obezi.

(adaugire) de ce ar trebui sa roseasca barbatii?
fiindca-si refuza, desi cu totii (ma rog... adica nu ma rog, dar stiti voi) isi doresc aventurile astea, trairile lui Seb.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2005, 14:59   #550
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mä zbucium prin "Pendulul lui Foucault" si din filä-n filä-mi zic:
"Bä, asa ceva nu existä...!!!" :shock: :love: :shock: :love: :shock: :love:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2005, 14:13   #551
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by gionloc:
cea mai buna scena: lucrarea administrata gemenilor obezi.

(adaugire) de ce ar trebui sa roseasca barbatii?
fiindca-si refuza, desi cu totii (ma rog... adica nu ma rog, dar stiti voi) isi doresc aventurile astea, trairile lui Seb.

buna? vrei sa zici gretoasa... cred ca de acum incolo o sa evit cartile care incearca cu orice pret sa socheze, daca e ma uit la documentarele de pe Discovery cu obezofilii si oamenii care se cred animale... gata, pauza cu Bruckner, Beigbeder & co...
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2005, 11:21   #552
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
cartea domnului Mihaies - Viata, patimile si cintecele lui Leonard Cohen
cu 32 de poeme traduse de Mircea Cartarescu
ma bucur ca nu mai e nevoie sa decupez articolele din ID, acuma le am la pachet, frumos ambalate intr-o carte rosie cu hartie lucioasa 8)
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2005, 14:15   #553
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
am primit-o si eu - este intr-adevar f. frumoasa...

ca sa-l parafrazez pe l. cohen: '(it) takes you down.../ to the river...' :love:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2005, 19:39   #554
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
dupa indelungate cautari, prima carte a 'cvartetului din alexandria' de lawrence durrell, 'justine'. greu de citit, nu numai datorita topicii destul de neobisnuite a frazei (incarcate de figuri de stil variate), dar si datorita naratiunii in sine, cu multe elipse temporale, combinand descrierea la persoana I cu paginile de jurnal. daca ma mai irita mult, eu ma las...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2005, 19:52   #555
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
chuck palahniuk survivor :shock: :love: :shock: :love: :hmm: :w00t: :huh: :love: :love: :shock:
palahniuk tot (re)scrie acceasi carte (fight club-choke-survivior)
de data asta e cea mai buna punere in pagina a chestiunii
si, as a matter of fact, cea mai apropiata de Literatura scriitura de-a lui
singurul supravietuitor al unei secte crestine suicidale se indragosteste (poate nu-i cel mai bun cuvant dar altul nu-mi vine in minte) de femeia care stie (pentru ca viseaza) tot viitorul
o carte care inseamna mult mai multe dacat pare, si de data asta palahniuk ar inspiratia de a nu dezamagi prin expliactiile date din bucatile de oarecum eseuri care-i paraziteaza mirabolant naratiunea
stralucitor&sumbru&trivial
de citit daca nu stiti cum se scot petele de sange de pe hainele de blana, cum se mananca un homar sau care sunt simpomele anumitor usoare afcetiuni psihice
LOVED IT
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2005, 10:06   #556
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
David Lodge - Terapia
- solutia omului modern la toate angoasele care-l asalteaza este terapia, sub diverse forme, incepand de la psihologie, masaj, acupunctura, aromoterapia...pana la scriitura; totul este incercat de erou, pt a scapat de deprimarea cronica, de sentimentul ratarii, a faptului ca ceva trebuie indreptat; o solutie freudiana: intoarcerea in trecut cu ajutorul lui Kierkegaard (fragmentele cele mai senine ale cartii) si depistarea momentului in care a facut o alegere nefericita, punctul de cotitura a vietii sale; o sansa nesperata de a indrepta lucrurile
O carte frumoasa, plina de sarcasm, observatii amuzante, un procedeu literar interesant ( analiza personajului facuta de el insusi prin intermediul prietenilor sai)

Michel Tournier - Gaspar, Melchior & Balthazar
- teama nejustificata ca voi da peste un alt Coelho, un manuitor al parabolelor s-a spulberat rapid; cred ca pentru prima data sunt analizate mobilurile magilor, impulsurile care-i imping la drum spre o tinta obscura.
Pentru magi, venirea lui Isus reprezinta triumful dragostei (Gaspar), aparitia unei noi arte, eliberata de constrangeri si temeri (Balthazar), scaparea de blestemul puterii ( Melchior) si descoperirea sacrificiului (Taor).
Cea mai vivace parte a romanului o reprezinta descrierea lui Irod cel Mare, coruptia puterii, crimele la care a fost obligat etc.

Boccaccio - Decameronul

Salman Rushdie - Furia :love:
- prima carte a indianului citita de mine; catalizatorul omenirii este furia, cu efectele ei nefaste sau benefice ( furia creatoare).

Kundera - Iubiri caraghioase
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2006, 13:31   #557
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
1. jonathan franzen - corectii.
desi o am de 1 an, abia de craciun mi-am facut curaj si timp (are vreo 600 de pagini, font mic ) sa o citesc. te tine mereu in priza, are scene de o cruzime emotionala geniale, un cinism foarte bine dozat, un sentimentalism ce mi-a adus aminte de nabokov pe alocuri...what the fuck, e una din cartile ce le-as lua linistit pe insula.
2. beckett - malone dies.
bolnava carte, bolnav autor... :love:
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2006, 10:53   #558
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by EgoN:
1. jonathan franzen - corectii.
desi o am de 1 an, abia de craciun mi-am facut curaj si timp (are vreo 600 de pagini, font mic ) sa o citesc. te tine mereu in priza, are scene de o cruzime emotionala geniale, un cinism foarte bine dozat, un sentimentalism ce mi-a adus aminte de nabokov pe alocuri...what the f***, e una din cartile ce le-as lua linistit pe insula.
2. beckett - malone dies.
bolnava carte, bolnav autor... :love:

i'd give u a big smack right now
of, ma repet... egon has excellent taste!
PS da vezi, ca 'malone...' e intre 'molloy' & 'the unnamable'! u gotta read them both.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2006, 11:17   #559
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Alex Leo Serban:

i'd give u a big smack right now
of, ma repet... egon has excellent taste!
PS da vezi, ca 'malone...' e intre 'molloy' & 'the unnamable'! u gotta read them both.

Or a spank?
Anyways, Beckett rules. All of his short stories for that matter. My favorites: Mercier et Camier and L'expulse.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2006, 11:49   #560
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Ambra Blu:
Originally Posted by Alex Leo Serban:

i'd give u a big smack right now
of, ma repet... egon has excellent taste!
PS da vezi, ca 'malone...' e intre 'molloy' & 'the unnamable'! u gotta read them both.

Or a spank?
Anyways, Beckett rules. All of his short stories for that matter. My favorites: Mercier et Camier and L'expulse.

& what's wrong with 'watt'?... or 'more prick than kicks'?... or 'first love'?... or 'le depeupleur'?... or... a.s.o., ad libitum.
PS no, no spanks; he's a very well-behaved boy!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells