Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Jun 2006, 23:12   #4701
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
tot am cautat topic despre fix alert... deoarece n-am gasit:
Fix alert de florin piersic jr. (din spatele lui florin piersic jr.)
Pentru a incepe cu un verdict: filmul e surprinzator de ok. Acestea fiind spuse pot incepe sa critic. In primul rand nu am inteles unele elemente ale "mizei in scena": de ce alb-negru? (poate s-a vrut usor neo-noir) si de ce montajul atat de alambicat? Asupra raspunsurilor la aceste intrebari nu atarna ghilotina, se poate la fel de bine ca raspunsul la ambele sa fie "de aia!" Merge si asa...
N-are rost sa povestesc nimic din el nici pentru cei care nu l-au vazut cause i would be giving away the surprise. Asta e cununa filmului: modul in care se dezvaluie povestea complicata (mai mult de montaj decat de complexitatea situatiilor) si intentiile personajelor.
Cea mai buna scena din film (replici bune si jucata foarte bine) e cea in care doi indivizi dubiosi joaca un fel de septica americana. Delicioasa! Si dorina chiriac (pentru cei dintre voi care o suporta. eu, din motive personale, nu o suport ca persoana si mi se pare enervanta in tot ce face) are si ea o scena buna, desi cam lunga. Aici e si una din problemele filmului, desi nu dureaza prea mult (1ora si jumatate) si nu e nici chiar plictisitor, se simte cumva prea lung. Si coloana sonora! muzica! jalnica! potrivita in montaj, dar foarte nepotrivit artistic/cinematografic/cum-vreti-voi.
Bineinteles, se poate baga lejer bisturiul in os si ii se pot reprosa destule filmului. Cele cateva rasturnari de situatii sunt, daca nu chiar previzibile, cel putin cunoscute. filmul incearca sa fie original la fiecare pas (de cateva ori ii si reuseste), dar uneori devine obositor.
Pana spre sfarsitul filmului au dominat cadrele fixe si lungi printre care s-au rasfirat niste cadre din tot felul de pozitii, nu nemaifacute, sa le spunem neconventionale.
In ultima parte a filmului s-a incercat ceva foarte interesant. Din clasica reluare la sfarsit, a scenelor care sa inchege actiunea si sa explice totul, s-a ajuns la un fel de reluare a filmului formata dintr-un montaj complementar. Pe o muzica foarte buna, energetica se trece din nou prin tot filmul cu scene din unghiuri revelatoare (adesea complementare) si cu cadre scurte cu multe taieturi. Intentie laudabila, dar realizare usor obositoare. (a propos, nu oricui ii reuseste sa lase muzica sa mearga minute bune si multe si lungi!... (asta e pt cinemania k tot innebunea nevinovatii care cer filme cu adolescenti! ))
Filmul, desi cu neajunsuri evidente, lasa totusi o impresie pozitiva dupa vizionare!
Supastar is offline   sendpm.gif
Old 24 Jun 2006, 02:29   #4702
apartamentu104
Veteran
 
apartamentu104
 
Join Date: Jan 2005
Location: bucuresti
Posts: 200
Corpse bride..... tot animatie (parca as fii nebun).....dar tot 10 din 10.
pur si simlu superb....(sau poate sub influenta berii.)
ma intreb insa daca s-a vrut a fi doar o banala comedie oarecum morbida sau mai mult....
daca nu convine nu supara nici o contradictie.
( de ce e lumea de dincolo asa de colorata pe cand cea de aici asa de gri....sa ma mai uit de cateva ori?? )
p.s. tineti cont de bere si nu fiti foarte duri.
__________________
the natural choice....no preservatives
apartamentu104 is offline   sendpm.gif
Old 25 Jun 2006, 05:49   #4703
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
Bride of the monster 5/5
Caracatita gigantica de cauciuc ca pet, un doctor (in energie atomica) dotat cu capacitati hipnotice, o ziarista bagacioasa, paranoia legata de utilizarea stiintei (atmoice in mod special) in scopuri machiavelice, Lake Marsh, o teorie absolut sublima despre cum ar fi travesat nessie oceanul pentru a ajunge intr-o banala mlastina (sau lac) din usa
Irepetabil si inoubliabil


Plan 9 from Outer Space 5/5
Variatiune very low budget pe tema din The Day the Earth Stood Still (extraterestrii vor sa ne avertizeze ca am mers cam prea departe, gen paranoia epocii atomice si a deceniului nuclear)
Sublim, atroce, ravisant (cine draq mai pune masa de bucatarie in mijloc de nava cosmica???)
Vampira… :love: :love: :love:

House of the Dead 2 3/5 :love: :shock: :w00t: :love: :shock:
Extrem de enjoyable si entertaining
De fapt mismash (asumat as zice)
Colaj de idei secvente sau citate din Resident Evil2 (oarsul-capcana care va fi ras de pe fata pamantului, patrula militara), Dawn of the Dead (fac ce faceau si in timpul vietii), Day of the Dead (armata, supravietuitoarea din prima casa a mortilor captiva intr-un laborator) Reanimator (infectarea ca experiment) Alone in the Dark, etc
Lipseste secventa mega be hyper cool de lupta
Lipsesc si zombie zburatori
In fine la zombie le-au crescut dinti MARI si sunt ceva mai rapizi decat standardul genului, exista o secventa antologica, o eviscerare
Si desi nu musteste de nihilism sau cinism se indreapta in directia in care trebuie
Very very likeable
Uwe boll rulez
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 25 Jun 2006, 08:08   #4704
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
HotD2 nu e de Uwe Boll.

Zombies zburatori si cu dinti mari vezi si in Zombi 4.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   sendpm.gif
Old 26 Jun 2006, 01:55   #4705
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
@ nightwane
da, stiu
de hotD2: dead aim e responsabil
unu, michael hurst
ceeace nu inseamna ca uwe boll doesn't rule
zombi4 nam vazut. ink
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 26 Jun 2006, 13:50   #4706
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by MinRep:
:lol:

E clar ca thread-ul asta a devenit prea mare pentru forum-ul CineMagia (hi-hi-hi). Deci eu propun sa asteptam pana ajunge la pagina 200 (sa stabilim un record, nu de alta), apoi sa-l inchidem, sa-l lipim cap de afis pe prima pagina si sa deschidem unu' nou!

Behehehehe.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   sendpm.gif
Old 26 Jun 2006, 16:38   #4707
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
I'm very serious...




Runaway Jury - 6-7/10: Orice film care se concentreaza pe un proces are toate sansele sa devina plictisitor, mai devreme sau mai tarziu. Totusi, cine a montat "Runaway Jury" a facut o treaba buna, pentru ca a reusit ca faca un film antrenant, bine gradat, care ascunde (bine!) o poveste subreda si tendinta (normala, de altfel) de a fura din filme clasice (precum "Anatomy of a Murder", "Twelve Angry Men" etc.). E drept, actorii isi fac treaba, unii bine, altii chiar foarte bine. Pacat doar de Dustin Hoffman, care se cam pierde in peisaj.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 27 Jun 2006, 23:02   #4708
chihiro
Novice
 
chihiro
 
Join Date: Jun 2006
Location: dej
Posts: 6
Send a message via MSN to chihiro Send a message via Yahoo to chihiro
cel mai recent film vizionat

Auditia
e doar al doilea film japonez pe care l-am vazut (fara sa pun la socoteala filmele anime). e super tare filmul, insa nu-l recomand celor care se sperie usor
chihiro is offline   sendpm.gif
Old 28 Jun 2006, 11:35   #4709
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Barfuss (2005)

Al treilea film regizat si produs de talentatul Til Schweiger. Mult mai bun decat primele 2. Comedie usoara cu putin iz de drama a la Deutsches Kino. Pe alocuri neverosimil. It was fun though. 6.5/10

The Upside of Anger (2005)

Un film bun mai degraba datorita distributiei excelente. O Joan Allen suparata pe viata si pe toata lumea din jur - i-a stat foarte bine. Evan Rachel Wood mi-a placut si ea mult. Kevin Costner la fel ca in ultimele filme in care a jucat.

6.5/10
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 28 Jun 2006, 18:57   #4710
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
dr strangelove (or how i learned to stop worrying and love the bomb)
5/5

cel mai atipic kubrick...vonnegut-ian d'a dreptul
bizar de profetik la capitolul 'un texan de cacat va aduce apocalipsa"
si, paradoxal, singurul film de the uber-overrated kurbick pe care l-as revedea cu placere
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 28 Jun 2006, 19:49   #4711
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by KORBEN:
dr strangelove
[...]
cel mai atipic kubrick...
Huh? :huh: Pe dracu'!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 28 Jun 2006, 20:58   #4712
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
si nici uber-overrated nu e
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 29 Jun 2006, 08:30   #4713
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Malibu's most wanted (6/10) - slabutz dar mi-a placut totushi de actori...
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   sendpm.gif
Old 29 Jun 2006, 10:05   #4714
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by crin3l:
Malibu's most wanted (6/10) - slabutz dar mi-a placut totushi de actori...
OMG
One of the worst movies i ever glimpsed. Nu pot sa zic "seen", n-as fi rezistat.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   sendpm.gif
Old 29 Jun 2006, 10:55   #4715
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
The Dukes of Hazzard - 5+1/10. Nu e cine stie ce...cascadorii cu masina destul de marfa, este si o poveste dar slabuta. +1 ii revine Jessicai Simpson, dar bine ca nu a avut prea multe replici. Si masina a fost marfa...Just a one time thing, just for fun...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 30 Jun 2006, 13:20   #4716
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
Carne Tremula - 10/10 Joder, chiar mi-a placut atat de mult incat ii dau un 10. Doua triunghiuri amoroase care te atrag in complexitatea relatiilor dintre personaje, atat de bine construite incat nici un personaj nu ramane pe dinafara, toti au parte de momentul lor de dramatism si de clipa lor de pasiune. Nu e tocmai filmul pe care l-as alege intr-o zi caniculara de iunie, it's way too hot...
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   sendpm.gif
Old 30 Jun 2006, 23:04   #4717
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Superman Returns ... :sleep:
... si cum spuneam, NIMIC NOU; cred totusi ca am ras mai mult decat la Scary Movie in schimb.
Cand il ai pe mana ca personaj pe "Omul de Otel" + o groaza de bani, te apuci sa iei aceeasi poveste din primul Superman, o mai cosmetizezi un pic cu efecte speciale aduse la zi si cica R E L A N S E Z I seria Superman. Sa fim seriosi! Voiam sa-l vad iar pe Lex Luthor in personaj negativ principal :sick:? NUUUUUUUUUU!!!! Si toate din vina lui Bryan Singer care s-a dat cu fundu' de pamant ca sa regizeze el Superman. A facut o balarie de remake la primul film din serie. Chiar nu ma asteptam sa fie atat de idioti. The same story oameni buni!!!! Damn!!!!! Si e si mai prost chiar .
Sa fi luat ca exemplu ce a facut Christopher Nolan cu BATMAN Begins. Parerea mea :hmm:. Dezamagitor pentru mandria mea de fan Superman .
4/10 (doar pentru ca e cu Superman)
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   sendpm.gif
Old 30 Jun 2006, 23:20   #4718
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Paths of Glory - 9.5/10. Cum poate fi un film asa de serios si asa de plin de amuzament sadic si trist in acelasi timp...numai un om poate face asa ceva ... Kubrick. Filmul prezinta un eveniment care s-a petrecut in I R.M. in Franta. Probabil scena mea preferata din film nu este atunci cand zboara obuze deasupra capetelor francezilor (de fapt e pe locul 2) ci atunci cand Christiane Kubrick (that's right...e sotia lui Stanley) canta in bar si toti francezii se transforma din baieti galagiosi in oameni singuri cu juma' de lacrima in ochi (top notch scene right there!). Oricum filmul este plin de astfel de momente exceptionale chiar daca sunt asa de rapide si dupa unii nesemnificative...dar ele sunt acolo...si vor fi pentru totdeauna pentru ca filmul este un clasic al genului dar si in general. Kubrick rullz!

@Ghita...
eram sigur ca asa o sa faca fara sa ma uit la film...
m-am uitat doar putin pe site-u lu SuperDude asta...si vad poze de cand e el mic...si fuge, etc... si exclam...Asta e remake! Eram 80% sigur...mersi m-ai linistit, Ghita...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 01 Jul 2006, 00:51   #4719
Sinnerman
Novice
 
Sinnerman
 
Join Date: Apr 2006
Location: neverwhere
Posts: 22
Lord of the Flies- '63
-Peter Brook

Foarte miºto. Subliniazã excesiv de mult ideea cã la rãdãcini sîntem tot animale ºi cã în momentul în care pãºim într-o lume în care legile nu mai au nici o valoare, revenim la starea de care ne e fricã cel mai mult: sãlbatici. Cred cã doar Cannibal Holocaust mai exploateazã kestiile astea atît de miºto. E a doua oarã cînd zic miºto. Acum a treia. Punkt.

:love:
Sinnerman is offline   sendpm.gif
Old 01 Jul 2006, 12:46   #4720
Dario Argento
Novice
 
Dario Argento
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 18
Shakespeare: "scenaristul" bun la toate

She's the Man sau Iubesc pe cine nu trebuie, cea mai stupida si mai cliseistica comedioara de colegiu :sick: pe care am vazut-o in ultimul timp; macar sa fi fost si cea mai grosiera, stiam o treaba . Tragic este ca intriga este luata din "Marele Will" ("A douasprezecea noapte"), care, fiind plecat sa moara putin, nu a avut nimic de comentat. Sad, but true...
__________________
The ball is round, a game lasts 90 minutes, everything else is pure theory. Off we go!
Dario Argento is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells