Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Jun 2013, 21:24   #3201
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Originally Posted by MikkaelWolfganger:
Quote:
Poate tu ai fost mai norocos si ai avut (si) profesoare "indecente".

Se poate sa fi avut eu bafta de profesoare hot.Tin minte vreo 2-3 mai tinerele, care nu numai ca veneau cu niste decolteuri(suflet mult, se intelege) de eram toti... , dar mai si tineau la glumele dubioase venite din parte unor colegi mai tupeisti.Se pare,insa ca eu nu am prins apogeul.Seriile ce au venit dupa mine au prins niste profesoare... .

Quote:
Un profesor tre' sa aiba nu doar "medota", ci si suflet,carisma,empatie pentru elevi si ...un look prietenos .

Evident ca trebuie sa aiba toate aceste calitati, dar look-ul trebuie sa fie doar prietenos.Nu stiu cat respect poate impune o tipa care aterizeaza pe tocuri de o palma,cu decolteu generos si fuste cat mai scurte.Acum, doar stiti limbajul sugubat al elevului roman...

Ai fi bun de inspector sef sau macar de director de liceu - ai face o militarie cu personalul didactic feminin !
Ai perfecta dreptate in ce spui,insa eu cred ca situatia descrisa de tine nu este una reprezentativa,general valabila in scolile noastre,ci mai degraba un "simptom de Capitala/oras mare ".
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2013, 21:25   #3202
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
eu consider ca a te imbraca adecvat pentru serviciu este o chestiune de educatie si dorinta de a te simti confortabil in limite decente, desigur. atunci cand tinuta ne este impusa de rigorile regulamentului de ordine interioara, suntem obligati sa purtam anumite haine (care ne plac, sau nu),dar n-avem incotro daca este obligatoriu. dealtfel, este esential sa pastrezi cumva un echilibru intre a purta ceva extravagant, caraghios si total nepotrivit cu ceea ce prestezi si a purta haine care nu se potrivesc cu fizicul si personalitatea, doar pentru a respecta regulile sociale generale, sau ale unui grup restrans. exista firme private care pun mare pret pe imagine si ca atare, tinuta angajatilor este si ea inclusa in aceasta imagine. pe mine nu m-ar deranja sa mi se impuna o anumita linie vestimentara la serviciu, atata timp cat, acele haine, se potrivesc cu mediul in care prestez acel serviciu. altfel, mi se pare absolut o mare tampenie ca, in baza unei libertati individuale conferite de democratie, un medic sa intre in sala de operatie in geaca de motociclist, avocatul sa apara la procese in pantaloni de plaja si papuci, iar salvamontistul, sa escaladeze muntii in costum Armani.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2013, 21:27   #3203
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
M-am razgandit.
Uitati tot ce am scris de-a lungul paginii asteia.
Sunt un conformist trist desprins de realitate.
Daca un judecator CCR poate ajunge in fata presedintelui Romaniei in camasa de noapte, eu promit ca sa ma duc la toate interviurile din viitor doar in pampersi si tricou cu ”De puta madre 69”


varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2013, 21:35   #3204
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Originally Posted by sigalia:
Ai perfecta dreptate in ce spui,insa eu cred ca situatia descrisa de tine nu este una reprezentativa,general valabila in scolile noastre,ci mai degraba un "simptom de Capitala/oras mare ".

Nu inteleg la ce te referi.Liceul de care vorbesc este situat in maretul oras Costesti din Arges(populatie 7000 locuitori).Cred ca reversa este mai degraba valabila, de altfel.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2013, 21:58   #3205
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by varu:
M-am razgandit.
Uitati tot ce am scris de-a lungul paginii asteia.
Sunt un conformist trist desprins de realitate.
Daca un judecator CCR poate ajunge in fata presedintelui Romaniei in camasa de noapte, eu promit ca sa ma duc la toate interviurile din viitor doar in pampersi si tricou cu ”De puta madre 69”


ha ha ha
in timp ce scriam mesajul, ma uitam cu coada ochiului chiar la respectiva ceremonie.
uiti, varu, se pare, in ce tara traim si ce persoane au ajuns in functii publice inalte. doamna cu pricina, a considerat ca, tinuta ei,va deveni un model si pentru alte femei de "cariera". atata vreme cat nimeni n-o poate "atinge", face exact ceea ce i se permite: sa-si etaleze prostia, fara sa-si dea seama cat de caraghioasa este etaland-o.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2013, 22:31   #3206
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
norocul nostru ca exista in Romania si femei destepte si rafinate. merita sa ne mandrim cu ele. merita sa le admiram.
Delia Velculescu este reprezentanta FMI in Cipru. desigur, are un salariu potrivit cu functia. si sunt sigura ca, este si pe masura performantelor ei profesionale.
4-velculescu_1c15a3babf.jpg
comparand cele doua imagini, efectiv, m-am ingrozit.

Last edited by rvn : 10 Jun 2013 at 22:49.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2013, 22:53   #3207
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Nu stiu, nu comentez competentele profesionale ale doamnei ce s-a imbracat ca printesa din ”Razboiul stelelor”. Cu un asemenea CV si cu o carte publicata de Humanitas presupun ca are ceva de spus in domeniul in care lucreaza:
http://www.humanitas.ro/iulia-motoc

Dar asta nu o scuteste de ridicolul in care s-a expus singura.
Discutia de pe pagina anterioara era adecvarea imbracamintei in anumite situatii ce tin de job. Mie mi se pare oripilant dpdv stilistic sa te prezinti asa in conjunctura aia. Si nu sunt un expert in ale modei. Si isi merita toate mistourile. Atat.

Last edited by varu : 11 Jun 2013 at 01:05.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2013, 09:11   #3208
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by varu:
Dar asta nu o scuteste de ridicolul in care s-a expus singura.
Discutia de pe pagina anterioara era adecvarea imbracamintei in anumite situatii ce tin de job. Mie mi se pare oripilant dpdv stilistic sa te prezinti asa in conjunctura aia. Si nu sunt un expert in ale modei. Si isi merita toate mistourile. Atat.
mistourile sunt o reactie la asemenea aparitie hilara, insa pe mine m-a ingrozit gandindu-ma ca o persoana care indrazneste sa apara public imbracata asa, intr-o asemenea conjunctura, are probleme serioase de comportament. ori, chestia asta anuleaza orice alte calitati profesionale.
un om care are puterea de a lua decizii care privesc viata si libertatea altor oameni, ar trebui sa aiba cel putin bunul simt de evita sa arate public ca sufera cu capu'. eu, cel putin, privind imaginea de mai sus, necunoscand priceperea doamnei in infaptuirea vreunui act de justitie, raman clar cu impresia ca vad o persoana cu probleme psihice. si m-a ingrozit ideea ca ori n-a putut sa-si dea seama de acest ridicol in care s-a expus singura, asa cum bine ai spus si tu, sau, si mai grav, era perfect constienta de asta si nu i-a pasat.
nonconformismul vestimentar este o forma de a ne defini personalitatea. nu sunt impotriva lui, dar nici nu-l gasesc potrivit in toate situatiile. asemenea postura nu este comparabila cu aceea in care apare un artist, pe scena. este una oficiala si chiar daca cei care se ocupa de imaginea ta publica, te sfatuiesc sa porti asemenea tinuta, tot ar trebui sa-ti dai singur(a) seama, ca nu se potriveste.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2013, 10:05   #3209
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
ma enerveaza tare ingrozitor isteria cu numele pe cola! azi am vazut si tricou cu : imparte o cola cu mine
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2013, 10:30   #3210
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by iiii:
ma enerveaza tare ingrozitor isteria cu numele pe cola! azi am vazut si tricou cu : imparte o cola cu mine
poti renunta la cola. ramai doar cu Coca.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2013, 10:35   #3211
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
good one... de aia beau pepsi
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2013, 11:54   #3212
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Originally Posted by MikkaelWolfganger:
Nu inteleg la ce te referi.Liceul de care vorbesc este situat in maretul oras Costesti din Arges(populatie 7000 locuitori).Cred ca reversa este mai degraba valabila, de altfel.

Ce mica-i lumea ! Stiu frumoasele plaiuri argesene( inclusiv Costestiul).
Ceea ce incercam eu sa zic este ca - in scolile noastre atmosfera mi se pare mai degraba trista si apasatoare decat "user friendly";profesoarele "indecente"( pe care sa nu intelegi ca le sustin) sunt minoritare,si poate de aia usor agresive ( ma asteptam sa fie mai active in urban /dar iata ca emanciparea se misca repede)
Profii au un aer rigid ,ponosit si vesnic nemultumit, incercand inclusiv printr-un look serios sa se delimiteze si sa sanctioneze o generatie cu care nu prea gaseste un limbaj comun si de care ,in destule privinte se simt complet depasiti. Altfel zis mediul ( atitudine +mentalitate+look+....) nu e prea stimulativ pentru nici una din parti.Asta per general / ca in cele cateva 2,3 licee bune dintr-un oras mare poate mai sunt si sperante de mai bine.
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2013, 11:08   #3213
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Ma enerveaza mostenitorii unor celebritati culturale care incearca sa stoarca tot ce pot din operele cu care s-au trezit in brate. Fata lui Ionesco , Mitzura Arghezi si altii . E normal sa primeasca o suma de bani asa cum prevedea legii dar nu e frumos cand impiedica din meschinaria lor difuzarea operei mostenite . Fata lui Ionesco stiu ca facea figuri si impiedica piesele tatalui sa fie jucate in Romania.
Vad ca si mostenitorii lui Petre Tutea se naravesc la cascaval si fac figuri . Bine, pentru mine Petre Tutea a fost mereu supraevaluat in calitatea lui de filozof . Poate fi numit si filozof daca ne gandim la Socrate si la primii lui discipoli /advresari care stateau la un paharel si discutau despre marile adevaruri ale vietii . Daca insa ne gandim la marii filozofi care construiau sisteme ametitoare si datatoare de dureri de cap ,Petre Tutea nu prea se califica . In plus sa mai traduci din ''opera '' lui pasunista mi se pare o piedere de timp /bani . Sunt satui aia din Europa de marii lor ganditori si nu cred ca mai au timp de pierdut cu goangele noastre nationale. Ce sa faci insa daca noi suntem obsedati de '' imaginea noastra in strainatate '' ??? Trebuie sa stie tot europeanu' de Eminescu , Creanga , Tutea .s.a.

Eu cred ca ar trebui tradus Pavel Corut si asa ar avea aia o imagine adecvata despre noi .

http://www.realitatea.net/unicul-mos...i_1202560.html
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2013, 14:32   #3214
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
mâine poate dau proba orală la engleză din justin bieber.

astăzi, la scris, s-au mulţumit cu twilight

oare ce proastă a făcut subiectul? ori au crezut că aşa luăm calificative mai mari?
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2013, 19:56   #3215
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Ce penibili suntem in fata unei tragedii mai ales daca sunt si televiziunile de fata . Toti par ca vor sa se hranesca cu mortii intrun act asemanator canibalismului ritual. Cadavrele sunt trecute din mana in mana , sfartecate si apoi devorate = tribul si-a depasit pseudocriza si supravietuirea lui este asigurata .Urmeaza betia generala si eventualele orgii pentru ca unde e moarte trebuie sa fie si sex .
Dupa ce parintii au dat spaga doctorilor -ai avut dreptul sa te nasti . In caz ca nu te-au incurcat la maternitate ajungi acasa si esti luat in primire de rudele curiose care te imbaloseaza . La scoala te inghesuie cu alti copii cu apucaturi de delincventi si-ti baga pe gat toata tocana patriotica presupus culturala .Nu poti scapa nicaieri de parerile lor gata contrafacute despre orice : dragoste , sex , religie , moarte . Cum incerci sa iesi un pic din turma cum se uita chioras la tine si te urechiaza. In caz ca mori (se mai intampla ) sunt si ei acolo dandu-si cu parerea despre tine , jelindu-se , zgariindu-ti cosciugul cu unghiile lor .
Ma refer aici nu la cei care tin la tine si a caror apropiere conteza ci tocmai la cei care te sufoca from cradle to grave . Nu vor oamenii astia sa te lase in pace nici cand esti oale si ulcele . Au toti acelasi discurs dulceag si aceeasi broboada la gura : '' A fost un om bun / Pacat de el ca era tanar / Asa vecin n-o sa mai am /O mare pierdere , s.a ''
In toata lamentatia asta apar si camerele televiziunilor si toarna drojdie in tot aluatul asta de minciuni . Ipocrizia nu mai poate fi localizata si se extinde apoi la nivel national /continental / planetar . Batistele normale nu mai sunt de ajuns cand toata lumea plange . E nevoie de steaguri tricolore intinse pe hectare intregi.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2013, 22:57   #3216
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
@bremen

rezonez

M-a mai enervat ceva, inainte ca basculanta de patriotism sa se verse in Romania, o stire cum ca unui copil ii fusese retezata mana de avocata Camatarilor care vorbea la telefon in masina, o gusata care putea doar cand ii vedeam imaginea pe ecran. Povestea a avut insa un final fericit pentru ca mana i-a fost atasata si isi poate folosi degetele. De fiecare data cand traversez o intersectie vad ca maimutele cu volan in mana se cred destul de evoluate incat sa si vorbeasca la telefon. Toti niste oameni de afaceri probabil cu niste urgente. De fiecare data, ma opresc si ma enervez cand va ca majoritatea covarsitoare vorbeste la telefon cand traverseaza intersectia.

Maimutelor, nu mai vorbiti la telefon cand conduceti !!!!!!!!!

Daca tot dedicam zile intregi unui accident ce ar fi sa dedicam acelasi timp si pentru viitorul Romaniei si noii constitutii si sa existe o dezbatere pe fata fara aceleasi fete cumparate pe fostii bani ai lui Ceausescu ? Ar trebui sa existe doliu national in fiecare zi, doliu din cauza dezinteresului aratat fata de cei care conduc si lipsa unei presiuni coerente asupra jegosilor care joaca roluri dramatice la televizor in timp ce se pregatesc sa violeze intreaga tara in viitorul apropiat. Cei care au murit nu mai simt nimic iar cei care traiesc ar trebui sa ii urmeze daca tot nu au de gand sa simta ceva, macar indignare ca sunt ignorati.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 26 Jun 2013 at 23:12.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2013, 23:17   #3217
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by bremen1980:
Ma refer aici nu la cei care tin la tine si a caror apropiere conteza ci tocmai la cei care te sufoca from cradle to grave . Nu vor oamenii astia sa te lase in pace nici cand esti oale si ulcele . Au toti acelasi discurs dulceag si aceeasi broboada la gura : '' A fost un om bun / Pacat de el ca era tanar / Asa vecin n-o sa mai am /O mare pierdere , s.a ''
ah,cat ne place spectacolul si mai ales, cat ne place sa profitam de iesirea la rampa intr-un moment atat de bun!
pe mine m-a nedumerit un pic contradictia pe tema doliului national si a compasiunii sau a nepasarii. ca si cum oamenii aceia, daca mergeau intr-o excursie, "au gasit ce-au cautat". parca ai n-ar fi demni de compasiune, fiindca nu sunt niste amarati demni de mila publica,ci erau niste imbuibati a caror singura vina era ca si-au permis financiar sa-si plateasca biletul catre moarte.
este tragic ceea ce s-a intamplat. un accident grav,datorat unui om care a facut o manevra gresita.
toata suflarea medicala din Romania este cu sufletul la gura de parca s-a intamplat un cataclism. normal, daca nu vrem sa fim scosi la tabla. notele bune se iau atunci cand ridici mana sus si raspunzi. agonia unui sistem medical dezastruos se mai prelungeste o secunda sau un minut,profitind de nenorocirea unora, care, nefiind eroi de razboi, sunt transformati ingenios, in eroi ai unui show de televiziune.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2013, 10:07   #3218
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
redy, sunt de acord cu tine in privinta soferilor care vb la telefon in timp ce conduc... parca e si lege , daca te prinde primesti amenda sau ceva de genu.
dar ai omis soferii care nu semnalizeaza sau care deschid portiera cand stationeaza si nu se uita in oglinda retrovizoare. de cand s-a facut frumos afara, de fix 2 ori era sa iau o portiera , pt ca, oglinda e degeaba...
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2013, 08:28   #3219
Sorin87
Guru
 
Sorin87
 
Join Date: May 2011
Posts: 730
ma enerveaza ca nu pot sa imi iau bicicleta dorita :-(
Sorin87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2013, 16:55   #3220
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Ma enerveaza socializarea artificiala si fortata. De exemplu, vine Mihaita - situatie reala, nume real (so sue me) -, un baietel cu care ma jucam cand eram de-o schioapa, acum barbat in toata firea, sa ma intrebe ce mai fac. Habar n-am care ar fi raspunsul acceptabil. Cum adica ce mai fac, in conditiile in care nu ne-am vazut de 20 de ani?

l.e. reclamele.

optiunea "inchide" ori lipseste:



ori nu functioneaza:


Last edited by Namaste : 12 Jul 2013 at 17:17.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells