Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Animatie

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Mar 2011, 15:54   #321
Paraiah
Junior
 
Paraiah
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 37
Originally Posted by FlorinMovieFreak:
Recomand cu caldura:

The Iron Giant (1999)
A Scanner Darkly (2006)
Waltz with Bashir (2008)



The Iron Giant (1999) ? anime?
Paraiah is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2011, 16:30   #322
KrissKringle
Senior
 
KrissKringle
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 134
Originally Posted by FlorinMovieFreak:
Recomand cu caldura:

The Iron Giant (1999)
A Scanner Darkly (2006)
Waltz with Bashir (2008)

FAIL!
Nici unul nu e ANIME !
KrissKringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2011, 23:59   #323
JojoB
Novice
 
JojoB
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 5
Talking Heyy

mi-am gasit si eu locusorul meu pe aici ...sunt bananas dupa animeuri si preferatele sunt: Ghost in the shell, Samurai Champloo, Red Garden, Beelzebub( asta-i mai recent )very funny dar cel mai indragit ii NANA
JojoB is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2011, 00:01   #324
JojoB
Novice
 
JojoB
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 5
uuu am vazut pe aici...Black Lagoon, Ergo Proxy, Gungrave.....good choices
JojoB is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2011, 12:17   #325
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Nu sunt cel mai mare fan ale animeurilor, majoritatea serialelor de acest gen ma calca pe nervi. Totusi, sunt cateva care mi-au placut in mod deosebit. In primul rand Death Note, poate si pt.ca e singurul anime din cele vazute de mine in care accentul nu cade pe confruntarile fizice. Are suspans, dramatism, putina mitologie si, mai ales, doua personaje extraordinare,complexe, si frumos construite (Light si L).
Apoi Rurouni Kenshin. Imi place atmosfera aia creata de disparitia unei lumi(cea a sogunatului Tokugawa) si nasterea alteia (era imparatului Meiji, care pune capat izolarii in care s-a complacut Japonia doua secole). Valorile se schimba si multe personaje calite in confruntarile sangeroase din timpul revolutiei nu isi mai gasesc locul in noua lume. Imi place modul in care fictiune se imbina cu putina istorie si imi mai place faptul ca, invingatorii din bataliile dintre personaje nu sunt neaparat cei care sunt cei mai bine antrenati in manuirea sabiei ci cei care au un sistem de valori si o filosofie de viata superioare adversarului.
In sfarsit, Blood+. Pentru povestea plina de surprize dar bine...inchegata( ). Si pentru modul in care evolueaza personajele si se releva legaturile dintre ele.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2011, 19:52   #326
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Daca ti-a placut Death Note pentru ca accentul nu cade pe confruntarile fizice iti recomand Monster. Mi se pare mult mai inteligent creata povestea, cu atat mai mult cu cat Death Note o da in bara rau odata cu ep. 25 (aprox, nu mai tin minte exact), dar si daca compar cu prima parte am aceeasi parere. Personjul negativ principal inca a ramas printre cele mai interesante din cate cunosc (nu doar anime), dar si cel pozitiv mi s-a parut foarte interesant. Dar in primul rand mi se pare foarte bine inchegata povestea.

Si mie mi-a placut Rurouni Kenshin, doar OVA-urile ca seria nu am vazut-o, dar mi s-a parut mult mai bun Vagabond. Faza e ca la Vagabond nu e decat manga momentan.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2011, 20:05   #327
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Sunt putin diferite. OVA-urile(Romantic Tales From Meiji Era, parca asa se cheama) sunt mai bine desenate, mai realiste si mult mai violente. Dar parca sunt doar patru episoade care arata cum s-a ales Kenshin cu celebra cicactrice. Seria are aproape 100 de episoade, e ceva mai "light" dar are o poveste interesanta, si mai are ceva ce lipseste OVA-urilor: confruntarile de "ideologie" despre care am zis mai sus, pentru mine ele sunt sarea si piperul acestui Anime.
Urmatoare serie de Anime la care o sa ma uit o sa fie Monster, multumesc de recomandare.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2011, 08:08   #328
c0nt
Guru
 
c0nt
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 426
A aparut recent Arrietty, facut in studioul Ghibli dar fara Miyazaki la regie. Mi-am zis sa vi-l semnalez desi eu nu sunt fan anime (sper ca e anime ).
Excelenta coloana sonora.
c0nt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2011, 18:23   #329
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by c0nt:
A aparut recent Arrietty, facut in studioul Ghibli dar fara Miyazaki la regie. Mi-am zis sa vi-l semnalez desi eu nu sunt fan anime (sper ca e anime ).
Excelenta coloana sonora.
Nu-i rau Arrietty, dar nu-i nici grozav. Din pacate de la Spirited Away n-am mai vazut nimic de la Ghibli care sa ma entuziasmeze.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2011, 10:19   #330
cosmin742000
Guru
 
cosmin742000
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,555
Originally Posted by Guinevere:
Ok, dar unde se gaseste Princess Mononoke? Si in general, unde se gasesc Anime-urile?

Depinde cum vrei sa le vezi.Am inteles (nu sunt sigur) ca in Bucuresti fiinteaza un cinema cu profil de anime , altfel nu prea cred ca sunt sanse sa se dea animeuri la cinema. Eu locuind oricum intr-un oras fara cinema ( de 4 ani nu mai sunt cinemauri in Focsani) si neavand bani de dat pe DVD-uri , care oricum in ce priveste animeurile au o oferta f limitata, , trag la greu de pe torrenti:
Iata ce animeuri am eu si notele fiecaruia:
Taiyo no oji: Horusu no daiboken (Little Norse Prince)(1969) - 6
Kaze no tani no Naushika (Nausicaä of the Valley of the Wind)(1984) - 8
Tenkû no shiro Rapyuta (Castle in the Sky) (1986) - 9
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988) - 9,5
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) (1988) - 10
Majo no takkyûbin (Kiki's Delivery Service) (1989) -9
Kurenai no buta (Porco Rosso) (1992) - 7
Umi ga Kikoeru (I Can Hear the Sea)(1993) -8,5
Kaze no Na wa Amnesia (A Wind Named Amnesia) (1993) - 5
Heisei tanuki gassen pompoko (Pom Poko) (1994) - 7,5
Mimi wo sumaseba (Whisper of the Heart )(1995) - 9
Mononoke-hime (Princess Mononoke) (1997) - 9
Yakin Byoutou (Night Shift Nurses) (2000) - 5 (hentai)
Sennen joyû (Millennium Actress) (2001) - 6
Sen to Chihiro no kamikakushi (Spirited Away) (2001) - 8,5
Neko no ongaeshi (The Cat Returns) (2002) - 8,5
Yume nara samete (Perfect Blue) (2002) - 6,5
Tokyo Godfathers (2003) - 9
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2004) - 9
Kozetto no Shōzō (The Portrait of little Cossette) (2004) - 8
Toki o kakeru shôjo (The Girl Who Leapt Through Time) (2006) - 9,5
Papurika (Paprika) (2006) - 7,5
5 Centimeters per Second (2007) - 8
Gake no ue no Ponyo (Ponyo) (2008) - 8
Niko - Lentäjän poika ( The Flight Before Christmas) (2008) -6
Sukai kurora (The Sky Crawlers) (2008) - 6
Samā Wōzu (Summer Wars) (2009) - 6
Kari-gurashi no Arietti (Arrietty) (2010) - 9,5

si seriale:
Wolf's Rain - 5,5
Full Metal Alchemist - 5
Berserk -6
Elfen Lied - 9,5
Sailor Moon - 6
Hello! Sandybell - 9
Death Note - 9

Last edited by cosmin742000 : 18 Sep 2011 at 10:22.
cosmin742000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 12:58   #331
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Shigurui: Death Frenzy (2007)

Review-urile favorabile de pe imdb mi-au starnit curiozitatea si m-au determinat sa incerc acest anime. Primul episod, de-a dreptul socant si enigmatic, mi-au reprimat dorinta de a viziona mai departe. Insa, grafica naucitor de perfecta si pofta mea de cunoastere a culturii japoneze, indeosebi a samurailor, au invins, iar restul e istorie.
Scenariul laconic confera o intensitate suplimentara scenelor incarcate de suspans care te tin cu sufletul la gura; eu cel putin stateam cu ochii tintuiti in monitor fara sa clipesc si de nenumarate ori ma trezeam spunand Omg!Omg! Nu vreau sa dezvalui nimic din poveste, care oricum e fabuloasa, doritorii o pot afla cu propriile simturi; eu vreau doar sa punctez faptul ca povestea in sine te lasa cu furnicaturi, un simt al perfectiunii vizuale satisfacut si o dorinta arzatoare de a vedea mai mult, mult mai mult a se citi manga pentru continuare
Din pmdv, Shigurui reprezinta o opera de arta, o bijuterie printre sutele de anime-uri fara substanta si un omagiu adus poporului japonez care se mandreste cu o istorie bogata demna de invidiat.
Ca informatii suplimentare, seria contine notiuni de istorie japoneza, tehnici de lupta mind-blowing, nuditate si gore.
You'll love or hate it, nu exista cale de mijloc.
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 15:51   #332
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
N-am vazut Shigurui inca,aveam de gand mai demult dar iti recomand Ninja Scroll,Sword of the stranger(desi previzibil iti mentine atentia),Afro Samurai si Samurai Champloo(am vazut doar 2 episoade si nu m-a prins dar o sa-i mai dau o sansa) daca tot te-ai dat pe anime-uri de genul.Ninja Scroll ramane tatal lor pentru ca arata acum la fel de bine ca-n 93,cand a aparut iar scenele de actiune sunt extraordinare.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 16:54   #333
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
DACA voi ajunge vreodata sa vad si lungmetraje de acest gen voi lua in considerare Ninja Scroll si Sword of the Stranger, vad ca arata foarte bine. De Afro Samurai nici ca ma ating m-a busit rasul cand l-am vazut pe nenea si nu-l mai pot lua in serios. Samurai Champloo a fost foarte fun, nemaipomenit si cool m-as bucura daca l-ai vedea pana la capat, macar pentru muzica
Acum citesc manga Shigurui pe care o gasesc cel putin la fel de dementiala ca si anime-ul, it's heavy stuff!
Dupa atatea anime-uri vizionate in ultimul timp sunt din ce in ce mai greu de multumit...acum caut numai cirese de pe tort si nimic altceva
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 17:05   #334
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Stiu cum e,si eu am avut o perioada cu anime-uri dar mi-am facut cercetarile de rigoare si am destule pe watchlist.
Sa stii ca merge Afro Samurai,nu-i wow dar e cool gagiu' si faptul ca vocea lui e data de Sam Jackson nu strica.
Daca te intereseaza iti postez lista cu anime-uri pe care am de gand sa le vad in viitorul apropiat si iti selectezi ce te intereseaza.Apropo,presupun ca ai vazut Death Note,nu?Ca n-ai vazut nici un anime daca nu ai vazut Death Note,e lege!
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 17:13   #335
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Poa' sa fie si vocea lui Paul Newman ca nu ma uit la Afro
Evident ca am vazut Death Note, imediat dupa Bleach care mi-a dat impulsul sa vad si alte anime-uri. Poti posta lista ta dar nu garantez ca o sa ma ghidez dupa ea sunt mai egoista si prefer sa descopar singura ceea ce-mi place, asa am senzatia ca am redescoperit America.

PS: daca ai de gand sa vezi Eden of the East poti sa-l stergi de pe acum, e o mare pierdere de timp
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.

Last edited by Pepper : 15 Feb 2012 at 17:17.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 18:10   #336
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Nici nu as vrea sa te ghidezi dupa ea,unde ar mai fi distractia?O postez ca poate dai de ceva care te-ar interesa.

Neon Genesis Evangelion(serialul)
Neon Genesis Evangelion:The End of Evangelion(film)
Gungrave
The count of Monte Cristo(2004)
Darker than black
Ghost in the shell:Stand Alone Complex
Ghost in the shell:Solid State Society
Monster
Ergo Proxy
Cowboy Bebop
Black Lagoon

Cam asta ar fi lista desi s-ar putea sa mai am cateva notate pe undeva de care am uitat.Dupa cum vezi,nu am anime-uri de copii gen Pokemon,Digimon,Yu-Gi-Oh sau alte mascareli.Nu de alta dar nu suport animatia exagerata cu ochii mai mari decat fata.Daca ai vazut vreunul din lista sau mai stii anime-uri serioase(si ca animatie si ca poveste) nu tine doar pentru tine,toarna aici.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 19:57   #337
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Vazut fix in ordinea asta:
Bleach (am trisat si am citit manga pana la finalul sezonului ca nu mai aveam rabdare sa astept cate un episod pe saptamana dupa un maraton intensiv de 10-15 episoade/zi)
Death Note - mesmerizing
Cowboy Bebop - un anime fara cusur
Monster(2004) - asta e de vazut un thriller politist cu un soundtrack de inceput bestial
Samurai Champloo - nici eu nu ma pot hotara intre Mugen si Jin
Black Lagoon - faina ideea dar m-a dezumflat finalul
Samurai 7 - nu se face de rusine in fata Seven Samurai; ii aduce un omagiu binemeritat si a adaugat un suflu nou prin introducerea samurailor mecanizati, e un fel de trecut futuristic kinki huh?
Seirei no Moribito - un anime soft dar cat de tari sunt luptele cu sulitele sunt niste filmulete pe youtube
Ergo proxy - ergo genial
Darker than black - doar primul sezon e fain
Shigurui
Texhnolyze - ongoing; un alt anime extrem de underrated pe nedrept

Am incercat Gungrave si Neon dar n-am rezistat nici primele episoade aceeasi problema: m-a busit rasul. God knows I tried.
The Count of wtf? are u kidding me?treaba ta..
Ma tot chinui de ceva timp sa trec de primul episod din Ghost in the Shell dar a ramas in stand-by...la fel si Black Butler.
Multa bafta cu vizionatul, vaz ca ai de lucru eu ma voi descurca cu imdb advanced search.
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 20:05   #338
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Pepper:
The Count of wtf? are u kidding me?treaba ta..

Treaba lui e o idee buna. Fata de majoritatea anime-urilor e destul de bun.

Despre GITS nici nu mai zic, nu poate fi decat in top. Dpmdv mult peste un Death Note sau altele foarte populare. In special sezonul 2 din GITS.

Eu as zice ca Monster nu e doar de vazut, dupa mine e cel mai bun anime pe care l-am vazut, Death Note deja e gluma proasta pe langa el.

La Bleach inca mai citesc manga, dar e slab rau. Din fericire s-a anuntat ca tocmai a intrat in ultimul arc.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 20:29   #339
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Originally Posted by Liviu-:
Eu as zice ca Monster nu e doar de vazut, dupa mine e cel mai bun anime pe care l-am vazut, Death Note deja e gluma proasta pe langa el.

Monster putea sa fie de maxim 50 de episoade si era perfect dar nuuu, s-au gandit ca 74 de episoade ar fi de'ajuns ca spectatorul sa-si piarda interesul pe parcurs noroc ca omul e curios din fire si nu se lasa pana nu vede The End. Oricum, Naoki Urasawa are respectul meu etern.
Nu te mai lua de Death Note si eu am suspinat intruna de la ep 24 sau 25 pana la sfarsit, dar acel moment nu a insemnat decat o evolutie a seriei nicidecum o schimbare neinspirata.
Bleach e ca House, era cazul sa se termine.
Liviu, te provoc sa vezi Shigurui, ca tot iti place poezia
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 20:49   #340
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Pepper:
Nu te mai lua de Death Note si eu am suspinat intruna de la ep 24 sau 25 pana la sfarsit, dar acel moment nu a insemnat decat o evolutie a seriei nicidecum o schimbare neinspirata.

Cum sa fie aia evolutie? In ultima parte e chiar un anime prost, nici nu poate fi vorba de nivelul primelor 24. Dar si primele au destule scapari si sufera de cam multa melodrama. Monster pe de alta parte nu intra in capcana asta, nu e nici prea scurt, e chiar foarte bine construit, are multe personaje destul de bine conturate, nu la fel de carismatice, dar mult mai realiste. Death Note are putine personaje, iar in afara de cele 2 principale toate sunt de umplutura (poate ar mai fi si acel shinigami cu merele, imi scapa momentan numele). In schimb jongleaza foarte bine cele doua personaje, e captivant sa le urmaresti, desi fac multe greseli pe care o inteligenta ca a lor (asa cum e prezentata) nu ar fi trebuit sa le faca. Pe de alta parte Monster are foarte multe personaje, multe dintre ele au o relevanta destul de mare, sunt umane (nu alde Misa), conexiunile intre personaje sunt foarte bine realizate si asta in conditiile in care povestea e mai complexa (desi aparent n-ar parea, tocmai pentru ca Death Note e facut in asa fel incat sa-ti ia ochii). In Monster actiunea evolueaza logic, gradat, asa cum ar trebui sa o faca un thriller de calitate. I se pot gasi si lui unele pacate, dar comparativ cu ce e in piata animeurilor nici nu se puna problema de comparatie.

Legat de Shigurui, n-am timp momentan, de altfel nici n-am mai vazut un anime de vreo 3-4 ani. Nici filme n-am mai vazut prea multe de cand am intrat in "febra" examenelor, cred ca n-am vazut mai mult de 5-7 intr-o luna.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:35.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells