Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Apr 2004, 13:33   #21
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Demona:
Right! Eu pot sa argumentez cat vreau cas "Lord of the Rings" a fost cel mai tare, ca Alex Leo Serban tot NU o sa spuna! Asha ca...ramanem la faza...n-am timp!


demona, te asigur ca daca scrii o cronica buna-buna la lotr, eu cu mina mea te selectez n-am chestii de tipul: ah, daca asteia i-a placut, o rad! unde mai pui ca exista riscul sa-mi placa mai mult decit filmul! (ca mai scurta e musai sa fie :wink: ) ce te faci atunci? :o
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2004, 15:06   #22
Anne Claire
Junior
 
Anne Claire
 
Join Date: Mar 2004
Location: Haunted House
Posts: 31
Originally Posted by Demona:
Right! Eu pot sa argumentez cat vreau cas "Lord of the Rings" a fost cel mai tare, ca Alex Leo Serban tot NU o sa spuna! Asha ca...ramanem la faza...n-am timp!

Uhmm..[b]Bafta participantzilor![b]

ESTI NEBUNA?!?!?!?!?!?!?!?!?! :o I-ai citit mesajul?SI ACUM NU-MI ZICE CA NU STII SA SCRII SAU ALTELE,PENTRU CA EU CU ZACK SI EDDIE AM CITIT TOT CE AI SCRIS PANA ACUM(si suntem printre putinii privilegiati ca am pus mana pe ce a ars maicata)SI,DAMN IT,YOU'RE GOOD!!!!!!!!!!!!ASA CA PUNE-TE SI SCRIE SI LASA OMUL SA TE ALEAGA!
__________________
http://www.photobucket.com/albums/09...chan/sig04.gif"True knowledge is knowing that you know nothing."
Anne Claire is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2004, 15:15   #23
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Exact acelasi lucru il spun si eu. Scrii bine. Ar fi pacat sa nu incerci. Suntem cu tine!
Deci, fa-ne mandri!
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2004, 15:45   #24
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Punetzi prea multa incredere, in ceva ce nu exista...Sa fim serioshi...Anne Claire exagerezi. Oricum a facut bine ca le-a ars...

Alex...thx thou...
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2004, 17:29   #25
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
E absolut adorabil cum nu primesc raspunsuri la intrebari. Probabil trebuie sa se termina chestia asta, ca sa aflu ce pot si trebuie sa fac. Si ma simt penibil sa tot insist asa si sa devin iritant.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2004, 17:30   #26
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Originally Posted by PoliFanAthic:
Apropos, pt. ca tot plec imediat la film, Peter Pan poate fi un subiect de discutie?

Da. E ok?
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2004, 19:41   #27
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Mersi pentru raspuns.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2004, 20:41   #28
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Peter Pan

Fantasticul si fabulosul povestilor despre copii mi se pare extrem de dificil de transpus pe "marile ecrane". Problemele pot fi felurite, de la cea a efectelor speciale, care pot fi o arma cu doua taisuri, la actori, care sunt in mod evident inca la o varsta frageda si fara un bagaj de cunostinte in spate. Depinde de fiecare regizor cum evalueaza capacitatile tinerilor si ce conotatie confera sarcinilor acestora de-a lungul unui film. Principiul spune ca filmele "fantastice" pentru copii se bazeaza pe diferite carti de succes in randul acestora, iar Peter Pan nu este o exceptie.
Si nici nu este o premiera. Povestea "copilului etern" a constituit sursa de inspiratie pentru mai multe filme si desene animate, fiecare cu un grad diferit de succes la public si critici. Probabil, cea mai cunoscuta ecranizare (modernizata) a filmului este creatia lui Spielberg, "Hook", despre care se poate discuta multisor, dar care se dovedeste a fi inferioara din mai multe puncte de vedere acestui nou "Peter Pan".
Intamplarile atat de familiare sunt redate prin ochii adolescentei infloritoare, care se concretizeaza in personajele principale. Ca sa fie insa clar, sa vorbesti despre conotatii erotice in film mi se pare aberant: totul este fermecator de inocent. Wendy, Peter, Hook si trupa dimprejurul lor se confrunta din nou intre ei, dar de aceasta data totul pare mai dulce
si magic din punct de vedere vizual. In mod inevitabil, gandurile noastre vor zabovi asupra efectelor speciale, care, desi am avut oarecare retineri la inceput, au insufeltit de-a dreptul tot filmul. Initial m-am gandit ca totul ar fi "prea" rupt de realitate, numai ca, la un moment dat, am avut o mica revelatie, anume ca...intr-adevar asa este si trebuie sa fie. In rest,
insa, magia imaginilor te va transpune de la un moment la altul, dintr-o stare letargica in una euforica. Este ca si o orchestratie perfecta.
Subiectul filmului in sine prezinta o tema complexa, anume cea a maturizarii. Este impresionant cat de bine si convingator ilustreaza aceasta intreaga povestioara Jeremy Sumpter (Peter Pan) si Rachel Hurd-Wood (Wendy), care dovedesc a fi un cuplu invingator. Amandoi sunt absolut adorabili si cu greu se poate rezista sarmului pe care il implica fiecare cadru in care se zaresc acestia. Jason Isaacs are ocazia sa fie pe de-o parte un bancar timid, iar pe de alta parte un pirat necrutator si viclean, anume inegalabilul capitan Hook. Nu se poate sa nu ii simpatizezi pe Peter si Wendy, precum nu se poate sa nu iti fie mila de "firosoul" capitan si asta in primul rand datorita actorilor. In cazul lui Hook, tindem sa fim influentati si de faptul ca Isaacs are un dublu rol, iar cele doua personaje pot sa se suprapuna din diverse puncte de vedere in mintile "sucite" ale spectatorilor. Interesanta tactica adoptata astfel de regizorul P.J. Hogan, si de succes: a creat un film captivant, inteligent si amuzant. Singurul defect care se poate resimti, este lipsa unei muzici care sa ajuta la acomodarea cu atmosfera filmului. Oricum, dupa ce va lasati prinsi in mrejele acestuia, scaparea nu o constituie decat sfarsitul filmului.
Concluzia la care putem ajunge dupa ce ne dezhidratam creierele, este ca vrand, nevrand pana la urma tot trebuie sa ne maturizam, fie in mod "natural", fie constransi de cele din jurul nostru, dar important va fi intotdeuna sa nu uitam copilaria, sa nu-l uitam pe Peter Pan.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2004, 21:41   #29
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Si noi trebuie sa votam cronica care ne-a placut cel mai mult?
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2004, 22:22   #30
marcu
Veteran
 
marcu
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 288
Dragi membri ai juriului, nu care cumva sa-l alegeti pe Ambra Blu, ca el, daca e contrazis, se enerveaza si scoate - ma scuzati - p*** afara si va strica evenimentu'. Nu e topic pe forumul acesta unde Ambra sa nu-si fi bagat - ma scuzati din nou - p***.
Acum sa vorbim si despre lucruri mai serioase. Un criteriu important pentru selectie ar fi si evolutia de pana acum a userilor de pe acest forum:comentarii, replici, observatii... ALS are probabil o parere, iar pe ceilalti doi nu i-am vazut in jungla aceasta. Tot cronica, s-ar parea, e solutia. Mie insa imi repugna ideea de examen.
__________________
"Literatura(poezia) si filmul constituie cea mai convingatoare dovada ca pentru noi viata si moartea nu-s suficiente" (Fernando Pessoa)
marcu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2004, 22:34   #31
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Asta e o sabie cu doua taisuri...si multi s-ar taia,unii pe nedrept.In fond,asta e.
Dar chiar,nu ar fi foarte bine-venit un oareshce termen-limita...?Si un topic alaturat-momentan inchis-kare,dupa ce acest termen-limita va veni,sa fie un loc in care treimea cricilor sa-si dea cu parerea,in general si particular?
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2004, 23:14   #32
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Mai are sens sa se evidentieze iara si din nou ca exista anumite lipsuri?
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2004, 15:47   #33
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Noi cugetari din ciclu' Anbra Blu vrea la Cj pe banii lui Cinemagia
Anbra Blu proudly presents the best of two thousand and four
There you go:

Daca dupa vizionarea lui 'Memento' te doare capul, dupa ce vezi '21 Grams' e imposibil sa nu te doara sufletul. Cine pierde '21 de Grame' se poate lauda ca este light-hearted, dar nu se poate lauda ca a fost martor, ca noi, cei care l-am vazut, ai unor crucificari si resurectii sufletesti, asezonate cu transplanturi de inima, scene de sex ca intre animale ranite si o violenta nu la fel de glamor, dar mai intensa ca desenele animate cu sabii din 'Kill Bill'. (Apropo de 'Kill Bill', am citit intr-o cronica
a unui autor roman ca Tarantino ar fi folosit manga in film. O corectie trebuie aplicata, iar cronicarul trebuie batut cu sabia la fund: ce apare in 'Kill Bill' sint anime-uri si nu manga. )Un film excelent, ca un scrabble ale carui litere, odata adunate, nu scriu decit despre oameni amputati sufleteste.

Alejandro González Iñárritu este un cartograf de un tip aparte - el nu face o topografie a spatiului, ci a timpului. Regizorul mexican nu este la prima incercare de a spune o poveste intr-o cronologie altfel decit cea fireasca, el explorind deja (alaturi de acelasi scenarist Guillermo Ariaga), cu 'Amores Perros', locuri in timp. Cind spun ca Inarritu este un
cartograf, ma refer tocmai la faptul ca, amestecind intimplarile din trecut cu cele din viitor, el nu vrea sa creeze haos ca Lynch-sarlatanul,( care da cu pietre in cursul timpului tulburindu-l dupa bunul plac) ci, dimpotriva, sa adune laolalta elementele risipite. Tehnica sectionarii time-frame-ului, a
imprastierii bucatilor si,ulterior, a recuperarii lor nu e moft, ci ilustrarea fireasca a unei stari de fapt: nu poti sa stringi cioburile pina ce farfuriile
n-au fost sparte si tragediile consumate.

Efortul lui Inarritu (si al privitorului deopotriva) recuperator de timp aminteste de cautarile protagonistilor din 'Memento' sau din 'Moartea si busola' a lui Borges. Numai ca, daca ultimii cauta indicii, litere si nume secrete, aici cauti imagini si lucruri dragi care s-au pierdut. De altfel, profilul filmului se reconstituie tocmai din aceasta cautare inceata si uneori chinuitoare. Filmul evolueaza lent, prin acumulare de detalii, lentoare contrabalansata de dinamismul hand held-urilor si, cel
putin la inceput, de cut-urile rapide. Cu toate astea, filmul e mai lucrat si parca are mai multe trackinguri subtile si planuri fixe, ca sa poata fi comparat cu guerrila-style-ul din 'Amores Perros'. Ca o paranteza:
daca, citind pina aici, aveti impresia ca filmul e ceva marca Tarkovski, trebuie sa va spun ca, din fericire, '21 Gams' are mult prea multi nervi si
adrenalina pentru a putea suporta comparatia.

Odata ce regizorul a reusit sa duca la bun sfirsit aceasta vinatoare de fantome, de spatii goale si timpuri moarte, ni le restituie in intregime.
Teritoriul trasat de el, situat sub cronologia nefirescului, are, totusi, geografia normalului si a familiarului. Inarritu ne-a desenat, cum ar zice
titlul unui film, o harta a sufletului omenesc. De fapt, '21 Grams' poate fi foarte usor un film despre cum ar arata viata unui om daca l-ai lipsi de suflet. Fara un traseu marcat sufleteste, individul ar fi la
fel de dezorientat ca un zombi.

Sotia lui Paul vrea sa fie inseminata artificial de sotul ei muribund. Paul (Sean Penn) poarta in piept inima sotului Christinei (Naomi Watts), iar Jack
(Benicio Del Toro), iesind din inchisoare, fuge de familia lui adevarata pentru a-si regla socotelile cu cealalta familie - a Tatalui si a Fiului. Sean Penn nu stiu cit de bine joaca, nu ma pricep, mi s-a parut prea decolorat si fara textura in comparatie cu sfircurile galvanizate ale lui Naomi si postura de batut-de-Dumnezeu a lui Benicio del Toro. Desi nu se trag decit citeva focuri de arma tot filmul, mi se pare totusi ca Inarritu a facut un film violent. Nu-ti prepara doze de sentimentalism familist si razboaie
domestice, dar iti sparge venele cu o supradoza de sentiment, la vreo 21 de g.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2004, 16:09   #34
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Mda, e clar, my vote goes to: Ambra Blu
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2004, 13:20   #35
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by Ambra Blu:
Apropo de 'Kill Bill', am citit intr-o cronica
a unui autor roman ca Tarantino ar fi folosit manga in film. O corectie trebuie aplicata, iar cronicarul trebuie batut cu sabia la fund: ce apare in 'Kill Bill' sint anime-uri si nu manga.


You can kiss this trip goodbye. :lol: :lol: :lol:


P.S.Poate ar fi fost mai bine daca thread-ul asta era lasat pt intrebari si discutii si fiecare din userii care participa la "intrecere" sa-si faca un thread separat unde sa-si puna cronicile.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2004, 19:38   #36
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Serghei:
You can kiss this trip goodbye. :lol: :lol: :lol:


P.S.Poate ar fi fost mai bine daca thread-ul asta era lasat pt intrebari si discutii si fiecare din userii care participa la "intrecere" sa-si faca un thread separat unde sa-si puna cronicile.

le-am propus si eu baietilor de la cinemagia sa mute in alta parte comentariile de pe margine si sa lase aici doar comentariile propriu -zise (mine& Polifanatic's). ziceai ca bagi ceva la 'kill bill'. unde e?
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2004, 15:02   #37
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Quote:
le-am propus si eu baietilor de la cinemagia sa mute in alta parte comentariile de pe margine si sa lase aici doar comentariile propriu -zise (mine& Polifanatic's). ziceai ca bagi ceva la 'kill bill'. unde e?

iar ei au mutat in alta parte comentariile propriu-zise si le-au lasat aici pe cele de 'margine'. (*) Deocamdata vad k lumea nu se foarte inghesuie.o sa mearga PoliFanatic si Ambra Blu(pe 2 locuri :lol: ) pana la urma...
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2004, 15:08   #38
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Sper sincer sa mai scrie cineva. Ce mama pestelui, ca se poate si mai bine! :wink:
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2004, 15:12   #39
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Pai chiar ma gandeam...deocamdata caut un film demn de opinia mea...
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2004, 12:36   #40
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Originally Posted by raptor:
Pai chiar ma gandeam...deocamdata caut un film demn de opinia mea...

:lol: Good luck raptor! 8) Go rapty go!
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells