Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Jul 2006, 13:54   #4801
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
The Dying Gaul (2005)

Inteligent si intrigant. Ce trio exploziv: Patricia Clarkson ( :love: :love: :love: ), Campbell Scott & Peter Sarsgaard! Un plus mare pentru Peter, in rolul scenaristului gay.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 18 Jul 2006, 16:46   #4802
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
da, patricia clarkson rulz, peter e cute - dar filmu suge big time :sick: , nu's cum de ti-a placut...
scris dspr el in topicu de tiff
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 18 Jul 2006, 19:39   #4803
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Alex Leo Serban:
da, patricia clarkson rulz, peter e cute - dar filmu suge big time :sick: , nu's cum de ti-a placut...
scris dspr el in topicu de tiff

hm...am o slabiciune pentru astfel de filme
probabil la a doua vizionare o sa suga some time
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 18 Jul 2006, 22:43   #4804
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
eXistenZ (1999) - 7.5/10: un joc de-a "uite realitatea, nu e realitatea" care devine un pic cam agasant dupa numeroasele twist-uri, si un final pe care l-am simtit de pe la jumatatea filmului. desi am strambat din nas cand l-am vazut pe jude law ca "first seed", mi-a trecut repede si m-a tinut destul de ocupata ca sa nu mai caut hibe in scenariu (ceea ce fac de obicei la filme de genul asta). din pacate pentru film, cred ca matrix has spoiled me for this type of movies... sau poate a fost ceva in spider si the fly , ceva pe care nu l-am regasit aici...
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   sendpm.gif
Old 18 Jul 2006, 23:07   #4805
Fgxf
Junior
 
Fgxf
 
Join Date: Jul 2006
Location: Timisoara
Posts: 48
Re: Dea.......

Originally Posted by sandokan:
Tamara(2005):
Filmul se poate incadra intre nota 6-8 pentru romantism, 7-8 pentru groaza si
10 pentru suspans.
ti-am urmat sfatul
tamara it is tonight 8)
__________________
Words of a ...becoming rastaman
_____________________________________
http://i32.photobucket.com/albums/d11/Fgxf/b4_657.gif
Fgxf is offline   sendpm.gif
Old 19 Jul 2006, 00:50   #4806
Fgxf
Junior
 
Fgxf
 
Join Date: Jul 2006
Location: Timisoara
Posts: 48
pfoai...tamara sucked ass :lol: ... n-am ramas cu nimic dupa filmul asta :? .
nasol...
desi m-am speriat de vreo 3 ori de mi s-a ridicat parul instant... :w00t:
in rest, nada... :sick:

puteai si tu sa zici ca e mai horror!?!
__________________
Words of a ...becoming rastaman
_____________________________________
http://i32.photobucket.com/albums/d11/Fgxf/b4_657.gif
Fgxf is offline   sendpm.gif
Old 19 Jul 2006, 07:57   #4807
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Credeai ca un film cu o fata cere se intoarce din mormant sa-si omoare colegii e o comedie romantica? :lol:
  sendpm.gif
Old 19 Jul 2006, 08:43   #4808
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Credea ca e un fel de Corpse Bride
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   sendpm.gif
Old 19 Jul 2006, 09:31   #4809
sandokan
Veteran
 
sandokan
 
Join Date: Jul 2005
Location: barlad
Posts: 248
Ii ceva de capul ei........

Tamara poate fi numita o pelicula horror tot daca are doar 4-5 scene horror, acestea insa fiind "consistente".Nu e chiar un horror slabut.
sandokan is offline   sendpm.gif
Old 19 Jul 2006, 15:26   #4810
Fgxf
Junior
 
Fgxf
 
Join Date: Jul 2006
Location: Timisoara
Posts: 48
nu, ci e un film slabut
__________________
Words of a ...becoming rastaman
_____________________________________
http://i32.photobucket.com/albums/d11/Fgxf/b4_657.gif
Fgxf is offline   sendpm.gif
Old 19 Jul 2006, 18:49   #4811
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
End Game (2006) Nota 6/10.Un agent din serviciile secrete investigheaza umpreuna cu o jurnalista moarte presedintelui SUA.Cam slabut in actiune.M-am uitat mai mult pentru Cuba Gooding Jr.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   sendpm.gif
Old 19 Jul 2006, 20:41   #4812
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
JFK

Ok, deci desi Oswald l-a gaurit pe Kennedy, el este nevinovat, cei responsabili fiind niste comunisti homosexuali ce simpatizau cu Castro si aveau imperii de afaceri care nu prosperau destul cu JFK presedinte deci trebuiau sa pun un alt om in locul lui, preferabil Johnson, dar mai degraba Nixon. O fraza la fel de obositoare ca si filmul.
Ce uita Oliver sa ne spuna este ca acest luptator pentru dreptate si drepturile oricarui american, Jim Garrison, era de fapt un nebun care lua drept mare conspiratie a guvernului orice fraza interpretabila a unui martor confuz. Si ca avea obiceiul sa isi cam bata sotia. Si ca marele lui caz n-a rezistat decat cateva ore. Dar desigur Costel Costner tine un monolog de 20min cu acel oribil accent ca noi sa credem ca procesul a durat mai mult, asta in timp ce ne sunt prezentate imagini cu diferite organe ale lui Kennedy.
Evident ca sunt destule 'possible facts' multe dintre ele ce tind sa fie adevarate. Si ca nu poti decat sa te miri cati actori s-au bagat la scenariul asta. Sa zicem
6.5/10
(salvat de interpretari & o imagine foarte buna)
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   sendpm.gif
Old 19 Jul 2006, 20:44   #4813
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
King Arthur - 3/10: ideea de a-l demitiza pe Arthur nu e deloc rea (desi eu prefer legenda faptului istoric). Insa filmul e groaznic de monoton si nu impreioneaza decat prin efectele speciale bine facute (si nu prea evidente) si imaginea care pune in valoare peisajele in care s-a filmat. Clive Owen si Keira Knightley fura filmul (si o fac destul de bine).
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 20 Jul 2006, 12:51   #4814
LucaM
Junior
 
LucaM
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 44
(The) Hitchhiker's Guide..... am zambit....dar n-am ras. o parodie inteligenta....
LucaM is offline   sendpm.gif
Old 20 Jul 2006, 13:19   #4815
sandokan
Veteran
 
sandokan
 
Join Date: Jul 2005
Location: barlad
Posts: 248
Mini-serialul=Piratii din Caraibe:Imi place serialul insa personajele fiind schimbate, parca nu ar mai avea rost sa te uiti la el.In rolul piratului Jack Sproow nu mai este Johnny Deep, in rolul lui Elisabeth numai este Keira Knightley, in rolul lui Barbossa numai este Geoffrey Rush, in rolul lui Will numai este Orlando Bloom.Parca serialul nu mai are splendoare si dinamica.
Totusi merita vazut pentru amotori genului de aventura.
sandokan is offline   sendpm.gif
Old 20 Jul 2006, 13:35   #4816
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
Calvarul (2005) - 8.5/10. Filmul functioneaza pe principiul "oricat de nebun ai fi, se gaseste unul mai nebun decat tine". Marc, un fel de Banderas in Atame, pleaca dintr-un azil de nebuni (??) spre o destinatie incerta ca sa ajunga intr-o padure-golgota de unde nu v-a mai iesi curand. Toti barbatii pe care-i intalneste sunt in cautare de figuri feminine, fie ca sunt catele, vite, sau foste sotii... Banderas-ul nostru francez se transforma urgent in Abril cand e sechestrat de patronul hotelului in care se refugiaza dupa ce masina il lasa in pana. Motivul: omul vede in el imaginea fostei sotii, si pana la sfarsit nimeni nu se mai indoieste de asta.
Pe scurt, Almodavar stripped of women meets The Passion of the Christ, with a touch of Little Red Riding Hood and the Seven Dwarfs. Poate ca in retrospectiva nu i-as mai da nota asta, dar mi-a placut prea mult padurea si pustietatea din final ca sa mai scad...
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   sendpm.gif
Old 20 Jul 2006, 13:37   #4817
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
Originally Posted by sandokan:
Mini-serialul=Piratii din Caraibe:Imi place serialul insa personajele fiind schimbate, parca nu ar mai avea rost sa te uiti la el.In rolul piratului Jack Sproow nu mai este Johnny Deep, in rolul lui Elisabeth numai este Keira Knightley, in rolul lui Barbossa numai este Geoffrey Rush, in rolul lui Will numai este Orlando Bloom..
ar fi fost cam greu, tinand cont ca versiunea tv italiana e facuta inaintea celei americane...
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   sendpm.gif
Old 20 Jul 2006, 13:39   #4818
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by LucaM:
(The) Hitchhiker's Guide..... am zambit....dar n-am ras. o parodie inteligenta....

cum sa nu razi? cum sa nu razi?
filmul are un umor nebun! :w00t:
Supastar is offline   sendpm.gif
Old 20 Jul 2006, 13:45   #4819
sandokan
Veteran
 
sandokan
 
Join Date: Jul 2005
Location: barlad
Posts: 248
Aha

Da in ceea ce priveste chestia asta cu versiunea tv italiana ai dreptate drudu, dar merge oleaca acolo si serialul asta.
sandokan is offline   sendpm.gif
Old 20 Jul 2006, 14:16   #4820
LucaM
Junior
 
LucaM
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 44
Originally Posted by Supastar:
Originally Posted by LucaM:
(The) Hitchhiker's Guide..... am zambit....dar n-am ras. o parodie inteligenta....

cum sa nu razi? cum sa nu razi?
filmul are un umor nebun! :w00t:


apai, io-s ardelean introvertit...rad mai greu...numa' duminica-n beserica...

da, umorul e nebun, dar e si british. e doza aia de ironie care mie cel putin imi tempereaza hohotele.
LucaM is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:26.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells