Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Jul 2006, 18:28   #4881
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
deci tu ii dai o nota pentru ca ai auzit de la altii ca e bun, nu pentru ca ti se pare tie ca merita nota respectiva?
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   sendpm.gif
Old 30 Jul 2006, 19:04   #4882
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Originally Posted by drudu:
deci tu ii dai o nota pentru ca ai auzit de la altii ca e bun, nu pentru ca ti se pare tie ca merita nota respectiva?
Sa spunem ca i-ash da 7.5 dar i-am mai dat 50 de sutimi prin faptul ca este apreciat shi pt faptul ca inclin sa cred ca nu stiu sa apreciez acest film la adevarata lui valoare shi macar atata sa ii dau in plus...oricum nu e un film slab pt mine, dar m-a dezamagit
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   sendpm.gif
Old 30 Jul 2006, 21:02   #4883
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Problema e ca Citizen Kane e un film care a influentat intr-atat cinematografia in general, incat e foarte usor sa ii pierzi din vedere calitatile. O multime din tehnicile narative din el, si chiar mai multe din cele vizuale, au fost folosite de atatea ori in cei 60-si-ceva de ani care ne despart de el, incat nici nu ne mai dam seama de ele.
Uite cateva chestii: actiunea nu se petrece cronologic, mai mult chiar - segmentele prezinta realitati partial contradictorii, deci avem de-a face cu naratori in care nu putem avea incredere totala (nu e Rashomon, dar e un inceput; si nu-mi spuneti de Caligari, ca acolo e cu totul altceva); camera pare de multe ori ca trece prin obiecte pentru a urmari subiectul, ceva ce face acum David Fincher intr-o varianta mai avansata; figura jurnalistului e tot timpul mascata sau se afla in umbra; si lista continua mult si bine, astea sunt chestii pe care le poti observa fara prea mare efort de la prima vizionare. Sigur, acum nimic de pe lista nu pare revolutionar, dar toate astea le-a produs pentru prima data in 1941 un tanar de 20-si-ceva de ani care nu avea nici un fel de experienta in domeniul cinematografiei, si totul in timp ce unul din cei mai importanti magnati din presa americana incerca sa-i puna bete in roate.
PS: Ca tot veni vorba de Rashomon, aia e prima productie in care cineva filma direct soarele. Dupa Rashomon, au fost si altii care au filmat soarele printre crengi, asa ca e la fel de usor sa uiti ca pana la Kurosawa, nimanui nu i-a venit ideea sa indrepte camera spre soare.
Cazeemeer is offline   sendpm.gif
Old 30 Jul 2006, 22:58   #4884
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Originally Posted by Cazeemeer:
Problema e ca Citizen Kane e un film care a influentat intr-atat cinematografia in general, incat e foarte usor sa ii pierzi din vedere calitatile. O multime din tehnicile narative din el, si chiar mai multe din cele vizuale, au fost folosite de atatea ori in cei 60-si-ceva de ani care ne despart de el, incat nici nu ne mai dam seama de ele.
Uite cateva chestii: actiunea nu se petrece cronologic, mai mult chiar - segmentele prezinta realitati partial contradictorii, deci avem de-a face cu naratori in care nu putem avea incredere totala (nu e Rashomon, dar e un inceput; si nu-mi spuneti de Caligari, ca acolo e cu totul altceva); camera pare de multe ori ca trece prin obiecte pentru a urmari subiectul, ceva ce face acum David Fincher intr-o varianta mai avansata; figura jurnalistului e tot timpul mascata sau se afla in umbra; si lista continua mult si bine, astea sunt chestii pe care le poti observa fara prea mare efort de la prima vizionare. Sigur, acum nimic de pe lista nu pare revolutionar, dar toate astea le-a produs pentru prima data in 1941 un tanar de 20-si-ceva de ani care nu avea nici un fel de experienta in domeniul cinematografiei, si totul in timp ce unul din cei mai importanti magnati din presa americana incerca sa-i puna bete in roate.
PS: Ca tot veni vorba de Rashomon, aia e prima productie in care cineva filma direct soarele. Dupa Rashomon, au fost si altii care au filmat soarele printre crengi, asa ca e la fel de usor sa uiti ca pana la Kurosawa, nimanui nu i-a venit ideea sa indrepte camera spre soare.

Un post f bun in care m-ai lamurit in mare parte de importanta acestui film in istoria cinematografiei.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   sendpm.gif
Old 30 Jul 2006, 23:18   #4885
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
Originally Posted by crin3l:
Originally Posted by drudu:
deci tu ii dai o nota pentru ca ai auzit de la altii ca e bun, nu pentru ca ti se pare tie ca merita nota respectiva?
Sa spunem ca i-ash da 7.5 dar i-am mai dat 50 de sutimi prin faptul ca este apreciat shi pt faptul ca inclin sa cred ca nu stiu sa apreciez acest film la adevarata lui valoare shi macar atata sa ii dau in plus...oricum nu e un film slab pt mine, dar m-a dezamagit
mda
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 31 Jul 2006, 02:30   #4886
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
http://www.filmakademie.de/aktuelles...lrfX9/de?cl=de
http://www.imdb.com/title/tt0780462/

7 1/2 frauen - superb scurtmetraj ce aduce a cremaster ca estetica si uimeste in acelasi timp prin simplicitate .. 9minute de entusiasm si magie 10/10 luati aminte! (btw. facut pe tema data "mi-am pierdut cheia")
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   sendpm.gif
Old 31 Jul 2006, 06:55   #4887
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
"London" 6/10 Fara nicio legatura cu capitala regatului dupa care tanjeam pe ritmuri de "The Clash". Trip cu pretentii intelectualiste, care incepe cu fronda (Jessica "7th Heaven" Biel swallowing) si care finalizeaza surprinzator de cinstit. Povestea urmareste in evolutie taiata la montaj un cuplu. Dupa o relatie de 2 ani, el si ea se despart iar el nu isi poate reveni cu terapie si Prozac asa ca o ia pe cocaina pentru a-si potoli durerea. Afla ca ea urmeaza sa plece pe coasta cealalta si impreuna cu un necunoscut consumator de coca, sparge petrecerea de adio in speranta ca o va recupera. Punctul forte al acestui film este fara indoiala Jason Statham, intr-o postura noua si cu destul over-acting (povestea cu clubul S&M mi s-a parut geniala). Discutiile celor doi din baie unde prizeaza linii pe o reproducere de Van Gogh scot la iveala mici drame si potenteaza motivul pentru care majoritatea relatiilor esueaza: lipsa de comunicare. Povestea de cuplu e relativ banala: el e un nihilist cam arogant care are raspuns la toate reactionand violent la mici suspiciuni de gelozie.; ea chiar il iubeste dar se loveste de "lama rece a inteligentei sale". Oricum cei doi consumatori isi ofera reciproc salvarea spunandu-si fiecare povestea deci varsandu-si amarul. Urmeaza inevitabilul scandal (din nou Statham genial) si o relativa rezolvare a conflictului. Debutantul Hunter Richards a incercat sa faca un film stilat dar nu i-a reusit decat in parte, spectatorul ceva mai avizat simtind momentele de facatura (discutiile despre Dumnezeu mi s-au parut total inutile). Asteptam si proiecte viitoare.

PS: O replica a aceluiasi JS merita retinuta: "Life's too short to be a pussy!"
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   sendpm.gif
Old 31 Jul 2006, 13:03   #4888
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Ref Citizen Kane

Din cat imi aduc aminte a fost primul film in care imaginea cuprinde si tavanul. Pana atunci decorurile nu contineau acest element.
victor is offline   sendpm.gif
Old 31 Jul 2006, 13:22   #4889
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Control Factor (2003)

Un film care ar fi trebuit sa se termine dupa primele 10 minute. Despre ce e? Organizatia nu stiu care a gasit o metoda de a patrunde in mintile oamenilor pentru a le controla si comanda emotiile...bla, bla...Sa sarim peste asta...dar cand scenariul e gaunos ca Schweizerul, iar actorii joaca de parca au juma' de creier, te intrebi cine dracu m-a pus sa-mi pierd vremea cu balaria asta de film?! 2/10

The Descent (2005)

Cool. Un grup de pizde curajoase (si HOT) se aventureaza in ditamai pestera (cica nedezvirginata inca). Cum pestera e abrupta rau si e locuita de un fel de Gollumi ( :happy: ) infometati si agresivi, aventura fetelor se transforma intr-un....hm...macel cred ca e cuvantul potrivit.
...refreshing... 6.5/10
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 31 Jul 2006, 13:32   #4890
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Originally Posted by Cinemania:
te intrebi cine dracu m-a pus sa-mi pierd vremea cu balaria asta de film?!

Ei cine? Domnita aceea care dantuia prin "Showgirls", cine altceva?
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   sendpm.gif
Old 31 Jul 2006, 14:09   #4891
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Terror_IST:
PS: O replica a aceluiasi JS merita retinuta: "Life's too short to be a pussy!"

that's so... gay pride! :hmm:
Supastar is offline   sendpm.gif
Old 31 Jul 2006, 14:22   #4892
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Terror_IST:
Originally Posted by Cinemania:
te intrebi cine dracu m-a pus sa-mi pierd vremea cu balaria asta de film?!

Ei cine? Domnita aceea care dantuia prin "Showgirls", cine altceva?

Liz??? fuck hell...no!
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 31 Jul 2006, 14:46   #4893
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
sandokan rocks.
sunt fan al lui.
Cwae, pot sa-mi fac un tricou cu tine ?
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   sendpm.gif
Old 31 Jul 2006, 15:26   #4894
andreea blas
Guest
 
andreea blas
 
Join Date: Jul 2006
Location: Bucuresti
Posts: 1
Obaba

Weekend-ul asta am vazut Obaba, un film frumos, care mi-a ramas in minte prin imagine si prin mesajele pe care le-a transmis. Cred ca fiecare aspirant la statutul de artist ar trebui sa vada filmul si sa asculte cu atentie ce le spune profesorul studentilor in ultima jumatate a filmului. (nu vreau sa spun mai multe, go and see the movie ) despre realitatea pe care o traim si cea pe care o transpunem sub diverse forme prin intermediul artei.Ideea e ca poti alege ce sa crezi si ca daca privesti dintr-un unghi doar cu putin diferit decat cel initial s-ar putea sa descoperi lucruri pe langa care ai fi trecut indiferent. Si un simplu documentar poate deveni arta. ...Si mi-a placut modul in care era manipulata realitatea, cum adevarul si imaginarul se impleteau.........
Beautiful movie!!!!!!!!!!!!!!!!
andreea blas is offline   sendpm.gif
Old 31 Jul 2006, 16:27   #4895
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Originally Posted by Supastar:
Originally Posted by Terror_IST:
PS: O replica a aceluiasi JS merita retinuta: "Life's too short to be a pussy!"

that's so... gay pride! :hmm:

It's actually impotent pride (see the movie) and that's why it's kind of fun.
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   sendpm.gif
Old 31 Jul 2006, 20:23   #4896
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
marie-antoinette 4/5
greu de relationat cu
fantasmele cu printese uber-shallow ale lu madam coppola
personajele absolut toate decupate din secolu xx si lipite in secolu xviii
si nici ziguratu de prajituri oceanu de sampanie si turmele de palarii pantofii si funde nus chiar male-viewer-friendly
DAR
mia placut
fara sa fie nici perfect (ca virgin suicides)
nici macar exotic (ca lost in translation)
filmu asta despre o pustoaica izolata intrun loc ridicol si inghetat e 100% sofia coppola
lejer, pe alocuri genial, pe alocuri amuzant, per ansamblu o drama camuflata in comedie care pluteste (exact cum plutea si versaillesul) in afara legilor unei lumi cenusii si de caccat
Marie-Antoinette: This is ridiculous.
Comtesse de Noailles: This, Madame, is Versailles.

taladega (sau cam asaa ceva) nights 4/5
un film cu ali g (aka sasha baron cohen)
care ali este jean girard si este absolut demential
de fapt filmu e cu will ferrell (pe care ma jur ca nul vad ca fiind ceva de capu lui, cu atat mai putin un mare actor sau un comic destept, dar in fine asta e parerea mea si nu o sai iert in vecii vecilor voma de bewitched)
si e despre cel mai de absolut tot cacatu sortiment de oameni
white trashu` texan
eu mam distrat si bucurat de el
de mult nnu sia mai scos careva organu eractil si a urinat cu atata premeditare pe tot ce inseamna mitologia comptetitiva a americii
Help me, Jesus! Help me, Tom Cruise! Tom Cruise, use your witchcraft to get the fire off me!
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 31 Jul 2006, 20:54   #4897
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by KORBEN:

ale lu

secolu xx
secolu xviii

ziguratu

oceanu

nus


mia placut

filmu

intrun

versaillesul

caccat

Marie-Antoinette: This is ridiculous.
Comtesse de Noailles: This, Madame, is Versailles.
(Incredibil! Majuscule si semne de punctuatie la locul lor! Dacä n-a dat cu copy-paste, eu mä duc sä mä-mpusc.)

taladega (sau cam asaa ceva)

filmu

nul

capu lui

sai

si e despre cel mai de absolut tot cacatu sortiment de oameni

white trashu` texan
(Apostrof? Apostrof??? APOSTROF???)

mam distrat si bucurat de el

nnu sia mai scos careva
organu eractil

Help me, Jesus! Help me, Tom Cruise! Tom Cruise, use your witchcraft to get the fire off me!
(Copy-paste again.)
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 31 Jul 2006, 21:41   #4898
fire
Novice
 
fire
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 4
hard candy
fire is offline   sendpm.gif
Old 31 Jul 2006, 21:53   #4899
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Tom yum goong (2005)

damm...this was a good one...mult peste primul...o gramada de scene de lupta in plus...Tony Jaa incepe sa-mi placa...e dement omul asta sau nu?
imagine si regie faine...un mare + pentru Prachya Pinkaew 8/10
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 31 Jul 2006, 23:49   #4900
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
@pitbull
deci
nu ma aintereseaza coherentza
corectitudinea gramaticala
si semnelee de punctuatie
cel putzin nu pe un forum
pentru ca pe forum chestiile astea este pentru no life at allz
si merci da cinemagia e un divertizment
asa ca fock ov
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells