Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Jun 2006, 00:02   #4661
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
El viento (2005)

Unul din filmele acelea complete. Federico Luppi si Antonella Costa, un cuplu perfect. Replica cea mi tare: "(...) I miss the wind". Singura modalitate de intoarcece in trecut se realizeaza prin intermediul amintirilor, contopite de multe ori cu regretele.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 12 Jun 2006, 13:17   #4662
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
GLORY ROAD (2006)-nota 9/10 -Un film foare interesant care mie mi-a placut in mod deosebit.O poveste foarte frumoasa.Un antrenor de baschet pregateste echipa colegiului formata in mare parte din jucatori de culoare cu care reuseste sa catige titlul national in 1966.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   sendpm.gif
Old 12 Jun 2006, 20:05   #4663
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by M0n0:
Originally Posted by MinRep:
Wow, M0n0, patru de 10 consecutiv... Nu m-ar tine sufltul sa dau asa note...
Stiu...nici eu nu sunt genu care sa puna note de 10...aiurea oricum nu le pun ... dar eu zic ca fiecare din astea 4 excela la ce isi propun...si deci merita chiar daca nu e un 10 curat la fiecare dintre ele...
Nu sunt mare fan "Casablanca", dar in rest iti dau dreptate. "The Shining", "Raiders of the Lost Ark" si "Once Upon a Time in the West" reprezinta apogee ale genurilor carora le apartin. (dar tot as gasi 'fisuri' in fiecare dintre ele )
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 13 Jun 2006, 07:35   #4664
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Am vazut si eu "Glory Road" acum cateva saptamani si mi-a placut (fiind si un impatimit al jocului de baschet) dar nu i-as da decat 6/10. Productie Jerry Bruckheimer, actiunea este dramatizata constient (ca in majoritatea filmelor despre sport) iar regizorul incerca sa dea jocului o doza mai mare de dinamism, spectacol & actualitate prin intermediul unui montaj rapid. In realitate echipa lui Don Haskins a castigat fara mari probleme campionatul dovedind contrariul la ceea ce se credea in acea vreme: cei de culoare stiu cu mingea dar nu au capacitatea psihica de a se concentra in conditii de stres. Deoarece vorbim de SUA anilor '60 - '70, rasismul si muzica buna vin ca parte integrata, ca si in "Remember the Titans" (cele doua filme vin pe aceeasi filiera, in pre-productie "Glory Road" purtand numele "Remember the Titans 2: Slam Dunk"). Josh Lucas cred ca s-a descurcat destul de bine (initial Ben Assfleck a fost propus pentru rol) desi nu-l poate ajunge pe Sam Jackson din "Coach Carter" (oricum e un decalaj destul de mare intre cele doua povesti). Surprinzator de imbatranit mi s-a parut Jon Voight in rolul antrenorului rivalilor din finala. . De retinut replica antologica a antrenorului secund pe care o reproduc aproximativ: "Imagine colored players in the national league". Cred ca un Jordan, Johnson, Carter, Bryant sau James au zambit lung in cazul in care au vazut acest film.
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   sendpm.gif
Old 13 Jun 2006, 08:39   #4665
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Un Unfinished Life (2005)-nota 8/10.Un film bun care merita vazut, cu o distributie de exceptie (Robert Redford,Morgan Freeman,Jennifer Lopez).
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   sendpm.gif
Old 13 Jun 2006, 19:11   #4666
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Monty Python & The Holy Grail - 8.5/10. Complet minunat si complet absurd. O comedie care chiar nu s-a luat in serios nici cand a fost facuta si nici cand este vizionata si tocmai asta o face o comedie iesita din comun, dar o comedie facut cu cap, reusita. Sunt atatea momente amuzante ca iepurele nebun sau comunitatea anarhista-sindicalista care vorbeste in termeni politici si enomici de te da pe spate sau francezii care pazesc castelele si chiar animatiile care sunt complet lipiste de logica...iata deci stropul de geniu a lui Monty Python. Pana si genericul de la inceput e marfa...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 13 Jun 2006, 21:31   #4667
Sinnerman
Novice
 
Sinnerman
 
Join Date: Apr 2006
Location: neverwhere
Posts: 22
Easy Rider - '69.
Dennis Hopper
--------
Îl percep un 'Rebel Without a Cause' actualizat perioadei specifice. Adicã un film mai mult decît miºto. Atît personajul lui Fonda cît ºi cel al lui Hopper mi-au amintit de sus-numitul 'Rebel...', ambele fiind enigmatice, 'rãzvrãtite', alcoolizate, de-un ºarm aparte, ce naiba! M-au enervat hipioþii, da' i-am ºi îndrãgit pt. asta. Probabil ãla le era rolul. ªi soundtrack-ul fu ok: de la Steppenwolf pînã la Hendrix ºi pînã la The Byrds, mi-au plãcut toate. S' trãieºti, nenea Hopper! :love:
Sinnerman is offline   sendpm.gif
Old 14 Jun 2006, 09:19   #4668
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Something New (2006) nota 7/10.O comedie romantica foarte placuta.Un fel de Cenusareasa,femeia bogata si de succes se indragosteste de gradinar.Mie mi-a placut filmul, e bun de vazut intre doua meciuri.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   sendpm.gif
Old 14 Jun 2006, 14:58   #4669
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Date Movie - 5/10. E o porcarie absurda, asta stie toata lumea...dar impreuna cu cativa amici si un castron de popcorn te face sa razi fara gres (eu unu am ras la unele faze, dar ziceam "ce prostie" in acelasi timp). Filmul nu e unul serios si nici nu vrea sa fie luat in serios. Asa ca in loc sa-l criticati (prea serios) mai bine distrati-va si uimiti-va la cate tampenii se pot gandi americanii...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 14 Jun 2006, 15:17   #4670
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Over the Hedge (2006) nota 10/10.Un film excelent pentru toate varstele.Nu ai cum sa spui ca nu ai ras sau ca nu ti-a placut.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   sendpm.gif
Old 14 Jun 2006, 19:29   #4671
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
11:14 - 7.5/10. Destul de bunicel, original, actori bunicei...totul e un roller-coaster in jurul unui eveniment. Totusi, ca sa fim realisti, chestia asta nu se poate intampla in viata reala nici in vecii vecilor, dar pentru asta exista televiziunea si cinemau (Sa ne indeplineasca cele mai mari vise/dorinte/whatever). In fond e aceeasi poveste de ~30 minute spusa in 90 de minute. Clar dupa o ora povestea devine evidenta. Dar faptul ca e destul de original si ca e distractiv merita vizionat...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 14 Jun 2006, 20:05   #4672
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Match Point -- superb....feel like listening to Traviata now. scenariul beton. ideea geniala.... muzica geniala. scarlet geniala. la fel si actorul care-l joaca pe tom f bun. galeriile din londra superbe ca fundal pentru actiune.
europe_east is offline   sendpm.gif
Old 14 Jun 2006, 20:16   #4673
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
The Omen (2006)-nota 7/10.Destul de interesant asemanator cu Copilul infernului.Cam slab sfarsitul,cand il tine de mana pe presedinte.Nu ma asteptam la asa ceva dar din pacate nu e cu happy-end. :lol:
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   sendpm.gif
Old 15 Jun 2006, 08:19   #4674
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by qwerty:
The Omen (2006)-nota 7/10.Destul de interesant asemanator cu Copilul infernului.Cam slab sfarsitul,cand il tine de mana pe presedinte.Nu ma asteptam la asa ceva dar din pacate nu e cu happy-end. :lol:

Slab de tot ca acting. Liev Schreiber joaca zici ca e o scandura, Julia Stiles se straduieste, insa scartzaie.. Mai salveaza ceva Mia. La niste faze no thrills, insa misto filmat..
Asa si-asa, 7/10 spre 6/10..
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   sendpm.gif
Old 15 Jun 2006, 21:27   #4675
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Pt cei care cred ca omul a ajuns pe luna - 10/10 .Ii dau 10 pt ca este un film documentar foarte bine realizat care dupa parerea mea ar face orice om sa fie aproape sigur ca omul nu a ajuns pe luna.Eu sunt 99% de acest lucru.Sunrt prea multe dovezi care arata acest liucru.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   sendpm.gif
Old 16 Jun 2006, 02:26   #4676
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
asa...
1. asterix si obelix - misiune cleopatra 5/5
pentru francofoni, francolfili si iubitori de asterixi si obelixi
nu in ultimul rand pentru toti iubitorii de frumos pentru ca apare si monica bellucci

delicios, savuros, etc
una dintre celel mai si in litera si in sipiritul benzi desenate ecranizate ever

2.inside man 4/5
super surpriza placuta
film despre ny ca patchwork multi-cultural (ca orice film de spike lee as a matter of fact) in care in loc sal puna pe main character sa zika fuck si toate minoritatile ni le arata si cu cele bune si cu cele rele...
un protagonist impecabil jucat (denzel washington, dar care ca personaj mi-a fost antipatic) si un antagonist senzational scris (probabil si jucat eu nam vazut mare lucru din clive owen)
jodie foster (sexy la taior ca de obicei) dar ca personaj absolut inutila
final scartait, atat am de reprosat
dar un film antrenant, angrenant, si placut

3 zombie honeymoon 4/5
asta da drama de interior despre un cuplu cu probleme in mariaj
el si ea "just married"
el si ea pe plaja
(ea seamana cu lara flynn boyle dar with some titz)
apare un "oceanic zombie" (asa e trecut pe generic) si vomita in gura lui sange.
de aici el incepe sa se zombiefice treptat
ea il iubeste el o iubeste
chiar si dupa ce un obez care facea jogging e eviscerat de el in cada casei de vacanta
foarte ambitios, bizaroid dar finalul (mult prea patetico-poetic) nu mi-a picat bine
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 16 Jun 2006, 02:42   #4677
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
underworld2 5/5
sau mai pe romaneste (lumea de dincolo2: evolutia in jungla... cel putin asa scria la scala)
viata (vampiriloa si a varcolacilor) e un meci la serieB
mult mai putin digerabil (si mai slab, admit) decat primul dar ,ult mai cinstit, sanglant, brutal si enjoyable
cel mai mult mi-a placut (pe langa kate b. in latex negru) cum ajung ei in munti si chiar langa ei tot in munti e locul in care a fost exilat cu 300 de ani in urma un xcronicar al vampirilor dupa care trebuie sa ajunga la un transoceanic parcat intr-un port, care judecand din film e tot in munti
pure entertainment
(mai ales finalul, a la universal soldier)
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 16 Jun 2006, 11:56   #4678
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Lucky Number Slevin (2006) nota 10/10.Un film super cu o distributie beton.Actiunea te captiveaza din primul moment si te tine in suspans pana la sfarsit.Un rol neobisnuit pentru Lucy Liu.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   sendpm.gif
Old 16 Jun 2006, 14:04   #4679
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
"rainy dog"-t.miike(1997).il ocolisem pana acum(stiama ca e un miike atipic,asa ca...).surprins din nou de brutalitatea si animalitatea gandirii orientale.de ce a murit femeia aia?era singurul personaj conturat,sensibil...si inlaturat intr-o singura linie de script.de ce? :?
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   sendpm.gif
Old 16 Jun 2006, 21:09   #4680
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
poseidon 3/5
not good
but not that bad
in fine poate si faptul ca am vazut (partial, pana limita suportabilitatii a fost atinsa) x3 si pacacala se intoarce ma face sa nu zik 2/5
deci
supprtabil
dar un cliseu ambulant
singurul lucru care ma enervat cumplit afost voma de sobolan hranit cu voma si fecale de copil connor care ma jur daca murea dadeam un 5/5
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:57.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells