Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Jun 2006, 21:15   #4641
Tom Cruise
Novice
 
Tom Cruise
 
Join Date: May 2006
Posts: 8
http://hammy.17.forumer.com/
Tom Cruise is offline   sendpm.gif
Old 06 Jun 2006, 13:42   #4642
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
hooligans - lexi alexander 2005
frodo in rolul unui yankiot devenit fanatik west ham united, cute & moralizator 6/10

the order - sheldon lettich 2001
van damme in israel (neaparat de vazut: imbracat jew-style se cafteste pe o moschee) in rolul lui indiana jones 4/10
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   sendpm.gif
Old 06 Jun 2006, 21:35   #4643
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Grave of the Fireflies - 9/10. O poveste despre un frate si sora lui, care dupa bombardarea orasului lor (din cauza II R.M.) raman fara casa si fara mama. Incearca sa supravietuiasca ei singuri (dupa ce au plecat de la afurisita lor de matusa) si o duc binisor o vreme dar cea mica se imbolnaveste si moare si astfel baiatul cel mare nu mai are motiv de trait...pentru cei care cred ca e un film trist, chiar e...e abosolut tear droping. Animatia e grozava si se vede ca s-a pus multa munca in exprimarea sentimentelor. Dar nu il consider cel mai trist film facut vreodata pentru ca tot The Green Mile e pe primul loc, acesta e pe locul 2...pentru ca sa fim seriosi, e mult mai usor sa exprimi sentimente de tristete intr-un desen animat decat in viata reala...dar ramane un film de vazut...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 06 Jun 2006, 22:27   #4644
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by M0n0:
sa fim seriosi, e mult mai usor sa exprimi sentimente de tristete intr-un desen animat decat in viata reala...
Cum ai ajuns la concluzia asta? Cat despre Grave of the fireflies n-o sa inteleg niciodata ce e asa devastator. E o melodrama destul de mediocra care iese in evidenta doar prin animatie.
  sendpm.gif
Old 07 Jun 2006, 12:22   #4645
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Drept sa spun nici pe mine nu prea m-a atins "Grave of the fireflies". Prefer mai degraba "Empire of the sun".

"The Ice Harvest" - 6 /10 Comedie neagra care merita vazuta de dragul actorilor (Cusack, Thorton, Nielsen, Platt) si mai putin pentru poveste care nu aduce nimic nou. In ajunul Craciunului, un avocat al mafiei fura 2 milionane $ din banii sefului, cu ajutorul unui patron de local de striptease. Pentru ca ploaua torential si s-a format gheata pe carosabil cei doi sunt nevoiti sa astepte pana dimineata pentru a spala putina. Probleme apar cand in oras soseste un recuperator al mafiei care incepe sa puna intrebari. Cum nu poate sta linistit, nu e indeajuns de beat si inca nu a sosit ora plecarii, avocatul incerca sa dea dovada de spirit de sarbatori. Pe alocuri foarte amuzant (scenele in care apare Platt), spre final cu iz de thriller marca Coen Bros. cu un Cusack foarte simpatic, mahmur si putin paranoic si un Thorton, cinic si mucalit ca de obicei, filmul lui Harold Ramis destinde si cam atat.
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   sendpm.gif
Old 07 Jun 2006, 13:52   #4646
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by Twinsen:
Cum ai ajuns la concluzia asta? Cat despre Grave of the fireflies n-o sa inteleg niciodata ce e asa devastator. E o melodrama destul de mediocra care iese in evidenta doar prin animatie.
pentru ca daca ei gresesc o expresie faciala...o sterg cu radiera si o fac din nou cu creionul...
pe cand la un actor e mult mai greu sa ajunga la acea stare...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 09 Jun 2006, 20:49   #4647
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Indiana Jones and the Riders of the Lost Ark - 10/10. Cea mai buna aventura care am vazut-o vreodata. Indiana Jones este un trademark pentru aventura...si aici, cu ajutorul regizorial din partea lui Steven Spielberg (in una din "zilele" mai bune) si muzica lui John Williams a reusit sa faca un film pe toate gusturile cu actiune non-stop si chiar si umor. I frikin' loved it...Nici un moment de plictiseala fac din cele 115 minute sa treaca pe nesimtite...Ve-ti regreta daca nu il vizionati...in plus vedeti si voi de unde se inspira toate filmele de actiune din ziua de azi si e inca fresh dupa 25 de ani. Check it out!!!
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 09 Jun 2006, 23:41   #4648
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
After Hours

Un film oarecum ciudat, dar normal pentru Scorsese avand in vedere desfasurarea actiunii si jocul psihologic. 7/10

Stand by Me

Frumos. Wil Wheaton si River Phoenix de nota 10.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 10 Jun 2006, 09:30   #4649
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
"The Omen" asta din 2006. Cei care au vazut originalul pot sa stea acasa. E la fel. Poate isi merita banii pentru final . Sa zicem un 7/10.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   sendpm.gif
Old 10 Jun 2006, 16:34   #4650
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Once Upon a Time in The West - 10/10. Inca un film de zece...dap...numai cu filme de astea functionez eu...cel putin incerc. Incerc sa le vizionez cat pot de mult si cat imi permite banda si timpul. Acum sa vorbesc despre film, care e flawless din fiecare punct de vedere...ganditi-va la unu si da, ala e de 10. Am sa spun acum un cliseu si anume ca mi-au placut extraordinar de mult unghiurile camerelor si cand zic asta vreau sa zic de fapt ca regia este perfecta, Sergio Leone ne trimite inapoi in timp prin cel mai distractiv mod. Filmul nu e prea rapid dar asta pentru ca pe atunci nimeni nu se grabea nicaieri, deci asta e un + si nu un - . Altceva nu mai trebuie adaugat decat ca...Watch it!
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 10 Jun 2006, 21:44   #4651
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Surplus: Terrorized Into Being Consumers
documentar.
titlu nepotrivit, doar tangential era vorba despre "terrorized into being consumers"....oricum, un documentar impotriva societatii de consum... montaj foarte bun (scene repetate pentru efect sonor si alte kestii ok) si coloana sonora tare (gotan project si alte cele)
trebuie sa recunosc ca si eu le dau dreptate la fazele impotriva "mindless consumerism"-ului, asa ca eu unul am vibrat la majoritatea scenelor... desi, evident subiectiv si de stanga, documentarul nu ezita sa o prezinta pe o tanara din cuba care a ajuns in anglia si era innebunit dupa McD, MTV etc., fara a o pune intr-o lumina proasta neaparat.
foarte bun si convingator ca documentar subversiv, m-a lasat putin in ceata gandindu-ma "ok! consumerism sux! now what??" pt k nu mi-a prezentat decat 2 alternative (si pe astea cam vag): una e gen Cuba (cartele de rationalizare blablabla...) si alta e back to the primitive stuff (a.k.a. primitivismul)... thanks but no thanks!
Poate nu e cazul sa cer documentarului s-mi dea si alternative.... poate asta e treaba mea... daca vreau...
Supastar is offline   sendpm.gif
Old 11 Jun 2006, 08:25   #4652
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
The Notebook - 8.5/10 - Un film emotzionant care are o idee originala.Poate i-ash fi dat mai mult daca actorii ma emotzionau mai mult , fiindca se putea acest lucru.Deci totushi un minus pt actori shi regizor.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   sendpm.gif
Old 11 Jun 2006, 11:47   #4653
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by crin3l:
The Notebook - 8.5/10 - Un film emotzionant care are o idee originala.Poate i-ash fi dat mai mult daca actorii ma emotzionau mai mult , fiindca se putea acest lucru.Deci totushi un minus pt actori shi regizor.
:w00t: :w00t:

NUUUUU!!!! NU FILMU' ASTA!!! DOAAAAMNE AJUTOR!
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   sendpm.gif
Old 11 Jun 2006, 13:22   #4654
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
The Shining - 10/10. Cel mai bun horror pe care l-am vazut, no doubt...Fara masti sau monstri inutili...doar un tip cu o privire exceptional de nebuna si care are un topor. E mai degraba un horror psihologic pentru ca nu te sperie sangele sau eu stiu, scheletele sau altceva ci anticiparea, suspansul in care te tine capodopera asta + "privirile" pe care ni le ofera Jack (great acting btw in this one) + urmaririle, situatiile in care sunt pusi protagonistii + excelenta replica pe care o stie toata lumea: "Here's Jonny!" - genial.
Iar cireasa de pe acest infricosator tort o reprezinta Stanley f-ing Kubrick, numai un om ca el putea sa scoata ceva asa de infricosator din viata reala.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 11 Jun 2006, 13:37   #4655
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
La flor de mi secreto 7/10: cel mai slab almodovar din cate mi-a fost dat sa vad... si am vazut vreo cateva in ultimele saptamani. singurele scene care au reusit sa nu ma plictiseasca a fost certurile savuroase dintre rossy de palma si chus lampeavre, si m-am mai oprit din cascat si la scenele de dans, in rest numaram secundele ramase pana la final... nu mi-au placut mie toate filmele lui in aceeasi masura, dar nu m-a luat somnul la nici unul pana acum... well, there's a beginning for everything
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   sendpm.gif
Old 11 Jun 2006, 13:56   #4656
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
bullet - julien temple 1996 6/10
incepe foarte bine, dar se sleieshte pe drum pacat... mickey rourke in rolul unui jewish convict junkee, cateva replici (la inceput) very mishto... daca puteti, uitati-va doar la primele 20-30 min
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   sendpm.gif
Old 11 Jun 2006, 15:31   #4657
Sinnerman
Novice
 
Sinnerman
 
Join Date: Apr 2006
Location: neverwhere
Posts: 22
Mrs. and Mr. Smith sau Mr. and Mrs. Smith sau...

...în fine, nu mi-am dat seama care-i care. Important e faptul cã o bunã parte din film avem domestic violence. Which is good! Unu la mînã, dacã aveam pe tot parcursul filmului domestic violence, gen Angelina lovind þîþele lui Brad respectiv Brad lovind-o pe Angelina în oo -sau invers- era ºi mai bine! Da' n-avem, deci nu e bine.
Doi la mînã, filmului îi lipseºte scopul (vezi mai sus) ceea ce nu e bine. Dacã ar fi avut vreun scop (vezi mai sus) ar fi fost bine. Da' n-are, deci nu e bine. În concluzie, Brangelina distruge visele.
Sinnerman is offline   sendpm.gif
Old 11 Jun 2006, 16:51   #4658
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Casablanca - 10/10. Din toate filmele clasice cred ca acesta e pe primul loc. O poveste de dragoste imposibila combinata cu oleaca de politichie (film american facut chiar in al doilea razboi mondial...confilctele cu germanii se vad clar aici), cu actori memorabili (Ingrid Bergman, o frumusete pura si tanara iar Humphrey Bogart, un american cu o voce dominanta dar calma in acelasi timp). Am auzit aici o groaza de replici care au ramas in istorie, poate unele chiar folosite si in scop intentionat in alte filme ca un fel de omagiu pentru cel mai memorabil film romantic din istorie. Merita vazut chiar si de cei de teapa lui Rick Blaine (inima rece numai la suprafata).
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 11 Jun 2006, 18:53   #4659
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Wow, M0n0, patru de 10 consecutiv... Nu m-ar tine sufltul sa dau asa note...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 11 Jun 2006, 18:57   #4660
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by MinRep:
Wow, M0n0, patru de 10 consecutiv... Nu m-ar tine sufltul sa dau asa note...
Stiu...nici eu nu sunt genu care sa puna note de 10...aiurea oricum nu le pun ... dar eu zic ca fiecare din astea 4 excela la ce isi propun...si deci merita chiar daca nu e un 10 curat la fiecare dintre ele...
Vroiam sa vad si Cei 7 Samurai ... dar traducerea e decalata la cd-ul 2 si 3...si eu nu stiu japoneza sau chineza (ce-o fi).
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells