Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Jul 2011, 18:42   #3701
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Cred ca a vazut tot ce era de vazut si din disperare le da o sansa la alea prost cotate ca poate,poate o sa-i placa.Am mai recurs si eu la masuri din astea extreme
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2011, 18:44   #3702
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Si eu ma mai uit la filme proaste, dar nu sunt atat de masochist incat sa vad atatea la rand
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2011, 18:52   #3703
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Ma mai fortam sa vad unele filme care din trailere pareau promitatoare iar dupa ce apareau aveau review-uri incredibil de proaste.Ultimul care-mi vine in minte e Sucker Punch care a fost penibil.De atunci m-am invatat minte si ma feresc de filme cu note sub 5 si ceva pe RT/Metacritic ca de ciuma.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2011, 18:54   #3704
urban_legend
Novice
 
urban_legend
 
Join Date: May 2011
Posts: 17
nu sunt masochist, liviu, dar din fiecare film vazut extrag ceva ce-mi place si pun deoparte. si, putin cate putin, se-aduna. altfel, ar fi totul doar o risipa uriasa de timp

desigur, vad si filme care-mi satisfac gusturile, chiar am pomenit de "the quiet earth" pe un alt topic. dar gusturile sunt atat de diferite, si stii si tu foarte bine ca ce-mi place mie, poate nu place la altul. si invers.

cheers !
urban_legend is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2011, 19:05   #3705
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Asa-i, am vazut mesajul despre The quiet earth, ala nu mai face parte din categoria despre care vorbeam Ceea ce vroiam eu sa spun e tocmai asta, ca in loc de 5 filme proaste din care extragi foarte putin sau chiar deloc mai bine vezi un film bun si iesi mai castigat si ca timp si ca substanta E adevarat ca ne plac lucruri diferite, dar nu ti-as fi raspuns daca nu ai fi zis chiar tu ca filmele respective sunt proaste. Nu am citit exact sa vad daca ti-au placut in schimb, dar ma indoiesc, cand dai notele 3, 4, 5 See you around
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2011, 19:05   #3706
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Awaydays
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2011, 19:07   #3707
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Kriss_Kringle: notele alea de 5 de care zici sunt o medie, ce faci dacă părerea ta nu coincide cu a majorității și ratezi un film care ți-ar fi plăcut?

Ultimul film văzut de mine e: Le Quattro Volte. Puțin plictisitor pe alocuri și parcă era prea forțată ideea filmului, dar are destule părți foarte bune. Per ansamblu e destul de incitant și după vreo 20 de minute cam plictisitoare începe să devină coerent și chiar cu ceva umor, o comedie a absurdului. Eu zic că a fost o plăcere să-l văd, doar că nu prea mi-a plăcut mesajul transmis parcă forțat cum că totul e conectat sau mai rău un suflet trece prin patru vieți (ceea ce scrie pe poster).
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2011, 19:21   #3708
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by sergiuseling:
Kriss_Kringle: notele alea de 5 de care zici sunt o medie, ce faci dacă părerea ta nu coincide cu a majorității și ratezi un film care ți-ar fi plăcut?

Ultimul film văzut de mine e: Le Quattro Volte. Puțin plictisitor pe alocuri și parcă era prea forțată ideea filmului, dar are destule părți foarte bune. Per ansamblu e destul de incitant și după vreo 20 de minute cam plictisitoare începe să devină coerent și chiar cu ceva umor, o comedie a absurdului. Eu zic că a fost o plăcere să-l văd, doar că nu prea mi-a plăcut mesajul transmis parcă forțat cum că totul e conectat sau mai rău un suflet trece prin patru vieți (ceea ce scrie pe poster).

In mare parte(85-90%) sunt de acord cu notele de acolo iar foarte rar se intampla sa consider un film cu nota sub 5 ca fiind decent.Pe imdb notele sunt umflate rau deci nu pot sa ma iau dupa ei decat daca filmul respectiv nu este notat pe RT/Metacritic si Allmovie care acum vad ca si-a schimbat numele in allrovi.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2011, 19:23   #3709
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Eu as fi curios sa vad un film cu o nota, ori procentaj, mai mic de 50% care merita intr-adevar vazut. Sa fie un film bun, nu prost sau mediocru. Imi poti da exemple? (sergiu)
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2011, 19:33   #3710
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Păi universal apreciat ca bun n-o să fie că de aia e media mică.
Dar după cum puteți vedea cam toate filmele au și critici cărora le plac și încă mult după ce note dau. Spun și eu că de multe ori opinia fiecăruia poate să se asemene cu a unui critic căruia îi place, nu neapărat opiniile noastre seamănă cu media criticilor.

Mie de exemplu mi-au plăcut destul de mult Scream 4 ori Bad Teacher de anul ăsta cu toate că au note de 4-5.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2011, 19:40   #3711
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by sergiuseling:
Păi universal apreciat ca bun n-o să fie că de aia e media mică.
Dar după cum puteți vedea cam toate filmele au și critici cărora le plac și încă mult după ce note dau. Spun și eu că de multe ori opinia fiecăruia poate să se asemene cu a unui critic căruia îi place, nu neapărat opiniile noastre seamănă cu media criticilor.

Mie de exemplu mi-au plăcut destul de mult Scream 4 ori Bad Teacher de anul ăsta cu toate că au note de 4-5.

Astea 2 filme le consideri bune sau "guilty pleasures"?
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2011, 19:41   #3712
urban_legend
Novice
 
urban_legend
 
Join Date: May 2011
Posts: 17
Originally Posted by Liviu-:
Asa-i, am vazut mesajul despre The quiet earth, ala nu mai face parte din categoria despre care vorbeam Ceea ce vroiam eu sa spun e tocmai asta, ca in loc de 5 filme proaste din care extragi foarte putin sau chiar deloc mai bine vezi un film bun si iesi mai castigat si ca timp si ca substanta E adevarat ca ne plac lucruri diferite, dar nu ti-as fi raspuns daca nu ai fi zis chiar tu ca filmele respective sunt proaste. Nu am citit exact sa vad daca ti-au placut in schimb, dar ma indoiesc, cand dai notele 3, 4, 5 See you around

sistemul meu de punctare coincide cu cel al cinemagiei. 4 inseamna "momente bune, dar doar atat", iar 5 e "asa si asa". la nota 6 deja se trece la "bunicel". de unde rezulta ca nu e chiar cel mai potrivit sistem de notare, .

io nu prea ma uit sa vad ce zic unii-altii despre filme, decat dupa ce le-am vazut. le cam iau la rand. la astea noi nu ma mai uit nici macar la trailer. dar, daca ar fi fost sa ascult de ce parere are roger ebert, de exemplu, despre "kick-ass", probabil nu l-as fi vazut niciodata, si e un film care mi-a placut foarte mult.

liviu, eu iti doresc sa-ti dai seama la timp, intotdeauna, care-s filmele bune si care-s filmele proaste. dar din punctul tau de vedere.

p.s. uite, pe langa quiet earth, am scris la "acum pe ecrane", despre "bad teacher", mi-a placut si asta si chiar astept sa-l revad.
urban_legend is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2011, 19:44   #3713
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
N-a zis nimeni sa asculti de un singur critic. Uite parerea mai multor critici: http://www.rottentomatoes.com/m/1217700-kick_ass/ Nota 7 pe RT e destul de mare. Am vazut trailer-ul la Bad Teacher. Cred ca, cel putin pentru mine, intra in categoria filmelor care ma amuza si apoi le uit imediat ce ies din sala de cinema. Merge si cate unul de asta din cand in cand, doar ca nu cred ca ar trebui sa domine Si nu zic ca filmul e prost, dar cel mult poate fi doar mediocru.

Note mici la filme bune am vazut doar la filme cu anumite elemente exagerate. Exemplu: http://www.rottentomatoes.com/m/1210830-antichrist/ In cazul asta trebuie sa stii motivul pentru care nota e mica. De obicei e din cauza ca filmule pur si simplu prost, dar uneori e pentru violenta exagerata, nuditate exagerata si alte chestii care nu fac neaparat filmul mai prost, dar multi nu le pot digera.

Last edited by Liviu- : 10 Jul 2011 at 19:49.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2011, 19:49   #3714
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Ca sa-ti dai seama care-s filmele bune si care-s filmele proaste trebuie sa le iei la rand ceea ce inseamna ca trebuie sa ai si o gramada de timp la dispozitie,lux pe care multi nu-l au. De aceea exista critici de film,oameni care au luxul asta si care isi spun parerile despre filmele care merita vazute si cele care nu.Tot asa se ajunge si ca unele filme sa fie supraestimate dar atata timp cat gasesti un critic sau mai multi care au gusturile asemanatoare cu ale tale totu-i ok pentru ca stii ce sa vezi si ce sa eviti.Din cand e indicat sa nu asculti de ce zic criticii doar ca sa vezi daca parerea ta coincide sau nu cu a lor dar daca de cele mai multe ori coincide cred ca e clar ca trebuie sa te feresti de filmele notate prost.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2011, 19:51   #3715
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Eu nu o sa fiu niciodata de acord cu luarea in seama a doar catorva critici. Sunt sanse mari sa fii pe picior opus din cand in cand si poate chiar la filme extrem de bune. Mult mai relevanta mi se pare parerea generala.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2011, 19:54   #3716
urban_legend
Novice
 
urban_legend
 
Join Date: May 2011
Posts: 17
crede-ma, daca un film ma amuza, ma sperie, ma binedispune, sau ma tine cu sufletul la gura inseamna ca si-a atins scopul.

cred car fi trebuit sa-mi incep scrierile pe aici acum cateva luni, cand disecam filmografia lui kubrick, : .

anyway....sa revenim la vizionatul filmelor.
urban_legend is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2011, 19:56   #3717
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by Liviu-:
Eu nu o sa fiu niciodata de acord cu luarea in seama a doar catorva critici. Sunt sanse mari sa fii pe picior opus din cand in cand si poate chiar la filme extrem de bune. Mult mai relevanta mi se pare parerea generala.

Eu de obicei ma iau dupa criticii pe care-i urmaresc desi tin cont si de parerea generala cu care nu sunt de acord de multe ori ,nota finala fiind ba prea umflata ba prea mica.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2011, 19:56   #3718
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Originally Posted by Kriss_Kringle:

Astea 2 filme le consideri bune sau "guilty pleasures"?

Eu nu mă simt vinovat. Ba asta mi-a adus aminte de un alt film care mi-a plăcut: Burlesque. Și de ce m-aș simți vinovat: mă duc la film îmi place, mă distrez și numai vină nu am în acele momente.

Să zic că mă simt vinovat doar pentru că ar trebui să-mi placă un alt gen de filme? A trecut vremea aia sunt destul de sigur pe gusturile mele în materie de filme și vina a dispărut complet.

În orice caz notele acele nu prea le bag în seamă, mai important e să vezi cum e filmul și de ce au dat notele alea. Dacă dau note marei pentru că sunt cele mai bune efecte speciale mă lasă rece, dacă dau note mici pentru că e prea crud umorul chiar mă atrag și mai mult să văd filmele.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2011, 19:57   #3719
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by urban_legend:
cred car fi trebuit sa-mi incep scrierile pe aici acum cateva luni, cand disecam filmografia lui kubrick, :

Nu te opreste nimeni sa o faci si acum Dar te inteleg, alta e cand abia ai vazut filmul. Las aici niste link-uri pentru orice eventualitate:

http://www.cinemagia.ro/forum/showth...hlight=kubrick
http://www.cinemagia.ro/forum/showth...hlight=kubrick
http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=96571

"guilty pleasures" se refera mai mult la filme de o calitate indoielnica, dar care iti plac, nu neaparat ca te simti si vinovat cand le vezi
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2011, 20:05   #3720
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Eu unul cand vreau sa ma duc la cinema sa vad un film o fac dupa ce il verific pe site-urile respective, pentru ca nu o sa dau bani sa vad un film mediocru pe care dupa cum a zis si Liviu, o sa-l uit imediat cum ies din sala.Filme de genul pot sa vad in cantitati industriale acasa.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:28.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells